BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 28 marca 2024, 14:41

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie, odśwież istniejący podobny temat a jeżeli takiego nie ma, możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji


Tematy związane z ze starszymi modelami BMW takimi jak E36, E34, E32, E12 etc. prosimy zakładać w dziale Young & Oldtimery



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: [e46] Zawieszenie ///M - jaki zamiennik?
PostNapisane: 21 czerwca 2010, 09:39 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Wiek: 38
Posty: 765
Lokalizacja: O-ka, PL
Moje BMW: e91 touring ///M
Kod silnika: N47
Witam. Chciałem się zapytać bo nie byłem dawno w ASSO ile wytrzymują ori amortyzatory ///M w e46 touring silnik 3.0D? Zawieszenie to ///M-Sport Pakiet II
Czy można przypadku zużycia zastosować jakieś odpowiedniki? Bo ori to koszt 1100zł za jeden amortyzator :/


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] Zawieszenie ///M - jaki zamiennik?
PostNapisane: 21 czerwca 2010, 10:29 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Wiek: 36
Posty: 1202
Lokalizacja: NDM
Moje BMW: E46 320d
Kod silnika: M47TUD20
odpowiedniki są

możesz nawet na dobrą sprawę wsadzić i seryjne...

obniżenie 15mm to prawie nie obniżenie ;)

lepiej np. bilstein b6 (co prawda długość skoku taka sama jak w seryjnych, ale są twardsze i mocniejsze)

jak przyszłoby ci do wymiany 2przednie amory i 2 tylne (czyli 2200 + zakładam 1000 czyli 3200) to w życiu tego nie kupuj bo za tą kasę to można mieć przyzwoity gwint :hyhy:

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] Zawieszenie ///M - jaki zamiennik?
PostNapisane: 21 czerwca 2010, 10:49 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Wiek: 38
Posty: 765
Lokalizacja: O-ka, PL
Moje BMW: e91 touring ///M
Kod silnika: N47
marcin87k napisał(a):
odpowiedniki są

możesz nawet na dobrą sprawę wsadzić i seryjne...

obniżenie 15mm to prawie nie obniżenie ;)


Ale czy pasują pod zaczepy wahaczy itp? Jednak ///M to M i się czymś różni...

marcin87k napisał(a):
lepiej np. bilstein b6 (co prawda długość skoku taka sama jak w seryjnych, ale są twardsze i mocniejsze)


Nie powiedział bym czy są lepsze od M-Sport Pakiet II ... Jedni mówią że M-ki wytrzymują 300kkm inni że mniej... jeszcze inni że prędzej rdza blache zje niż M-ka padnie ;)

marcin87k napisał(a):
jak przyszłoby ci do wymiany 2przednie amory i 2 tylne (czyli 2200 + zakładam 1000 czyli 3200) to w życiu tego nie kupuj bo za tą kasę to można mieć przyzwoity gwint :hyhy:


Jeden amor ///M kosztuje 1100zł (1100zł x 4 = 4400zł) + robocizna ;)
i nie wiem czy jakiś gów*iany gwint będzie lepszy od zawisu ///M ...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] Zawieszenie ///M - jaki zamiennik?
PostNapisane: 21 czerwca 2010, 11:46 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Wiek: 36
Posty: 1202
Lokalizacja: NDM
Moje BMW: E46 320d
Kod silnika: M47TUD20
beciak napisał(a):
Ale czy pasują pod zaczepy wahaczy itp? Jednak ///M to M i się czymś różni...


będzie pasować, czy się różni "M" od "nieM" to poszukaj na forum bo jest tego pełno...

beciak napisał(a):
Nie powiedział bym czy są lepsze od M-Sport Pakiet II ... Jedni mówią że M-ki wytrzymują 300kkm inni że mniej... jeszcze inni że prędzej rdza blache zje niż M-ka padnie


to ile wytrzyma amor zależy jak jeździsz i po czym jeździsz....

beciak napisał(a):
Jeden amor ///M kosztuje 1100zł (1100zł x 4 = 4400zł) + robocizna i nie wiem czy jakiś gów*iany gwint będzie lepszy od zawisu ///M ...


no liczyłem, że na tył będą kosztowały z 500zł (jak taka sama cena jak na przód to już w ogóle :mur: )

może jakiś gówniany to nie, ale taki właśnie za te 3tys z kawałkiem czyli np. weitec czy k-sport to już tak

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] Zawieszenie ///M - jaki zamiennik?
PostNapisane: 21 czerwca 2010, 12:14 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Posty: 6907
Lokalizacja: JP
marcin87k napisał(a):
może jakiś gówniany to nie, ale taki właśnie za te 3tys z kawałkiem czyli np. weitec czy k-sport to już tak


Dokladnie, za cene 4 oryginalnych amortyzatorow, masz juz bardzo szeroki wybor dobrych gwintow takich firm jak te wymienione powyzej czy Vogtland, K&W, Eibach. Jedynym problemem jest tylko to, ze nie kazda firma produkuje gwinty do 330d (glownie chodzi tutaj o parametry sprezyn).


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] Zawieszenie ///M - jaki zamiennik?
PostNapisane: 21 czerwca 2010, 12:24 
Offline
Forumowicz

Wiek: 40
Posty: 378
Lokalizacja: Wwa
Moje BMW: E46 328Ci
Kod silnika: M52B28TU
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f ... 2&start=40
Cytuj:
odpowiedniki są

możesz nawet na dobrą sprawę wsadzić i seryjne...

obniżenie 15mm to prawie nie obniżenie


Nie ma takiej opcji, amory od zwykłego zawiasu są dłuższe, auto pójdzie Ci do góry i będzie wyglądalo jak koza z m-pakietem.
Zupełnie inne są amory do standardowego zawiasu, zupełnie inne od sport zawiasu a jeszcze inne do M-zawiasu.
Jeżeli masz M-pakowe zawieszenie, to możesz wsadzić Sachs Advantage, albo Bilstein B8. Ja mam u siebie opcję zawieszenia 226 (Sport Suspension settings) i do mnie pasują Sachsy Advantege, ale słyszałem, że do M zawiasu też pasują.
Nie wiem w jakiej cenie jest Bilstein B8, ale Sachs Advantage przód 470-500 pln tył 270-300 pln. polecam sklep !_nie_reklamujemy_!

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] Zawieszenie ///M - jaki zamiennik?
PostNapisane: 21 czerwca 2010, 13:21 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Wiek: 36
Posty: 1202
Lokalizacja: NDM
Moje BMW: E46 320d
Kod silnika: M47TUD20
Pitz napisał(a):
Nie ma takiej opcji, amory od zwykłego zawiasu są dłuższe, auto pójdzie Ci do góry i będzie wyglądalo jak koza z m-pakietem.Zupełnie inne są amory do standardowego zawiasu, zupełnie inne od sport zawiasu a jeszcze inne do M-zawiasu.


kolego wiesz, że dzwonią ale nie wiesz w którym kościele.....
to, że amortyzator seryjny ma dłuższy skok od amortyzatora m-pakietowego to nie znaczy, że jest fizycznie dłuższy....

poza tym to sprężyna wpływa na to jak wysoko auto stoi a nie amor!

z tym rozróżnieniem na zawieszenie seryjne, sportowe i m-zawiasowe to też ciekawe, rozwiń to proszę....

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] Zawieszenie ///M - jaki zamiennik?
PostNapisane: 21 czerwca 2010, 14:57 
Offline
Częsty bywalec

Wiek: 42
Posty: 586
Lokalizacja: Pruszcz Gdanski
Moje BMW: Audi
Kod silnika: AVJ
Pitz napisał(a):
Cytuj:
odpowiedniki są

możesz nawet na dobrą sprawę wsadzić i seryjne...

obniżenie 15mm to prawie nie obniżenie


Nie ma takiej opcji, amory od zwykłego zawiasu są dłuższe, auto pójdzie Ci do góry i będzie wyglądalo jak koza z m-pakietem.
Zupełnie inne są amory do standardowego zawiasu, zupełnie inne od sport zawiasu a jeszcze inne do M-zawiasu.
Jeżeli masz M-pakowe zawieszenie, to możesz wsadzić Sachs Advantage, albo Bilstein B8. Ja mam u siebie opcję zawieszenia 226 (Sport Suspension settings) i do mnie pasują Sachsy Advantege, ale słyszałem, że do M zawiasu też pasują.
Nie wiem w jakiej cenie jest Bilstein B8, ale Sachs Advantage przód 470-500 pln tył 270-300 pln. polecam sklep !_nie_reklamujemy_!

wysokosc auta ustalaja sprezyny wiec nie pojdzie do gory...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] Zawieszenie ///M - jaki zamiennik?
PostNapisane: 21 czerwca 2010, 15:22 
Offline
Forumowicz

Wiek: 40
Posty: 378
Lokalizacja: Wwa
Moje BMW: E46 328Ci
Kod silnika: M52B28TU
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f ... 2&start=40
Cytuj:
poza tym to sprężyna wpływa na to jak wysoko auto stoi a nie amor!

z tym rozróżnieniem na zawieszenie seryjne, sportowe i m-zawiasowe to też ciekawe, rozwiń to proszę...


Proszę bardzo, w E46: 3 różne nr części, 3 różne amortyzatory
1) zwykły zawias, 31 31 6 750 785 / 6
2) sportowy zawias (226) 31 31 2 282 101 / 2
3) M-zawias 31 31 6 750 787 / 8

http://bmwfans.info/parts/catalog/E46/T ... _absorber/

Różnią się skokiem i długością obudowy. Jeżeli do M-zawiasu założysz zwykły amortyzator to pójdzie w górę, albo możliwe jest, że nadwozie będzie Ci waliło w odboje, bo będzie za długa obudowa amora.
Doskonale wiem, że to sprężyna ustala wysokość zawieszenia, ale jeżeli założysz za długi amortyzator to zdarza się, że zawieszenie pójdzie w górę. Wszystkie te amory mają też różny stopień tłumienia drgań, zwykły jest miękki, a M jest najtwardszy. Nie tylko sprężyna ma wpływ na twardość zawiasu.
Przerabiałem podobny temat w E46 320d 2004r. mojego kolegi tydzień temu. Kupił niewłaściwe do swojego modelu amory, i zastanawialiśmy się, czemu auto poszło do góry 1-2 cm. Podkreślam, że kolumna Mc Persona została złożona w odpowiedni sposób.
A poza tym gdyby wszystkie rodzaje amorów były między sobą wymienne to Panowie z BMW AG chyba nie tworzyliby 3 różnych rodzajów amortyzatorów do jednego modelu...
W E46 jest trochę zakręcona sytuacja z rodzajami zawieszenia, tak na marginesie.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] Zawieszenie ///M - jaki zamiennik?
PostNapisane: 21 czerwca 2010, 15:47 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Wiek: 36
Posty: 1202
Lokalizacja: NDM
Moje BMW: E46 320d
Kod silnika: M47TUD20
Pitz napisał(a):
Proszę bardzo, w E46: 3 różne nr części, 3 różne amortyzatory 1) zwykły zawias, 31 31 6 750 785 / 62) sportowy zawias (226) 31 31 2 282 101 / 23) M-zawias 31 31 6 750 787 / 8http://bmwfans.info/parts/catalog/E46/T ... _absorber/



kolego zobacz sobie na daty obok, te z końcówką 787/8 szły do pewnego momentu a te z końcówką 101/2 do późniejszych

w obu przypadkach dotyczy to zawieszenia m-pakietowego inaczej zwanego sportowym

jak nadal nie wierzysz to pobierz sobie TISa i znajdź mi gdzieś informację jakoby był gdzieś podział na zawieszenie seryjne, sportowe i m-pakietowe

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] Zawieszenie ///M - jaki zamiennik?
PostNapisane: 21 czerwca 2010, 16:19 
Offline
Forumowicz

Wiek: 40
Posty: 378
Lokalizacja: Wwa
Moje BMW: E46 328Ci
Kod silnika: M52B28TU
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f ... 2&start=40
Obrazek

To jest lista wyposażenie mojej 328Ci z ASAP, zwróć uwagę, że na opcję 226.
M-pakietowe zawieszenia to zupełnie co innego niż Sport zawieszenie 226. M-pakiet jest niższy o jakieś 1,5cm od Sportowego, a sportowe jest niższe od zwykłego o jakiś 1 cm.

Zresztą ten wątek był już poruszany kilka razy: viewtopic.php?p=569716&sid=a034d6fd01f19f52cd83efb653c64357#569716

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] Zawieszenie ///M - jaki zamiennik?
PostNapisane: 21 czerwca 2010, 18:16 
od 11/2000 dla Sportowego zawieszenia i M-pakietowego są takie same amortyzatory: http://www.realoem.com/bmw/showparts.do ... g=31&fg=10
nie wnikałem w temat, ale z tego co zauważyłem to te dwie opcje różnią się na pewno wahaczami


Góra
  
 
 Tytuł: Re: [e46] Zawieszenie ///M - jaki zamiennik?
PostNapisane: 21 czerwca 2010, 18:57 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 186
Lokalizacja: Śląsk
Moje BMW: e46 320D
skontaktuj sie z kolegą Stones1 a on dopasuje ci amory jakie maja być a nie jakieś zamienniki


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] Zawieszenie ///M - jaki zamiennik?
PostNapisane: 21 czerwca 2010, 19:25 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Wiek: 36
Posty: 1202
Lokalizacja: NDM
Moje BMW: E46 320d
Kod silnika: M47TUD20
Pitz napisał(a):
M-pakietowe zawieszenia to zupełnie co innego niż Sport zawieszenie 226. M-pakiet jest niższy o jakieś 1,5cm od Sportowego, a sportowe jest niższe od zwykłego o jakiś 1 cm. Zresztą ten wątek był już poruszany kilka razy: viewtopic.php?p=569716&sid=a034d6fd01f19f52cd83efb653c64357#569716


przeczytałem zarówno temat z linku który podałeś jak i temat na bmw-klub.... i jakoś nie wynika z tego nic o tym twoim podziale na seryjne, sportowe (-15) i m-pakowe (-30)

tu masz foto z TISa (sądzisz że BMW popełniło taką gafę i zapomniało podać informacji do tego niby trzeciego zawieszenia obniżającego o 30mm ??)

http://www.glowfoto.com/viewimage.php?i ... 0&srv=img5

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] Zawieszenie ///M - jaki zamiennik?
PostNapisane: 21 czerwca 2010, 19:31 
Offline
Forumowy terrorysta
Avatar użytkownika

Posty: 15717
Bilstein B6.

_________________
Styl mojej wypowiedzi zależny od poziomu rozmówcy. Inteligentnych cenię.
Z szukających atencji, żałosnych frustratów, ignorantów kręcę bekę.LOL


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] Zawieszenie ///M - jaki zamiennik?
PostNapisane: 22 czerwca 2010, 08:34 
Offline
Częsty bywalec

Wiek: 42
Posty: 611
Lokalizacja: Wrocław
Moje BMW: E90 335d M-Pakiet
Kod silnika: M57N2
Oryginal to nic innego jak sachs advantage, wiec takich szukaj.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] Zawieszenie ///M - jaki zamiennik?
PostNapisane: 22 czerwca 2010, 11:22 
Offline
Forumowicz

Wiek: 40
Posty: 378
Lokalizacja: Wwa
Moje BMW: E46 328Ci
Kod silnika: M52B28TU
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f ... 2&start=40
Ok, zgadzam się co do amorów, że aktualnie są jedynie 2 rodzaje, sportowe do sportowego zawiasu i M, no i zwykłe. Także częściowo zwracam honor marcin87k, ;)

Ale rodzaje zawieszenia w E46 są 3, tak jak pisałem wcześniej
viewtopic.php?f=55&t=63750
http://forum.e46fanatics.com/showthread.php?t=570890

W M-tech są inne wahacze i M-tech ma krótsze springi niż Sport suspension settings 226.
Jeżeli ktoś kupował w salonie nowe E46 i nie chciał zamawiać całego M-pakietu, to mógł jedynie zamówić opcję 226 sportowe zawieszenie. A jeżeli ktoś zamówił M-pakiet to wtedy z automatu miał zawiechę M-tech, która bardziej siedzi na glebie.
Dodatkowo zamawiając nowe BMW jest też możliwość rezygnacji ze sportowego zawieszenia, jeżeli zamawiasz M-pak.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] Zawieszenie ///M - jaki zamiennik?
PostNapisane: 22 czerwca 2010, 13:19 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Wiek: 36
Posty: 1202
Lokalizacja: NDM
Moje BMW: E46 320d
Kod silnika: M47TUD20
Pitz napisał(a):
Ale rodzaje zawieszenia w E46 są 3, tak jak pisałem wcześniej


ja wiem, że można było wybrać nawet nie 3 a nawet 4 rodzaje zawieszenia

np.

1. seryjne

2. tylko opcja 226A

3. opcja 226A połączona z 338A czyli sportowe dostosowanie podwozia + m-pakiet 2

4. opcja 815A czyli pakiet na złe drogi

Mi cały czas chodzi o to, że była tylko jedna możliwość obniżenia auta. Nie było żadnego obniżenia albo 15 albo 30mm.

opcję 226A + 338A sam mam więc wiem co w jej skład wchodziło


Niewiadomą jest dla mnie tylko sama opcja 226A. Logika podpowiadałaby, że powinno być to zawieszenie nieobniżone acz utwardzone. Dlaczego??

Otóż sama opcja 226A posiadała seryjne wahacze (dopiero gdy było 226a + 338a wahacz był inny). A różnica w wahaczu? Inaczej osadzony sworzeń - zmiana wymuszona właśnie poprzez obniżenie auta. Więc skoro 226A nie miała zmienionych wahaczy oznaczałoby to, że nie powinna być obniżona.

Jednak twierdzisz, że twoje auto stoi niżej aniżeli seryjne. Ok, czyli jednak 226A obniżało ale w takim razie obniżało tyle samo co 226A+338A czyli 15mm.

Po prostu niemożliwością jest by nie podali informacji w TISie o tym kolejnym obniżeniu. Te wysokości to jeszcze pół biedy ale wyobrażasz sobie by nie było informacji przy kątach geometrii, gdzie zawsze obniżenie auta pociąga za sobą zmianę kąta pochylenia koła ?
Dlatego ja nadal podtrzymuje - było tylko i wyłącznie obniżenie o 15mm.

ps. a może porównywałeś się z autem właśnie z pakietem na złe drogi i dlatego wydaje ci się, że masz obniżone ?? to by miało sens...

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] Zawieszenie ///M - jaki zamiennik?
PostNapisane: 5 lipca 2010, 18:11 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 73
Lokalizacja: Wawa
Moje BMW: E46 328, E90 335i
Kod silnika: M52B28TU, N54
Jeżeli chodzi o wymianę i zakup amortyzatorów do M-technika, to "beciak" proszę przelej mi te 1100 PLN za sztukę za amor, a dostaniesz fabrycznie nowe Bilsteiny B8 (odpowiednie do M-technika). Komplet do M-technika to 2300 PLN (sam takie posiadam).
Jeżeli chodzi o mocowanie do zwrotnicy bądź wahacza, to nie ma żadnych problemów. Tylne amory to 0,5h roboty przy użyciu seryjnego lewarka i żabki.
Z przodem może byc trudniej (dłużej), trzeba miec ściągacze do sprężyn. Dodatkowo jak będziesz montował przednie B8, to zwróc uwagę na odpowiednie oznaczenie (naklejka z centrującym paskiem "L-R side").

Co do M-technika, to faktycznie różnica jest w długości sprężyn przód-tył (-30 lub -40 mm) (plus "kolor"-twardośc), amory też mają krótszy skok (odpowiedni zakres pracy). Trochę wiedzy merytorycznej by się przydało.

Jak słucham takich "rozważań" na tematy "super" zawieszenia za 3000PLN (Ksport czy inne, czego nawet nie jestem w stanie wymówic) to normalnie odpadam. Zanim ktokolwiek weźmie się za zmiany i "tuning" zawieszenia, proponuję pozostac przy seryjnym (w zupełności wystracza). Inżynierowie z Monachium męczyli się wystarczająco długo,co by wszystkim żyło się lepiej. Wymienic wszystkie tuleje zarówno z przodu jak i z tyłu, a efekt będzie powalający.

Z przyjaznym pozdrowieniem
Bikermerida

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] Zawieszenie ///M - jaki zamiennik?
PostNapisane: 5 lipca 2010, 19:51 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Wiek: 36
Posty: 1202
Lokalizacja: NDM
Moje BMW: E46 320d
Kod silnika: M47TUD20
szukaj kolego jeleni gdzie indziej.... za 400 euro można mieć na ebay spokojnie komplet b8 na przód już z wysyłką a nie 1100zł za sztukę..... :zabawa:

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google Adsense [Bot] i 70 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL