BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 29 marca 2024, 16:52

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


W dziale proszę umieszczać tematy związane z mechaniką, elektryką i eksploatacją modeli wydanych przed 1990r.

Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie, odśwież istniejący podobny temat a jeżeli takiego nie ma, możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji.
Nie umiesz czytać, stosować się do powyższych zasad, nie będziesz mieć tematu!!


Tematy związane z modelami wytworzonymi przed 1990r. prosimy zakładać w dziale Young & Oldtimery



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [E36] Bijące nowe hamulce
PostNapisane: 28 sierpnia 2016, 13:37 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 14
Moje BMW: E36 328i 97r.
Kod silnika: M52B28
Od miesiąca borykam się z problemem bijących tarcz. Geneza problemu - pewnego dnia jadąc drogą ekspresową przy hamowaniu zaczęło mi strasznie bić kierownicą. Zjechałem na bok i zauważyłem, że prawe przednie koło jest dość mocno zgrzane - felga nagrzana bardzo mocno.

Po wizycie u mechanika okazało się, że zblokował się zacisk. Nie czekając długo stwierdziłem, że zregeneruję przednie zaciski i wymienię pogiętą tarczę. Tłoczki były skorodowane.

Po zamontowaniu nowego kompletu tarcz po przejechaniu około 100km bicie powróciło.
Objawia się biciem na kierownicy w zakresie 80-120km/h oraz przenoszeniem drgań na cały samochód (lewarek skrzyni lata jak szalony).

Stwierdziłem więc, że mogą to być koła - zostały więc wyprostowane dwie krzywe felgi i wszystkie porządnie wyważone na maszynie HUNTER. Niestety objawy nadal występowały - sprawdziłem też czy to nie opony zakładając komplet zimówek. To samo.

Pojechałem do drugiego mechanika, który zmierzył bicie tarcz i wyszło znów bicie na prawej tarczy. Wymieniliśmy prawą piastę, jednak bicie na tarczy pomimo tego, że zmalało, to nadal było na poziomie 0,05, a objawy występowały. Założyliśmy więc nowe tarcze ATE, wychodząc z założenia, że TEXTAR robi je z masła i zdążyły się pogiąć (obydwa poprzednie komplety były TEXTARa). Po pomiarach wyszło 0,01 na lewym i 0,02 na prawym kole - dopuszczalne.

Dodatkowo na stacji diagnostycznej sprawdziliśmy owal kół - oś przednia i tylna w normach. Brak bicia.

niestety znów po 150km na nowych tarczach ATE pojawiło się dziś bicie na kierownicy. Nasila się przy hamowaniu z około 120km/h i rośnie wraz z czasem jazdy i hamowania.

Niestety brak mi już pomysłów za co się zabrać, wydałem już grubo ponad 1000zł, a nie zostało to naprawione.

Podsumowują wymienione do tej pory:
- tarcze Textar przebieg 5000km
- piasta prawa
- regeneracja zacisków przednich
- drugi komplet tarcz Textar - przebieg 200km
- kolejne tarcze ATE - przebieg 200km

Ponad 2 miesiące temu, przed urlopem, robiłem też zawieszenie z przodu - wymienione końcówki drążków, tuleje wahaczy, zregenerowana przekładnia, założone nowe tarcze z klockami.

Przekładnia niestety zregenerowana niepoprawnie i będę jechał na reklamację. Kierownica wraca do punktu 0 leniwie, a czasami nawet potrafi stanąć przy kącie skrętu 45 stopni. Dodatkowo przy całej tej akcji z hamulcami mechanik sprawdził mi ją dokładniej i powiedział, że są luzy na tulejach listwy. Przy szybkich krótkich ruchach są małe stuki. Po dociśnięciu do góry drążka znikają więc na tulei listwy jest luz. W samochodzie nie było to dla mnie wyczuwalne ale na kanale od razu zauważyłem.

Czy to może być powodem tych drgań? Trochę dziwne bo na tej "zregenerowanej" przekładni zrobiłem spokojnie 5000km po Europie i nic się nie działo. Dopiero od miesiąca mam problem z biciem.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Bijące nowe hamulce
PostNapisane: 28 sierpnia 2016, 20:42 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 94
Moje BMW: e36
Kod silnika: m52b28
A czasem nie było coś smarowane między piastą a tarczą ? ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Bijące nowe hamulce
PostNapisane: 28 sierpnia 2016, 21:49 
Offline
Zacna persona forum

Posty: 1286
Lokalizacja: Bydgoszcz
Moje BMW: e46 330ci
Kod silnika: m54
Jak po paruset nowe tarcze się wyginają to sprawdź ponownie piastę.
Tarcza po rozgrzaniu siada na krzywej piaście i po zawodach.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Bijące nowe hamulce
PostNapisane: 29 sierpnia 2016, 06:24 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 14
Moje BMW: E36 328i 97r.
Kod silnika: M52B28
Wszystko zakładane przez mechanika zgodnie ze sztuką - żadnego druciarstwa więc niedoczyszczone czy usmarowane piasty nie wchodzą w grę.

Po co mam sprawdzać jeszcze raz piasty? Prawa została wymieniona od razu. Po montażu zostały zmierzone czujnikiem zegarowym bicie w granicach <0.01.

Zrobiłem trochę km w trasie i sprawa wygląda tak - bicie pojawa się po kilku hamowaniach. Na początku brak bicia, po schłodzeniu auta również.

Dodatkowo przy 90-120km/h bicie najmocniejsze ale nawet bez hamowania czuję lekkie drgania na kierownicy. Minimalne ale da się je wyczuć w tych przedziałach prędkości i tutaj już niezależnie od czasu jazdy. Wyczuwalne od razu przy pierwszych km.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Bijące nowe hamulce
PostNapisane: 9 września 2016, 16:04 
Offline
Częsty bywalec

Wiek: 40
Posty: 515
Lokalizacja: Wrocław/Neuss
Moje BMW: E36 318i
Kod silnika: M43 B18
Garaż: http://bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=131903
a może zbieżność kol do zrobienia? albo coś nie tak z zawieszeniem przednim luzy na wahaczach? Skoro cały układ hamulcowy odnowiłeś to szukałbym gdzie indziej przyczyny bicia przy hamowaniu.

_________________
Jako oficjalny trener Carly oferuje tutaj kupon na 5€ zniżki przy zakupie modułu, adaptera lub aplikacji w wersji PRO:
3XD268
http://www.mycarly.com/trainer/?ref=mariuszkraus
Kod należy podać podczas płatności (będzie specjalne pole do wpisania kodu żeby dodać zniżkę). Opłaca się mieć legalna wersje, bo jest dość często aktualizowana o nowe możliwości i obsługę najnowszych wersji BMW:)
------------------------------------------------------------------
INSTAGRAM: https://www.instagram.com/hellboy_e36/
GARAŻ: http://bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=131903
INTERFEJSY BMW MAPA https://maps.google.com/maps/ms?ie=UTF&msa=0&msid=217929254550052471344.0004a4589c86f70991725


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Bijące nowe hamulce
PostNapisane: 9 września 2016, 19:51 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Posty: 1178
Lokalizacja: Łódź
Moje BMW: BMW e39 528i
Kod silnika: m52b28
Garaż: byłe e34: http://bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=134211
jest e39: viewtopic.php?f=6&t=169366&start=20
w e34 mi biła kierownica jak miałem słabą przekładnie kier.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Bijące nowe hamulce
PostNapisane: 10 września 2016, 19:06 
Offline
Forumowicz

Wiek: 51
Posty: 383
Lokalizacja: Piaseczno/Bogatki
Moje BMW: E36
Kod silnika: M50B20
witam a jak tam opony sprawdzone ,bez uszkodzeń może stare , u mnie po wymianie kół wróciło wszystko do normy :szok: pozd.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Bijące nowe hamulce
PostNapisane: 11 września 2016, 15:04 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 14
Moje BMW: E36 328i 97r.
Kod silnika: M52B28
Panowie dziękuję za komentarze ale proszę czytajcie najpierw całość.

To nie wina kół ani opon - wszystko sprawdzone na innych kompletach/wyważone/opony nowe.

Teraz drgania pojawiają się już podczas normalnej jazdy. Przy 120 się najbardziej nasilają.

Stare tarcze oddałem znajomemu - założył do swojego E36 i żadnego bicia więc są proste.

Sprawdzę magiel bo to może być to.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Bijące nowe hamulce
PostNapisane: 14 września 2016, 11:28 
Offline
Pierwsze kroki

Wiek: 33
Posty: 17
Lokalizacja: Milton Keynes
Moje BMW: e46 3.0 Touring
Kod silnika: M54B30
Garaż: Sam naprawiam. :)
A co z drązkami ? pisales ze wymieniles koncowki a moze drazki juz wylatane, moze jak prawa piasta zrobiona moze i lewa dojechana ?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Bijące nowe hamulce
PostNapisane: 20 września 2016, 08:41 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 14
Moje BMW: E36 328i 97r.
Kod silnika: M52B28
Końcówki oczywiście razem z drążkami wymienione. Na piastach nie ma bicia. Jeszcze nie miałem czasu się zając reklamacją maglownicy ale stawiam na to.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google Adsense [Bot] i 107 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL