BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 21 maja 2024, 17:34

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie, odśwież istniejący podobny temat a jeżeli takiego nie ma, możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji


Tematy związane z ze starszymi modelami BMW takimi jak E36, E34, E32, E12 etc. prosimy zakładać w dziale Young & Oldtimery



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: [e46] 330d M57N - "terkot" przy gaszeniu silnika + FILM
PostNapisane: 25 maja 2012, 15:38 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 48
Moje BMW: F32 435i
Kod silnika: N55
witam,

Link do filmiku:
http://www.youtube.com/watch?v=3A-W5wgLOR8&feature=youtu.be

pierwsze gaszenie bez wciśniętego sprzęgla, drugie z wciśniętym sprzęgłem.

proszę Was o info w temacie "terkotania" auta przy gaszeniu, z którym "męczę się" już od ponad roku :-(. Objaw można opisać następująco: przy gaszeniu auta bez wciśniętego sprzęgła 1-3 sekundy wyrażnie słychac odgłos przypominający "terkot". Przy gaszeniu auta z wciśniętym pedałem sprzęgła objaw także występuje, ale jest zdecydowanie cichszy. Przeprowadzałem wraz z Rogerem-Nysa (najlepszy spec w temacie BMW, jakiego znam :ok: ) test, polegający na gaszeniu auta na zdjętym pasku (wyeliminowanie wszelkiego rodzaju napinaczy itd) - objaw występuje dokladnie taki sam, jak z założonym paskiem - czyli słychać "terkot", głośniejszy jeżeli sprzęgło nie jest wciśnięte a cichszy kiedy jest wciśnięte. W międzyczasie wymieniłem (wszytko nówki): poduszki silnikia Lemforder, kompletne sprzęgło LUK(tarcza, docisk, łożysko), koło dwumasowe LUK, pasek OEM (podobno zamienniki potrafią być odrobinę dłuższe) sprawdzaliśmy stan koła pasowego na wale/tłumika drgań, (które było 2 lata temu na 100% wymieniane - mam fakturę na zakup i wymianę od poprzedniego właściciela - przy sprawdzaniu wyszło że data produkcji części faktycznie potwierdza wymiane - jest ok)...W opinii większości osób które pytałem o możliwą przyczynę (Bemben Serwis Wrocław, kilku dość dobrych mechaników) przyczyną miał być dwumas - dzisiaj odebrałem auto po wymianie właśnie dwumasu i kompletnego sprzęgła i jest zupełnie bez zmian (oprócz braku 3 tyś w kieszeni za części i robociznę :mad: ) i nadal to samo... Proszę o info co może być przyczyną, bo mi już ręce opadają - mam tak, że auto musi być na tip-top a niestety qwa przez to pie....lone terkotanie tak nie jest :mad:
Na dodatek nie chce się coś definitywnie sp..rzyć żeby było jasne w czym był problem i w końcu go rozwiązć - terkot ani nie jest ciszej, ani głośniej, próbuję go zdiagnozować od +/- półtorej roku, żadnych niepokojących problemów i zachowań skrzyni, na pedale sprzęgła, przy zmiane biegów, zima/lato itd. - wszystko niby ok tylko ten terkot. Bez Waszej pomocy pozostanie mi chyba jedynie wyjazd do ASO i otworzenie zlecenia pt. "proszę usunąć tą usterkę" :zdegustowany:


Ostatnio edytowano 26 maja 2012, 11:49 przez arezyy, łącznie edytowano 4 razy

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] 330d M57N - "terkot" przy gaszeniu silnika
PostNapisane: 25 maja 2012, 16:17 
Offline
Zacna persona forum

Posty: 1560
Lokalizacja: Oberschlesier
Moje BMW: e91,e39
A moglbys nagrac ta usterke zeby mozna byla ja uslyszec?

_________________
jacekmury1


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] 330d M57N - "terkot" przy gaszeniu silnika
PostNapisane: 25 maja 2012, 16:20 
Offline
Pierwsze kroki

Wiek: 36
Posty: 96
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Moje BMW: e46
Kod silnika: M47
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=121618
Może rura wydechowa uderza o budę? mnie mechanik straszył dwumasem a wystarczyło wymienić złącze elastyczne tłumika.

_________________
viewtopic.php?f=6&t=121618
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] 330d M57N - "terkot" przy gaszeniu silnika
PostNapisane: 25 maja 2012, 17:51 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 48
Moje BMW: F32 435i
Kod silnika: N55
jacekmury1 napisał(a):
A moglbys nagrac ta usterke zeby mozna byla ja uslyszec?

Postaram się, ale to dopiero po weekendzie. Nagram wersję gaszenia silnika "z wciśniętym sprzęgłem i bez".

Alvaro napisał(a):
Może rura wydechowa uderza o budę? mnie mechanik straszył dwumasem a wystarczyło wymienić złącze elastyczne tłumika.

Nie, na 100% to nie łącze ani rura - 1 m-c temu usuwałem kata i zakładałem nowy downpipe z nowym łączem elastycznym i ... Eisenmanna Race :hyhy:


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] 330d M57N - "terkot" przy gaszeniu silnika + FILM
PostNapisane: 26 maja 2012, 14:18 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 90
Moje BMW: 330i
Kod silnika: m54b30
mnie też straszyli dwumasem, a zmieniłem tylko poduszki pod silnikiem i ucichło ;) dlatego najpierw je sprawdź.. przy okazji zmiany poduszek silnika, zmień też i skrzyni, koszt chyba 20zł jedna (FEBI).


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] 330d M57N - "terkot" przy gaszeniu silnika + FILM
PostNapisane: 26 maja 2012, 14:44 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 48
Moje BMW: F32 435i
Kod silnika: N55
tmk851 napisał(a):
mnie też straszyli dwumasem, a zmieniłem tylko poduszki pod silnikiem i ucichło ;) dlatego najpierw je sprawdź.. przy okazji zmiany poduszek silnika, zmień też i skrzyni, koszt chyba 20zł jedna (FEBI).

Poduszki silnika i skrzyni mam zmienione.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] 330d M57N - "terkot" przy gaszeniu silnika + FILM
PostNapisane: 26 maja 2012, 19:32 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Wiek: 36
Posty: 593
Lokalizacja: Sochaczew
Moje BMW: '07 Audi A6 quattro
Garaż: http://bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=106910
w ogole na tym filmiku widac, ze strasznie Ci drzy ten motor podczas pracy na jalowych, u mnie pracuje jakos duzo delikatniej i nie trzesie sie az tak.

Jak w tych silnikach odbywa sie gaszenie silnika?
Spotkalem sie z sytuacja, bardzo podobna zreszta, co prawda w VAG TDI, ale jak byla klapa gaszaca usunieta w kolektorze dolotowym i niesprawny EGR to silnik tak gwaltownie i z takim wlasnie klekotaniem gasl... Moze to jest jakis trop.

_________________
Obrazek
obejrzyj moje BMW :)
filmik z moja piękną str 9 ;) http://bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=106910
330d+ :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] 330d M57N - "terkot" przy gaszeniu silnika + FILM
PostNapisane: 26 maja 2012, 19:40 
Offline
Zacna persona forum

Posty: 1560
Lokalizacja: Oberschlesier
Moje BMW: e91,e39
Ja tam niewidze zeby ten silnik nadmiernie drzyl normalna praca,co innego przy gaszeniu motora.

_________________
jacekmury1


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] 330d M57N - "terkot" przy gaszeniu silnika + FILM
PostNapisane: 27 maja 2012, 07:19 
Offline
Zacna persona forum

Wiek: 38
Posty: 1003
Lokalizacja: Tychy
Moje BMW: E39 525d Touring
Kod silnika: M57D25
A w trakcie gaszenia próbowałeś mniej więcej namierzyć miejsce terkotu siedząc np w kanale?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] 330d M57N - "terkot" przy gaszeniu silnika + FILM
PostNapisane: 27 maja 2012, 07:47 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 48
Moje BMW: F32 435i
Kod silnika: N55
pryjom napisał(a):
A w trakcie gaszenia próbowałeś mniej więcej namierzyć miejsce terkotu siedząc np w kanale?

nie, bo po wcześniejszych testach i konsultacjach byłem przekonany że to dwumas i auto pojechało z założenia na wymianę, a nie na diagnostykę. Jutro mam jechać na podnośnik wlaśnie po to, żeby postarać się w miarę precyzyjnie odnaleźć miejsce, skąd dochodzi ten hałas - ogólnie mówiąc wcześniej wszystko wskazywało na okolicę sprzęgła.

salieri330 napisał(a):
w ogole na tym filmiku widac, ze strasznie Ci drzy ten motor podczas pracy na jalowych, u mnie pracuje jakos duzo delikatniej i nie trzesie sie az tak.

jacekmury1 napisał(a):
Ja tam niewidze zeby ten silnik nadmiernie drzyl normalna praca,co innego przy gaszeniu motora.

Silnik "szarpnie" tylko przy gaszeniu - w trakcie pracy drgania jak napisal jacekmury1 są jaknajbardziej w normie.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] 330d M57N - "terkot" przy gaszeniu silnika + FILM
PostNapisane: 27 maja 2012, 08:35 
Offline
Zacna persona forum

Wiek: 38
Posty: 1003
Lokalizacja: Tychy
Moje BMW: E39 525d Touring
Kod silnika: M57D25
Trochę roboty by przy tym było, ale warto by było zrzucić skrzynię, aby zobaczyć, czy przyczyna jest w samym silniku. Jak by wyszło, że to silnik, ja pokusiłbym się o zdjęcie miski olejowej.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] 330d M57N - "terkot" przy gaszeniu silnika + FILM
PostNapisane: 27 maja 2012, 08:40 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Wiek: 36
Posty: 593
Lokalizacja: Sochaczew
Moje BMW: '07 Audi A6 quattro
Garaż: http://bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=106910
stetoskop mechaniczny w raczke i mozna w miare precyzyjnie zlokalizowac klekot.

_________________
Obrazek
obejrzyj moje BMW :)
filmik z moja piękną str 9 ;) http://bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=106910
330d+ :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] 330d M57N - "terkot" przy gaszeniu silnika + FILM
PostNapisane: 25 maja 2013, 13:43 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 21
Moje BMW: e46
arezyy udało Ci się dojść do tego co jest przyczyną wstrząsu przy gaszeniu auta?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] 330d M57N - "terkot" przy gaszeniu silnika + FILM
PostNapisane: 25 maja 2013, 15:52 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 48
Moje BMW: F32 435i
Kod silnika: N55
BMWPiotrBMW napisał(a):
arezyy udało Ci się dojść do tego co jest przyczyną wstrząsu przy gaszeniu auta?


... niestety nie, dałem sobie z tym spokój.

Najprawdopodobniej (ewidentnie dźwięk pochodzi ze skrzyni) jest to przyczyna luzów na łożyskach wałka sprzęgłowego, które z kolei z braku dostępności w sprzedaży jako część zamienna (i braku możliwości doboru z katalogu łożysk - ja przynajmniej nie znalazłem zamienników, a szukałem w 3 sklepach specjalistycznych zajmujących się tylko łożyskami) komplikują sprawę.

Może i próbowałbym dalej, ale zniechęciłem się po tym, jak "fachofcy" z autoryzacją Boscha tak się za to wzięli, że zakończyło się wymianą skrzyni na drugą (na szczęście "po negocjacjach" sami sfinansowali jej zakup) + kilkoma pierdołami, które po ich "naprawie" powstały i trzeba było je usunąć (wyciek ze skrzyni przez uszczelniacz na wale, złożenie drążka i mechanizmu zmiany biegów itp.).

Po wymianie skrzyni na drugą jest...dokładnie tak samo. Nawet klapa gasząca od Rogera praktycznie nic nie zmieniła - dla mnie na chwilę obecną po prostu "tak być musi".

P.S. Mam całą skrzynię "w częściach" - kompletna ale z łożyskami, które podczas demontażu zostały uszkodzone i nie można było przez to jej poskładać. Mogę ją przekazać "na testy", a jeżeli uda się wyeliminować ten dźwięk to dorzucę się do kosztów "rozwiązania" tajemnicy tej usterki.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] 330d M57N - "terkot" przy gaszeniu silnika + FILM
PostNapisane: 22 stycznia 2014, 10:41 
Offline
Poszukaj zanim zapytasz

Posty: 1
Lokalizacja: Bielsk Podlaski
Moje BMW: BMW 330d
Kod silnika: M57N
Trochę czasu już minęło więc odświeżę ten temat z pytaniem czy coś nowego się urodziło
w zdiagnozowaniu tego terkotania podasz gaszenia silnika, ponieważ borykam się z identycznym problemem w M57N..
Silnik pracuje aksamitnie, biegi wchodzą perfekcyjnie jak i sprzęgło , a przy gaszeniu z wydaje odgłos jakby miał
ponad 1 000 000 km najechane


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] 330d M57N - "terkot" przy gaszeniu silnika + FILM
PostNapisane: 22 stycznia 2014, 13:53 
Offline
Forumowicz

Wiek: 30
Posty: 164
Lokalizacja: Brzostek Podkarpacie
Moje BMW: e46 320d
Kod silnika: m47n
załóż sobie klapę gaszącą to złagodzi terkotanie


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] 330d M57N - "terkot" przy gaszeniu silnika + FILM
PostNapisane: 22 stycznia 2014, 18:31 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 48
Moje BMW: F32 435i
Kod silnika: N55
Jeżeli chodzi o mnie to nadal nie mam rozwiązania - jest jak było. Chyba po 3 latach przywykłem ;-)
Klapa gasząca w przypadku m57n bardzo niewiele zmienia w tym temacie.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] 330d M57N - "terkot" przy gaszeniu silnika + FILM
PostNapisane: 22 stycznia 2014, 21:42 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 33
Lokalizacja: Przemyśl
Moje BMW: e46 320D
Kod silnika: M47
arezyy napisał(a):
Jeżeli chodzi o mnie to nadal nie mam rozwiązania - jest jak było. Chyba po 3 latach przywykłem ;-)
Klapa gasząca w przypadku m57n bardzo niewiele zmienia w tym temacie.


Popatrz TUTAJ 3.0D też potrafi ładnie gasnąć ;)

_________________
>>>Zobacz jak potrafi łagodnie wygaszać się silnik w 320D i 330D<<<
>>>Programy do diagnozy BMW za darmo: DIS, INPA, NCS, TIS, SSS i inne<<<
>>>Dla tych co mają WIN7 - INPA, NCS, DIS, TIS, SSS pod WIN7, WINXP (GOTOWIEC za darmo)<<<


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [e46] 330d M57N - "terkot" przy gaszeniu silnika + FILM
PostNapisane: 22 stycznia 2014, 23:23 
Offline
Forumowicz

Wiek: 30
Posty: 164
Lokalizacja: Brzostek Podkarpacie
Moje BMW: e46 320d
Kod silnika: m47n
wszystko się da tylko chęci trzeba a nie stawiać od razu kreski nad NIE


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] 330d M57N - "terkot" przy gaszeniu silnika + FILM
PostNapisane: 23 stycznia 2014, 11:30 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 48
Moje BMW: F32 435i
Kod silnika: N55
trandolf napisał(a):
Popatrz TUTAJ 3.0D też potrafi ładnie gasnąć ;)


Hałas wg. mnie (piszę na podstawie tego, co u siebie wymieniłem próbując tą usterkę ustalić i tego co udało mi się na podstawie przeprowadzonych prób w 100% wykluczyć) pochodzi z luzu na łożyskach wałka. Sądzę że luz powstaje w związku z gaszeniem "na biegu" i wciśniętym pedałem sprzęgła auta fabrycznie nie wyposażonego w klapę - czyli dla diesla bez odcięcia powietrza sposobu gaszenia dość "brutalnego" ;-).
Jeżeli luzy są nieznaczne (bo ktoś miał np. nawyk gaszenia "na luzie" z wciśniętym sprzęgłem) to klapa będzie skuteczna, bo łożyska wałka nie są zużyte tak jak w wypadku gaszenia "na biegu" ze sprzęgłem.
Sprawdzając u siebie hałas mam mniejszy kiedy gaszę auto "na luzie" z wciśniętym sprzęgłem, a wyraźniejszy kiedy zgaszę z wciśniętym sprzęgłem "na biegu".
Potrzebne łożyska wałka są nie do kupienia "luzem" (przynajmniej 1,5 roku temu kiedy aktywnie zajmowałem się tym tematem tak było), po wymianie skrzyni problem u mnie pozostał a ja odpuściłem.

Swoją klapę montowałem u ROGER-a i obaj stwierdziliśmy, że efekt daleki od spodziewanego - jest wyraźnie lepiej ale nadal nie tak, jak powinno.

mateusz514 napisał(a):
wszystko się da tylko chęci trzeba a nie stawiać od razu kreski nad NIE


Przeczytaj cały wątek i moje posty w tym temacie to będziesz wiedział czy podszedłem do problemu "z kreski" czy w jego rozwiązanie władowałem sporo pln-ów i prób.
To co napisałem nie wynika z tego co mi się wydaje tylko z tego co w tym temacie sprawdziłem w praktyce. Zresztą ten temat (w kontekście m57n) był poruszany kilka razy na kilku forach i nie znalazłem wpisu, który definitywnie rozwiązuje problem i wskazuje przyczynę - a pare osób się z tym problemem mierzyło i nie tylko teoretyzując ale ładując w próbę jego rozwiązania niemałe pieniądze - niestety z tego co wiem bez pozytywnych efektów. Stąd często spotykana puenta - "ten typ tak ma" ;-)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 84 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL