BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 29 marca 2024, 10:41

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie, odśwież istniejący podobny temat a jeżeli takiego nie ma, możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji


Tematy związane z ze starszymi modelami BMW takimi jak E36, E34, E32, E12 etc. prosimy zakładać w dziale Young & Oldtimery



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [e46] Dopasowanie rolki napinacza 320i
PostNapisane: 7 grudnia 2017, 12:54 
Offline
Poszukaj zanim zapytasz

Posty: 1
Moje BMW: 320i
Kod silnika: M52TUB20
Witam. Posiadam e46 320i i problemem jest rolka napinacza mechanicznego paska wielorowkowego który napędza altarnator itp.
Czy można podasować samą rolke do tego napinacza czy pomoże tylko wymiana całego napinacza?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] Dopasowanie rolki napinacza 320i
PostNapisane: 7 grudnia 2017, 14:15 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 452
Moje BMW: E60
Kod silnika: N52B25AF
Napinacze bez regulacji (gdzie nie możesz ustawić ich siły) nie są wieczne. Sprężyna z czasem traci swoje właściwości i bezsensem jest wsadzać nową rolkę, bo skoro Ci padła (szumi albo piszczy jak mniemam) to pewnie zrobiłeś już na tym napinaczu trochę dziesiątek kilometrów.

Niemniej móc można, ale jeżeli podczas pracy silnika widzisz drgania paska (są widoczne wychylenia przy napinaczu) to napinacz jest do kosza. Tak samo kiedy pasek na którejkolwiek z rolek się ślizga (piszczy przy przyśpieszaniu, skręcaniu czy innych sytuacjach), mimo że pasek jest sprawny i w miarę młody i rolki nie są styrane ani oblepione pozostałościami paska/pasków.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] Dopasowanie rolki napinacza 320i
PostNapisane: 7 grudnia 2017, 17:55 
Offline
Forumowicz

Posty: 380
Moje BMW: E92 335D
Kod silnika: M57D30N2
Garaż: Było:
E90 330d
E46 330i
E36 318i
E36 323i
E36 318i
Ja zmienilem kiedys sama rolke a pozniej i tak musialem zmienic caly napinacz bo pasek schodzil z rolki :(

_________________
zibi


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] Dopasowanie rolki napinacza 320i
PostNapisane: 7 grudnia 2017, 22:42 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 330
Moje BMW: e46
Kod silnika: M54B22
patryk1095 napisał(a):
Witam. Posiadam e46 320i i problemem jest rolka napinacza mechanicznego paska wielorowkowego który napędza altarnator itp.
Czy można podasować samą rolke do tego napinacza czy pomoże tylko wymiana całego napinacza?

Od jakiegoś czasu katalogi podają błędne dane dotyczące tej rolki. Żadna nie pasuje, bo mają inne odsadzenie. Trzeba kupić rolkę napinacza od VW 1.4 16V np Skoda Fabia II z tym silnikiem 86 KM. Rolki tanie (SKF ok 50zł). Oczywiście mowa o tej rolce fi 70mm.
Masz nr SKF VKM 36230, nr INA 531 0760 10.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] Dopasowanie rolki napinacza 320i
PostNapisane: 8 grudnia 2017, 22:15 
Offline
Forumowicz

Posty: 103
Lokalizacja: Dolnośląskie
Moje BMW: E36
Kod silnika: M52B20
W większości przypadków piszczy rolka czyli łożysko napinacza. Wystarczy wymiana samej rolki z łożyskiem. Koszt nowej ok 70 zł.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] Dopasowanie rolki napinacza 320i
PostNapisane: 7 marca 2018, 15:20 
Offline
Pierwsze kroki
Avatar użytkownika

Wiek: 33
Posty: 23
Lokalizacja: Pomorskie
Moje BMW: e46
Kod silnika: M52TUB25
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=166050
Orientuje się może ktoś jakie rolki są potrzebne ( obydwie ) do M52TUB25 bo już kupiłem po 2, niby miały pasować wg nr producenta ale niestety, każda wyglądała inaczej ( chodzi o osadzenie rolki ) jakieś podkładki miały i w ogóle.. :szok: Bo już mi piszczą strasznie jak odpalam auto... Jakiś link może ktoś podrzuci ;)

_________________
E32 735i --> E38 750Li --> E46 323Ci
Galeria mojej 323Ci

NF Host - Jedyny w pełni darmowy hosting zdjęć

Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] Dopasowanie rolki napinacza 320i
PostNapisane: 9 marca 2018, 08:28 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 452
Moje BMW: E60
Kod silnika: N52B25AF
evilbanan napisał(a):
Orientuje się może ktoś jakie rolki są potrzebne ( obydwie ) do M52TUB25 bo już kupiłem po 2, niby miały pasować wg nr producenta ale niestety, każda wyglądała inaczej ( chodzi o osadzenie rolki ) jakieś podkładki miały i w ogóle.. :szok: Bo już mi piszczą strasznie jak odpalam auto... Jakiś link może ktoś podrzuci ;)


http://www.realoem.com/bmw/pl/select


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] Dopasowanie rolki napinacza 320i
PostNapisane: 9 marca 2018, 11:03 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 330
Moje BMW: e46
Kod silnika: M54B22
evilbanan napisał(a):
Orientuje się może ktoś jakie rolki są potrzebne ( obydwie ) do M52TUB25 bo już kupiłem po 2, niby miały pasować wg nr producenta ale niestety, każda wyglądała inaczej ( chodzi o osadzenie rolki ) jakieś podkładki miały i w ogóle.. :szok: Bo już mi piszczą strasznie jak odpalam auto... Jakiś link może ktoś podrzuci ;)

Pisałem o tym wyżej. Nie ma co szukać po realoem, bo są błędy w katalogach i te rolki nie będą pasowały. Te rolki, które w BMW mają średnicę fi 70mm trzeba kupować od VAGa 1,4 16V, chyba jakieś Volvo też ma taką rolkę. Numery podałem w poście wcześniej. Ja wymieniam regularnie te rolki w warsztacie i kupuję zawsze rolkę Kuran K-02 (brend hurtowni Gordon), kosztuje śmieszne pieniądze, a łożyska w rolkach są japońskie Nachi. W mojej e46 ta rolka jeździ już ok 50 kkm i jest dobrze. Natomiast rolki pośrednie obok alternatora, o średnicy fi 80mm są dostępne normalnie po katalogu do BMW, ale one nie zawsze występują w M52TU.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] Dopasowanie rolki napinacza 320i
PostNapisane: 9 marca 2018, 19:11 
Offline
Pierwsze kroki
Avatar użytkownika

Wiek: 33
Posty: 23
Lokalizacja: Pomorskie
Moje BMW: e46
Kod silnika: M52TUB25
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=166050
No właśnie o to mi chodziło, bo tak jak piszesz używałem realoem aby wyszukać numery swoich rolek i kupiłem 4 i żadna nie pasuje.. a niby wszystkie miały dobre nr. wg. realoem :wsciekly: dzięki za odp. ;)

_________________
E32 735i --> E38 750Li --> E46 323Ci
Galeria mojej 323Ci

NF Host - Jedyny w pełni darmowy hosting zdjęć

Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 77 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL