BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 27 kwietnia 2024, 06:16

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


W dziale proszę umieszczać tematy związane z mechaniką, elektryką i eksploatacją modeli wydanych przed 1990r.

Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie, odśwież istniejący podobny temat a jeżeli takiego nie ma, możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji.
Nie umiesz czytać, stosować się do powyższych zasad, nie będziesz mieć tematu!!


Tematy związane z modelami wytworzonymi przed 1990r. prosimy zakładać w dziale Young & Oldtimery



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 62 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: [e36] Grzeje się, ręce opadają, nietypowy problem
PostNapisane: 15 maja 2010, 11:30 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 29
Moje BMW: e36
Kod silnika: m43
Witam!

Chciałbym przedstawić swój problem w bmw e36 1.6 M43, bo już skończyły mi się pomysły.. Czytam wiele postów na tym forum o grzejących się betach.. Starałem się robić wszystko tak jak jest napisane i ciągle to samo.

Problem wygląda następująco wskazówka na desce rozdzielczej jest cały czas na czerwonym polu, czasem się zapala lampka kontrolna na czerwonym polu, czasem gaśnie..
Wymieniłem:
- Termostat Vernet - 95 stopni pełne otwarcie
- Visco Behr

Sprawdziłem:
- chłodnica nagrzewa się cała od dołu do góry więc wydaje mi się, że jest sprawna
- układ odpowietrzony
- pompa wody - w zbiorniczku wyrównawczym jest strumyczek (wiem, może być niewydajna)
- test zegarów: pozytywny

Mój typ czujnik temepratury (czarny), który podaje temp. na deskę rozdzielczą, ale od razu obala się moja teza (przynajmniej tak mi się wydaje), ponieważ gdy dam ogrzewanie na max to troszkę zbije się temperaturę minimalnie przed czerwone pole.

Podczas jazdy temperatura w ogóle nie opada, tylko czasem rośnie, tak samo podczas postoju.

Czy podłączenie samochodu pod komputer wykryje niesprawność czujnika? Wielka prośba do wszystkich forumowiczów, którzy potrafią mi pomóc proszę o odpowiedź.. Mi już płakać się chce nad tym samochodem.. Pieniądze się kończą, a jest coraz gorzej.. nie wiem co wymieniać :(

Pozdrawiam,
Niech moc BMW będzie z wami :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e36] Grzeje się, ręce opadają, nietypowy problem
PostNapisane: 15 maja 2010, 12:51 
Offline
Częsty bywalec

Wiek: 36
Posty: 789
jesli pojedziesz na kompa to niekoniecznie pokaże nie wiem czy warto tracić kasę
jesli sprawdziłeś wszystko to sprawdź jeszcze czy wiskoza lub elektryczny załaczy się gdy temperatura dojdzie do 98 stopni, znaczy zaraz za skala.
odpal wóz zobacz czy wiatrak zacznie działać, jesli jest wisko to wiatraak zacznie buczeć po dodaniu gazu gdy temperatura zacznie podchodzić
2. masz 2 czujniki, jeden do kompa drugi do silnika
3. zobacz czy nie masz walniętej uszczelki pod głowicą
est to jej typowy objaw.
wywala wodę i gotuje silnik


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e36] Grzeje się, ręce opadają, nietypowy problem
PostNapisane: 15 maja 2010, 13:15 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 29
Moje BMW: e36
Kod silnika: m43
nowe wisko sie nie załącza moim zdaniem, ale jest to wisko behr wiedz mysle, ze dziala (moze czujnik oszukuje i nie ma takiej temperatury jak pokazuje, wiec wisko sie nie zalacza).. Stare wisko zespawałem z nakrętką, żeby od początku kręciło się z obrotami slinika.. Ale dalej jest taka sama temperatura (czerwone pole)...

uszczelka pod glowica? pod korkiem wlewu nie mam bialej mazi, ani z rury nie leci bialy dym.. jak jeszcze można to sprawdzić? plyn chlodzacy w normie.. nie ubywa..


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e36] Grzeje się, ręce opadają, nietypowy problem
PostNapisane: 15 maja 2010, 14:38 
Offline
Pierwsze kroki
Avatar użytkownika

Posty: 11
Lokalizacja: boleslawiec
Moje BMW: E46 330D
Witam.-Jesli nie wyrzuca wody weze od chlodnicy nie sa twarde,wiatrak sie kreci,no to czujnik temperatury jest walniety na 100% lub masz problem z licznikem podjedz do kogos kto ma BMW i przeloz licznik ,sprawdz jeszcze bezpieczniki.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e36] Grzeje się, ręce opadają, nietypowy problem
PostNapisane: 15 maja 2010, 15:18 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 29
Moje BMW: e36
Kod silnika: m43
ciumasz napisał(a):
Witam.-Jesli nie wyrzuca wody weze od chlodnicy nie sa twarde,wiatrak sie kreci,no to czujnik temperatury jest walniety na 100% lub masz problem z licznikem podjedz do kogos kto ma BMW i przeloz licznik ,sprawdz jeszcze bezpieczniki.


obyś miał rację, boję się że może to być uszczelka pod głowicą albo pompa wody.. Tylko, że czytałem gdzieś, gdy czujnik jest zepsuty to pokazuje zastępczą temperaturę 80 stopni.. i jednak gdy dam nawiew na maxa to troszkę zbija temperaturę, tak jakby czujnik działał.. nie mam pojęcia.. cały układ chłodzenia wymienię, żeby do tego dojść, a nie mam na to tyle pieniędzy..

Czyli podsumowując zostało mi do sprawdzenia\wymiany:
- pompa wody
- chłodnica
- uszczelka pod głowicą
- czujnik temperatury

czy jeszcze coś?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e36] Grzeje się, ręce opadają, nietypowy problem
PostNapisane: 15 maja 2010, 15:42 
Offline
Forumowicz

Posty: 247
Lokalizacja: PL
Moje BMW: E90
Kod silnika: M47N2
Cytuj:
i jednak gdy dam nawiew na maxa to troszkę zbija temperaturę, tak jakby czujnik działał..


A może warto przepłukać cały układ od osadu, a w szczególności nagrzewnicę. Jak jest słabo drożna to może tak być jak piszesz (wydaje mi się).

_________________
Pozdrowienia od lenia


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e36] Grzeje się, ręce opadają, nietypowy problem
PostNapisane: 15 maja 2010, 15:56 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 29
Moje BMW: e36
Kod silnika: m43
henix napisał(a):
Cytuj:
i jednak gdy dam nawiew na maxa to troszkę zbija temperaturę, tak jakby czujnik działał..


A może warto przepłukać cały układ od osadu, a w szczególności nagrzewnicę. Jak jest słabo drożna to może tak być jak piszesz (wydaje mi się).


Ale grzałoby się na maxa? gdyby był zanieczyszczony? Może jest zanieczyszczony, ale chyba nie na tyle, żeby taka temperaturę pokazywać, gdy chłodnica jest gorąca, w kabinie leci gorące powietrze.. nie wiem.. W jaki sposób można to przepłukać?

PS. przy wymiane termostatu zalałem nowy płyn chłodniczy.. Stary całkowicie spuściłem..

PS2. jeżeli wyrzucałoby płyn z chłodnicy przy odkręconym korku to na co by to wskazywało?


Ostatnio edytowano 15 maja 2010, 16:06 przez Sk8RuDeX, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e36] Grzeje się, ręce opadają, nietypowy problem
PostNapisane: 15 maja 2010, 16:05 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Wiek: 33
Posty: 528
Lokalizacja: Łódzkie
Moje BMW: E36 328i
Kod silnika: M52B28
Pewnie są jakieś srodki do płukania. Albo po prostu kup nowy płyn chłodniczy. Pompa wody nie jest bardzo droga około 100 - 150zł wiec da się przeżyć. No i podmień te zegary w e36 wyciąga się je bez zdejmowania kierownicy :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e36] Grzeje się, ręce opadają, nietypowy problem
PostNapisane: 15 maja 2010, 16:09 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 29
Moje BMW: e36
Kod silnika: m43
ukanio328i napisał(a):
Pewnie są jakieś srodki do płukania. Albo po prostu kup nowy płyn chłodniczy. Pompa wody nie jest bardzo droga około 100 - 150zł wiec da się przeżyć. No i podmień te zegary w e36 wyciąga się je bez zdejmowania kierownicy :)



płyn zalany nowy... czemu zegary? Testy licznika wychodzą prawidłowo..

Dodam jeszcze, ponieważ na początku zapomniałem jak wskazówka zachowuje się na zimnym silniku do czerwonego pola...

A więc odpalam samochód i po ok. 2 minutach 2-3km dochodzi do środkowej kreski.. tam utrzymuje się przez kolejne 2 minuty jakieś 2 km i później już rośnie do czerwonego i tam zostaje..

PS. Jak powinien zachować się płyn w zbiorniczku, gdy mam taką temperaturę na desce rozdzielczej.. i jeszcze jedno pytanie... Na desce rozdzielczej pokazuje mi temperature silnika czy cieczy chłodzącej?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e36] Grzeje się, ręce opadają, nietypowy problem
PostNapisane: 15 maja 2010, 16:18 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 38
Posty: 248
Lokalizacja: Nysa/Koperniki
Moje BMW: E39 Touring
Kod silnika: M52TUB20
I ja dorzuce swoje 3 grosze. Jak juz bedziesz podmienial zegary to sproboj podmienic tez czujnik temperatury jezeli jest taki sam. Czujnik jak jest walniety nie zawsze wskazuje zanizona temperature, moze wogole nie reagowac lub pokazywac mocno zawyzone wskazania.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e36] Grzeje się, ręce opadają, nietypowy problem
PostNapisane: 15 maja 2010, 16:19 
Offline
Forumowicz

Posty: 423
Moje BMW: 523i
Kod silnika: M52B25
Kolego,piszesz sporo,ale trochę chaotycznie... czy wskazówka wchodzi na czerwone od razu po uruchomieniu zimnego silnika czy po przejechaniu jakiegoś odcinka ? jeśli od razu to czujnik masz pewnie do wymiany i układ chłodzenia pewnie jest sprawny,ale to też można samemu po kolei sprawdzić . Czy po nagrzaniu silnika dolny wąż masz zimny,ciepły czy gorący?

_________________
Marek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e36] Grzeje się, ręce opadają, nietypowy problem
PostNapisane: 15 maja 2010, 16:23 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 29
Moje BMW: e36
Kod silnika: m43
marekb napisał(a):
Kolego,piszesz sporo,ale trochę chaotycznie... czy wskazówka wchodzi na czerwone od razu po uruchomieniu zimnego silnika czy po przejechaniu jakiegoś odcinka ? jeśli od razu to czujnik masz pewnie do wymiany i układ chłodzenia pewnie jest sprawny,ale to też można samemu po kolei sprawdzić . Czy po nagrzaniu silnika dolny wąż masz zimny,ciepły czy gorący?


Pisałem post wyżej:

"Dodam jeszcze, ponieważ na początku zapomniałem jak wskazówka zachowuje się na zimnym silniku do czerwonego pola...

A więc odpalam samochód i po ok. 2 minutach 2-3km dochodzi do środkowej kreski.. tam utrzymuje się przez kolejne 2 minuty jakieś 2 km i później już rośnie do czerwonego i tam zostaje.."

Po nagrzaniu silnika dolny wąż jest ciepły a górny gorący, ale idzie je utrzymać w ręku.. mała różnica w temperaturach jest między dolnym a górnym wężem..


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e36] Grzeje się, ręce opadają, nietypowy problem
PostNapisane: 15 maja 2010, 16:31 
Offline
Forumowicz

Posty: 247
Lokalizacja: PL
Moje BMW: E90
Kod silnika: M47N2
Wydaje mi się, że prawie cały płyn chłodzący , po otwarciu termostatu płynie przez nagrzewnicę powietrza, jak jest ona częściowo zapchana to obieg jest słaby i silnik nie trzyma temperatury. (ale to tylko na podstawie realoem).

_________________
Pozdrowienia od lenia


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e36] Grzeje się, ręce opadają, nietypowy problem
PostNapisane: 15 maja 2010, 16:39 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 29
Moje BMW: e36
Kod silnika: m43
henix napisał(a):
Wydaje mi się, że prawie cały płyn chłodzący , po otwarciu termostatu płynie przez nagrzewnicę powietrza, jak jest ona częściowo zapchana to obieg jest słaby i silnik nie trzyma temperatury. (ale to tylko na podstawie realoem).


w którym miejscu znajduje się ta nagrzewnica? może być link z realoem


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e36] Grzeje się, ręce opadają, nietypowy problem
PostNapisane: 15 maja 2010, 16:45 
Offline
Zacna persona forum

Posty: 1560
Lokalizacja: Oberschlesier
Moje BMW: e91,e39
A moze to uszczelka pod glowica?

_________________
jacekmury1


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e36] Grzeje się, ręce opadają, nietypowy problem
PostNapisane: 15 maja 2010, 16:47 
Offline
Forumowicz

Posty: 247
Lokalizacja: PL
Moje BMW: E90
Kod silnika: M47N2
http://www.realoem.com/bmw/showparts.do ... g=11&fg=35

Tutaj węże 12 i 13 to chyba doprowadzają do nagrzewnicy.

_________________
Pozdrowienia od lenia


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e36] Grzeje się, ręce opadają, nietypowy problem
PostNapisane: 15 maja 2010, 16:49 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 29
Moje BMW: e36
Kod silnika: m43
jacekmury1 napisał(a):
A moze to uszczelka pod glowica?


- nie gubi płynu
- nie ma mazi pod korkiem wlewu
- brak białego dymu z rury wydechowej

to nie wystarczy żeby wyeliminować uszczelkę?

henix napisał(a):
http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=CE11&mospid=47457&btnr=11_1513&hg=11&fg=35

Tutaj węże 12 i 13 to chyba doprowadzają do nagrzewnicy.


czyli jest to gdzies pod kolektorem ssacym?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e36] Grzeje się, ręce opadają, nietypowy problem
PostNapisane: 15 maja 2010, 17:40 
Offline
Forumowicz

Posty: 423
Moje BMW: 523i
Kod silnika: M52B25
Przede wszystkim nie możesz tak jeżdzić ze wskazówką na czerwonym bez sprawdzenia czy układ chłodzenia działa prawidłowo gdyż zniszczysz silnik. Ja bym zrobił tak po kolei:
1. Na zimnym silniku odkręć korek zbiorniczka,uruchom silnik i niech ktoś powoli dodaje gazu patrząc na obroty,a ty patrz czy i kiedy pojawia się strumień. Na wolnych obrotach może go nie być,ale przy ok 1500 obr powinien się pojawić silny strumień i zwiększając obroty aż do wysokich strumień nie może zaniknąć. W ten sposób sprawdzisz czy pompa działa i czy układ jest odpowietrzony.
Skoro tak szybko temp. na wskażniku rośnie to najczęściej przyczyną jest niesprawna pompa lub niedrożna ,ale to bardzo,chłodnica.Termostat masz nowy i przyjmując że układ odpowietrzony.
2.Jazda. Kiedy wskazówka przekroczy połowę zatrzymaj się ,niech silnik pracuje,zobacz czy dolny wąż jest ciepły i cała chłodnica.Jeśli tak jest jak piszesz to znaczy,że termostat się otworzył i jest duży obieg czyli dobrze. Wlącz ogrzewanie,powinno lecieć gorące powietrze.Dotknij silnik i oceń czy jest b.gorący ? nie powinien być po kilku km
3 Visco-jeśli chłodnica jest gorąca powinno się załączyć. Na wolnych obrotach wielu ma kłopoty ze sprawdzeniem... kiedy zwiększasz obroty to sprawne i załączone visco powinno (wentylator) przyspieszać,widać to i słychać,a na wysokich obr. pod maską jest wręcz wicher. Jeśli wentylator nie przyspiesza to visco nie działa. Choć visco w tym przypadku nie jest przyczyną,za szybko wzrasta temp. Ale visco też musi działać.
Pozostają moim zdaniem albo niesprawna pompa wody albo zabita lub zakamieniona chłodnica albo niesprawny czujnik temp.Dopiero po wyeliminowaniu powyższych przyczyn pomyślałbym o uszczelce pod głowicą.
Co do chłodnicy to spróbuj sprężonym powietrzem( na stacji)przedmuchać od wewnątrz chłodnicę. Przyjrzyj się chłodnicy jak dużo syfu to widać
Wymieniłbym też czujnik temp.
Nie wiem czy w E36 można uruchomić cyfrowy test temp. w teście nr 7. Tak jest przy silnikach R6 jak u mnie w E39, wówczas mialbyś dodatkową informację o temp. silnika pochodzącą z tego co wiem od innego czujnika.Poszukaj takiej informacji o tym teście co do twojego silnika.Ja czasami włączam sobie ten test np. w korku o dodatkowo kontroluje temp.

_________________
Marek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e36] Grzeje się, ręce opadają, nietypowy problem
PostNapisane: 15 maja 2010, 19:31 
Offline
Forumowicz

Posty: 104
Lokalizacja: PRL
Moje BMW: e90 M3
Kod silnika: S65B40 V8-32v
Weź wymontuj termostat i się przejedź bez niego i sprawdź jak temperatura na zegarach się zachowuje, następnie po 10 minutach jazdy zatrzymaj pojazd, otwórz maskę i sprawdź czy węże mają jednakową temperaturę... Zdaj relację na forum nam to powiemy co masz walnięte i co masz zrobić ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e36] Grzeje się, ręce opadają, nietypowy problem
PostNapisane: 15 maja 2010, 22:35 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 29
Moje BMW: e36
Kod silnika: m43
najpierw wymienię czujnik, ponieważ jest najtańszy i zobaczymy czy to pomoże, jeżeli nie to wymontuje ten termostat, tylko jak to zrobić jak u mnie to jest całe kolanko, cały zespół? jak z kolanka wyjąć samo urządzenie sterujące? Cały czas myślę o tym samochodzie, spać mi to nie daję.. hehe.. Dziękuję wszystkim, udzielającym się w moim temacie... Pozdrawiam.

PS. Czy dam rade sam wymienic ten czujnik? czy można go wymienić jakoś nie sciagajac kolektora ssącego? jak się dostać do głowicy? Może jakoś z kanału? Jak nie to podjadę do mechanika.. Aha.. Jakiej firmy najlepiej kupić ten czujnik?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 62 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 158 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL