BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 20 kwietnia 2024, 09:02

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie, odśwież istniejący podobny temat a jeżeli takiego nie ma, możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji


Tematy związane z ze starszymi modelami BMW takimi jak E36, E34, E32, E12 etc. prosimy zakładać w dziale Young & Oldtimery



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [E46] problem z zawieszeniem tylnym.
PostNapisane: 22 stycznia 2013, 11:46 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 176
Lokalizacja: Katowice
Moje BMW: E39 530DA
Kod silnika: M57N
Witam,

mam od kilku miesięcy dziwny problem z niestabilnością samochodu. Próbowałem znaleźć odpowiedź i do końca nie potrafię. Mianowicie, jadąc samochodem od jakiegoś czasu, czuję, jakby tył był dziwnie "lżejszy" niż kiedyś. Tak to mogę określić, ale to nie jest największy problem. Najdziwniejsze są następujące objawy. Jadąc np prostą drogą, kiedy najeżdżam na nierówności, i to nie na poprzeczne, tylko jakby wzdłużne (np. łata długa na asfalcie, łączenie pasów czasem też jest jakby "zalane" takim ciemnym czarnym błyszczącym śliskim czymś) to wjeżdżając na to, samochód jakby próbuje się obracać. Tzn. zrzuca mnie z tego, i automatycznie zaczynam wpadać w lekki bądź niebezpieczny niekontrolowany poślizg. Jeżdżę tym autem już kilka alt, więc potrafię użytkować napęd na tył, dodam, że nie mają tutaj znaczenia warunki zimowe. (o dziwo w nich jest lepiej, bo nie ma jakby tej nierówności na drodze, jest ślisko ale powierzchnia w miarę równa bo załatana śniegiem). Miałem to już przed zimą, po np lekkim deszczu. Na całkiem suchej nawierzchni, jeszcze jest znośnie. Ale lekki deszczyk i masakra. nie mogę przekraczać na prostej 50km/h bo grozi to lądowaniem w rowie na prostej drodze, ponieważ automatycznie zaczyna mi pływać dupa. Nawet ostatnio na łuku gdzie właśnie były połączone ze sobą pasy takim czymś, przy 50 najechałem na to łączenie. Sam się do dziś zastanawiam jak wybroniłem samochód z takiego poślizgu w jaki wpadłem absolutnie się nie spodziewając.
Samochód miał robiony w sierpniu przegląd rejestracyjny. Wszystko ok, dodatkowo sprawdzenie całego zawieszenie 2 miesiące później bo nie dawało mi to spokoju, również nic nie wykazało. Niby wszystko ok, a ja czuję, że to nie ten sam samochód. że na początku roku jeździł zdecydowanie stabilniej i takie coś nawet w deszczu się nie zdarzało. Tym bardziej, iż tą drogą o której ciągle mówię jeżdżę od 5 lat codziennie 2 razy co najmniej. I to zaczęło się dziać z dnia na dzień.
Zrobiłem nawet całą geometrię samochodu. Już nie mam pomysłu, natomiast znajomy wspomniał, że w swojej e46 wymieniał 2 razy jakąś dużą gumę w tylnym zawieszeniu, która podobno jest odpowiedzialna za to, i nie jest trwałym elementem.

Czy ktoś ma jakiś pomysł? bo przecież nie mogę jeździć samochodem 40-50 km/h bo jeśli są warunki na większą prędkość to aż się człowiek głupio czuje. Ale nawet przy 40 wjeżdżając na te lekkie łatki czuję już jakby lekkie ściąganie auta w jedną ze stron z tyłu. Dla porównania żona posiada nowego beatla i na nim nawet przy 80 ta sama droga wrażenia nie robi:/

już nie wiem co sprawdzać i komu to dać do sprawdzania. Wymieniłem przy okazji łączniki stabilizatora z przodu oraz tuleję wahacza prawego, bo przy sprawdzaniu powiedzieli mi, że już powolutku się zbliża, więc zrobiłem to od razu.
Jak sprawdzić to zawieszenie z tyłu, nie chcę wydawać 5000 na naprawy widmo, metodą rpób i błędów. czy jest jakiś sposób aby to konkretnie sprawdzić?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] problem z zawieszeniem tylnym.
PostNapisane: 22 stycznia 2013, 12:19 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Wiek: 36
Posty: 610
Lokalizacja: Kraków
Moje BMW: E46
http://realoem.com/bmw/showparts.do?mod ... g=33&fg=30
Obrazek
Nr 4 do sprawdzenia
Ona jest odpowiedzialna właśnie za tzw. pływanie tyłu auta. Jeżeli jest na niej zbyt duży luz to tak się właśnie dzieje jak opisujesz. Odczuwalne jest uciekanie tyłu.
Temat przerabiany wiele razy.
Proponuję jechać na stację diagnostyczną i poprosić aby sprawdzili Ci właśnie te tuleje oraz przy okazji całe tylne zawieszenie.

P.S.
W razie czego pamiętaj aby te tuleje wymieniać PARAMI.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] problem z zawieszeniem tylnym.
PostNapisane: 22 stycznia 2013, 13:38 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 176
Lokalizacja: Katowice
Moje BMW: E39 530DA
Kod silnika: M57N
jak się to nazywa?
Łozysko gumowe wahacza?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] problem z zawieszeniem tylnym.
PostNapisane: 22 stycznia 2013, 13:51 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Wiek: 34
Posty: 536
Moje BMW: e36 320ci '95r
Kod silnika: m50b20tu
Garaż: e34 530i V8 >Bmw e36 320ci > Bmw e39 523ia> Bmw e34 525i > Audi a4 b7> Renault Laguna 3 > Bmw e61 LCI 530xd
jak dobrze kojarzę to mi kiedyś mechanik opisał tą część jako tuleja pływająca wahacza. Ale mogłem z czymś pomylić


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] problem z zawieszeniem tylnym.
PostNapisane: 22 stycznia 2013, 14:04 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Wiek: 36
Posty: 610
Lokalizacja: Kraków
Moje BMW: E46
mikus1987 napisał(a):
jak się to nazywa?
Łozysko gumowe wahacza?

Potoczna nazwa to "tuleja progowa"

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] problem z zawieszeniem tylnym.
PostNapisane: 22 stycznia 2013, 14:16 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 176
Lokalizacja: Katowice
Moje BMW: E39 530DA
Kod silnika: M57N
rozumiem, że takie są 2 sztuki, jedna z lewej i druga z prawej?:) hehe, wolę się upewnić, skoro później wymiana ma być parami:)
ps. właśnie, czy to nie to samo co tuleja pływająca? bo też się kiedyś z takim elementem zawieszenia na forach spotkałem.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] problem z zawieszeniem tylnym.
PostNapisane: 22 stycznia 2013, 16:05 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 50
Posty: 474
Lokalizacja: Południowa granica
Moje BMW: E60 530xi
Kod silnika: N53
Tuleja pływająca to '2'. To nie jest taka zwykła tuleja zalana gumą.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] problem z zawieszeniem tylnym.
PostNapisane: 22 stycznia 2013, 16:41 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Wiek: 36
Posty: 610
Lokalizacja: Kraków
Moje BMW: E46
Niektórzy nazywają ją pływającą ale pływająca to nr 2 tak jak kolega wcześniej napisał.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] problem z zawieszeniem tylnym.
PostNapisane: 22 stycznia 2013, 17:20 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 176
Lokalizacja: Katowice
Moje BMW: E39 530DA
Kod silnika: M57N
czyli jak pojadę gdzieś do serwisu, to najlepiej jeśli im pokaże ten rysunek, i zasugeruję sprawdzenie poszczególnej części nr 4? czy wtedy poczują się urażeni, że w końcu to oni są specami i sami do tego dojdą? bo zazwyczaj poczują się urażeni :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 46 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL