BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 27 kwietnia 2024, 19:27

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie, odśwież istniejący podobny temat a jeżeli takiego nie ma, możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji


Tematy związane z ze starszymi modelami BMW takimi jak E36, E34, E32, E12 etc. prosimy zakładać w dziale Young & Oldtimery



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [E46] 330i zatykająca się odma
PostNapisane: 2 lutego 2021, 23:09 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 32
Moje BMW: e46 330i
Kod silnika: M54B30
Witam.
Jestem posiadaczem e46 330i z silnikiem M54B30.
Gdy tylko temperatura spadnie poniżej -10*C najprawdopodobniej dochodzi do zamarznięcia odmy (zasysa mi olej do silnika i auto gaśnie).
Odma nowa, olej świeżo zmieniany. Później znowu muszę go odbarczać przez wychlapywanie oleju przez otwory świec.
Dodam, iż jeżdżę na LPG. Ktoś może wie co może być tego przyczyną? Jak temu zapobiec na przyszłość?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] 330i zatykająca się odma
PostNapisane: 3 lutego 2021, 09:20 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Posty: 897
Moje BMW: e39, e46
Kod silnika: m54b22, m52tub20
Wymieniłeś w komplecie przewody odmy? Spływ oleju w bagnecie drożny? Oringi miarki oleju jak i uszczelka korka wlewu oleju szczelne?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] 330i zatykająca się odma
PostNapisane: 8 lutego 2021, 23:06 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 32
Moje BMW: e46 330i
Kod silnika: M54B30
Przewody również. Rzeczywiście bagnet potrafi być nieźle i wysoko (dużo ponad normę) upaprany olejem.
Rurka odmy idąca do bagnetu może być zapchana?
Mogę ją lekko przedmuchać?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] 330i zatykająca się odma
PostNapisane: 9 lutego 2021, 07:15 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Posty: 897
Moje BMW: e39, e46
Kod silnika: m54b22, m52tub20
Musisz wyjąć rurkę bagnetu i przepchać spływ oleju, taki boczny wąski kanał. Czasami jest tak zabity że kompresorem nie ma szans, cienki stalowy drucik i dłubiesz pomału.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] 330i zatykająca się odma
PostNapisane: 10 lutego 2021, 15:42 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 32
Moje BMW: e46 330i
Kod silnika: M54B30
A takie objawy nie mogą być spowodowane zapchanym wężykiem łączącym bagnet z odmą?
Czy przez zapchany spływ oleju może dojść do zaciągnięcia oleju do silnika i jego zablokownia?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] 330i zatykająca się odma
PostNapisane: 10 lutego 2021, 17:00 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 32
Posty: 267
Lokalizacja: Jelenia Góra
Moje BMW: E60
Kod silnika: M57TUD30
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f ... 68&start=0
Zainteresuj się poprawioną rurką w której siedzi bagnet. Albo rozciąć samemu i poprawić spływ. Jeśli zatyka się właśnie w tym miejscu. Robisz krótkie trasy? Masz masełko pod korkiem? Może warto zainteresować się odmą w wersji zimowej. Ogólnie jak membrana przymarznie to wtedy może zaciągnąć olej do dolotu.

_________________
Zobacz moje auto:
kepa416 --> E60 535d


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] 330i zatykająca się odma
PostNapisane: 10 lutego 2021, 17:28 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Posty: 897
Moje BMW: e39, e46
Kod silnika: m54b22, m52tub20
yonekyo napisał(a):
A takie objawy nie mogą być spowodowane zapchanym wężykiem łączącym bagnet z odmą?
Czy przez zapchany spływ oleju może dojść do zaciągnięcia oleju do silnika i jego zablokownia?


Kolego u ciebie jest trochę dziwna sytuacja bo twierdzisz że masz nową odmę i przewody.
Odma to taki "trójnik", jest połączona jednym przewodem z pokrywą zaworów, drugim przewodem ze spływem bagnetu, a trzeci przewód idzie do podciśnienia(kolektora ssącego). W momencie uruchomienia silnika w kolektorze ssącym mamy podciśnienie które próbuje wyssać powietrze ze skrzyni korbowej. Gdy masz drożny przewód miedzy odmą a pokrywą zaworów i przewód miedzy odmą a spływem oleju, to lustro oleju jest w "równowadze" z obu stron jest jednakowe podciśnienie (olej się nie przemieszcza). Jeżeli zatkamy przewód miedzy odmą a pokrywą zaworów, to olej będzie zasysany z miski olejowej do odmy a potem do kolektora ssącego. To niby wyklucza zatkany spływ oleju w rurce bagnetu, ale twierdzisz że masz nowe przewody miedzy odmą a pokrywą zaworów i taka sytuacja nie powinna wystąpić. Nawet gdyby membrana odmy zamarzła i się nie zamknęła to nie ma prawa zassać oleju przy drożnym przewodzie między odmą a pokrywą zaworów.
Tak czy inaczej wypadałoby sprawdzić wszystko za koleją, drożność spływu, drożność przewodu między odmą a pokrywą i drożność króćca pokrywy zaworów. Musisz robić mega krótkie odcinki ,silnik ciągle niedogrzany skoro występuje taka sytuacja.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] 330i zatykająca się odma
PostNapisane: 10 lutego 2021, 20:24 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 32
Moje BMW: e46 330i
Kod silnika: M54B30
Drogi kolego piotrze520 nie wiem czy nie wprowadziłem Cię w błąd. Pisząc nowa odma miałem na myśli, że była zmieniana dwa lata temu (nowa oryginalna BMW wersja skandynawska z otulinami).
Pozwoliłem sobie napisać nowa bo pewnie u większości użytkowników ich odma jest jeszcze od nowości.
Udam się z nią do mechanika celem zmiany (przeglądu, przepchania, czyszczenia - zobaczymy co wyjdzie) ale to dopiero w przyszłym tygodniu (niestety takie terminy) a mrozy są cały czas i dość mam porannego grzania silnika z odkręconym korkiem (działa jak narazie).
Parę dni temu odpaliłem go na postoju (bez odkręcania korka - mój błąd), złapał 90*C, potem coś pochlipało i nagle zgasł. Olej zassało do silnika i trzymało go.
Udało mi się ze znajomym mechanikiem wynegocjować, że jutro do niego podjadę i na szybko na finish podniesie mi auto i zdejmie mi rurkę idącą od bagnetu do odmy oraz bagnet i przeczyści wszystko.
Tak robię krótkie odcinki i auto jest nie dogrzane.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] 330i zatykająca się odma
PostNapisane: 11 lutego 2021, 19:09 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Posty: 897
Moje BMW: e39, e46
Kod silnika: m54b22, m52tub20
Od czasu do czasu trzeba je przegonić.
Opisze wam ekstremalny przypadek jazdy, tylko na krótkich odcinkach, sytuacja wystąpiła jakieś 4 lata wstecz jak na około 2 tygodnie przyszedł mróz w styczniu.
Bmw e36 1,6 m40. Olej wymieniony na wiosnę, auto robiło jednorazowo 1,5km, potem 8 godzin stania i znowu powrót 1,5km. I tak od wiosny aż do stycznia. Przyszedł mróz i braciak dzwoni, że żona wróciła z pracy na świecącej kontrolce ciśnienia oleju. Sprawdził olej, jest stan ale bagnet zamarznięty, korek oleju zamarznięty. Nagrzewnica pod miskę olejową i po kilku godzinach spuścił olej. Ciężko powiedzieć ile poszło wody na początku, 2-3 setki wystarczyło żeby zamarzł smok, bo woda zbiera się na dnie. Wymiana oleju i auto jeździ bezproblemowo do dziś, z tą różnicą że od czasu do czasu braciak go porządnie przegoni.
Zerknij po krótkim odcinku ile masz wody pod korkiem oleju i głębiej w pokrywie zaworów. Ona nie ma kiedy odparować.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] 330i zatykająca się odma
PostNapisane: 11 lutego 2021, 21:06 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 32
Moje BMW: e46 330i
Kod silnika: M54B30
Dzięki kolego piotr520 bardzo mi pomogłeś.
Przewód od pokrywy zaworów na pewno mam drożny (dmuchnąłem i bulgocze w misce i na oko tez jest ok).
Utwierdź mnie w przekonaniu, że się nie mylę - rozumiem że nie ma opcji żeby przymarznięta membrana (czy inna sytuacja) plus przypchany przewód spływu bagnetu czy samo jego boczne kolanko spowodowała zassanie oleju do kolektora spod pokrywy zaworów i unieruchomienie auta tak?
Rozumiem, że tam nie ma tyle oleju (są jakieś chmury olejowe itp itd) tak? :)
Dodam, iż po tamtej akcji (zaciągnięcia oleju) zmieniłem olej na nowy, unikam krótkich przejazdów i zbierania się mazi pod korkiem i od czasu do czasu wkręcę go na wyższe obroty). A i z rana jak jest bardzo zimno to odpalam go (pozwalam mu się poustawiać) i po ok. 30 sekundach odkręcam korek wlewu oleju i trzymam go tak do 70*C czasami 90*C i dopiero później ruszam.
Niepokoi mnie jedynie pojawiający się czasami (przy odkręconym korku) dosłownie na parę sekund z przerwami "dźwięk yetti" czy "osła na rykowisku" ;-D przez wszystkich w necie opisywany jak jeden z głównych symptomów kłopotów z odmą. Mój mechanik twierdzi, że to nie chodzi o odmę a ten dźwięk jest normalny bo silnik bierze lewe powietrze. Po zdjęciu korka zachowuje się prawidłowo - obroty spadają lekko i później trochę wzrastają a otwór po korku ma lekkie ssanie. Tylko to ryczenie mnie niepokoi :kwasny:
Czyli teoretycznie nie ma opcji żeby przy zatkanym przewodzie od rurki bagnetu PLUS MEMBRANA zassał mi olej z spod pokrywy do kolektora na tyle by unieruchomić silnik albo z czasem bo uszkodzić? W sumie gdyby przewód od bagnetu był zatkany to by mi kilka dni temu nie zaciągnął oleju nie?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] 330i zatykająca się odma
PostNapisane: 12 lutego 2021, 11:21 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Posty: 897
Moje BMW: e39, e46
Kod silnika: m54b22, m52tub20
Wygląda na to że jednak jest drożny, może zamarza przewód między odmą a pokrywą zaworów.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] 330i zatykająca się odma
PostNapisane: 22 września 2022, 22:19 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 32
Moje BMW: e46 330i
Kod silnika: M54B30
A czy zastosowanie oil catch tanka może wspomóc moją odmę przed nadchodzącą zimą i zapobiec sytuacjom z zamarzaniem z poprzednich lat?
A może w ogóle ją wywalic?
Zainspirowałem się artykułem viewtopic.php?f=1&t=113629


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] 330i zatykająca się odma
PostNapisane: 13 stycznia 2024, 18:02 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 32
Moje BMW: e46 330i
Kod silnika: M54B30
Czy OTC nie może zamarznąć?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google Adsense [Bot], Majestic-12 [Bot] i 211 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL