BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 11 maja 2024, 01:05

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


W dziale proszę umieszczać tematy związane z mechaniką, elektryką i eksploatacją modeli wydanych przed 1990r.

Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie, odśwież istniejący podobny temat a jeżeli takiego nie ma, możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji.
Nie umiesz czytać, stosować się do powyższych zasad, nie będziesz mieć tematu!!


Tematy związane z modelami wytworzonymi przed 1990r. prosimy zakładać w dziale Young & Oldtimery



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: [e36] pytanie o czujnik walka rozrzadu
PostNapisane: 15 stycznia 2010, 20:40 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 182
Lokalizacja: Drawsko Pomorskie
Moje BMW: e36 coupe
Kod silnika: m42b18
Jaki objawy ma uszkodzony czujnik walka rozrzadu?
Pytam sie bo wlasnie po ostrzejszej jezdzie silnik zaczal mi dziwnie falowac na jalowym az do zgasniecia. Otworzylem maske, posprawdzalem wszystkie przewody, szczelnosc. Wszystko wydawalo sie ok. sprobowalem jeszcze raz odpalic silnik i zaskoczl bez problemu oraz pracowal tez juz bez problemu.
Na odpalonym silniku odpialem czujnik walka i jakie bylo moje zdziwienie, poniewaz silnik nie zmienil swojej pracy :zabawa:
Sadze ze czujnik moze mi gdzies na przewodzie nie laczyc gdyz w jednym miejscu izolacja jest lekko skruszona.
Czy calkiem lub nawet lekko uszkodzony czujnik moze miec wplyw na jalowe obroty silnika?

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e36] pytanie o czujnik walka rozrzadu
PostNapisane: 15 stycznia 2010, 21:36 
Offline
Przyjaciel forum

Posty: 2287
Lokalizacja: Gliwice
Moje BMW: E46 330Ci
Kod silnika: M54B30
Garaż: Jest: http://bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=144663&start=0

Było: http://bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=82221
Jak u mnie był walnięty czujnik wałka to wszystko było OK jak silnik był zimny. Ale gdy osiągnął temperature to tracił obroty i sam gasł, czuć było też ubytek mocy. A gdy był ciepły i zgasiłem go to był problem z odpaleniem, dopiero za jakimś razem palił. Wszystko wracało do normy gdy ostygł i znów był zimny. Najlepiej podłączyć na kompa i sprawdzić to będzie wiadomo co jest zepsute na 100 % (u mnie pokazało czujnik). Z tym, że nie wiem jak to teraz u Ciebie będzie ale prawdopodobnie jak odłączyłeś ten czujnik i z powrotem podłączyłeś to nawet jak będzie dobry to komputer może zapisać jego błąd po właśnie odłączeniu jego.

_________________
KLIK-->> ZAPRASZAM DO KOMENTOWANIA- MOJE 330Ci CABRIO

"Typer EURO 2012 -II miejsce"


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e36] pytanie o czujnik walka rozrzadu
PostNapisane: 16 stycznia 2010, 07:37 
Offline
Forumowicz

Posty: 213
Lokalizacja: mazowieckie
Moje BMW: E36
Kod silnika: M50B20
rafix to dziwne objawy miales. jak ja mialem walniety czujnik to auto chodzilo najnormalniej w swiecie nie gaslo ani nic strasznego sie nie dzialo tylko palilo ze 2l wiecej i mocy bylo mniej... tez mialem pokruszona izolacje przewodu ale mimo tego ze jak sam odnowa go zaizolowalem dalej nie dzialal, musielem kupic nowy koszt 280zl

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e36] pytanie o czujnik walka rozrzadu
PostNapisane: 16 stycznia 2010, 10:31 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 182
Lokalizacja: Drawsko Pomorskie
Moje BMW: e36 coupe
Kod silnika: m42b18
Dzieki za odpowiedz.
Dzisiaj zaczely sie kolejne cyrki. Rano odpalajac auto, silnik zaczal poteznie falowac i gasnac. Na biegach ciezko dojezdzac do skrzyzowan bo zaczyna szarpac, gdy sie rozgrzal, podczas jazdy po wrzuceniu na luz silnik czesto sobie gasnie. Jest tez sytuacja ze na jalowym biegu obroty zatrzymaja sie na 800rpm, nie faluja ale silnik chodzi nierowno, lekko szarpie.

Zaraz pojde, przeczyszcze wszystkie styki i skasuje mu bledy poprzez zlaczenie klem, zobaczymy czy to pomoze. Jak nie to w pon. do mechaniora.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e36] pytanie o czujnik walka rozrzadu
PostNapisane: 16 stycznia 2010, 10:46 
u mnie gdy wariował czujnik wałka rozrządu było tak - podczas jazdy niezaleznie od wysokosci obrotów auto jak by chwilowo gasło i po 2-3 sekundach sporwotem łapie i jedzie dalej, czasami dzieje sie tak raz za razem a czasami raz na jakis czas. Zdaza sie ze podczas odpalenia silnika na wolnych obrotach auto chwilowo zafaluje na obrotach lub zgasnie .
gdy odpalałem auto w grazau czułem taki intensywny zapach spalin ( jakby auto nie miało kata ) , 3 wizyty na kompie i za kazdym razem 0 błedów , metoda prób sam walczyłem z usterka , zdecydowałem się na odpięcie wtyczki od tego czujnika ( nielada wyczyn bo dostęp taki że ręke ciężko włożyć ) pojezdziłem z odpięta kosta i auto było strasznie mułowate ale problemy juz nie występowały , wymieniłem czujnik i jest jak być powinno :]


Góra
  
 
 Tytuł: Re: [e36] pytanie o czujnik walka rozrzadu
PostNapisane: 16 stycznia 2010, 10:49 
dodam że mam praktycznie nowy ten czujnik bo sprzedawca w inter carsie sprzedał mi do m40 :wstyd: jak będziesz zainteresowany to wyślę jego nr na pw może pasuje do m42


Góra
  
 
 Tytuł: Re: [e36] pytanie o czujnik walka rozrzadu
PostNapisane: 16 stycznia 2010, 14:26 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 182
Lokalizacja: Drawsko Pomorskie
Moje BMW: e36 coupe
Kod silnika: m42b18
Wiec tak, przeczyscilem swiece, dokrecilem listwe wtryskowa (znowu sie troche poluznila), przeczyscilem wszystkie styki od czujnikow, sprawdzilem szczelnosc dolotu, skasowalem bledy z komputera. Silnik odpalil i pracuje bez problemu. Jadac przez miasto tylko raz zgasl przed parkowaniem wiec pewnie jednak czujnik walka jest do wymiany.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e36] pytanie o czujnik walka rozrzadu
PostNapisane: 18 stycznia 2010, 08:40 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 182
Lokalizacja: Drawsko Pomorskie
Moje BMW: e36 coupe
Kod silnika: m42b18
Dzisiaj poczytalem troche o czujniku walka. Wychodzi na to, ze jednak faktycznie jest u mnie uwalony.

Z tego co wyczytalem sygnaly z czujnika walu oraz walka sie uzupelniaja. po odlaczeniu jednego (obojetnie ktorego), silnik powinien pracowac dalej pobierajac sygnaly z drugiego czujnika.
U mnie po odlaczeniu czujnika walu, silnik gasnie, a po odlaczeniu czujnika walka silnik pracuje dalej tak samo.

Kolejnym objawem jest lekka mulowatosc w zakresie do 3000-4000rpm, na co by wskazywal wlasnie uwalony czujnik.

Dodatkowo, czujnik walka steruje zaplonem i wtryskami, u mnie wtryski cykaja, wymienialem je na inne uzywane ale oryginaly i tez cykaly. Wynika na to ze czujnik nie daje sygnalu a wtryski nie pracuja synchronicznie, dlatego cykaja. Wiaze sie to z wiekszym spalaniem 1-2L. U siebie czuje, ze silnik pali za duzo.

Podczas jazdy silnik moze czasami zgasnac gdy auto toczy sie na luzie. Mialem pare razy taka sytuacje.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e36] pytanie o czujnik walka rozrzadu
PostNapisane: 19 stycznia 2010, 21:12 
Offline
Pierwsze kroki
Avatar użytkownika

Wiek: 38
Posty: 99
Lokalizacja: Skierniewice
Moje BMW: BMW E46
Kod silnika: M52B20
A mam pytanie do kolegi Hrynia? Bo mam podobne obajwy ale auto mi jeszcze nie gasnie. Czy podczas jazdy zauważyłes przy stałym trzymaniu pedału gazu cos takiego ze jak jest wskażnik od spalnia to tak jakby "falował". Czyli spadało spalanie a pozniej powracało do normy. I dodam ze przy tej sytuacji czuc spadek mocy.

_________________
KONRAD ŚLIWINSKI


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e36] pytanie o czujnik walka rozrzadu
PostNapisane: 20 stycznia 2010, 08:04 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 182
Lokalizacja: Drawsko Pomorskie
Moje BMW: e36 coupe
Kod silnika: m42b18
maestro1986k, nic takiego niezauwazylem by mi ekonomizer "falowal". Przy stalej predkosci z pedalem gazu trzymanym w jednej pozycji, wiadomo na prostej, wskazowka byla zawsze w jednym punkcie.

O ile pamietam, ekonomizer odczytuje dane glownie z wtryskow i obrotow silnika. Skoro do tego masz problem z moca moze wtryski ci juz siadaja lub tez calkowicie maja brak synchronizacji.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e36] pytanie o czujnik walka rozrzadu
PostNapisane: 20 stycznia 2010, 08:54 
Offline
Pierwsze kroki
Avatar użytkownika

Wiek: 38
Posty: 99
Lokalizacja: Skierniewice
Moje BMW: BMW E46
Kod silnika: M52B20
No własnie bo kurcze z okolic wtrysków słyszalne jest takie rytmiczne cykanie. Czy to jest oznaka ze wtryski szaleją albo padają??

_________________
KONRAD ŚLIWINSKI


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e36] pytanie o czujnik walka rozrzadu
PostNapisane: 20 stycznia 2010, 09:08 
Offline
Specjalista
Avatar użytkownika

Wiek: 43
Posty: 4674
Lokalizacja: Września
Moje BMW: E60
Kod silnika: M54b25
Garaż: www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=60&t=137687 Днепр
Hrynio napisał(a):
Dzisiaj poczytalem troche o czujniku walka. Wychodzi na to, ze jednak faktycznie jest u mnie uwalony.

Z tego co wyczytalem sygnaly z czujnika walu oraz walka sie uzupelniaja. po odlaczeniu jednego (obojetnie ktorego), silnik powinien pracowac dalej pobierajac sygnaly z drugiego czujnika.
U mnie po odlaczeniu czujnika walu, silnik gasnie, a po odlaczeniu czujnika walka silnik pracuje dalej tak samo.

Kolejnym objawem jest lekka mulowatosc w zakresie do 3000-4000rpm, na co by wskazywal wlasnie uwalony czujnik.

Dodatkowo, czujnik walka steruje zaplonem i wtryskami, u mnie wtryski cykaja, wymienialem je na inne uzywane ale oryginaly i tez cykaly. Wynika na to ze czujnik nie daje sygnalu a wtryski nie pracuja synchronicznie, dlatego cykaja. Wiaze sie to z wiekszym spalaniem 1-2L. U siebie czuje, ze silnik pali za duzo.

Podczas jazdy silnik moze czasami zgasnac gdy auto toczy sie na luzie. Mialem pare razy taka sytuacje.

Też trochę czytałem oraz miałem niewielką praktykę. IMO wygląda to tak: silnik jest 4suwowy. Każdy suw ma 180st, czyli pełny cykl ma 720st. Czujnik na wale przekazuje impuls do ECU w którym położeniu jest wał, czyli tłoki. Sygnał ten jest konieczny, lecz nie wystarczający do tego aby siknąć paliwem w odpowiednim momencie. Tzn, ECU wie, że tłok jest do góry, ale nie wie, czy jest to sprężanie, czy wydech... We wtryskach pól sekwencyjnych ta informacja wystarczy, bo resztę załatwia jakiś tam mechaniczny rozdzielacz, ale przy pełnej elektronicznej szprycy, potrzebny jest jeszcze jeden sygnał aby odróżnić 0st od 360st oraz 180st od 540st. Bierzemy go właśnie z wałka rozrządu, który jak wiemy obraca się dwa razy wolniej. W praktyce wygląda to tak: grzebiemy czujnik położenia wału z kumplem (M52B20), lapcio cały czas podpięty. Po skończonej robocie odczyt błędów, okazało się, że naruszyliśmy czujnik wałka, który to od razu zapisał fakt ten w logach. Jednocześnie pojawił się błąd lambdy, gdyż ECU nie wiedział w którym momencie cyklu jest motor i zaczął sikać paliwem co 360st a nie co 720st. Po poprawieniu wtyczki od czujnika wałka, lambda również nie wróciła, Dlatego możliwe jest gorsze przyspieszenie oraz większe spalanie przy padzie czujnika wałka, dodatkowo smród paliwa z wydechu, błędy lambdy, uszkodzenie KATa.
Co do zapłonu to nie wiem, ale wydaje mi się, że żaden z tych czujników nie ma na to wpływu (tutaj mogę się jednak mylić).

_________________
Audi80 '90 1.6 2EE (X2004 - IV2008)
AudiA4 '95 2.8 AAH quattro (IV2008 - VII2009)
530d avant (IX2009 - X2010)530d
E38 740i (I 2011 - XII2017)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e36] pytanie o czujnik walka rozrzadu
PostNapisane: 20 stycznia 2010, 11:54 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 182
Lokalizacja: Drawsko Pomorskie
Moje BMW: e36 coupe
Kod silnika: m42b18
maestro1986k napisał(a):
No własnie bo kurcze z okolic wtrysków słyszalne jest takie rytmiczne cykanie. Czy to jest oznaka ze wtryski szaleją albo padają??


U mnie tez tak cykaja i to wlasnie jest wina czujnika walka. Nie podaje sygnalu i wtryski dziala nie synchronicznie.

mroova81, dzieki za istotne informacje :)

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e36] pytanie o czujnik walka rozrzadu
PostNapisane: 22 stycznia 2010, 20:30 
Offline
Przyjaciel forum

Wiek: 42
Posty: 3270
Lokalizacja: Gdańsk
Moje BMW: E46 325Ci bez dach
Kod silnika: M54B25
Witam koledzy podepne sie...otoz mam chyba problem rowniez z tym czujnikiem. Otoz w innym temacie pisalem ze mam problemy z uruchomieniem zimnego silnika. Faluja mi obroty, czasami gasnie silnik...po odpaleniu chodzi tak jakby go zalewalom, krztusi sie, strzela w wydech...prycha...slabo wkreca sie na obroty, nie ma mocy. A dzisiaj 3 razy podczas jazdy najnormalniej w swiecie mi zgasl :niepewny: ...jade i nagle pyk, wylaczyl sie silnik.Czyzby ten czujnik??


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e36] pytanie o czujnik walka rozrzadu
PostNapisane: 24 stycznia 2010, 18:03 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 45
Lokalizacja: Bad Marienberg
Moje BMW: E46 320i
Kod silnika: M52
Cześć! Też mam problem z czujnikiem położenia wałka rozrządu. Autko było strasznie mułowate, czasem jechało jak należy. Poza tym wzrosło spalanie. Na kompie wyszło że czujnik jest walnięty. Wymieniłem na nowy i jest poprawa ale samochód nie jedzie tak jak powinien.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e36] pytanie o czujnik walka rozrzadu
PostNapisane: 24 stycznia 2010, 18:05 
Iwan1803 napisał(a):
Cześć! Też mam problem z czujnikiem położenia wałka rozrządu. Autko było strasznie mułowate, czasem jechało jak należy. Poza tym wzrosło spalanie. Na kompie wyszło że czujnik jest walnięty. Wymieniłem na nowy i jest poprawa ale samochód nie jedzie tak jak powinien.

masz na myśli że nie wkręca się na obroty tak jak powinien ??


Góra
  
 
 Tytuł: Re: [e36] pytanie o czujnik walka rozrzadu
PostNapisane: 24 stycznia 2010, 18:57 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 45
Lokalizacja: Bad Marienberg
Moje BMW: E46 320i
Kod silnika: M52
Nie wkręca się. Odczuwalny jest spadek mocy.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e36] pytanie o czujnik walka rozrzadu
PostNapisane: 24 stycznia 2010, 19:58 
u mnie też gorzej się wkreca i auto wydaje się dużo słabsze , reset dme po wymianie od razu robiłem , teraz zastanawiam się czy wymieniając czujnik położenia wałka rozrządu nie trzeba go montować w jakimś odpowiednim położeniu wałka rozrzadu :zdziwko:


Góra
  
 
 Tytuł: Re: [e36] pytanie o czujnik walka rozrzadu
PostNapisane: 24 stycznia 2010, 20:08 
Offline
Przyjaciel forum

Posty: 2287
Lokalizacja: Gliwice
Moje BMW: E46 330Ci
Kod silnika: M54B30
Garaż: Jest: http://bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=144663&start=0

Było: http://bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=82221
Nie trzeba tego czujnika montować w żadnym określonym położeniu!!! U mnie po zmianie autko chodziło jak nowo narodzone, sprawdźcie czy sonde lambda macie dobrą!

_________________
KLIK-->> ZAPRASZAM DO KOMENTOWANIA- MOJE 330Ci CABRIO

"Typer EURO 2012 -II miejsce"


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e36] pytanie o czujnik walka rozrzadu
PostNapisane: 24 stycznia 2010, 20:25 
u mnie sonda raczej sprawna bo jak auto kulało miałem 3 wizyty na kompie i za każdym razem sonda pracowała poprawnie a błedu czujnika wałka rozrzadu komp nie wykrył pomimo 3 wizyt :/


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google Adsense [Bot] i 66 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL