BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 18 kwietnia 2024, 23:33

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


W dziale proszę umieszczać tematy związane z mechaniką, elektryką i eksploatacją modeli wydanych przed 1990r.

Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie, odśwież istniejący podobny temat a jeżeli takiego nie ma, możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji.
Nie umiesz czytać, stosować się do powyższych zasad, nie będziesz mieć tematu!!


Tematy związane z modelami wytworzonymi przed 1990r. prosimy zakładać w dziale Young & Oldtimery



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [E36] Duży wyciek oleju i inne usterki - wina mechanika
PostNapisane: 9 kwietnia 2010, 00:39 
Offline
Częsty bywalec

Posty: 739
Lokalizacja: Warszawa
Moje BMW: E-36
Kod silnika: M54B30
Witam

Postaram się dość dokładnie opisać moje nietypowe problemy.
Silnik M52B20 w E-36.

Po remoncie głowicy we wrześniu(planowanie, wymiana paru zaworów plus kilku innych części w głowicy) przejechałem od remontu do końca października około 1500 km i rozebrałem środek auta, żeby założyć klimę, OBC i kilka innych elementów. Jak się zabrałem za rozbieranie pod maską spostrzegłem, że mam przód i prawą stronę silnika całą w oleju, kolektor wydechowy też, kapało nawet na postoju. Okazało się, że mechanik nie dokręcił nakrętek znajdujących się koło termostatu i za wężami wodnymi na przodzie silnika, łącznie około pięciu(nakrętki były tylko lekko nakręcone na szpilki, ruszały się po dotknięciu palcem, parę nawet nie dotykało części, którą miały dociskać). Po zajrzeniu do chłodnicy okazało się, że na korku wlewu płynu jest "masło", a w płynie chłodzącym widać "oczka" z oleju. Na korku wlewu oleju nie było "masła". Nie wiem czy spala olej. Mechanika o oleju na silniku i w systemie chłodzącym powiadomiłem od razu, ale nie przyjechałem, bo miałem rozebrany środek i powiedziałem, że przyjadę jak skończę. Samochód stoi od końca października do teraz. Odpalałem go kilka razy, m. in. w celu odpowietrzenia układu chłodzenia. Nie wyjeżdżałem z garażu. Po odpaleniu olej wyciekał i z pędem powietrza wywołanym przez wisko leciał na wydech i parował, na szczęście nie palił się.

Za kilkanaście dni mam nadzieję, że wreszcie skończę doposażanie samochodu i oddam na reklamacji, mam nadzieję, że nie będzie problemów, ale boje się, że naprawa będzie polegać tylko na dokręceniu tych nieszczęsnych nakrętek. Nie wiem czy jest to prawidłowa naprawa. Czy takiej usterki nie trzeba naprawić inaczej? Znowu zdejmować głowicę, nowa uszczelka itd.? Czy ktoś mógłby mi doradzić jakiej naprawy powinienem oczekiwać od warsztatu?

Kolejne niedociągnięcia to jedna nakrętka niedokręcona na kolektorze wylotowym, podpora kolektora ssącego i jedno mocowanie przewodów nieprzykręcone.

Kolejnym błędem mechanika było złe dobranie/zły montaż nowej rolki napinacza. Po dalszym przyglądaniu się komorze silnika zauważyłem, że rolka została źle zamocowana bądź zła rolka została zamontowana. Rolka zawadza o ramię(jest za mało od niego odsadzona) i wyżłobiła już rowek w miejscu styku o głębokości około 1 mm. Jaki błąd popełnił mechanik? Naprawa, to chyba nowa rolka, bo ta zaczęła piszczeć chyba przez naciskanie ramienia na nią, które odchylało ją od osi obrotu prowadząc do zużycia łożyska.

Już nie wspominam o grzechotce YATO znalezionej pod kolektorem ssącym. :zakrecony:

Nie pamiętam czy są jeszcze jakieś schrzanione elementy i tak już dużo tego jest. A ja mam spory ból głowy. :cenzura:

Nie piszę który warsztat taką fuszerkę odwalił, bo dotąd nie było problemów i jeszcze nie byłem na reklamacji.

Proszę o porady, żebym wiedział czego wymagać w ramach naprawy gwarancyjnej silnika.

Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Duży wyciek oleju i inne usterki - wina mechanika
PostNapisane: 12 kwietnia 2010, 14:11 
Offline
Częsty bywalec

Posty: 739
Lokalizacja: Warszawa
Moje BMW: E-36
Kod silnika: M54B30
Czy mógłby mi ktoś pomóc? Nie wiem jak ta naprawa ma wyglądać, a muszę przypilnować mechanika.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Duży wyciek oleju i inne usterki - wina mechanika
PostNapisane: 12 kwietnia 2010, 18:36 
Offline
Forumowicz

Posty: 305
Lokalizacja: katowice
wyslij jakies fotki tego bedzie latiwej

_________________
brak zgody administracji forum na reklamę!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Duży wyciek oleju i inne usterki - wina mechanika
PostNapisane: 12 kwietnia 2010, 20:06 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 109
Lokalizacja: 10km do Piaseczna
Moje BMW: E36 325i
Kod silnika: 2xM50b25
Tak włąsnei jest ;/ z mechanikami dlatego jestem zdania jak masz jakies pojecie zrob to sam dla siebie powoli ale dokładnie lepiej cos rozebrac 3 razy niz potem meic takei cyrki.
Pozdro

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Duży wyciek oleju i inne usterki - wina mechanika
PostNapisane: 12 kwietnia 2010, 21:21 
Offline
Częsty bywalec

Posty: 739
Lokalizacja: Warszawa
Moje BMW: E-36
Kod silnika: M54B30
Dokładnie. Masz rację. Dlatego od teraz to co mogę robię sam. Ale wtedy remont głowicy był poza moim zasięgiem, zresztą i teraz nie wiem czy bym się podjął, ale zawiechę itp. robię sam.

Niestety, ale teraz będę musiał zdać się na ten warsztat przy naprawie tego co sknocili.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Duży wyciek oleju i inne usterki - wina mechanika
PostNapisane: 16 kwietnia 2010, 17:14 
Offline
Częsty bywalec

Posty: 739
Lokalizacja: Warszawa
Moje BMW: E-36
Kod silnika: M54B30
Witam

Zrobiłem parę zdjęć. Specjalnie w dużej rozdzielczości, żeby było widać.

W głębi widać nakrętkę nakręcona tylko do połowy na szpilkę. Środkowa na tym zdjęciu też nie przylega i odkręca się palcami. Widać ile oleju leci. Owinąłem specjalnie wąż od chłodnicy, bo poprzedni od tego oleju miał już bąbla. :zdegustowany:

Obrazek

Tu dwie od lewej i ostatnia są nie do kręcone. Trzecia od lewej jest przykręcona. Przynajmniej po dotknięciu palcem się nie rusza. Widać ile oleju leci. Owinąłem specjalnie wąż od chłodnicy, bo poprzedni od tego oleju miał już bąbla. Kompresor klimy cały jest upaćkany, a z dołu wiszą krople oleju. :wsciekly:

Obrazek

Widać przerwę między obudową, a górną nakrętką.

Obrazek


Niestety rolki nie udało mi się sfotografować. Nie ma jak podejść.

Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Duży wyciek oleju i inne usterki - wina mechanika
PostNapisane: 20 maja 2010, 13:13 
Offline
Częsty bywalec

Posty: 739
Lokalizacja: Warszawa
Moje BMW: E-36
Kod silnika: M54B30
Mechanik naprawił wszystko na gwarancji.

Rolka napinacza była założona odwrotnie jak to stwierdził.

Dzięki za pomoc.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Duży wyciek oleju i inne usterki - wina mechanika
PostNapisane: 20 maja 2010, 13:29 
Offline
Zacna persona forum

Posty: 1560
Lokalizacja: Oberschlesier
Moje BMW: e91,e39
Co ci dokladnie zrobil opisz jakie usterku usunieto ;)

_________________
jacekmury1


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Duży wyciek oleju i inne usterki - wina mechanika
PostNapisane: 20 maja 2010, 16:58 
Offline
Częsty bywalec

Posty: 739
Lokalizacja: Warszawa
Moje BMW: E-36
Kod silnika: M54B30
No, ale chyba jest dość dokładnie opisane w pierwszych postach.
Może warto powiedzieć, że zdejmował pokrywę zaworów, żeby zlikwidować wyciek, bo powiedział, że samo dokręcenie nie załatwi sprawy, bo trzeba uszczelkę ułożyć.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Duży wyciek oleju i inne usterki - wina mechanika
PostNapisane: 20 maja 2010, 17:06 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 56
Moje BMW: e36
Kod silnika: M40
Mechanik mógł popełnić dwa błędy
Dał swojemu dziecku bawić się w mechanika albo sam powinien zająć się czymś innym np. zbieraniem kartofli

Moja rada:
Nie pozwól mu się więcej dotykać Twojego samochodu


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot], Google Adsense [Bot] i 54 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL