BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 28 marca 2024, 21:21

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie, odśwież istniejący podobny temat a jeżeli takiego nie ma, możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji


Tematy związane z ze starszymi modelami BMW takimi jak E36, E34, E32, E12 etc. prosimy zakładać w dziale Young & Oldtimery



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: [E46] wzniesienie,czerwona lampka od oleju,kręci ale nie odp
PostNapisane: 3 września 2018, 07:59 
Offline
Pierwsze kroki
Avatar użytkownika

Posty: 23
Moje BMW: E46 320D 150KM
Kod silnika: M47TU
Witam, BMW model E46 320d 150KM z 2003r kręci ale nie odpala po takiej historii: żona próbowała wyjechać z garażu podziemnego w którym był duży kąt nachylenia i bardzo jej to ciężko szło.. w ostateczności musieliśmy się przesiąść i ja wyjechałem. Auto chodziło 1-2 minuty pod dużym kątem, przód w górze, silnik pracował, w środku 4 osoby, gdy wsiadłem za kierownicę ruszyłem w górę po wzniesieniu - zauważyłem że zapaliła się czerwona lampka od oleju, gdy wyjechałem z garażu na prostą auto zaczęło aż się trząść, szybko zgasiłem silnik. Sprawdziłem poziom oleju - był przy minimum, więc dolałem. Od tej pory silnik kręci ale nie odpala. Co to może być??


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] wzniesienie,czerwona lampka od oleju,kręci ale nie odp
PostNapisane: 3 września 2018, 09:01 
Offline
Forumowicz

Posty: 205
Moje BMW: e46 318 Touring
Kod silnika: M43TUB19
Ile pracował z zaburzonym smarowaniem (piszesz, że zgasiłeś jak zaczął się trząść). Wzniesienie naprawdę musiałoby być spore żeby poziom minimum okazał się za mały do zapewnienia ciągłości obiegu oleju. No ale coś się stało - w zasadzie dwie możliwości przychodzą do głowy - zatarł się lub coś z układem paliwowym (ale to nie wyjaśnia zaniku ciśnienia oleju).

EDIT> Zdarzyć się mogło wszystko, ale stawiam na zapowietrzony układ paliwowy. Turbina leci pierwsza przy braku smarowania, silnik z dużym prawdopodobieństwem przeżył, o ile to trzęsienie było z powodu braku paliwa a nie zatarcia - tego nie wiem. Dlaczego tak sądzę? Nawet jeśli go zatarłeś, to nie na tyle, żeby nie odpalił. Zgasiłeś go sam. Kręci, więc panewki nie przykleiło. Zawory też raczej nie zdążyły się zawiesić żeby nie było kompresji. Także pierwsze sprawdź czy układ paliwowy nie zapowietrzony, jak odpali to czy turbina nie ucierpiała, jak nie odpali to sprawdź jeszcze kompresję. Jeśli będą niepokojące dźwięki ze strony silnika to już niestety mechanik i weryfikacja zniszczeń.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] wzniesienie,czerwona lampka od oleju,kręci ale nie odp
PostNapisane: 3 września 2018, 20:01 
Offline
Pierwsze kroki
Avatar użytkownika

Posty: 23
Moje BMW: E46 320D 150KM
Kod silnika: M47TU
Na zburzonym silniku chodził parę sekund, może 5. Wzniesienie wyjazdu z garażu podziemnego było naprawdę duże. Po zgaszeniu auta olej był przy kresce minimum, dolałem do lekko ponad połowy miarki. Paliwo w ilości 1/5 baku. Próba odpalenia normalnie czy na plaku nie powiodła się... :(


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] wzniesienie,czerwona lampka od oleju,kręci ale nie odp
PostNapisane: 3 września 2018, 20:52 
Offline
Forumowicz

Posty: 205
Moje BMW: e46 318 Touring
Kod silnika: M43TUB19
Jak nie pali na plaku to niedobrze. Sprawdzić kompresję.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] wzniesienie,czerwona lampka od oleju,kręci ale nie odp
PostNapisane: 4 września 2018, 09:12 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 72
Moje BMW: e61
Kod silnika: N52B25
helmud7543 napisał(a):
Nawet jeśli go zatarłeś, to nie na tyle, żeby nie odpalił. Zgasiłeś go sam. Kręci, więc panewki nie przykleiło. Zawory też raczej nie zdążyły się zawiesić żeby nie było kompresji.


zatarłeś, ale nie na tyle... :oczami: :oczami: :oczami:

panewki? Chyba pierwsze pierścienie się do cylindra przyklejają, bo jest tutaj najbliżej do reakcji egzoenergetycznej? :oczami:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [E46] wzniesienie,czerwona lampka od oleju,kręci ale nie odp
PostNapisane: 4 września 2018, 10:01 
Offline
Forumowicz

Posty: 205
Moje BMW: e46 318 Touring
Kod silnika: M43TUB19
Racja, o pierścieniach zapomniałem :-) sorki.
A zatarcie zatarciu nierówne, stąd pisałem, że nie na tyle. Jeden będzie terkotał i dymił ale pojedzie, drugi będzie gasł i nie miał mocy, trzeci zablokuje, że go nie ruszy, w czwartym korba bokiem wyjdzie (taki w sumie też czasem jeszcze potrafi odpalić).


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] wzniesienie,czerwona lampka od oleju,kręci ale nie odp
PostNapisane: 4 września 2018, 23:20 
Offline
Zacna persona forum

Posty: 1286
Lokalizacja: Bydgoszcz
Moje BMW: e46 330ci
Kod silnika: m54
Ludzie co wy tu wypisujecie.

Że niby pierwsze turbo pada od chwilowego braku ciśnienia ?
Że niby się pierścienie przyklejają tak zaraz ?

Pierwsze w dupę dostają panewki korbowodowe , potem główne.

Moim zdaniem to ten silnik raczej się zapowietrzył.
Oznaka tego są tu drgawki.

Pierwsze co trzeba zobaczyć to pokręcić wałem do przodu i do tyłu ale tylko troszkę.
Jak podczas tego nic nie będzie w silniku tak jakby luźniej pracowało to korby są ok.
Potem trzeba spróbować zrobić jedne obrót jak będzie ok to cylindry nie oberwały tragicznie.
Potem wykręcamy filtr oleju i szukamy w nim panewek.
Na koniec trzeba zobaczyć czy odma nie wywalił oleju i poszło to gdzieś w dolot.

Na koniec próbować go przypalić z plaka.

Tak na uboczu, to niezłym pomysłem była jazda z lampką Aladyna.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] wzniesienie,czerwona lampka od oleju,kręci ale nie odp
PostNapisane: 5 września 2018, 07:41 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 63
Moje BMW: E46 33oiA Touring
Kod silnika: m54b30
Garaż: Warszawa
Nie ma takiej opcji zeby przez kilka minut bez oleju silinik sie zatarl, ludzie.. Mysle, ze uklad paliwowy sie predzej zapowietrzyl, nie znam sie na dieslach ale gdzies slyszalem o zapowietrzeniu pompy wtryskowej.

O zatarcie sie nie martw, jest to niemozliwe w ciagu kilku minut, w najgorszym przypadku moglo sie cos uskodzic co juz ledwo funkcjonowalo, a chwilowy brak oleju tylko przyspieszyl dokonczenie zniszczenia.

_________________
Bylo
E30 316 (M10b18) 86r - sedan
E30 325i (M20b25) 89r - coupe
E30 325i (M20b25) 87r - Mtech1 coupe
E30 325i (M20b25) 87r - Mtech1 sedan
E36 328i (M52b28) 95r - sedan
E39 540i manual
E36 M3 3.2 sedan
E36 318Ti Compact
Jest:
E46 330iA Touring


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] wzniesienie,czerwona lampka od oleju,kręci ale nie odp
PostNapisane: 5 września 2018, 08:02 
Offline
Forumowicz

Posty: 205
Moje BMW: e46 318 Touring
Kod silnika: M43TUB19
dziabi3 napisał(a):
Ludzie co wy tu wypisujecie.

Że niby pierwsze turbo pada od chwilowego braku ciśnienia ?
Że niby się pierścienie przyklejają tak zaraz ?

Pierwsze w dupę dostają panewki korbowodowe , potem główne.

Zależy od temperatury i jak się układają obciążenia.
dziabi3 napisał(a):
Moim zdaniem to ten silnik raczej się zapowietrzył.
Oznaka tego są tu drgawki.

Też tak myślałem ale na plaku nie idzie.


Ostatnio edytowano 5 września 2018, 08:06 przez helmud7543, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] wzniesienie,czerwona lampka od oleju,kręci ale nie odp
PostNapisane: 5 września 2018, 08:06 
Offline
Forumowicz

Posty: 205
Moje BMW: e46 318 Touring
Kod silnika: M43TUB19
Norbi330 napisał(a):
Nie ma takiej opcji zeby przez kilka minut bez oleju silinik sie zatarl, ludzie..

Jak masz pecha (np temp oleju w danym momencie była wysoka) i był to niskooporowy 0W30 lub 5W30 to wystarczy dosłownie kilka sekund.

Norbi330 napisał(a):
Mysle, ze uklad paliwowy sie predzej zapowietrzyl, nie znam sie na dieslach ale gdzies slyszalem o zapowietrzeniu pompy wtryskowej.

Ale wtedy na plaku chyba powinien pójść?

Norbi330 napisał(a):
O zatarcie sie nie martw, jest to niemozliwe w ciagu kilku minut, w najgorszym przypadku moglo sie cos uskodzic co juz ledwo funkcjonowalo, a chwilowy brak oleju tylko przyspieszyl dokonczenie zniszczenia.

To też. Przytarty/zużyty silnik prędzej padnie przy problemach ze smarowaniem.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] wzniesienie,czerwona lampka od oleju,kręci ale nie odp
PostNapisane: 5 września 2018, 08:06 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 63
Moje BMW: E46 33oiA Touring
Kod silnika: m54b30
Garaż: Warszawa
Jak kreci rozrusznik silnik tzn ze raczej nic powaznego, sprawdz kompresje na cylindrach skoro na plaku nie idzie.

_________________
Bylo
E30 316 (M10b18) 86r - sedan
E30 325i (M20b25) 89r - coupe
E30 325i (M20b25) 87r - Mtech1 coupe
E30 325i (M20b25) 87r - Mtech1 sedan
E36 328i (M52b28) 95r - sedan
E39 540i manual
E36 M3 3.2 sedan
E36 318Ti Compact
Jest:
E46 330iA Touring


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] wzniesienie,czerwona lampka od oleju,kręci ale nie odp
PostNapisane: 5 września 2018, 16:08 
Offline
Pierwsze kroki
Avatar użytkownika

Posty: 23
Moje BMW: E46 320D 150KM
Kod silnika: M47TU
Na komputerze pokazuje błąd czujnika położenia wału korbowego. Auto u mechanika, mówi że trzeba wyjąć skrzynię biegów aby wymienić czujnik, czy to prawda :?: Nowy oryginalny czujnik 500zł :!: :?:

Taki zbieg okoliczności.. duże wzniesienie, olej i benzyna spłynęły w dół, silnik pracuje tak 1-2 minuty, czerwona lampka od oleju, 1/5 paliwa w baku, kręci ale nie odpala a tu nagle okazuje się że to czujnik wału korbowego?

Jest możliwość żeby zaciągnął powietrze zamiast paliwa przy większym nachyleniu i małej ilości w baku :?: Mi się wydaje że układ paliwowy zapowietrzył się. Mechanik bierze się za czujnik wału korbowego.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] wzniesienie,czerwona lampka od oleju,kręci ale nie odp
PostNapisane: 5 września 2018, 21:28 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 72
Moje BMW: e61
Kod silnika: N52B25
Błąd wału korbowego pojawia się bardzo często (przynajmniej w benzynach bmw), gdy długo się kręci rozrusznikiem, a silnik nie odpala. Proponuję na razie czujnik wału zostawić w spokoju.

Jeśli samochód jest u mechanika, to na pewno ma możliwość zmierzenia kompresji, aby wykluczyć zatarcie:) Zabieg dość prosty, a przy okazji da pogląd na stan cylindrów.

Jeśli olej w silniku jest, kompresja tez będzie w porządku to trzeba odpowietrzyć układ paliwowy i próbować ją odpalić.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [E46] wzniesienie,czerwona lampka od oleju,kręci ale nie odp
PostNapisane: 5 września 2018, 22:06 
Offline
Zacna persona forum

Posty: 1286
Lokalizacja: Bydgoszcz
Moje BMW: e46 330ci
Kod silnika: m54
A to w końcu ropniak czy benzyniak ?

Jak benzyniak to pomiar ciśnienia paliwa, i od razu odpowietrzanie układu.
Na końcu listwy jest wentyl jak w kołach.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] wzniesienie,czerwona lampka od oleju,kręci ale nie odp
PostNapisane: 6 września 2018, 07:53 
Offline
Pierwsze kroki
Avatar użytkownika

Posty: 23
Moje BMW: E46 320D 150KM
Kod silnika: M47TU
ropniak E46 320D 150KM M47N, mechanik wymienia czujnik położenia wału korbowego


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] wzniesienie,czerwona lampka od oleju,kręci ale nie odp
PostNapisane: 6 września 2018, 10:34 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Posty: 2174
Lokalizacja: Świdnica/Wrocław/Wałbrzych
Moje BMW: 320d,328i,540i,740il
Kod silnika: M47N,M52TUB,M62,M60
To zapewne jest przyczyną, dlatego na innym forum pisałem o podłączeniu komputera.

_________________
INPA/NCS/ISTA/PaSoft - DIAGNOSTYKA, KODOWANIE WTRYSKIWACZY, ADAPTACJE - SŁUŻĘ POMOCĄ - DOLNYŚLĄSK - WROCŁAW - WAŁBRZYCH - ŚWIDNICA

POMOC PRZY OGLĘDZINACH
TEL. 782-784-200, maniek98hl@vp.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] wzniesienie,czerwona lampka od oleju,kręci ale nie odp
PostNapisane: 6 września 2018, 13:49 
Offline
Pierwsze kroki
Avatar użytkownika

Posty: 23
Moje BMW: E46 320D 150KM
Kod silnika: M47TU
wymieniony czujnik położenia wału korbowego, auto nadal nie odpala. Mechanik mówi że pojawiły się nowe błędy wałka rozrządu u góry i czujnika wałka, góra z dołem się nie zgadza, kolektor ssący robi "puch, puch, puch", diagnoza jest że przeskoczył łańcuch rozrządu na jednym ząbku... i trzeba wymienić rozrząd :szok:


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] wzniesienie,czerwona lampka od oleju,kręci ale nie odp
PostNapisane: 6 września 2018, 17:54 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 72
Moje BMW: e61
Kod silnika: N52B25
Tak jak mówiłem wymienił dobry czujnik na nowy...
Błedy z górnych walków plus wału korbowego zawsze pojawiają się gdy bardzo długo kręcisz rozrusznikiem, a silnik nie odpala.


BTW. Jakim programem diagnozuje ten samochód?


Proponuję zabrać od niego samochód, wszystko wskazuje na to, że wymieni Ci pół samochodu zanim dojdzie dlaczego zgasł...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [E46] wzniesienie,czerwona lampka od oleju,kręci ale nie odp
PostNapisane: 6 września 2018, 17:59 
Offline
Forumowicz

Wiek: 44
Posty: 270
Moje BMW: E46 320DA; E87 118D
Kod silnika: M47N; N47
Niech wymienia tylko weź na piśmie, że jak to nie to, to nic nie płacisz. To się 30 razy zastanowi zanim zacznie kręcić rozrząd. Jesteś u mechanika, który wpędzi cię w duże koszta zanim trafi co się zepsuło.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] wzniesienie,czerwona lampka od oleju,kręci ale nie odp
PostNapisane: 7 września 2018, 08:11 
Offline
Pierwsze kroki
Avatar użytkownika

Posty: 23
Moje BMW: E46 320D 150KM
Kod silnika: M47TU
Panowie, mechanik na "szybko" wolnym akurat kompem pokazał jakie teraz błędy wywala, tj. 4212 i 3EC1, program DELPHI. Dokładniej sprawdza to innym sprzętem, programem. I tam podobno wskazuje jeszcze błąd czujnika wałka rozrządu.

Błąd 4212 to świece żarowe, silnik był wielokrotnie kręcony, może to dlatego...
Błąd 3EC1 czujnik wału sygnał nierealny.

Tu kolega Krzysiek miał podobne objawy i błędy -> https://www.bmw-klub.pl/forum/viewtopic ... 9&t=251708 temat nie został zamknięty :szok: Wymieniał czujniki i nic, auto nie odpalało i nadal wywalało błędy. Okazała się że to łańcuch rozrządu przeskoczył i narobił szkody typu ułamane dźwigienki, pęknięty wałek, poluzowane panewki, śruby powyginane itp.

Cytuję Krzysiek BMW Jabłonna "Rozmawiałem wczoraj z dobrym fachowcem, opisałem mu wszystko, a on stwierdził, że skoro cały czas pokazuje błędy czujnika wałka rozrządu, to najprawdopodobniej przeskoczył mi łańcuszek rozrządu, który napinany jest plastikowym ślizgiem" :mur:
Cytuję Krzysiek BMW Jabłonna "Podczas rozmowy wyciągnął ode mnie wszystkie szczegóły i przypomniałem sobie, że podczas pierwszej próby odpalenia rozrusznik zakręcił na ułamek sekundy i stanął, pomyślałem, że autko zawsze stoi w garażu, a teraz wilgotna noc na dworze, zbagatelizowałem to, za moment zakręciła już normalnie ale nie odpaliła. To zacięcie rozrusznika, to mogło być właśnie przeskoczenie łańcuszka" u mnie było to samo :orany:

Mechanik chce wymieniać łańcuch, a może to coś ze świecami? Kręcone było tyle razy przy "popsutym czujniku położenia wału korbowego", może świecom się oberwało, a po tylu nieudanych próbach odpalenia wywala też błędy wała...?

Co proponujecie? Jestem z Łodzi, ktoś ogarnie ten temat z okolicy?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 113 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL