BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 10 maja 2024, 21:45

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie, odśwież istniejący podobny temat a jeżeli takiego nie ma, możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji


Tematy związane z ze starszymi modelami BMW takimi jak E36, E34, E32, E12 etc. prosimy zakładać w dziale Young & Oldtimery



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 436 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 22  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: [eXX] Wysokie zużycie oleju w silnikach M54.
PostNapisane: 2 września 2013, 21:36 
Offline
Częsty bywalec

Wiek: 54
Posty: 701
Moje BMW: e39 523i Touring 99r
Kod silnika: M52TUB25
Garaż: Jestem uzależniony od garażu.
DEŁUu TICO
Szukałem w necie co innego i przy okazji znalazłem temat:
http://www.bmw-klub.pl/forum/viewtopic. ... c&start=60
Może się przyda.

_________________
Skazany na BMW.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [eXX] Wysokie zużycie oleju w silnikach M54.
PostNapisane: 2 września 2013, 21:51 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 35
Posty: 1860
Moje BMW: brak
Kod silnika: Turbo
RobertTOEZ, w tym linku ciekawe rzeczy ten człowiek pisze i w zasadzie to racja.

Jak zwykle w M54 rozchodzi się tylko i wyłącznie o częstotliwość zmiany oleju - niestety często te auta od nowości przez pierwsze 100-200kkm na zachodzie mają zmieniany olej w serwisie long-life nawet co 30kkm a to 2x za dużo i syf się odkłada bo olej traci swoje dobre właściwości. Jego przypadek był chyba dość kiepski skoro olej znikał w ilości 1L na 1000km a silnik był zaszlamiony ciężko - nie dziwne, że płukanka i lepszy olej sobie z tym nie poradził.

Ja już to pisałem na forum ale napiszę jeszcze raz. Juz w 4 samochodach po kupnie odrazu zmieniłem olej i ten odrazu zrobił się czarny jak smoła. Po kilku tyś km stosowałem płukanki i wlewałem świeży olej. W każdym jednym świeży olej (ten po drugiej zmianie) jest o wiele czystszy wręcz czyściutki złoto-żółty. To oznacza, że jakiś nagar był i wcale nie mały ale było go na tyle mało, że nowy olej + płukanka załatwiły sprawę.

Pozdrawiam.

_________________
Moje BMW E46 330i
viewtopic.php?f=6&t=120047


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [eXX] Wysokie zużycie oleju w silnikach M54.
PostNapisane: 2 września 2013, 22:42 
Offline
Pierwsze kroki
Avatar użytkownika

Posty: 31
Moje BMW: 320i
Kod silnika: M54B22
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f ... 1#p1705251
RobertTOEZ napisał(a):
Szukałem w necie co innego i przy okazji znalazłem temat:
http://www.bmw-klub.pl/forum/viewtopic. ... c&start=60
Może się przyda.


Po przeczytaniu tego artukułu zastanawiam się czy nie kupić 10L oryginalnego oleju na miejscu: http://billigbilpleie.no/product/bmw-or ... -ltr-3270/
Kumpel przywiezie mi płukanke i filtr, wymienie i poobserwuje co sie będzie działo. Co sądzicie?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [eXX] Wysokie zużycie oleju w silnikach M54.
PostNapisane: 2 września 2013, 22:49 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 38
Posty: 137
Moje BMW: 320i
Kod silnika: M54B22
To może ja dodam coś od siebie a propos m54b22...
Po zakupie brała 1l/2kkm, olej bmw Ori 5w30. Chciałem robić uszczelniacze- nie zrobiłem.. Wymieniłem odme.
Dojeździłem do końca inspekcji. Zużycie wciąż takie samo.
Zmieniłem olej na 0w40 mobil1 New Life ll01, zużycie spadło na 1l./3kkm. Olej po 15 kkm wymieniłem na Valvoline 5w50 vr1. I co? Zużycie 1l./10kkm. Od wymiany do wymiany zeżarła tylko stan! Żeby nie było, mam za sobą 2 wymiany i stan ten się utrzymuje..
Zauważyłem, że po 1. wymianie olej był brązowo czerwony, po drugiej czerwony, teraz po 3kkm jest złoty.
Valvoline wymieniam co ok. 10-11 kkm.

_________________
BMW nie klei się do drogi - to droga klei się do BMW.
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [eXX] Wysokie zużycie oleju w silnikach M54.
PostNapisane: 2 września 2013, 23:11 
Offline
Pierwsze kroki
Avatar użytkownika

Posty: 31
Moje BMW: 320i
Kod silnika: M54B22
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f ... 1#p1705251
siL napisał(a):
To może ja dodam coś od siebie a propos m54b22...
Po zakupie brała 1l/2kkm, olej bmw Ori 5w30. Chciałem robić uszczelniacze- nie zrobiłem.. Wymieniłem odme.
Dojeździłem do końca inspekcji. Zużycie wciąż takie samo.
Zmieniłem olej na 0w40 mobil1 New Life ll01, zużycie spadło na 1l./3kkm. Olej po 15 kkm wymieniłem na Valvoline 5w50 vr1. I co? Zużycie 1l./10kkm. Od wymiany do wymiany zeżarła tylko stan! Żeby nie było, mam za sobą 2 wymiany i stan ten się utrzymuje..
Zauważyłem, że po 1. wymianie olej był brązowo czerwony, po drugiej czerwony, teraz po 3kkm jest złoty.
Valvoline wymieniam co ok. 10-11 kkm.


A płukanke robiłeś przed wymianami?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [eXX] Wysokie zużycie oleju w silnikach M54.
PostNapisane: 3 września 2013, 06:24 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 38
Posty: 137
Moje BMW: 320i
Kod silnika: M54B22
Nie :)

_________________
BMW nie klei się do drogi - to droga klei się do BMW.
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [eXX] Wysokie zużycie oleju w silnikach M54.
PostNapisane: 3 września 2013, 09:41 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 35
Posty: 1860
Moje BMW: brak
Kod silnika: Turbo
piona napisał(a):
Po przeczytaniu tego artukułu zastanawiam się czy nie kupić 10L oryginalnego oleju na miejscu: http://billigbilpleie.no/product/bmw-or ... -ltr-3270/
Kumpel przywiezie mi płukanke i filtr, wymienie i poobserwuje co sie będzie działo. Co sądzicie?


jeżeli nie zmieniałes i nie zrobisz tego w najbliższym czasie to pewnie, że rób płukanke i wlewaj olej OEM Bmw 0W40. To jest prawdopodobnie Castrol (nie wiem czy Bmw nadal rekomenduje Castrola) ale świeży olej to świezy olej.

Płukanka na pewno ruszy nagar a nowy Castrol szybko zrobi sie bardzo ciemny (choć Castrole raczej nie maja dobrych właściwości czyszczących to płukanka mu pomoze - zamiast Castrola gdybys mógł dostać zastosuj jak kolega Valvoline vr1 5w50 lub max life 5w40 one zdecydowanie nie tolerują nagaru, szczególnie maxlife zacznie to usuwać).

siL napisał(a):
To może ja dodam coś od siebie a propos m54b22...
Po zakupie brała 1l/2kkm, olej bmw Ori 5w30. Chciałem robić uszczelniacze- nie zrobiłem.. Wymieniłem odme.
Dojeździłem do końca inspekcji. Zużycie wciąż takie samo.
Zmieniłem olej na 0w40 mobil1 New Life ll01, zużycie spadło na 1l./3kkm. Olej po 15 kkm wymieniłem na Valvoline 5w50 vr1. I co? Zużycie 1l./10kkm. Od wymiany do wymiany zeżarła tylko stan! Żeby nie było, mam za sobą 2 wymiany i stan ten się utrzymuje..
Zauważyłem, że po 1. wymianie olej był brązowo czerwony, po drugiej czerwony, teraz po 3kkm jest złoty.
Valvoline wymieniam co ok. 10-11 kkm.

i pewnie czysty zostanie do końca... jak widać na Twoim przykładzie nie używając płukanki olej Valvoline też radzi sobie z tym syfem, który się tworzy po serwisowaniu 'long life'.

_________________
Moje BMW E46 330i
viewtopic.php?f=6&t=120047


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [eXX] Wysokie zużycie oleju w silnikach M54.
PostNapisane: 7 września 2013, 18:29 
Offline
Pierwsze kroki
Avatar użytkownika

Posty: 31
Moje BMW: 320i
Kod silnika: M54B22
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f ... 1#p1705251
Zakupiłem na allegro : VALVOLINE RACING VR1 5W50 4L x2 do tego filtr i płukankę : LIQUI MOLY ENGINE FLUSH 2427 PROLINE 2662. Znajomy będzie w przyszłym tyg. w Polsce to mi to przywiezie :hurra:
Mam trochę obaw przed płukanką bo opinie są różne. Mój poprzedni mechanik w Polsce znający się na BMW nie chciał jej stosować, jeździłem wtedy E36 328i -miała już wtedy ok 300tyś.
Ale co tam, raz kozie śmierć. Zaleje.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [eXX] Wysokie zużycie oleju w silnikach M54.
PostNapisane: 7 września 2013, 20:24 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 38
Moje BMW: E46 325ti
Kod silnika: M54B25
mala ciekawostka, do M54 szly dwie rekomendacje olejowe w zaleznosci od roku proukcji
Rok
2000-2001
REKOMENDOWANY QUARTZ INEO LONG LIFE 5W30 (a, b) 6.5
POLECANY QUARTZ ENERGY 5W40
DOBRY QUARTZ 9000 ENERGY 0W30


Rok
2001-2004
REKOMENDOWANY QUARTZ 9000 ENERGY 0W30 (a, b) 6.5
POLECANY QUARTZ INEO MC3 5W30
DOBRY QUARTZ ENERGY 5W40

Mozna to sprawdzic na stronie total.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [eXX] Wysokie zużycie oleju w silnikach M54.
PostNapisane: 19 września 2013, 20:13 
Offline
Pierwsze kroki
Avatar użytkownika

Posty: 31
Moje BMW: 320i
Kod silnika: M54B22
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f ... 1#p1705251
Więc, płukanka zrobiona, olej i filtr wymieniony. Stan licznika 167900km, zalany pod max. Zobaczymy teraz jakie zużycie będzie.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [eXX] Wysokie zużycie oleju w silnikach M54.
PostNapisane: 9 stycznia 2014, 09:48 
Offline
Pierwsze kroki
Avatar użytkownika

Posty: 31
Moje BMW: 320i
Kod silnika: M54B22
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f ... 1#p1705251
Witam po przerwie. Stan licznika 169900km. Poziom oleju na bagnecie w polowie min/max bez dolewek. Z 2x4L oleju zostalo mi ok. 1,7L. Czyli na 2k km zuzycie 0,5l jezeli miedzy min a max jest 1L (tak gdzies czytalem). Jest zdecydowanie lepiej :super: . Dzieki chlopaki za pomoc :padam:


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [eXX] Wysokie zużycie oleju w silnikach M54.
PostNapisane: 9 stycznia 2014, 10:58 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 35
Posty: 1860
Moje BMW: brak
Kod silnika: Turbo
piona napisał(a):
Czyli na 2k km zuzycie 0,5l

To juz spokojnie do przyjęcia. Dobrze, że się poprawiło bo ten Castrol Magnatec co miales raczej się tu nie nadawał - ciekawe ile był w silniku.

W drugim aucie w silniku m54b22 wlałem płukankę i Millers 5W40. Zużycie na 4kkm to 0.5l oleju więc jest bardzo dobrze jak na 2.2 R6.

_________________
Moje BMW E46 330i
viewtopic.php?f=6&t=120047


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [eXX] Wysokie zużycie oleju w silnikach M54.
PostNapisane: 12 stycznia 2014, 16:40 
Offline
Pierwsze kroki
Avatar użytkownika

Posty: 31
Moje BMW: 320i
Kod silnika: M54B22
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f ... 1#p1705251
!kuchar napisał(a):
piona napisał(a):
Czyli na 2k km zuzycie 0,5l

Dobrze, że się poprawiło bo ten Castrol Magnatec co miales raczej się tu nie nadawał - ciekawe ile był w silniku.
.


Spisałem historię z książki serwisowej i dokumentów TÜV:

19.10.2004 pierwsza rejestracja
21.02.2006 22.989 km Olservice
31.03.2008 59.864 km Olservive, Luftfiltereinsatz
26.08.2009 91.579 km Badanie TÜV
27.08.2009 91.586 km Olservive, Inspektion II, Bremsflussigkeit, Luftfiltersatz
17.09.2010 121.815 km Olservice, i coś jeszcze ale nie mogę odczytać
17.08.2011 134.191 km Badanie TÜV
19.10.2012 158.973 km Olservice
15.09.2013 167,900 km Olservice - płukanka + VALVOLINE RACING VR1 5W50

Wygląda że przerwy między wymianami były dość długie. Chyba, że wymiany oleju nie były pisane w książce.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [eXX] Wysokie zużycie oleju w silnikach M54.
PostNapisane: 23 stycznia 2014, 08:28 
Offline
Pierwsze kroki
Avatar użytkownika

Posty: 31
Moje BMW: 320i
Kod silnika: M54B22
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f ... 1#p1705251
Pochwaliłem się za wcześnie z tym olejem. Tydzień temu w pon. rano temp. spadła do -12st. Jechałem jak zwykle do pracy i nagle zaśmierdziało spalonym olejem, żadne kontrolki się nie zapaliły. Dojechałem powoli do pracy bo nie było gdzie sie zatrzymać. Po pracy chciałem wjechać na halę, obejrzeć silnik i pod samochodem ukazała sie plama oleju, bagnet suchy. Okazało się że odma zamarzła (wylała sie z niej woda po demontażu) i ciśnienie wypchnęło olej przez uszczelke pokrywy. Jestem juz po wymianie odmy, przewodu który sie złamał przy wymianie, uszczelki pod pokrywą zaworów, gumek pod śrubami pokrywy i dolewce 4L oleju. Na razie jest OK tylko śmierdzi olejem jak sie rozgrzeje bo wydech jest nim zapaprany jeszcze.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [eXX] Wysokie zużycie oleju w silnikach M54.
PostNapisane: 23 stycznia 2014, 11:44 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 36
Posty: 3643
Lokalizacja: PL / DE / NL / UK
Moje BMW: E46
w takiej temp oleju nie bedzie brac. czy bierze napiszesz w lato :) 5w50 jest tak zadziutki jak 5w30, nie wiem czy o tym wiesz, ze te oleje sa troszke inne...i inaczej w roznych temp sie zachowuja...
ja bym lal 5w40 wtedy powinno w lato zaczac brac mniej ;) i przede wszystkim wg katalogow, a nie dobierac samemu oleje...
ze sprawdzonych dobrych jesli chodzi o utrzymanie w czystosci silnikow polecam tak jak i kolega wyzej total 5w40, bylby idealny do m54b30 ktory troszke bierze mowie to na postawie obserwowania silnikow aut flotowych ktore jezdzily od poczatku na nim, a maja po 300-400 tys. jezeli masz lpg to spokojnie wystarczy, tylko zmieniaj czesciej bo przenika siarka i inne rzeczy do oleju, ale TBN ma wyzsze wiec nautralizuje dosc mocno kwasy. nie trzymaj oleju w silniku dluzej niz 10 tys km bo potem przenikaja rozne rzeczy do oleju

_________________
Masz problem z układem zapłonowym w BMW z LPG? Napisz na pw, pomogę Ci :)
Obrazek


Ostatnio edytowano 25 stycznia 2014, 13:30 przez pawelos666, łącznie edytowano 4 razy

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [eXX] Wysokie zużycie oleju w silnikach M54.
PostNapisane: 25 stycznia 2014, 00:12 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Wiek: 36
Posty: 632
Lokalizacja: Mielec
Moje BMW: E38 740i 5gang/E36/
Kod silnika: M60B40/M43/M52
piona Co było przyczyną zamarzniecia odmy ? Przy jakiej temperaturze ? Dzienne przebiegi ?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [eXX] Wysokie zużycie oleju w silnikach M54.
PostNapisane: 25 stycznia 2014, 12:15 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 35
Posty: 1860
Moje BMW: brak
Kod silnika: Turbo
Juz czytam trzeci przypadek w ciągu kilku dni czytam, ze komuś w aucie odma zamarzła. Czy to się dzieje tylko wtedy, gdy odma się uszkodzi ?
Nie jeden miał problemy bo jeździł na kiepskich olejach półsyntetycznych.

_________________
Moje BMW E46 330i
viewtopic.php?f=6&t=120047


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [eXX] Wysokie zużycie oleju w silnikach M54.
PostNapisane: 25 stycznia 2014, 12:41 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Wiek: 36
Posty: 632
Lokalizacja: Mielec
Moje BMW: E38 740i 5gang/E36/
Kod silnika: M60B40/M43/M52
VALVOLINE RACING VR1 5W50 + LIQUI MOLY ENGINE FLUSH tu raczej problem nie leży, pytanie jakie przebiegi dzienne robisz ? I czym obiawia sie uszkodzona odma , bądz zapchana (tendecja do zamarzania)?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [eXX] Wysokie zużycie oleju w silnikach M54.
PostNapisane: 25 stycznia 2014, 13:15 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 36
Posty: 3643
Lokalizacja: PL / DE / NL / UK
Moje BMW: E46
jak sie zapcha odma to wywala przez bagnet i uszczelkami, jak jest wilgoc w oleju tez moze byc albo gesty w niskich temp (lepkosc) uwala odme (robi sie maselko wparza tam wilgoc z goracego oleju i potem maselko zamarza. nie ma odpowietrzania i wypluwa potem ktoredy chce), pisalem 2 tyg temu ze m54 jest takim silnikiem ktory sie absolutnie nie grzeje i nie musi miec oleju 5w50, mam pewnosc jakie sa w nim temperatury do tego pije olej. opisywalem dokladniej dlaczego nie trzeba tam stosowac olejow "sportowych". jest to silnik ktory moze jezdzic na xw30, tym bardziej zimą, to pewien agent usunal watek :chytry:. tak samo wlewacie pelne syntetyki z super bazami pao, a nie patrzycie na podstawowe parametry olejow. w wiekszosci przypadkow wystarczy Wam do "uzywanych" zagazowanych silnikow ktore juz maja swoje przejscia...tak i prosze tego nie podwazac, ze hamowania wypluwa tyle i tyle, bo to inny temat... wystarczy olej o dobrych wlasciwosciach przeciw ulteniajacych zmienic co do max 10 tys km z wyzszym TBN jesli macie LPG i wyrzucić a nie jezdzic na super oleju na LPG 2 lata, o czym pisalem wyzej dokladniej. przede wszystkim dobor z katalogu oleju, a nie z d...

_________________
Masz problem z układem zapłonowym w BMW z LPG? Napisz na pw, pomogę Ci :)
Obrazek


Ostatnio edytowano 25 stycznia 2014, 13:54 przez pawelos666, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [eXX] Wysokie zużycie oleju w silnikach M54.
PostNapisane: 25 stycznia 2014, 13:52 
Offline
Zacna persona forum

Wiek: 32
Posty: 2977
Lokalizacja: RMI
Moje BMW: e90 330d +
Kod silnika: m57t2
Co do odmy i tych wszystkich rurek wokół niej to jej stan można również sprawdzić poprzez "szybkość spływu oleju-" - tzn u mnie już po ok 10 min od zgaszenia silnika <m54b30>, kiedy osiągnął odp temperaturę jest max na bagnecie, a znam przypadki gdzie olej spływał nawet 2 godziny.


W moim przypadku na dystansie ok 2,5tys km silnik m54b30 wziął jakieś 150ml oleju. Olej to Millers Trident 5W40, poprzedzony prawie godzinną płukanką.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 436 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 22  Następna strona


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot], Majestic-12 [Bot] i 74 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL