BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 29 marca 2024, 06:01

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie, odśwież istniejący podobny temat a jeżeli takiego nie ma, możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji


Tematy związane z ze starszymi modelami BMW takimi jak E36, E34, E32, E12 etc. prosimy zakładać w dziale Young & Oldtimery



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [E46] Dźwięk przy przyspieszaniu + pęknięty kolektor wydech.
PostNapisane: 15 października 2012, 12:36 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 13
Moje BMW: E46 330CD
Kod silnika: M57N
Witam

Posiadam E46 330 CD, z silnikiem M57N (204 KM).

Przy mocnym przyspieszaniu w zakresie obrotów tak ok. 2500-3500 słychać ciekawy, regularny dźwięk – nie potrafię go określić tego dźwięku jednym słowem – przypomina cykanie, terkot, jakby kartka papieru uderzała o skrzydła wiatraka :) głupio zobrazowane, ale tak właśnie najlepiej potrafię to opisać.

Dźwięk nie występuje przy gazowaniu na biegu jałowym – tylko podczas jazdy pod mocnym obciążeniem silnika.

Czytałem kilka podobnych tematów i często wskazywane są wtryski. Sprawdzenie wtrysków to niemały koszt, nie mówiąc o ich regeneracji więc zostawiam to jako ostatnia czynność w naprawie tego problemu.

Mnie zastanawia jeszcze jedno - zdiagnozowano u mnie pęknięcie/a kolektora wydechowego (śmierdzi spalinami przy aucie, pod maską, czasem w kabinie) – nasuwa się pytanie – czy taki dźwięk może pochodzić z pękniętego kolektora?

Zapytam jeszcze – czy oprócz skutków ubocznych pękniętego kolektora w postaci smrodu spalin czy może występować np. obniżenie mocy samochodu?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Dźwięk przy przyspieszaniu + pęknięty kolektor wydech.
PostNapisane: 15 października 2012, 13:17 
Offline
Forumowicz

Posty: 106
Lokalizacja: Rzeszów
Moje BMW: e46
Kod silnika: M57D30+chip ACS
Przy pękniętym kolektorze wydechowym jak najbardziej może pojawić się delikatne cykanie - miałem tak w M47.
Jeśli chodzi o spadek mocy, to także może być odczuwalny, ponieważ część spalin wydostanie się przez kolektor i nie trafi na część gorącą turbiny.

Proponuję w pierwszej kolejności zająć się wymianą kolektora wydechowego (najlepiej na żeliwny z M57).

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Dźwięk przy przyspieszaniu + pęknięty kolektor wydech.
PostNapisane: 15 października 2012, 13:40 
Offline
Częsty bywalec

Posty: 920
Lokalizacja: PTU
Moje BMW: E61 535d
Wymień na początek kolektor wydechowy, pasuje żeliwny od M57 i jest niezniszczalny. Wtedy zobaczysz czy jest poprawa. Pękający kolektor jest wadą w M57N, przerabiałem to również u siebie.

_________________
Jest E61 535d 372PS

Była 330Cd 287PS


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Dźwięk przy przyspieszaniu + pęknięty kolektor wydech.
PostNapisane: 15 października 2012, 14:47 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 13
Moje BMW: E46 330CD
Kod silnika: M57N
Dzięki za odpowiedź. Po cichu liczę, że to mógłby być kolektor... powiem więcej - bardzo bym chciał, żeby to był tylko kolektor... Nie pozostaje mi nic innego niż czekać i polować na coś w sensownych pieniądzach.
Swoją drogą - czy 550-600 PLN za używany to normalna cena czy raczej dużo?

Handlarze wiedzą, że to chodliwa część więc ceny m/z ciut za duże..

Jeśli ktoś chciałby jeszcze coś dodać od siebie do tematu dźwięku to bardzo proszę :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Dźwięk przy przyspieszaniu + pęknięty kolektor wydech.
PostNapisane: 15 października 2012, 14:58 
Offline
Częsty bywalec

Posty: 920
Lokalizacja: PTU
Moje BMW: E61 535d
Ten kolega ma na sprzedaż cały silnik M57 z kolektorami, napisz to może sprzeda Ci sam kolektor.
memberlist.php?mode=viewprofile&u=39610
Nie zapomnij o uszczelkach.

_________________
Jest E61 535d 372PS

Była 330Cd 287PS


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Dźwięk przy przyspieszaniu + pęknięty kolektor wydech.
PostNapisane: 28 października 2013, 08:24 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 13
Moje BMW: E46 330CD
Kod silnika: M57N
Witam po roku. Odkopuję temat by zostawić info dla potomnych, bo po roku rozwiązałem problem.
Niestety wskazówki do wymiany kolektora były nietrafione. Po wymianie kolektora nic się nie zmieniło poza tym, że zniknął smród spalin pod autem, bo wynikało z przepalenia oryginalnego kolektora.

W lipcu zrobiłem diagnozę wtryskiwaczy, bo było podejrzenie od kilku mechaników, że ów cykanie/stukanie/grzechotanie podczas jazdy mocno przyspieszając może wynikać z wtryskiwaczy, końcówek lub podkładek pod nimi. Po wyjęciu wtryskiwaczy i sprawdzeniu ich na stole probierczym okazało się, że jeden wtryskiwacz jest w słabym stanie, a reszta niedługo do niego dołączy. Padła decyzja o regenerację wszystkich. Żeby było śmiesznie, regeneracja nic nie zmieniła. Cykanie zostało.

No to szukamy dalej. I teraz najlepsze - winowajcą całej sytuacji był czujnik/zawór wysokiego ciśnienia. Został wyczyszczony ultradźwiękami i wszystkie moje problemy związane z autem zniknęły. A problemów było kilka różnych (!!!):

- cykanie/grzechotanie/terkotanie podczas przyspieszania przy mocnym przyspieszaniu (tylko podczas jazdy),
- auto bardzo kopciło podczas odpalania na zimnym silniku na niebieski kolor, choć oleju silnik nie bierał,
- głośne, nieprzyjemne klekotanie na niskich obrotach podczas jazdy (zakres obrotów 1000-1600) - występowało spalanie stukowe (!)
- odczuwalnie nierówne odpalanie silnika - nie potrafię tego wytłumaczyć, ale potrafię rozpoznać kiedy silnik odpala idealnie, a kiedy minimalnie coś jest nie tak

Jeden czujnik/zawór powodował tyle problemów, spędzał mi sen z powiek i nasuwał myśli sprzedaży auta.
Mam nadzieję, że komuś moje informacje pomogą, bo moja radość jest nie do opisania.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Dźwięk przy przyspieszaniu + pęknięty kolektor wydech.
PostNapisane: 29 października 2013, 14:05 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 17
Lokalizacja: Września
Moje BMW: 320i Touring 2.2
Kod silnika: M54B22
A czy komputer pokazywał jakieś błędy związane z tym czujnikiem ? Czy podłączałeś się INPA-ą


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Dźwięk przy przyspieszaniu + pęknięty kolektor wydech.
PostNapisane: 29 października 2013, 14:28 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 13
Moje BMW: E46 330CD
Kod silnika: M57N
Mam interfejs, sprawdzałem samodzielnie i INPA nie wyłapała błędu czujnika wysokiego ciśnienia (chyba, że ja go przegapiłem).
Z tego co mi majstry od auta powiedzieli, to ten czujnik/zawór pracował, ale o 30% gorzej niż powinien.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Dźwięk przy przyspieszaniu + pęknięty kolektor wydech.
PostNapisane: 11 października 2020, 23:47 
Offline
Poszukaj zanim zapytasz

Posty: 2
Moje BMW: E46
Witam. Czy klekot też ustąpił calkiem.?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Dźwięk przy przyspieszaniu + pęknięty kolektor wydech.
PostNapisane: 11 października 2020, 23:48 
Offline
Poszukaj zanim zapytasz

Posty: 2
Moje BMW: E46
Witam czy klekot ustąpił calkiem po czyszczeniu zaworu?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot], Google Adsense [Bot] i 44 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL