BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 18 kwietnia 2024, 08:50

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie, odśwież istniejący podobny temat a jeżeli takiego nie ma, możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji


Tematy związane z ze starszymi modelami BMW takimi jak E36, E34, E32, E12 etc. prosimy zakładać w dziale Young & Oldtimery



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [E46] Wywala płyn chłodniczy
PostNapisane: 10 sierpnia 2011, 08:28 
Offline
Pierwsze kroki

Wiek: 45
Posty: 19
Lokalizacja: Szczecin
Moje BMW: 318Ci E46
Kod silnika: M43
Witam kolegów,
koledzy proszę o pomoc bo już nie wiem co może być w mojej bejce E46 z silnikiem benzynowym M43TU (4 cylindry). W trakcie jazdy wywala mi płyn chłodniczy, odpowietrzałem już z 10 razy, korek wymieniony, termostat tez, część króćców, strumień jest, ogrzewanie jest, temperatura stoi pionowo, brak mazi w oleju, brak bąbelków w zbiorniczku, nie pali na biało. Wszystko wygląda tak jak by czasem się auto zagotowało, bo czasem jak odkręcę korek następnego dnia, słychać syk przez sekundę ale temperatura stoi w trakcie jazdy na środku, ale to tylko moja teoria... pompa wody mega stara ale jest strumień wiec powinno być ok.

W trakcie odpowietrzania, jak sie wygrzeje silnik wywala część płynu, zakręcam i wyłączam silnik, słychać bulgot, odpowietrzam śrubą, wiec płyn się zagotował, odpalam znowu dolewam płynu i potem już płyn balansuje kilka centymetrów w górę na chwile, potem w dól i stoi, jak by w rytm otwierania termostatu czemu towarzyszy zanik strumienia na chwile.
Ma ktoś jakieś doświadczenia z rozwiązywanie takich problemów? Będę bardzo wdzięczny za wszelką pomoc:)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Wywala płyn chłodniczy
PostNapisane: 10 sierpnia 2011, 12:00 
Offline
Zacna persona forum

Wiek: 37
Posty: 1288
Lokalizacja: Inowrocław
Moje BMW: E60
Kod silnika: M57d25
Po pierwsze podobno nie dolewa się zimnego płynu do gorącego silnika - może grozić uszkodzeniem.
Po drugie wygląda to na nieodpowietrzony układ... Sprawdź w dziale zrób to sam mój temat o wymianie termostatu w M47 silniku. Tam na koniec napisałem jak odpowietrzyć dobrze układ. Podnoszenie się i opadanie płynu w zbiorniczku to własnie zapowietrzony układzik.
Życzę powiedzenia.

_________________
Było: E38 728iA, E36 316iA, E39 520d, E46 320d


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Wywala płyn chłodniczy
PostNapisane: 10 sierpnia 2011, 13:17 
Offline
Pierwsze kroki

Wiek: 45
Posty: 19
Lokalizacja: Szczecin
Moje BMW: 318Ci E46
Kod silnika: M43
Dzięki za info, dziś robie odpowietrzanie po raz n-ty, do skutku;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Wywala płyn chłodniczy
PostNapisane: 10 sierpnia 2011, 17:23 
Offline
Pierwsze kroki

Wiek: 45
Posty: 19
Lokalizacja: Szczecin
Moje BMW: 318Ci E46
Kod silnika: M43
próbowałem odpowietrzyc po raz kolejny, z podniesiona lewa strona auta i chyba znowu lipa... Na piątek umowilem sie na sprawdzenie co2 zeby wykluczyć/potwierdzic pekniecie głowicy.
Inpą sprawdziłęm temperature płynu:
w trakcie jady: 105
na postoju: 105-107
po wyłączeniu silnika: 113,5

a wiec temperatura ok, ten termostat otwiera sie przy 105*. Płyn gotuje sie przy 165 stopniach. wiec albo mam bicie albo nie odpowietrzony układ... ale kto wie, ręce opadaja.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Wywala płyn chłodniczy
PostNapisane: 10 sierpnia 2011, 18:35 
Offline
Forumowicz

Wiek: 37
Posty: 254
Wyjmowales kolego pompe wody?

M43TU to bardzo prosty w budowie silnik i nie ma zadnych wodotryskow, wiec nie bedzie trudno znalesc problem. Jak nie ma przedmuchow, pompa sprawna, nowy korek i odpowietrzony uklad to musi dzialac.

Chłodnica drozna?

_________________
Obrazek

Best Machine (on) Wheels!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Wywala płyn chłodniczy
PostNapisane: 10 sierpnia 2011, 20:03 
Offline
Forumowicz

Wiek: 40
Posty: 117
Moje BMW: E46 320d
Kod silnika: M47
Marcind22 napisał(a):
W trakcie jazdy wywala mi płyn chłodniczy,

Kolego a jak ty do tego doszles ze ci w trakcie jazddy wywala a nie na przyklad podczas postoju i gdzie ci to wywala.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [E46] Wywala płyn chłodniczy
PostNapisane: 10 sierpnia 2011, 20:14 
Offline
Forumowicz

Posty: 159
Lokalizacja: Warszawa
Moje BMW: E90 2007r
Kod silnika: 320D 163PS
podjedz to jakiegoś zakładu zajmującego się chłodnicami.
maja urządzenie do sprawdzania szczelności ukladu.
wkręca odpowiednią końcówkę pod korek wlewowy do ukladu chłodzenia, pompuje ok 2-2,2 bar i jeśli w jakimś odstepie czasu ciśnienie nie spadnie to układ szczelny i można to wykluczyć, jesli bedzie nieszczelność wtedy przy takim ciśnieniu płyn się nie sączy tylko cieknie i łatwo go zlokalizować gdy silnik jest zgaszony. warto też wcześniej wybrać sie na myjnie bezdotykową i umyc silnik żeby wyło widać ewentualne wycieki. pamiętam że w m43 jest taki felerny króciec z tylu głowicy który kosztuje 30zł w ASO ale do wymiany potrzebny 6-pack albo melisa :mur:
najszęściej układ zapowietrza się przez nieszczelność układu chłodzenia


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Wywala płyn chłodniczy
PostNapisane: 12 sierpnia 2011, 16:04 
Offline
Pierwsze kroki

Wiek: 45
Posty: 19
Lokalizacja: Szczecin
Moje BMW: 318Ci E46
Kod silnika: M43
sprawdzane było co2, głowica nie jest peknieta, chłodnica chyba drożna bo zruca temaperature z 105 do 40-50. Króciec z tyłu wymieniony, coprawda na jakis nie oryginalny + uszczelka z aso wiec nie siedzi na srodku tylko na krawedzi (ta uszczelka) ale tam nie cieknie wiec chyba tez by sie nie zapowietrzalo. rece opadaja do samej ziemi


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Wywala płyn chłodniczy
PostNapisane: 12 sierpnia 2011, 21:58 
Offline
Zacna persona forum

Wiek: 37
Posty: 1288
Lokalizacja: Inowrocław
Moje BMW: E60
Kod silnika: M57d25
To moze z innej beczki... Od kiedy masz ten samochod i od kiedy zaczelo Ci wywalac plyn? Moze kojarza Ci sie jakies okolicznosci jakas wizyta u mechanika, cos robiles przy silniku?

_________________
Było: E38 728iA, E36 316iA, E39 520d, E46 320d


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Wywala płyn chłodniczy
PostNapisane: 13 sierpnia 2011, 00:45 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 166
Lokalizacja: Jaworzno
Moje BMW: E 46
Kod silnika: M52 B25 TU
Garaż: [URL=http://www.__prosze_uzyc_innego_hostingu_do_zdjec_][IMG]http://images68.__prosze_uzyc_innego_hostingu_do_zdjec_/394/c2ca9fa668c32045med.jpg[/IMG][/URL]
Marcind22, jaki masz termostat założony? (producent), posprawdzaj dobrze opaski na króćcach i mimo wszystko pompę wody.
Miałem takie przypadki z różnymi M43 BMW:
1 Niedokręcona głowica, zdarzało się tak jak u ciebie, losowo, nieraz przejechałem parę km i było wywalone a nieraz cały dzień nic, z Niemiec ją wiozłem w upalny dzień, później dojechałem nad morze 750km i nic a na następny dzień się ugotowało po 10km i tam dopiero musiałem auto naprawiać, okazało się że była zmieniana uszczelka głowicy (nówka była) i chyba była niedokręcona bo śruby palcami wykręcaliśmy a nie było żadnych objawów typowych dla uszczelki, żadnego dymienia, oleju w płynie itp , po prostu wdmuchiwało kompresję z cylindra.
2. pompa! ma plastikowy wirnik, była zerwana na szrajbie, jak silnik chodził na wolnych obrotach to go zabierało i niby był obieg ale po zwiększeniu obrotów wirnik pompki już nie wyrabiał i przegrzewało. Wymiana pompki załatwiła sprawę. (Żeby było śmieszniej założyłem najtańszą jaką miałem bo jako jedyna miała wirnik metalowy).
Ale skoro pisałeś że ogrzewanie jest ok to raczej obstawiałbym pierwszą wersję, tym bardziej że po gaszeniu silnika też słyszalne było bulgotanie bo napompowane przez cylinder powietrze do układu chłodzenia musiało gdzieś w końcu ujść i trochę szalało zanim znalazło ujście (nie zawsze uszkodzona uszczelka musi dawać objawy mieszania się płynów!), kiedyś w końcu tak jak u mnie pewnie wywali ci któryś króciec, mi wywaliło ten z tyłu głowicy.
Pzdr

_________________
schadook
[img][IMG]http://images68.__prosze_uzyc_innego_hostingu_do_zdjec_/394/c2ca9fa668c32045m.jpg[/img][/img]


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Wywala płyn chłodniczy
PostNapisane: 13 grudnia 2011, 15:34 
Offline
Pierwsze kroki

Wiek: 45
Posty: 19
Lokalizacja: Szczecin
Moje BMW: 318Ci E46
Kod silnika: M43
No i okazało się że chłodnica była nie szczelna i tam sie lalo i zapowietrzalo, poporstu..... czasem najprostsze przyczyny bywaja tymi trafnymi;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Wywala płyn chłodniczy
PostNapisane: 13 grudnia 2011, 21:07 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Posty: 986
Lokalizacja: Bydgoszcz
Moje BMW: E46
Kod silnika: M43TU
fajnie tylko ze w zadnym poscie powyzej nie doczytalem ... pisales ktoredy plyn ci wywala :)

dobrze ze problem rozwiazany .

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Wywala płyn chłodniczy
PostNapisane: 28 sierpnia 2013, 20:39 
Offline
Pierwsze kroki

Wiek: 45
Posty: 19
Lokalizacja: Szczecin
Moje BMW: 318Ci E46
Kod silnika: M43
tak podsumowujac dopiero wymiana nastepujacych czesci ukladu chlodzenia doprowadzilo do jego dobrej pracy ( no i fachowe odpowietrzenie):
- wszystkie króćce - 3 sztuki - tylko BMW
- termostat - BMW
- pompa wody - Ruville
- chlodnica - Nissens
- gorny waż - plastik byl juz brązowy a wiec kruchy. powinien byc czarny - BMW
- czujnik wentylatora w dolnym weżu - uszczelka byla nie szczelna a sprzedaja ja tylko z czunikiem - BMW
- dokrecenie wezy z cybantem
- korek - BMW

kazdego moze byc inaczej, u mnie trzeba bylo wymienic wszystko.
zostal tylko zbiorniczek wyrownawczy i jego dolny króciec.

wazne tez aby wlasciwie zalozyc krocce, zbyt mocne dokrecenie zle, za slabe zle, czasem trzeba uzyc silikonu, jak zle sie nalozy to wylezie i zacznie cieknac i tez zle... Musi byc fachowo albo bedzie never ending story...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Wywala płyn chłodniczy
PostNapisane: 1 września 2013, 13:26 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 212
Lokalizacja: LKS
Moje BMW: e46
Kod silnika: M52
Grunt ze problem rozwiązany jednak moim zdanie w profesjonalnej naprawie tego typu aut-układów nie ma miejsca na sylikony..

_________________
W ogóle, bracie, jeżeli nie masz na utrzymaniu rodziny, nie grozi ci głód, nie jesteś Tutsi ani Hutu i te sprawy, to wystarczy, że odpowiesz sobie na jedno bardzo fajnie, ale to bardzo fajnie, ważne pytanie: co lubię w życiu robić. A potem zacznij to robić.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 14 ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 40 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL