BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 29 kwietnia 2024, 20:50

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


W dziale proszę umieszczać tematy związane z mechaniką, elektryką i eksploatacją modeli wydanych przed 1990r.

Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie, odśwież istniejący podobny temat a jeżeli takiego nie ma, możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji.
Nie umiesz czytać, stosować się do powyższych zasad, nie będziesz mieć tematu!!


Tematy związane z modelami wytworzonymi przed 1990r. prosimy zakładać w dziale Young & Oldtimery



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [E36] M43B18 jakie powinno być ładowanie?
PostNapisane: 2 listopada 2014, 12:24 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 25
Moje BMW: e36 touring
Kod silnika: m43b18
witam, mam takie pytanie jakie powinno być ładowanie w mojej bmw? mam wrażenie że wypadanie zapłonów i spadki obrotów spowodowane są własnie przez słabe ładowanie, ale teraz do rzeczy.

bez obciązenia na jałowym biegu mam 14.02 (według obc)
normalne użytkowanie czyli światła radio ze wzmacniaczem, nawiew na połowę lusterko fotochromatyczne i czasami swiatło stop obc pokazuje od 13.6 - 13.9

jeśli obciąże go na max czyli światła mijania i drogowe, tylne mgłowe, stop, nawiew max, grzana szyba, 2 fotele radio to ładowanie potrafi spaść poniżej 12 a tak średnio wynosi 12,3.

tak ma być? oczywiście wtedy samochód przestaje równo pracować, ale w sumie tyle odbiorników.

bmw jest z 1995 roku 11 miesiąca.
akumulator kupiony ok 2 mieś temu, 62ah, 540 prądu rozruchowego.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e36] jakie powinno być ładowanie? m43b18
PostNapisane: 2 listopada 2014, 12:38 
Offline
Zacna persona forum

Posty: 1586
Prawidłowe ładowanie to ~14.3V

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e36] jakie powinno być ładowanie? m43b18
PostNapisane: 2 listopada 2014, 13:01 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 25
Moje BMW: e36 touring
Kod silnika: m43b18
nawet pod ekstremalnym obciążeniem? nie wiem czy to ma znaczenie ale moje auto jest wyposażone bardziej niż przeciętnie.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] M43B18 jakie powinno być ładowanie?
PostNapisane: 2 listopada 2014, 20:10 
Offline
Częsty bywalec

Posty: 883
Lokalizacja: Białystok
Moje BMW: E36
Kod silnika: M52B25
zobacz ile Amper daje twój alternator (mysle ze masz valeo 80A z oznaczeniem pradu 50/80 A) i policz ile amper prądu pobierają twoje odbiorniki jak wszystko masz włączone na max, żeby nie było zdziwienia że blisko 50A. To dlatego napięcie spada na wolnych obrotach podczas takiego obciążenia. U mnie na orginalnym regulatorze valeo 14v miałem ładowanie właśnie w okolicach 14v bez jakichkolwiek świateł itp, ale gdy włączałem światła to było 13,8V i jak włączyłem wszystko na max (swiatła, dmuchawa, grzanie szyby itp. ) to spadalo do 12,4 V na wolnych obrotach. Po dodaniu gazu rosło do 13,5V.

Teraz zmieniłem regulator na taki co ma w specyfikacji, że jest na 14,5V i teraz ładowanie mam cały czas 14,2V bez obciążenia i z lekkim obciążeniem, ale gdy dam wszystko na max to wtedy spada do 13V, ale po do daniu gazu rośnie do 14,2V.

Alternator Valeo o oznaczeniu 50/80A daje 50A prądu na wolnych obrotach i 80A przy max swoich obrotach wirnika czyli ok. 2- 3 k obrotow silnika. Dlatego też przy max obciążeniu poprostu nie wyrabia.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] M43B18 jakie powinno być ładowanie?
PostNapisane: 3 listopada 2014, 21:53 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 25
Moje BMW: e36 touring
Kod silnika: m43b18
u mnie przy max obciążeniu jest 12.20 czasem mniej, a przy 4k obrotów jest to samo. powinno wzrosnąć?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] M43B18 jakie powinno być ładowanie?
PostNapisane: 4 listopada 2014, 10:05 
Offline
Compact z wyboru
Avatar użytkownika

Wiek: 33
Posty: 3741
Lokalizacja: Rzeszów
Moje BMW: e36 316i
Kod silnika: M43B16
Garaż: http://bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t ... lit=malina
u mnie w compacie z m43b16 siedzi alternator valeo z oznaczeniami 14v, 50/80A (lub 50/70A), na wolnym obrotach bez obciążenia pokazywało ok. 14.2V, ze światłami i radiem (tak z reguły jeżdżę) było ok. 14.1V, przy pełnym obciążeniu (klima, granie szyby, foteli, wszystkie światła, itd.) nie pamiętam ile wskazywało, ale czuć było po pracy silnika, że brakuje napięcia, po dodaniu gazu napięcie rosło do jakiegoś tam poziomu i nawet przy pełnym obliczeniu było OK.

Wtedy wszyscy pisali mi, że jest w normie, sam naprawiam podaje, że ładowanie ma być od 13,5-14,5V

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] M43B18 jakie powinno być ładowanie?
PostNapisane: 4 listopada 2014, 10:56 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Wiek: 31
Posty: 1650
Lokalizacja: WT / WPR
Moje BMW: E46
Kod silnika: M54B30
raduspawacz napisał(a):
u mnie przy max obciążeniu jest 12.20 czasem mniej, a przy 4k obrotów jest to samo. powinno wzrosnąć?



to normalne że jak odpalisz cały sprzęt w aucie to ładowanie spadnie, ale po chwili powinno się podnieść i być ~14
a jak tak nie ma u Ciebie to winny może być regulator napięcia, sprawdź jeszcze miernikiem jakie masz ładowanie a nie przez OBC


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 192 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL