BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 28 marca 2024, 21:11

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie, odśwież istniejący podobny temat a jeżeli takiego nie ma, możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji


Tematy związane z ze starszymi modelami BMW takimi jak E36, E34, E32, E12 etc. prosimy zakładać w dziale Young & Oldtimery



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [e46] Odkrecenie odpowietrznika od EGR nie daje efektów?320d
PostNapisane: 7 stycznia 2010, 18:05 
Offline
Częsty bywalec

Wiek: 37
Posty: 866
Lokalizacja: Okolice Wąbrzeźna
Moje BMW: [e46] 320d
Kod silnika: m47
Witam.Od początku zimy (mrozów) autko dość powoli mi sie dogrzewa (wszytskie posty odnosnie nie dogrzewania w trasie przeczytane).Temp silnika w trakcie jazdy jest optymalna lecz kiedy zwalniam spada.Obstawiam walniety któryś termostat.i teraz moje pytanko rzeby nie wymieniać obydwu.Kiedy odkręcam odpowietrznik na termostacie od EGR-u nie ma rzadnej rekacji czyli płyn nie wycieka zarówno przy zgaszonym aucie jak i odpalonym(ciepły czy zimny).Moje pytanko czy ten termostat już tak sie zblokował że wogóle nie puszcza płynu?Aha i jeszcze jedno pytanko moj 10 letni orginalny aku ostatnio padł pomimo 24h ladowania musialem zakupić nowy.Wiem że w zeszłym roku elektryczny dogrzewacz wody napewno działał a wtym zauważylem ze na 90% nie grzeje wody.Czy możliwe jest że komp odłaczył podgrzewacz z powodu zbyt nieskiego napięcia w aku?Szwagier w touranie ma spalinowe WEBASTO i też miał problemy z aku i po wstwieniu nowego aku rzeby webasto z powrotem grzało musiał wykasować błedy w kompie.Czy w BMW jest tak samo?Sory że tak sie rozpisałem. ;)

_________________
Ona nie jedzie ona w miejscu stoi ale już wiem co ją boli :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] Odkrecenie odpowietrznika od EGR nie daje efektów?320d
PostNapisane: 7 stycznia 2010, 19:51 
Offline
Specjalista
Avatar użytkownika

Wiek: 48
Posty: 2607
Lokalizacja: Nysa Opolskie
Moje BMW: F07 535dx
Kod silnika: n57
Witam
kamillo_19 napisał(a):
zauważylem ze na 90% nie grzeje wody.Czy możliwe jest że komp odłaczył podgrzewacz z powodu zbyt nieskiego napięcia w aku?


Zgodnie z WDS BMW

DDE 5.0 Elektryczny podgrzewacz pomocniczy

Elektryczny podgrzewacz pomocniczy cieczy chłodzącej zastosowano celem zrekompensowania małej wydajności cieplnej z powodu dużej sprawności energetycznej silnika.
W zależności od wyposażenia pojazdu, decyzję załączenia podgrzewania podejmuje układu klimatyzacji (IHKA) lub kontroler podgrzewania w jednostce sterującej silnikiem DDE.

Elementy grzejne zostają uruchomione, jeżeli istnieją wystarczające rezerwy mocy elektrycznej. Aby sprawdzić dostępne rezerwy mocy, alternator wysyła impuls sygnału współczynnika obciążenia i informuje DDE o stanie obciążenia i ewentualnym zapasie mocy. Zespół sterujący DDE steruje grzałki impulsami, zmienia częstotliwość jak i długość impulsu. W ten sposób kontroluje moc grzałek w zakresie wydajności na poziomie od 5 do 95% mocy cieplnej.
Podnosi również obroty biegu jałowego o około 50 obr /min gdy grzałki pomocnicze są sterowane odpowiednio wysokim impulsem. Dlatego obroty mogą falować !!

Warunki kiedy grzałka nie zostanie załączona :

gdy nie ma zapłonu
gdy napięcie akumulatora jest mniejsze niż 12,0V
gdy prędkość obrotowa silnika jest mniejsza niż 750obr/min
gdy silnik pracuje krócej niż 10 sekund.
gdy jest właściwa temperatura płynu chłodzącego w odniesieniu do temperatury powietrza na zewnątrz.


Jeśli temperatura powietrza zasysanego (czujnik w przepływomierzu) wynosi :
-10 stopni to grzałki są sterowane przez DEE dopóki ciecz chłodząca nie uzyska 86° C
-5 stopni to grzałki są sterowane przez DEE dopóki ciecz chłodząca nie uzyska 80° C
+ 10 stopni to grzałki są sterowane przez DEE dopóki ciecz chłodząca nie uzyska 50° C
+ 20 stopni to grzałki są sterowane przez DEE dopóki ciecz chłodząca nie uzyska 17° C
Jest to fragment krzywej charakterystyki załączania grzałek.

Grzałki również nie są włączane gdy w pamięci ECU jest zapisany któryś z błędów.

* 3EE0, 3EE1, czujnik temperatury płynu chłodzącego (usterka)
* 3F70, 3F71, czujnik temperatury powietrza zasysanego
* 40A1 sygnał ładowania alternatora (brak wyżej wspomnianego impulsu do DEE lub bardzo wysoki stan obciążenia alternatora)

Nie są również włączone naturalnie gdy sterownik grzałek rozpoznaje w nich usterkę i zapisuje w pamięci ECU błąd :

* 43F0, zwarcie do +
* 43F1, zwarcie do -
* 43F2 przerwa
* 43F3, niepoprawna temperatura grzałek
* 4AB2, nadmiar temperatury w podgrzewaczu ,(nagrzewnicy ) nie jestem pewien.

Nie chce mi się pisać o termostatach wszystko zostało dokładnie rozkminione na tym forum : viewtopic.php?f=1&t=34606

Pozdrawiam Krzysiek

_________________
TEL. 600218347 Krzysiek


Ostatnio edytowano 20 października 2010, 11:52 przez Roger-Nysa, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] Odkrecenie odpowietrznika od EGR nie daje efektów?320d
PostNapisane: 7 stycznia 2010, 22:00 
Offline
Częsty bywalec

Wiek: 37
Posty: 866
Lokalizacja: Okolice Wąbrzeźna
Moje BMW: [e46] 320d
Kod silnika: m47
ROGER-NYSA, :padam: :padam: :padam: :padam:

Wielkie dzięki.Zgodnie z tym co napisałeś obroty na jałowym falują czyli pewnie i dogrzewacz wtedy też sie załacza.Pozostaje pytanie o sprawność grzałek w nim umieszczonych.Podjade gdzies na kompa zobacze co i jak może coś wyjdzie.


ROGER-NYSA, jak wiesz bo zapewne wiesz ze nasz 136 konne dieselki czesto mają problem z mocą.Np moja zaraz po kupnie nie chciała jeździć więc zajrzałem na to forum wykonałem co trzeba (elektrozaworki EGR) i autko odrazu odrzyło.Ale po tych zabiegach pozostał mi problem z not laufem. przy 2500tys obr dławiła sie na sekunde potem do 2700obr ciagneła i znów dławiła sie na sekunde , w tym czasie ekonomizer spadał.Teraz po wymianie aku o dziwo problem zniknoł a bunia ciągnie jak nigdy dotąd.Na początku myslalem ze to wina przeplywki ze łapie not laufa a że nie mialem kaski na wymiane i adaptacje to tego nie robiłem a tu teraz taka niespodzianka :D Podczas wymiany aku (stary był od nowości) przed włożeniem drugiego bmw stało jakies 5h bez prądu (bez akumulatora) czy wtedy pokasowały sie jakies błedy?ustawienia przepływki? Aha dodam że przed podłaczeniem nowego aku zlokalizowałem węzyk od podcisnienia od rolety chłodnicy który spowodnie sobie dyndał i oczywiście podłaczylem go na swoje miejscie (jakiś znaawca namiejsce węzyka do gruszki od rolety założył wezyk odprzelewu chlodnicy :rotfl: ). i moje pytanko czy ten nie podłaczony wężyk mógł jakoś wpływać na te not laufy?

_________________
Ona nie jedzie ona w miejscu stoi ale już wiem co ją boli :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] Odkrecenie odpowietrznika od EGR nie daje efektów?320d
PostNapisane: 7 stycznia 2010, 23:14 
Offline
Specjalista
Avatar użytkownika

Wiek: 48
Posty: 2607
Lokalizacja: Nysa Opolskie
Moje BMW: F07 535dx
Kod silnika: n57
Witam
kamillo_19 napisał(a):
przed włożeniem drugiego bmw stało jakies 5h bez prądu (bez akumulatora) czy wtedy pokasowały sie jakies błedy?


NIE

kamillo_19 napisał(a):
ustawienia przepływki?
tak
Adaptacje (informacje zgromadzone w ecu o zakresie pomiaru)-bez większego znaczenia.


kamillo_19 napisał(a):
zlokalizowałem węzyk od podcisnienia od rolety chłodnicy który spowodnie sobie dyndał i oczywiście podłaczylem go na swoje miejscie

Myślę że to był klucz do problemu.

W WDS jest napisane że standardową pozycją pracy (żaluzji jest pozycja zamknięta) Czyli po uruchomieniu silnika ecu podaje sygnał na elektrozawór ten puszcza podciśnienie i przestawia żaluzję w pozycje "zamknięte"
ECU otwiera żaluzje gdy :
temperatura cieczy chłodzącej przekroczy 110 stopni
obroty wiatraka chłodzącego (na chłodnicy) przekroczą 3000obr.
kiedy ECU wykryje niesprawność zaworka
kiedy ECU wykryje niesprawność czujnika temp.

Gdy twój szlaufik dyndał , podciśnienie wytwarzane przez wacum wyrównywało się ponieważ układ podciśnieniowy sterowania żaluzjami był otwarty.
Z tej samej magistrali vacum jest sterowana turbina (jeśli nie ma podciśnienia turbina nie uzyska nastawu -dmuchaj na ful)
To tak w ekspresowym skrócie.

Pozdrawiam Krzysiek

_________________
TEL. 600218347 Krzysiek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] Odkrecenie odpowietrznika od EGR nie daje efektów?320d
PostNapisane: 8 stycznia 2010, 00:06 
Offline
Częsty bywalec

Wiek: 37
Posty: 866
Lokalizacja: Okolice Wąbrzeźna
Moje BMW: [e46] 320d
Kod silnika: m47
ROGER-NYSA napisał(a):
Z tej samej magistrali vacum jest sterowana turbina (jeśli nie ma podciśnienia turbina nie uzyska nastawu -dmuchaj na ful)


Tak też myślałem :ok:

Chyba z 25% włascicieli silnika M47 ma problem taki jak ja miałem.Więc prosta rada dla wszystkich szukajcie uszkodzonego-nieszczelnego-nie podłączonego wężyka instalacji podcisnieniowej :super: :super: :super: (oczywiście jeśli wykluczyliscie przepływke elketrozaworki egr pompe wtryski czujnik cisnienia w kolektorze i inne które powodują "not laufa")

:ok: :ok: :ok:

_________________
Ona nie jedzie ona w miejscu stoi ale już wiem co ją boli :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] Odkrecenie odpowietrznika od EGR nie daje efektów?320d
PostNapisane: 1 grudnia 2010, 00:30 
Offline
Poszukaj zanim zapytasz

Posty: 2
Moje BMW: e46 323i
Kod silnika: M52TU
Roger-Nysa widzę, że dobrze znasz elektronike BMW.
Mam pewien pomysł:
Myślałem o podłączeniu elektrycznego podgrzewacza płynu chłodniczego z 330D do mojej maszynki ale nie wiem czy to możliwe żeby wpiąc to jakoś w elektronike.
Jeśli się nie da to myślałem o jakimś prostym układzie który załączy grzanie poniżej pewnej temperatury.
CO O TYM MYŚLICIE?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] Odkrecenie odpowietrznika od EGR nie daje efektów?320d
PostNapisane: 1 grudnia 2010, 07:11 
Offline
Specjalista
Avatar użytkownika

Wiek: 48
Posty: 2607
Lokalizacja: Nysa Opolskie
Moje BMW: F07 535dx
Kod silnika: n57
Witam
Jefferson21 napisał(a):
CO O TYM MYŚLICIE?


O podpięciu pod elektronikę możesz zapomnieć. Twoje ECU nie ma zaimplementowanych takich funkcji jak kontrola i sterowanie podgrzewaczem.

Jednak samo urządzenie można wpiąć w mały obieg cieczy i sterować je zwykłym termostatem elektronicznym ,bimetalowym .
lub wykonać na podstawie ogólnie dostępnych "kitów elektronicznych" prosty sterownik impulsowy.
Ciekawy pomysł ........
Trzeba by jeszcze w tym projekcie uwzględnić wydajność alternatora, zakładam jednak że te 30A zapasu ma. ;)

Pozdrawiam Krzysiek

_________________
TEL. 600218347 Krzysiek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] Odkrecenie odpowietrznika od EGR nie daje efektów?320d
PostNapisane: 1 grudnia 2010, 14:27 
Offline
Poszukaj zanim zapytasz

Posty: 2
Moje BMW: e46 323i
Kod silnika: M52TU
Projekt z podgrzewaniem wody chwilowo idzie na drugi plan ponieważ dzisiaj rano zauważyłem że po odpaleniu silnika razem z silnikiem grzeje się chłodnica czyli chyba termostat nie trzyma. Moje pytanie brzmi czy da się naprawić „wyczyścić” termostat czy od razu kupować nowy z obudową i czy tylko oryginalny czy zamienniki dają rade. Ktoś to przerabiał?
A i jeszcze jedno pytanie po co ta wtyczka przy termostacie jakiś czujnik?
Roger gdzie można kupić taki termostat bimetaliczny?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] Odkrecenie odpowietrznika od EGR nie daje efektów?320d
PostNapisane: 18 maja 2011, 21:07 
Offline
Poszukaj zanim zapytasz

Posty: 4
Moje BMW: e46
Witam
Po odpaleniu w moim e46 nie zamykają się rolety podmieniłem zaworek od innej e46 gdzie wszystko jest ok. ale u mnie nadal się nie zamykają . Po podłączeniu miernika pod kabelki które Ida do tego zaworku okazało się ze jest napięcie ale tylko przez kilka sekund po załączeniu zapłonu a później brak
Czy tak powinno być?? Proszę o pomoc bo chyba tylko Ty możesz mi pomoc co mam dalej z tym zrobić .


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] Odkrecenie odpowietrznika od EGR nie daje efektów?320d
PostNapisane: 15 listopada 2011, 20:47 
Offline
Poszukaj zanim zapytasz

Posty: 2
Lokalizacja: KROSNO
Moje BMW: e46 320D
Kod silnika: M47N
Witam.
Wyskakują mi błędy na inpie dot. pogrzewacza:
43F1 i 4AB2.
Co z tym mogę zrobić?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 95 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL