BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 25 kwietnia 2024, 22:16

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


W dziale proszę umieszczać tematy związane z mechaniką, elektryką i eksploatacją modeli wydanych przed 1990r.

Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie, odśwież istniejący podobny temat a jeżeli takiego nie ma, możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji.
Nie umiesz czytać, stosować się do powyższych zasad, nie będziesz mieć tematu!!


Tematy związane z modelami wytworzonymi przed 1990r. prosimy zakładać w dziale Young & Oldtimery



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [E36] Komputer pokładowy 320 91r. podłączenie
PostNapisane: 17 stycznia 2010, 14:05 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 36
Moje BMW: E30 325i 1985
Witam chciałbym podłączyć komputer pokładowy w swoim BMW E36 320 91r. taki jak na zdjęciach, na drugim foto pokazana jest gniazdo w komputerze z ponumerowanymi pinami. Nie mam czujników temperatury otoczenia, więc chciałbym podłączyć jedynie zasilanie i w taki sposób, żeby możliwe było ustawienie, i wyświetlanie godziny i daty. Mógłby ktoś mi pomóc ze schematem, co do którego pinu podłączyć, żeby możliwe było wyświetlanie daty i godziny. Dodam jeszcze, że w swoim samochodzie nie posiadam kostki, więc trzeba by było wyprowadzić na nowo przewody, ale z tym to najmniejszy problem.
Obrazek Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Komputer pokładowy BMW E36 320 91r. podłączenie
PostNapisane: 17 stycznia 2010, 14:11 
Offline
Forumowicz

Wiek: 35
Posty: 352
Lokalizacja: Elbląg
Moje BMW: E39 Touring
Kod silnika: M52TUB20
kolego masz na forum od liku tego Użyj opcji "wyszukaj" :)

_________________
Seryoga-Black Bumer


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Komputer pokładowy BMW E36 320 91r. podłączenie
PostNapisane: 17 stycznia 2010, 14:35 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 36
Moje BMW: E30 325i 1985
Tak jest od liku, ale po dokładniejszym przejrzeniu wątków praktycznie niema nic :/ Znalazłem między innymi tu: viewtopic.php?t=5434 taki opis, ale mowa w tym temacie o bardziej rozbudowanym komputerze u mnie nawet niema pinu 19 i 22 :/ z opisu:

Zegarek cyfrowy/czujnik temperatury
---
pin4: ground
pin5: blue/red/yellow, temp sensor
pin8: + from fuse F1
pin9: + from fuse F20
pin18: white/blue, chimes
pin19: white/red, chimes
pin22: grey/red, light switch


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Komputer pokładowy BMW E36 320 91r. podłączenie
PostNapisane: 17 stycznia 2010, 15:33 
Offline
Pierwsze kroki

Wiek: 41
Posty: 14
Lokalizacja: ALEKSANDRÓW KUJAWSKI
Moje BMW: E-36
Kod silnika: 18
witam kupiłem 3dni temu E36 i mam takie pytanie czy ten inspection i do tego świecą dwie kratki zielone o co tu chodzi to tak ma być pomocy ! :padam: :padam: :padam:


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Komputer pokładowy BMW E36 320 91r. podłączenie
PostNapisane: 17 stycznia 2010, 15:39 
Offline
Forumowicz

Wiek: 35
Posty: 352
Lokalizacja: Elbląg
Moje BMW: E39 Touring
Kod silnika: M52TUB20
te kratki zielone one pokazują kiedy powinno się wymienić Olej w silniku. Wygląda to tak , że masz pełen pasek zielonych kosteczek a potem żółtej i czerwonej. Kiedy zaczną znikać kosteczki zielone i zostanie żółta lub czerwona tylko to znaczy ,że trzeba wymienić olej w silniku.


aron20000 napisał(a):
Tak jest od liku, ale po dokładniejszym przejrzeniu wątków praktycznie niema nic :/ Znalazłem między innymi tu: viewtopic.php?t=5434 taki opis, ale mowa w tym temacie o bardziej rozbudowanym komputerze u mnie nawet niema pinu 19 i 22 :/ z opisu:


;/ to Ci nie pomogę, niech się wypowiedzą znawcy w tym temacie ;)

_________________
Seryoga-Black Bumer


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Komputer pokładowy BMW E36 320 91r. podłączenie
PostNapisane: 17 stycznia 2010, 15:48 
Offline
Pierwsze kroki

Wiek: 41
Posty: 14
Lokalizacja: ALEKSANDRÓW KUJAWSKI
Moje BMW: E-36
Kod silnika: 18
ok dzięki pozdrawiam :ok:


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Komputer pokładowy BMW E36 320 91r. podłączenie
PostNapisane: 17 stycznia 2010, 17:25 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 36
Moje BMW: E30 325i 1985
Znalazłem to:
Cytuj:
Witam,
ten dręczący i nie dający spać wielu użytkownikom temat kieruję do tych co mają w swoich E 36 zegarek analogowy i chcieliby zamontować mały komputerek!
Potrzebne rzeczy to tylko czujnik temperatury, trochę kabla no i oczywiście komputerek!
Pierwsza rzecz od której zacząłem to było oczywiście wymontowanie zegarka analogowego(nie będę pisał jak to robić, bo wielkiej filozofii w tym niema). 3 kable od zegarka były przydatne do podłączenia zasilania, masy i podświetlenie komputerka!
Następnie zacząłem od zamontowania czujnika temperatury, czyli wlot do chłodzenia tarcz hamulcowych - lewa strona, potem kable pobiegły lewą stroną komory silnika, przez skrzynkę z bezpiecznikami i pod zegarami do konsoli środkowej!i tak mamy już 5 potrzebnych kabli do podłączenia kompa!został jeszcze kabel zapłonu, który podłączyłem od stacyjki(żeby komputerek się cały czas nie palił, tylko włączał razem z zegarami).Niektórzy twierdzą że można podłączyć pod światła(wtedy zaczyna mrugać cały komputer, więc nie radzę się z tym bawić)

Poniżej zamieszczam opis pinów z kostki od komputerka, niezbędnych do prawidłowego działania urządzenia:


PINY:

12 - czujnik temperatury(1 kabel, drugi podłączamy do masy czyli pin nr 17)

13 - tutaj podłączamy zasilanie od stacyjki, żeby komputer mógł włączać sie po przekręceniu kluczyka w pozycję I)

15 - jest to zasilanie(prawdopodobnie pamięć kompa) podłączyłem pod kabel + od zegarka analogowego

16 - podświetlenie przycisków kompa(również kabel od zegarka - szaro-czerwony o ile dobrze pamiętam)

17 - kabel minusowy, czyli masa(również wykorzystałem masę od podłączenia zegarka) DO TEGO KABLA PODŁĄCZAMY RÓWNIEŻ DRUGI Z KABLI CZUJNIKA TEMPERATURY!

18 - jest to główne zasilanie komputera(i tutaj dałem + który wcześniej był przy zegarku analogowym - czyli mamy 2 kable na 1 plusie pin nr 15 i 18 ).


Teraz pytanie za 100 punktów :wstyd: Skąd podciągnąć najlepiej PLUS jeśli nie miałem zegarka analogowego i czy jeśli podłączę bez czujnika temperatury to będzie działał bez zastrzeżen, czy podłączenie czujnika temperatury jest niezbędne? Chodzi mi tylko o datę godzinę i podświetlenie.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Komputer pokładowy 320 91r. podłączenie
PostNapisane: 17 stycznia 2010, 19:09 
aron20000 napisał(a):
i czy jeśli podłączę bez czujnika temperatury to będzie działał bez zastrzeżen


tak, będzie pokazywał -37 czy coś tam, ale data/godzina będą działały bez zastrzeżeń.

aron20000 napisał(a):
Skąd podciągnąć najlepiej PLUS jeśli nie miałem zegarka analogowego


możesz się wpiąć pod zapalniczkę, ale pokombinuj tak, żeby nie był włączony 24h!


Góra
  
 
 Tytuł: Re: [E36] Komputer pokładowy 320 91r. podłączenie
PostNapisane: 17 stycznia 2010, 20:52 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 36
Moje BMW: E30 325i 1985
Znaczy zasilanie ma być przez 24H na pinie 15-pamięć kompa i 18- główne zasilanie, a ze stacyjki podpinam zasilanie na pin 13 i 16-podświetlenie przycisków. Wydaje mi się, że gdyby nie było zasilania cały czas na 18 i 15 to zegarek trzeba by było ustawiać przy każdym uruchomieniu auta, ale to moja teoria i jeśli się mylę to poprawcie mnie.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot], Google Adsense [Bot] i 127 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL