BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 19 kwietnia 2024, 02:41

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie, odśwież istniejący podobny temat a jeżeli takiego nie ma, możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji


Tematy związane z ze starszymi modelami BMW takimi jak E36, E34, E32, E12 etc. prosimy zakładać w dziale Young & Oldtimery



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 18 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [e39]Gdzie znajduje sie czujnik położenia wału
PostNapisane: 29 listopada 2009, 20:37 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 17
Moje BMW: e39 523
Witam, posiadam BMW e39 model 523 benzyna poj 2500cm3 rok . listopad 95 , 170koni. W aucie spadła moc, silnik ma wibracje i słabo się wkręca na niskich obrotach, czasam i gaśnie, falują obroty(nie zawsze), cięzko zapala, trzeba duługo kręcić. Pojechałem do elektryka i po podłączeniu do kompa wyszło ze mam walnięty czujnik połozenia wału (korbowego). Tak wiec chciałbym sie dowiedziec gdzie ten czujnik położenia wału sie znajduje??? Czy to jest z przodu silnika obko pompy wody i pod obudową termostatu?? Czy moze jest z drugiej stony obok rozrusznika, a moze są dwa takie czujniki, niewiem . POMUZCIE z góry dzieki!!!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Gdzie znajduje sie czujnik położenia wału w BMW e39 523
PostNapisane: 29 listopada 2009, 20:59 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 42
Posty: 424
Lokalizacja: Gliwice\Wilcza
Moje BMW: E36 320iA, E39 520iA
Kod silnika: M50B20, M52B20
pod obudową termostatu ale nie wiem czy te objawy o których piszesz wskazują ten czujnik bo na moje chłopskie oko to raczej czujnik położenia wałka rozrządu który jest u samej góry silnika koło vanosa

z tego co wiem często ludzie mylą te czujniki więc może sprawdź dokładniej

jak mi czujnik położenia wału korbowego padł to auto miało pełną moc i działało bez zarzutu do momentu aż zgasło po czym nie chciało odpalić i po jakimś czasie znów odpalało i działało bez zarzutu aż znów zgasło itd...

_________________
pozdrawiam
StraHu



BMW uchyla nam skrawek nieba za życia :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e39]Gdzie znajduje sie czujnik położenia wału
PostNapisane: 29 listopada 2009, 21:06 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 17
Moje BMW: e39 523
Elektryk który to diagnozował (podpinał kompa) dokładnie stwierdził ze to czujnik położenia wału (korbowego) tak wyskoczyło na kompie, sprawdzał mi to 2 razy i za kazdym razem był to czujnik położenia wału. Chciałbym sie tylko upewnic gdzie on sie znajduje


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e39]Gdzie znajduje sie czujnik położenia wału
PostNapisane: 29 listopada 2009, 21:12 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Wiek: 40
Posty: 2786
Lokalizacja: BYDGOSZCZ
Moje BMW: AR 159
z tego co ja wiem to jak masz uszkodzony czujnik położenia wału to silnika nie odpalisz a tobie odpala

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e39]Gdzie znajduje sie czujnik położenia wału
PostNapisane: 29 listopada 2009, 21:16 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 17
Moje BMW: e39 523
Komp 2-krotnie wykazał ze to właśnie ten czujnik, wiec chyba nie powinno byc to coś innego


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e39]Gdzie znajduje sie czujnik położenia wału
PostNapisane: 29 listopada 2009, 21:39 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Wiek: 40
Posty: 2786
Lokalizacja: BYDGOSZCZ
Moje BMW: AR 159
xxgalaxx napisał(a):
wiec chyba nie powinno byc to coś innego
odłącz go i odpal silnik,

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e39]Gdzie znajduje sie czujnik położenia wału
PostNapisane: 29 listopada 2009, 22:58 
Offline
Zacna persona forum

Wiek: 42
Posty: 1433
Lokalizacja: Krakow, UK
Moje BMW: G30 520d M-pakiet
Kod silnika: B47
Czujnik wału korbowego nr. 25 na rysunku http://bmwfans.info/parts/catalog/E39/S ... ing_parts/
Najlepiej jak bys napisal komunikat z kompa nie tłumacząc na jezyk polski bo moze mechanik pomylił te czujniki bo nazwy po angielsku sa podobne: wałek rozrządu (camshaft) a wał korbowy (crankshaft)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e39]Gdzie znajduje sie czujnik położenia wału
PostNapisane: 30 listopada 2009, 01:43 
Offline
Częsty bywalec

Posty: 851
Lokalizacja: EBE
Moje BMW: E30 E30 E34
Kod silnika: M40B16 M40B18 M50B20
SCHNITZER napisał(a):
xxgalaxx napisał(a):
wiec chyba nie powinno byc to coś innego
odłącz go i odpal silnik,

:rotfl: zabawne z odłączonym nie zapali a z uszkodzonym tak


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e39]Gdzie znajduje sie czujnik położenia wału
PostNapisane: 30 listopada 2009, 10:34 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 17
Moje BMW: e39 523
Panowie, ale czy ktoś z was moze mi konkretnie powiedziec gdzie ten czujnik sie znajduje??? Jedni piszą ze s przodu drudzy ze styłu, ale czy ktos z was wie na 100%???


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e39]Gdzie znajduje sie czujnik położenia wału
PostNapisane: 30 listopada 2009, 11:24 
Offline
Naczelny killer

Wiek: 13
Posty: 2183
Kolego, nikt Ci konkretnie nie odpowie, bo te dwa czujniki to najczesciej mylone przez poczatkujacych czujniki w BMW i mechanicy tez czesto je myla. Ja sam kupilem nie ten i teraz woze go w bagazniku tak na wszelki wypadek. Dobrze, ze w pore poszedlem po rozum do glowy, sam sie podpialem inpa i wszystko bylo jasne. Wiele razy juz slyszalem zapewnienia, ze tak, walu, napewno, ze sprawdzane a pozniej podpinam sie z kompem i widze Camshaft sensor... dlatego albo wklej blad z INPA in english albo wszyscy beda ci wskazywac oba czujniki bo do konca nie wiadomo o ktory chodzi. W przypadku calkiem padnietego czujnika polozenia walu (crankshaft) samochod nie odpali (tak jakbys go odpial). Ale czesto uszkodzenie jest polowiczne i np. ujawnia sie pod wplywem temperatury, drgan itp. Generalnie jak nie dziala to nie odpalisz. Jak dziala polowicznie to bedzie gasl. Z kolei niedzialajacy czujnik polozenia walka rozrzadu (camshaft) w mojej 523iA powodowal zwiekszone spalanie, zamulke silnika i regularne wypluwanie bledow skrzynie biegow. Wymienilem czujnik i przeszlo. Zastanow sie czy przypadkiem cos jeszcze nie jest niehalo bo nie mialem objawow typu gasniecie czy szarpanie.

_________________
Nie wazne czym jezdzisz... moje E39 i tak jest szybsze! :P
Bastard Moderator From Hell!!! :evil: LPG:Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [e39]Gdzie znajduje sie czujnik położenia wału
PostNapisane: 30 listopada 2009, 15:29 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 42
Posty: 424
Lokalizacja: Gliwice\Wilcza
Moje BMW: E36 320iA, E39 520iA
Kod silnika: M50B20, M52B20
StraHu napisał(a):
pod obudową termostatu


xxgalaxx napisał(a):
Panowie, ale czy ktoś z was moze mi konkretnie powiedziec gdzie ten czujnik sie znajduje???


więc powtórzę pod obudową termostatu to jest z przodu silnika to jest od strony zderzaka

;)

powtórzę również że moim zdaniem objawy wskazują na czujnik wałka rozrządu ale zrobisz jak uważasz najwyżej będziesz miał dwa nowe czujniki ;)

a tu kolego przesyłam Ci zdjęcie z mojej akcji Pt: " Wymiana czujnika wału korbowego "
http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?p=457601&highlight=#457601
co prawda Twój silnik ma większą pojemność lecz czujnik znajduje się w tym samym miejscu :ok:

Powodzenia i miłej zabawy z wtyczkami ;)

_________________
pozdrawiam
StraHu



BMW uchyla nam skrawek nieba za życia :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e39]Gdzie znajduje sie czujnik położenia wału
PostNapisane: 30 listopada 2009, 18:15 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 17
Moje BMW: e39 523
Byłem u dwóch dobrych elektryków, obydwaj twierdzą ze mam uszkodzny czujnik położenia wału korbowego, gdy jest zimny wszystko jest ok(jedynie cięzko zapala) dopiero jak silnik nagrzeje sie i jest długo uruchominony nagrzewa sie tez czujnik i właśnie wtedy zaczynają byc problemy. Równiez obydwaj wskazali mi miejsce tego czujnika, jest pod termostatem, takze teraz tylko czekam az przyjdzie ten czujnik z allegro i sie okaze.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e39]Gdzie znajduje sie czujnik położenia wału
PostNapisane: 30 listopada 2009, 18:28 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 17
Moje BMW: e39 523
STRACHU dzieki za linka z fotkami, mysle ze poradze sobie z wymiana, zdejme obudowe wentylatora i wentylator oraz odepne przewody od termostatu, bedzie luzniej ;P Jak juz wymienie to dam znac .DZIEKI CHŁOPAKI


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e39]Gdzie znajduje sie czujnik położenia wału
PostNapisane: 30 listopada 2009, 18:40 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 42
Posty: 424
Lokalizacja: Gliwice\Wilcza
Moje BMW: E36 320iA, E39 520iA
Kod silnika: M50B20, M52B20
węży od termostatu nie ruszaj nie ma potrzeby SERIO czujnik zlokalizujesz i wymienisz w pięć minut bez ruszania wentylatora i węży wodnych :!: jak masz kanał to w 3 minuty bo od spodu świetny dostęp jest do tej pierdółki :ok:

Tylko wyjęcie wtyczki starego czujnika i wpięcie nowego zajmie Ci neistety około godzinki, cztery piwa i kilka obtarc i siniaków :hyhy:
Są tacy desperaci co odkręcają kolektor dolotowy do tej czynności ale moim skromnym zdaniem to mięczaki :P

Ogólnie to życze Ci miłej pracy i radzę wziąć do pomocy jakąś pianistkę lub dziecko z małymi rączkami bo jak masz łapy jak bochny to nawet maski nie otwieraj :P

Daj znac po wymianie czy pomogło bo będziesz pierwszym takim przypadkiem na forum z takimi objawami awarii czujnika wału korbowego :!: :ok:

_________________
pozdrawiam
StraHu



BMW uchyla nam skrawek nieba za życia :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e39]Gdzie znajduje sie czujnik położenia wału
PostNapisane: 2 grudnia 2009, 17:12 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 17
Moje BMW: e39 523
No i problem z głowy :) Dzis przyszed mi czujnik i odrazu wziołem sie za wymianę, nie mam kanału więc jednak zdjołem obudowe i wentylator, tak jak pisaliście najwiecej problemów było z wypięciem i wpięciem wtyczki, ale tu odkręciłem zbiorniczek ukłodu wspomagania i juz był lepszy dostęp udało mi sie jakos wgramolić tam pół ręki , wszytko zajeło mi około 1,5 godzinki. Auto po wymianie czujnika położenia wału odrzyło, zapala bez zadnych problemów, podnosi sie z najnizszych obrotów bardzo dynamicznie, zero jakiegos przydławienia, jednym słowem chodzi super :super: :P Takze diagnosa mojego elektryka była trafna. Stary czujnki miał delikatne pęknięcie w miejscu gdzie kabel łączy sie z samym czujnikem. Dzieki za info POZDRAWIAM


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e39]Gdzie znajduje sie czujnik położenia wału
PostNapisane: 2 grudnia 2009, 19:22 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 42
Posty: 424
Lokalizacja: Gliwice\Wilcza
Moje BMW: E36 320iA, E39 520iA
Kod silnika: M50B20, M52B20
:super:
gratulacje :!: Dobra robota, no to mamy nową grupę objawów uszkodzenia czujnika wału korbowego ;)
Dzięki i powodzenia na przyszłość :ok:

_________________
pozdrawiam
StraHu



BMW uchyla nam skrawek nieba za życia :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e39]Gdzie znajduje sie czujnik położenia wału
PostNapisane: 3 grudnia 2009, 07:29 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 44
Posty: 374
Lokalizacja: Tychy
Moje BMW: e46
Kod silnika: M54B30 - 306S3
A ja dodam tylko tyle że z odpiętym czujnikiem położenia wału korobwego też da się odpalić. Ktoś tam wcześniej pisał że się nie da, dlatego chciałem to sprostować. Być może na niektórych sterownikach jest inaczej ale na siemensie odpala po kilku obrotach rozrusznikiem (sprawdzone).


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e39]Gdzie znajduje sie czujnik położenia wału
PostNapisane: 29 stycznia 2010, 03:45 
Offline
Pierwsze kroki
Avatar użytkownika

Posty: 31
Lokalizacja: Krakow
Moje BMW: e39
Kod silnika: M52B28
xxgalaxx napisał(a):
No i problem z głowy :) Dzis przyszed mi czujnik i odrazu wziołem sie za wymianę, nie mam kanału więc jednak zdjołem obudowe i wentylator, tak jak pisaliście najwiecej problemów było z wypięciem i wpięciem wtyczki, ale tu odkręciłem zbiorniczek ukłodu wspomagania i juz był lepszy dostęp udało mi sie jakos wgramolić tam pół ręki , wszytko zajeło mi około 1,5 godzinki. Auto po wymianie czujnika położenia wału odrzyło, zapala bez zadnych problemów, podnosi sie z najnizszych obrotów bardzo dynamicznie, zero jakiegos przydławienia, jednym słowem chodzi super :super: :P Takze diagnosa mojego elektryka była trafna. Stary czujnki miał delikatne pęknięcie w miejscu gdzie kabel łączy sie z samym czujnikem. Dzieki za info POZDRAWIAM


Moge tylko potwierdzic dzis tez zmienialem ten czujnik gdyz inpa i nawet carsoft pokazywaly na niego (crankshaft). Takie same objawy i rowniez okazal sie pekniety, po wymianie wszysto wrocilo do normy :ok: Dodam ze to e39 m52b28


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 18 ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 103 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL