BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 11 maja 2024, 08:46

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie, odśwież istniejący podobny temat a jeżeli takiego nie ma, możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji


Tematy związane z ze starszymi modelami BMW takimi jak E36, E34, E32, E12 etc. prosimy zakładać w dziale Young & Oldtimery



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [E46] xenony
PostNapisane: 2 listopada 2017, 08:33 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 13
Moje BMW: e46
Kod silnika: m
Witam!
Słowem wstępu : 320i polift - parę dni temu zająłem się małą regeneracją reflektorów i od tej pory nie świeci jeden xenon - coś się stało z przetwornicą.
Szukając różnych informacji z tym związanych trochę się pogubiłem (pierwszy raz mam do czynienia z takimi lampami) - czy ktoś mógłby odpowiedzieć na moje pytania?
1. jakiś pomysł co padło, może ktoś ma schemat? (żadnych przepaleń, czy uszkodzeń, kable ok)
2. są dwa źródła światła - czy to ksenony czy bi? jak się upewnić?
3. dobrze myślę jak takie lampy działają? świecą oba źródła ale xenon jest przesłonięty do czasu przełączenia na długie?
4. reflektor soczewkowych i reflektor z lustrem paraboliczny - jak rozpoznać
5. czy póki nie naprawię/wymienię przetwornicę mogę tak jeździć czy lepiej wyłączyć drugą?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] xenony
PostNapisane: 2 listopada 2017, 15:19 
Offline
Forumowicz

Posty: 287
Moje BMW: 330Ci
Kod silnika: M54B30
zamień przetwornice i sprawdź czy uszkodzona lampa świeci....jeśli tak to masz ospowiedź


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] xenony
PostNapisane: 3 listopada 2017, 04:07 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 13
Moje BMW: e46
Kod silnika: m
To sprawdziłem od razu. Z naprawą powinienem sobie poradzić (jak nie dam rady to wymienię), ale bardziej chodzi mi o to czy mogę na kilka dni to odłożyć. No i co z tymi przesłonami.
Poza tym, jak doczytałem, xenon jest jako światło mijania co mnie zdziwiło bo dopiero jak włączam długie to w nocy robi się dzień, halogeny nie dadzą aż tyle światła chyba. no i właściwie po co one są?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] xenony
PostNapisane: 3 listopada 2017, 10:43 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 44
Moje BMW: e46 320i
Kod silnika: M54B22
zygfryd33 napisał(a):
Witam!
Słowem wstępu : 320i polift - parę dni temu zająłem się małą regeneracją reflektorów i od tej pory nie świeci jeden xenon - coś się stało z przetwornicą.
Szukając różnych informacji z tym związanych trochę się pogubiłem (pierwszy raz mam do czynienia z takimi lampami) - czy ktoś mógłby odpowiedzieć na moje pytania?
1. jakiś pomysł co padło, może ktoś ma schemat? (żadnych przepaleń, czy uszkodzeń, kable ok)
2. są dwa źródła światła - czy to ksenony czy bi? jak się upewnić?
3. dobrze myślę jak takie lampy działają? świecą oba źródła ale xenon jest przesłonięty do czasu przełączenia na długie?
4. reflektor soczewkowych i reflektor z lustrem paraboliczny - jak rozpoznać
5. czy póki nie naprawię/wymienię przetwornicę mogę tak jeździć czy lepiej wyłączyć drugą?

witam
ad2,3 - Zarówno ksenon jak i biksenon to ta sama żarówka. W e46 w reflektorze ksenonowym są w jednej lampie dwie żarówki. Jedna (ksenonowa) do światła mijania, druga H7 do drogowego. Gdy włączysz światła mijania to ksenonowa świeci. By nie oślepiała to reflektor ma przesłonę metalową i to ona pełni tą rolę.
Gdy włączysz drogowe to dodatkowo zapali się żarówka H7 w lustrze obok ( ksenonowa ciągle świeci jako mijania) i masz dodatkowy snop światła na dużą odległość.
Są odmiany reflektorów zwane jako biksenon. Różnica polega na tym, że metalowa przesłonka przy świetle mijania jest ruchoma i "znika" gdy włączasz drogowe. Wtedy nieosłonięty strumień światła z ksenonu działa zamiast światła mijania jako dodatkowe drogowe zdecydowanie wspierając światło z H7. Patrząc z zewnątrz nie rozpoznasz czy to reflektor ksenonowy czy biksenonowy. Widać dopiero, gdy ktoś przełącza światła mijana/drogowe, a ty patrzysz na soczewkę reflektora przez np. przyłożoną do szkła kartkę papieru.
ad4 - reflektor z lustrem parabolicznym to normalny reflektor bez soczewki. Może on być na żarówkę H7, lub rzadziej ksenonową. W reflektorze soczewkowym soczewkę widać z zewnątrz.
ad5 - z technicznego punktu widzenia nic się nie stanie.
pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] xenony
PostNapisane: 3 listopada 2017, 10:55 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 44
Moje BMW: e46 320i
Kod silnika: M54B22
zygfryd33 napisał(a):
Poza tym, jak doczytałem, xenon jest jako światło mijania co mnie zdziwiło bo dopiero jak włączam długie to w nocy robi się dzień, halogeny nie dadzą aż tyle światła chyba. no i właściwie po co one są?

Halogeny, właściwie drogowe z żarówką H7 muszą być ( przy reflektorze biksenonowym ), by przy jeździe przy wyłączonych światłach mijania ( np. jazda na dziennych ), w przypadku włączania drogowych ostrzegawczych, miganie światłami mogło zadziałać, bo żarówka ksenonowa DS2 potrzebuje 1-2 sekund zwłoki by zaświeciła. Miganie odbywa się tylko z wykorzystaniem żarówki H7.
Natomiast przy biksenonach jest opcja do ustawienia, by przesłonka biksenonu przy błyskaniu światłami również wtedy "znikała" i efekt ostrzegania był lepiej widoczny.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] xenony
PostNapisane: 3 listopada 2017, 14:35 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 13
Moje BMW: e46
Kod silnika: m
Dzięki - zaczyna mi się układać.
Zdaje mi się i to nie jest jakiś zarzut, że jako laik w temacie bmw mam problem z nieprecyzyjnie albo zamiennie stosowanymi wyrażeniami (np. lampa jako cały reflektor albo lampa wyładowcza).
Chciałbym dopytać jeszcze o wątpliwości gdyż mój reflektor wygląda tak :
http://krzysiek90210.fm.interii.pl/demontaz_lampy/01.jpg
czyli jak rozumiem składa się z 2 : części parabolicznej dla h7 i soczewki dla xenona tak?

Cytuj:
witam
ad2,3 - Zarówno ksenon jak i biksenon to ta sama żarówka. W e46 w reflektorze ksenonowym są w jednej lampie dwie żarówki. Jedna (ksenonowa) do światła mijania, druga H7 do drogowego. Gdy włączysz światła mijania to ksenonowa świeci. By nie oślepiała to reflektor ma przesłonę metalową i to ona pełni tą rolę.
Gdy włączysz drogowe to dodatkowo zapali się żarówka H7 w lustrze obok ( ksenonowa ciągle świeci jako mijania) i masz dodatkowy snop światła na dużą odległość.

i tu mam kłopot bo po włączeniu mijania świecą się obie a nawet trzy łącznie z tą małą, co się dzieje na drogowych nie wiem sprawdzę dopiero wieczorem,

Cytuj:
Są odmiany reflektorów zwane jako biksenon. Różnica polega na tym, że metalowa przesłonka przy świetle mijania jest ruchoma i "znika" gdy włączasz drogowe. Wtedy nieosłonięty strumień światła z ksenonu działa zamiast światła mijania jako dodatkowe drogowe zdecydowanie wspierając światło z H7. Patrząc z zewnątrz nie rozpoznasz czy to reflektor ksenonowy czy biksenonowy. Widać dopiero, gdy ktoś przełącza światła mijana/drogowe, a ty patrzysz na soczewkę reflektora przez np. przyłożoną do szkła kartkę papieru.

To sposób? bo soczewka wydaje się być "matowa".

Cytuj:
ad4 - reflektor z lustrem parabolicznym to normalny reflektor bez soczewki. Może on być na żarówkę H7, lub rzadziej ksenonową. W reflektorze soczewkowym soczewkę widać z zewnątrz.
ad5 - z technicznego punktu widzenia nic się nie stanie.
pozdrawiam

technicznie to wiem ale co z mandatem? gdzieś czytałem o gościu który miał zapasowe 2 nowe sztuki ale niestety były uszkodzone, sklep był 200 metrów dalej ale nadgorliwy policjant go ukarał, właściwie mógł zabrać mu dowód - zgodnie z prawem!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] xenony
PostNapisane: 3 listopada 2017, 14:38 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 13
Moje BMW: e46
Kod silnika: m
Cytuj:
Halogeny, właściwie drogowe z żarówką H7 muszą być ( przy reflektorze biksenonowym ), by przy jeździe przy wyłączonych światłach mijania ( np. jazda na dziennych ), w przypadku włączania drogowych ostrzegawczych, miganie światłami mogło zadziałać, bo żarówka ksenonowa DS2 potrzebuje 1-2 sekund zwłoki by zaświeciła. Miganie odbywa się tylko z wykorzystaniem żarówki H7.

znowu kłopot bo nie zauważyłem jakiego kolwiem opóźnienie przy włączaniu czy miganiu długimi. natomiast błąd reflektora na zegarach faktycznie pojawia się po chwili od włączenia świateł.
Cytuj:
Natomiast przy biksenonach jest opcja do ustawienia, by przesłonka biksenonu przy błyskaniu światłami również wtedy "znikała" i efekt ostrzegania był lepiej widoczny.

Już wiem o takiej możliwości (nawet zamierzałem to zrobić) natomiast sprzedający nie pochwalił się tym. Zdaje się używany do tego jest pozycja przełącznika na automat zmierzchowy tak?
U mnie za dnia nic się nie dzieje w kabinie , ale może one świecą tylko nie wiem?

PS a propos uszkodzenia przetwornicy, to w tej chwili jakoś nie kojarzę żeby była jakaś specjalna różnica w polu widzenia na długich teraz i przedtem , czy to możliwe? a może to komuś podsuwa rodzaj uszkodzenia?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] xenony
PostNapisane: 3 listopada 2017, 16:56 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 44
Moje BMW: e46 320i
Kod silnika: M54B22
zygfryd33 napisał(a):
Cytuj:
Już wiem o takiej możliwości (nawet zamierzałem to zrobić) natomiast sprzedający nie pochwalił się tym. Zdaje się używany do tego jest pozycja przełącznika na automat zmierzchowy tak?

Kolego, to co pisałem wyżej to produkty bmw, a nie domowe przeróbki. Robi się to za pomocą np Inpy i nic do tego nie ma przełącznik świateł. Zastanawiam się, czy ty rzeczywiście masz ksenony, bo fakt soczewki w reflektorze wcale o tym nie przesądza.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] xenony
PostNapisane: 6 listopada 2017, 14:31 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 13
Moje BMW: e46
Kod silnika: m
Cytuj:
Kolego, to co pisałem wyżej to produkty bmw, a nie domowe przeróbki. Robi się to za pomocą np Inpy i nic do tego nie ma przełącznik świateł. Zastanawiam się, czy ty rzeczywiście masz ksenony, bo fakt soczewki w reflektorze wcale o tym nie przesądza.

Po co te nerwy - auto mam od niedawna i próbuję je ogarnąć - domowe przeróbki - być może - jeśli tak jest to chcę się o tym dowiedzieć - auto ma 14 lat i nie wiem, tak na prawdę ilu i jakich poprzedników. z xenonami nie miałem do czynienia w ogóle ale to nie znaczy, że nie potrafię stwierdzić, że to nie halogen.
Z tego co się zorientowałem to owszem robi się to za pomocą INPY, ale ma to wpływ na przełącznik gdyż normalnie w pozycji auto w dzień nic nie świeci a po zmianie właśnie ta pozycja uruchamia światła mijania tzn tylko xenony jako światła do jazdy w dzień. I właśnie jestem po dokładnym sprawdzeniu tak to właśnie u mnie działa. Nie jestem tylko pewien (raczej nie) czy xenony świecą mocniej na długich.
I konkludując myślałem że to właśnie xenony dadzą dużo światła na długich i zastanawiam się nad ich stosowaniem w ogóle, no może trwałość, ale nie wiem czy to rekompensuje koszty związane z ich złożonością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google Adsense [Bot] i 76 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL