BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 28 marca 2024, 12:02

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie, odśwież istniejący podobny temat a jeżeli takiego nie ma, możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji


Tematy związane z ze starszymi modelami BMW takimi jak E36, E34, E32, E12 etc. prosimy zakładać w dziale Young & Oldtimery



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: [e39] Łożysko oporowe,czy coś innego?
PostNapisane: 24 listopada 2010, 19:46 
Offline
Forumowicz

Wiek: 43
Posty: 204
Lokalizacja: mazowieckie
Moje BMW: e39
Witam!!
Moje pytanie dotyczy bmw 520i e39 manual skrzynia.Chodzi o to że od jakiegoś czasu zaobserwowałem że po wciśnięciu pedału sprzęgła na biegu jałowym(nie za każdym razem) słychać ciche szumy dochodzące ze skrzyni biegów.Czasem szumy te po puszczeniu pedału sprzęgła ustają,a czasem je słychać.Ja obstawiał bym łożysko oporowe(wymienione jakieś 50tys.km temu),ale martwi mnie fakt,iż przeglądając forum,twierdzenia są podzielone,a mianowicie że szumy te na wciśniętym pedale sprzęgła powinny znikać gdyż łożysko jest wtedy dociskane i jego luz się zmniejsza,a w moim przypadku czy puszczę,czy wcisnę pedał,ów szumy są,zaznaczę że nie za każdym razem,czy to początek dopiero?Czy może coś innego,zorientowanych proszę o fachową pomoc,z góry dziękuję.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e39] Łożysko oporowe,czy coś innego?
PostNapisane: 24 listopada 2010, 19:53 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 214
Lokalizacja: SDL
Moje BMW: E39 2.8
Kod silnika: M52TUB28
U mnie szurało po wciśnięciu sprzęgła i było to łozysko oporowe..


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e39] Łożysko oporowe,czy coś innego?
PostNapisane: 25 listopada 2010, 08:30 
Offline
Zacna persona forum

Posty: 1801
Lokalizacja: polska
moze to cos innego - lozysko pracuje tylko wtedy gdy dociskasz sprzeglo wiec nie moze szumiec na luzie bo nie ma jak sie krecic- poobserwuj -poczekaj ciut a moze cos wyjdzie samo nie zamartwiaj sie na zapas - 50000 km to niewiele na lozysko


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e39] Łożysko oporowe,czy coś innego?
PostNapisane: 25 listopada 2010, 08:41 
Offline
Pierwsze kroki

Wiek: 40
Posty: 18
Lokalizacja: Warszawa STM
Moje BMW: E90 320d
Kod silnika: M47N2
Witam kiedyś miałem podobny objaw w e34 525i. I w moim przypadku było to koło zamachowe. Obawiam sie, ze u Ciebie może być podobnie.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e39] Łożysko oporowe,czy coś innego?
PostNapisane: 25 listopada 2010, 17:33 
Offline
Forumowicz

Wiek: 43
Posty: 204
Lokalizacja: mazowieckie
Moje BMW: e39
Witam!! Zaobserwowałem że szumy te występują po rozgrzaniu auta,na zimnym nasłuchując z kanału i wnętrza auta,cisza.Także póki co dostosuje się do wypowiedzi forumowicza harnas621.Wszystkim Dziękuje.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e39] Łożysko oporowe,czy coś innego?
PostNapisane: 24 marca 2014, 15:06 
Offline
Pierwsze kroki
Avatar użytkownika

Posty: 42
Moje BMW: e39 523i Touring
Kod silnika: M52B25
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=140577
Odświeżam temat
Mam 523i i coś chrobocze, brzęczy w skrzyni na wyciśniętym sprzęgle, czy to łożysko oporowe czy coś innego? :dontgetit:

Wrzucam filmik, proszę o pomoc

https://www.youtube.com/watch?v=vkpTTPn ... e=youtu.be

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e39] Łożysko oporowe,czy coś innego?
PostNapisane: 24 marca 2014, 19:01 
Offline
Częsty bywalec

Wiek: 54
Posty: 701
Moje BMW: e39 523i Touring 99r
Kod silnika: M52TUB25
Garaż: Jestem uzależniony od garażu.
DEŁUu TICO
Sprawdź najpierw poziom oleju w skrzyni i przynajmniej wzrokowo w jakim stanie jest ten olej.
Pojeździj trochę(tak żeby olej uległ "wymieszaniu"), na kanał, odkręć korek kontrolno-wlewowy, mały palec w środek i zobacz czy nie jest zbyt brudny i czy niezbyt głęboko trzeba tego palucha zaginać żeby umoczyć :D - to trochę trudno wymacać ale da się. Chyba, że przeźroczysty wężyk, zassać troszkę i na zasadzie naczyń połączonych.
Gdy jest zbyt mało oleju i w dodatku przechodzonego, to skrzynia też może wydawać takie dźwięki(łożysko wałka sprzęgłowego, łożysko między wałkiem sprzęgłowym a wałkiem głównym, łożyska choinki itp.).
Z tego co widać i słychać to w Twoim szumi na zasprzęglonym(puszczonym pedale) a nie na wysprzęglonym.
Łożysko oporowe może dawać o sobie znać i na wysprzęglonym i na zasprzęglonym i na prawdę trudno być jasnowidzem w tym przypadku tak od razu.
Sprawdź olej w skrzyni-jesli jakaś dolewka lub wymiana i odpowiedni poziom nie da żadnych zauważalnych efektów, to wtedy pewnie faktycznie łożysko oporowe sprzęgła.
W moim, gdy naleję rzadkiego oleju(w sumie takiego jak jest zalecany) to gdy skrzynia jest nagrzana(olej) to słychać podobnie(skrzynia przeżyła swoje).
No ale jak zwykle się rozwijam z pisaniem :rotfl: :rotfl: :rotfl:.
Jeśli przy delikatnym nacisku na pedał(zanim rozsprzęgli) dźwiek się zmienia to pewnie oporowe, ale może być znów coś z dwumasą i tak w kółko...

_________________
Skazany na BMW.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e39] Łożysko oporowe,czy coś innego?
PostNapisane: 24 marca 2014, 19:29 
Offline
Pierwsze kroki
Avatar użytkownika

Posty: 42
Moje BMW: e39 523i Touring
Kod silnika: M52B25
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=140577
:super:
Wielki dzięki za obszerną odpowiedź, w najbliższy weekend wybiorę się na kanał i ogarnę tak jak napisałeś. Oleju nie wymieniałem i w sumie to nie wiem kiedy był wymieniany więc może to jest przyczyna :|
Na pewno dam znać czy pomogło :ok:

Przy okazji jaki olej do tej skrzyni?, stary właściciel mówił, że to najlepsze albo jedne z najlepszych manuali w BMW i wytrzymują nawet 600KM :luka:
a i jeszcze jedno RobertTOEZ ile pije Ci oleju silnik bo widzę, że masz podobne autko tyle, że o rok młodsze.
U siebie nie spodziewałem ubytków (stare auto nic nie piło) ale po paru albo parunastu :] szybszych przejazdach na postoju silnik zaczął klepać jakby zaworami po czym sprawdziłem olej i dolałem 1,5l :przestraszony:
Pierwsze co to zrobię tą próbe olejową bo co nieco poczytałem.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e39] Łożysko oporowe,czy coś innego?
PostNapisane: 24 marca 2014, 21:14 
Offline
Częsty bywalec

Wiek: 54
Posty: 701
Moje BMW: e39 523i Touring 99r
Kod silnika: M52TUB25
Garaż: Jestem uzależniony od garażu.
DEŁUu TICO
Co do oleju do skrzyni, to musisz popatrzeć na skrzyni jakiego koloru jest naklejka na skrzyni i popatrzeć na forum, bo temat jest tu oklepany i wybór firmy i rodzaju będzie należał do Ciebie. Jeśli nie będzie naklejki(żółtej, pomarńczowej...) to powinieneś na odlewie skrzyni znaleźć jej symbol i tym się kierować. Najczęściej są to odpowiedniki oleju przekladniowego w klasie lepkości 75W80 albo atf220 itd.
Co do silnikowego, to inny temat i władze wyższe forum mogą wymazać :rotfl: :rotfl: .
Obecnie, jak się dopatruje to ok. prawie 100ml :D przez 2tyś km(od wlania nowego oleju ....... LL 5W30). Przed wymianą pierścieni było ok. 200ml/1000km. Aż się boję, że coś jest nie tak i dorabia benzyną-szarpana jazda krótkoodcinkowa, głównie miejska.
A z tym klepaniem i olejami silnikowymi to tu:
viewtopic.php?f=1&t=73598&start=1340
Wymień olej-trzeba było zrobić to po kupnie.
Skrzynie może tyle wytrzymują, ale chyba tylko pod warunkiem właściwego poziomu oleju i mimo wszystko jego wymiany pomimo, że na tych naklejkach pisze że to jest LIFETIME OIL. Na mojej tak pisze i dlatego też tak pracuje, że teraz trudno dobrać do niej właściwy ,dobry olej.

_________________
Skazany na BMW.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e39] Łożysko oporowe,czy coś innego?
PostNapisane: 24 marca 2014, 21:30 
Offline
Pierwsze kroki
Avatar użytkownika

Posty: 42
Moje BMW: e39 523i Touring
Kod silnika: M52B25
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=140577
Dziwie się ludkom którzy jeżdżą BeeMka i nie rejestrują sie na forum :zdziwko:

OK, sprawdzę co i jak z tym olejem jak podniosę autko. W każdym razie wielkie dzięki, biore się za wiosenne porządki.
Myślałem o wymianie oleju itp po zakupie ale stary właściciel (młody pan prawnik) mówił, że po wymianie oleju, filtra, komputer pokładowy pokazywał 4kreski.
Na wymianę oleju w skrzyni nie wpadłem :dobani:

Zresztą dłuższy czas byłem zauroczony betką a teraz to już chyba miłość i trzeba zadbać żeby służyła :) :serce:

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e39] Łożysko oporowe,czy coś innego?
PostNapisane: 24 marca 2014, 21:42 
Offline
Częsty bywalec

Wiek: 54
Posty: 701
Moje BMW: e39 523i Touring 99r
Kod silnika: M52TUB25
Garaż: Jestem uzależniony od garażu.
DEŁUu TICO
Te kreski to sobie można uaktywnić zworką kiedy się chce. Panu prawnikowi w byle jakim warsztacie mogli skasować kasę za wymianę oleju i filtra, a skasowli inspekcję olejową-chyba że olej jest jeszcze faktycznie dość czysty i ma równocześnie niezbyt duży udokumentowny przebieg. Do tego w moim potrzeba jedynie kawałek drucika lub kombinować z kluczykiem i pewnymi przyciskami itd.
W skrzyni, to wielu przytępionych użytkowników polega na zapewnieniach bmw.
Ale zjeżdżamy z tematu ;) łożyska oporowego :hyhy: .

_________________
Skazany na BMW.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e39] Łożysko oporowe,czy coś innego?
PostNapisane: 24 marca 2014, 22:12 
Offline
Pierwsze kroki
Avatar użytkownika

Posty: 42
Moje BMW: e39 523i Touring
Kod silnika: M52B25
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=140577
Polak potrafi jak to mówią :]
Autko ma udokumentowany przebieg, 227tkm. Z łożyskiem okaże się po weekendzie, postaram się w ciągu tygodnia sprawdzić te oznaczenia na skrzyni

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e39] Łożysko oporowe,czy coś innego?
PostNapisane: 24 marca 2014, 22:24 
Offline
Częsty bywalec

Wiek: 54
Posty: 701
Moje BMW: e39 523i Touring 99r
Kod silnika: M52TUB25
Garaż: Jestem uzależniony od garażu.
DEŁUu TICO
Chodziło mi o olej :rotfl: (przebieg oleju!). A te kilometry to Polak jeszcze bardziej :szok: potrafi.... :rotfl: udokumentować ;)

_________________
Skazany na BMW.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e39] Łożysko oporowe,czy coś innego?
PostNapisane: 24 marca 2014, 22:51 
Offline
Pierwsze kroki
Avatar użytkownika

Posty: 42
Moje BMW: e39 523i Touring
Kod silnika: M52B25
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=140577
Robi się temat rzeka ;)
Przy okazji sprawdzania oleju i wymiany pewnie wymienię i resztę płynów dla świętego spokoju :piwo:

Dzięki za pomoc

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e39] Łożysko oporowe,czy coś innego?
PostNapisane: 24 marca 2014, 23:38 
Offline
Poszukaj zanim zapytasz

Posty: 4
Moje BMW: e46 330d
Kod silnika: M57N
a ja bym obstawiał zużyte sprężyny tarczy sprzęgłowej albo łożyska w skrzyni ale najpierw bym sprawdził tarcze sprzęgłową


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e39] Łożysko oporowe,czy coś innego?
PostNapisane: 26 marca 2014, 21:52 
Offline
Pierwsze kroki
Avatar użytkownika

Posty: 42
Moje BMW: e39 523i Touring
Kod silnika: M52B25
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=140577
Jakoś niedługo zamierzam wyciągnąć skrzynie więc sprawdzę i sprzęgło. Mam już listę zakupów dla furki więc sprzęgło dopisze ze znakiem zapytania :cwaniak:

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e39] Łożysko oporowe,czy coś innego?
PostNapisane: 7 czerwca 2014, 17:59 
Offline
Poszukaj zanim zapytasz

Posty: 3
Moje BMW: E39
Kod silnika: M54
patrykko27 napisał(a):
a ja bym obstawiał zużyte sprężyny tarczy sprzęgłowej albo łożyska w skrzyni ale najpierw bym sprawdził tarcze sprzęgłową



tee mądrala.. znajdz mi sprężyny w tarczy gdzie one nie występują.. , bo auto ma koło dwumasowe i tarcze bez tłumików drgan..( sprężyn)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e39] Łożysko oporowe,czy coś innego?
PostNapisane: 1 sierpnia 2014, 21:28 
Offline
Pierwsze kroki
Avatar użytkownika

Posty: 42
Moje BMW: e39 523i Touring
Kod silnika: M52B25
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=140577
Wróce to tematu, choroba się rozwija.
Odrzucam, że to przez olej w skrzyni. Sprawdzałem jeszcze raz w tym tygodniu.
Do całego klekotania jak w filmiku doszedł jeszcze inny nowy dzwięk :mad: przy jeździe na luzie np na 4 czy 3 jak auto zwalnia słyszę w środku z okolic skrzyni biegów jakby "ćwierkotanie" dzwiek zwalnia razem z obrotami silnika. Na 1 i 2ce nic nie słyszę.

Zamierzam w końcu wyciągnąć skrzynię i pytanie na co się nastawić, docisk wymienić razem z łożyskiem czy to może dwumas?

Sprzęgło? Czasem skrzynia potrafi haczyć przy zmianie z 3 na 4.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e39] Łożysko oporowe,czy coś innego?
PostNapisane: 1 sierpnia 2014, 21:46 
Offline
Forumowicz

Wiek: 32
Posty: 152
Lokalizacja: Płock
Moje BMW: e91
Kod silnika: M47/T2
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=147193
nie ma co gdybyć, ogolnie każdy luz lub jego nadmierne zużycie na dowolnym podzespole sprzęgła może wywoływać szum. Sciagaj skrzynie i sie dowiesz :) ale z tego co piszesz to są dopiero początki więc jeszcze pojezdzisz.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e39] Łożysko oporowe,czy coś innego?
PostNapisane: 1 sierpnia 2014, 21:52 
Offline
Pierwsze kroki
Avatar użytkownika

Posty: 42
Moje BMW: e39 523i Touring
Kod silnika: M52B25
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=140577
W podróży te dolegliwości nie przeszkadzają ale korki w mieście to udręka, dzwięk tego brzecznia odbija się od innych aut i cholernie mnie wqrwia. Prawie non stop stoje z wcisnietym sprzegłem.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google Adsense [Bot] i 69 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL