BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 28 marca 2024, 23:00

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie, odśwież istniejący podobny temat a jeżeli takiego nie ma, możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji


Tematy związane z ze starszymi modelami BMW takimi jak E36, E34, E32, E12 etc. prosimy zakładać w dziale Young & Oldtimery



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [E46] Nie świeci żarówka światła przeciwmgielnego
PostNapisane: 23 września 2009, 17:43 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 43
Posty: 208
Lokalizacja: Bydgoszcz
Moje BMW: E46, Sedan
Kod silnika: M47
Witam
Mam problem z działaniem światła tylnego przeciwmgielnego, mianowicie nie świeci :( .
Żarówka jest na pewno sprawna, a do złącz nie dochodzi prąd (sprawdzone miernikiem).
Poniżej załączam schemat tegoż światła.

Obrazek
A3 - sterownik głównego wyłącznika świateł
X12 (49) - 49 pin na złączu X12
GE/SW - kabel żółto-czarny
X329 - złącze przy żarówce
E16 - żarówka
BR - kabel brązowy (masa)

Ze schematu wynika że od żarówki przewód "idzie" bezpośrednio do sterownika głównego wyłącznika świateł.
I tu moje pytanie i problem. Gdzie ów sterownik się znajduje? Czy może jest to element znajdujący się w obudowie razem z włącznikami świateł (na zdjęciu)?

Obrazek

A może macie jakieś inne pomysły co tu może być nie tak i gdzie ewentualnie szukać problemu?
Byłbym bardzo wdzięczny za wszelką pomoc.


Ostatnio edytowano 12 maja 2010, 17:29 przez Szersz, łącznie edytowano 4 razy

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 24 września 2009, 06:53 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 23
Lokalizacja: Radom
mam taki pomysł - sprawdz obwód zasilania czy na wyłaczniku znajduje sie prad na swiatła jesli bedzie to przyczna jest uszkodzony kablel gdzies pomiedzy kokpitem-lampami.
jesli pradu nie bedzie to zmostkuj sobie tylnie przecimgielne z przednimi halogenami i sprawdz czy bedzie działac. JEsli bedzie to na przyczyczyne stawiał bym przełacznik.
Mam podobny problem i tak mam zamiar go rozwiazac


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 24 września 2009, 07:24 
Offline
Zacna persona forum

Wiek: 24
Posty: 1221
Garaż: http://bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t ... 4#p1275674
koleszkow wydaje mi się ze ,może to byc problem typu Braku bezpiecznika, sprawdz czy masz wszystkie, a co do schematu znajdziesz go napewno na forum
pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 24 września 2009, 15:17 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 43
Posty: 208
Lokalizacja: Bydgoszcz
Moje BMW: E46, Sedan
Kod silnika: M47
Naprawiłem światło :hyhy:

Ale na początek odpowiem sam na swoje pytania z pierwszego postu:
sterownik głównego wyłącznika świateł znajduje się w obudowie razem z włącznikami świateł (to co na zdjęciu z pierwszego postu).
Do sterownika dochodzi wiązka kabli, wśród której jest kabel żółto-czarny, czyli ten od światła przeciwmgielnego tylnego.
Nie ma żadnego bezpiecznika od światła przeciwmgielnego tylnego (inaczej jest z przednimi). Bezpieczniki chronią cały sterownik, także jeśli jakiś by padł, to nie działałoby pewnie kilka świateł, które sterownik obsługuje.

A teraz do rzeczy, czyli co było przyczyną i jak naprawiłem światło.
Po pierwsze wymontowałem cały sterownik i odłączyłem złącze.
Moim oczom ukazał się taki widok
Obrazek

Odnalazłem pin 49 (jest w brązowej kostce) i sprawdziłem czy na pewno jest tam kabelek żółto-czarny - jest, czyli przekonałem się że schemat elektryczny, który umieściłem w pierwszym poście jest prawidłowy, a ten moduł to szukany sterownik głównego wyłącznika świateł.

Sprawdziłem czy sterownik jest sprawny, czyli w ruch poszedł miernik (może być zwykła żaróweczka 12V) jeden koniec do masy, drugi do pinu 49 sterownika (oczywiście złącze zarówno brązowe, jak i niebieskie wtyknąłem do sterownika).
Po włączeniu świateł mijania i światła przeciwmgielnego miernik pokazał ok. 12V, czyli sterownik sprawny.

Kolejnym krokiem było sprawdzenie czy kabel żółto-czarny jest sprawny. W tym celu jeden koniec miernika do kabla od strony sterownika, drugi koniec do kabla od strony światła przeciwmgielnego.
No i okazało się, że nie ma ciągłości, czyli uszkodzony kabelek.

Przyszła pora na lokalizację usterki.
Najpierw prześledziłem, którędy "idzie" kabel (zacząłem od strony światła). Doszedłem do tylnego siedzenia i postanowiłem w tym miejscu sprawdzić ciągłość.

Obrazek

Lekko ściągnąłem izolację z kabla (oczywiście żółto-czarnego) i sprawdziłem ciągłość od tego miejsca do światła. Okazało się, że brak jest ciągłości. Dla pewności sprawdziłem jeszcze od miejsca ściągnięcia izolacji do sterownika - ciągłość była. Wniosek - kabel jest przerwany na odcinku od miejsca nazwijmy go "testowego" do lampy.

Robiąc takie testy trzy razy doszedłem do miejsca przerwania kabla - w gumowej izolacji, która łączy klapę z resztą pojazdu.

Inne miejsca "testowe".

Obrazek
(tu byłem blisko, gdybym bardziej ściągnął tą gumową osłonę to bym zobaczył usterkę)

Obrazek
(bagażnik, prawa strona, po zdjęciu tapicerki)

Uszkodzenie
Obrazek

Okazało się, że jeszcze dwa inne kabelki były już lekko uszkodzone w tym miejscu. Wszystko poprawiłem, sprawdziłem działanie światła, poskładałem i po kłopocie.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 24 września 2009, 22:18 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 23
Lokalizacja: Radom
no miejsce przy klapie jest wrazliwe poniezwaz tak kabelki sie załamuja:) trzeba bedzie sprawidzic je dokładnie:)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 25 września 2009, 07:28 
Offline
Zacna persona forum

Wiek: 24
Posty: 1221
Garaż: http://bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t ... 4#p1275674
no ładnie po gratulować :hurra: chęci


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 26 września 2009, 21:02 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 56
Posty: 149
Lokalizacja: PILAWA
Moje BMW: E39 525d"2001r
Kod silnika: M57D25
:hurra:

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot], Google Adsense [Bot] i 122 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL