BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 25 kwietnia 2024, 07:55

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


W dziale proszę umieszczać tematy związane z mechaniką, elektryką i eksploatacją modeli wydanych przed 1990r.

Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie, odśwież istniejący podobny temat a jeżeli takiego nie ma, możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji.
Nie umiesz czytać, stosować się do powyższych zasad, nie będziesz mieć tematu!!


Tematy związane z modelami wytworzonymi przed 1990r. prosimy zakładać w dziale Young & Oldtimery



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [E36] 316i Dziwny odgłos spod maski; pompa oleju?
PostNapisane: 19 stycznia 2011, 23:45 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 13
Moje BMW: E36 compact
Kod silnika: M43
Witam. Mój samochód to BMW E36 Compact 316i (M43) 1994r, przebieg 235tys.km (olej Castrol Magnatec, półsyntetyk wymieniony 10 tys.km temu). Jakieś 2 miesiące temu wracając z trasy zauważyłem, że w pewnym momencie mrugnęła mi na ułamek sekundy kontrolka ciśnienia oleju, po kilkunastu sekundach kolejny raz i tak co kilkanaście - kilkadziesiąt sekund. Nigdy nie zaświeciła się jednak na dłużej niż na sekundę, więc postanowiłem kontynuować jazdę i przez 40 km, zanim dotarłem do domu, zaświeciła się pewnie z 50-70 razy. Następnego dnia rano, po uruchomieniu silnika, kontrolka świeciła się przez jakieś 5 sekund od momentu uruchomienia silnika i zgasła, a w czasie jazdy nie zapaliła się ani razu, ale w zamian usłyszałem, że spod maski dochodzi jakiś dziwny dźwięk (coś jakby jęczenie). Dźwięk ten pojawił się dopiero po około 5 sek. i nasilał się wraz ze zwiększaniem obrotów silnika i był bardzo wyraźnie słyszalny w kabinie podczas jazdy. Siedząc w kabinie przypominało to trochę odgłos turbiny. Gdy silnik sie rozgrzał natężenie hałasu spadło co najmniej o połowę. Za każdym razem jak uruchamiałem silnik to przez pierwsze 3-5 sek. silnik pracował cicho, a hałas pojawiał się dopiero po tym czasie. Jeździłem tak ze 3 dni aż w końcu hałas samoistnie ustąpił.

Półtora miesiąca poźniej znów się pojawił na dwa dni, później tydzień spokoju i znów się odezwał. W chwili obecnej "towarzyszy" mi już 3 dzień. Zawsze jest tak samo - odpalam samochód jest fajnie, pięknie, a po kilku sekundach w sposób narastający pojawia się ten dźwięk. Dziś mój mechanik ściągnął pasek od alternatora i pompy wspomagania, oraz drugi - od klimatyzacji, ale hałas nie ustąpił. Po chwili nasłuchiwań z każdej strony, stwierdził, że odgłos ten dochodzi z podstawy filtra oleju lub też od pompy oleju. Na początek zaproponował bym wymienił podstawę filtra oleju na używkę. Twierdzi, że są w niej zaworki i że to one mogą tak hałasować.

Z tego co sie orientowałem na Realoem to nie zauważyłem żeby w podstawie filtra były jakieś zaworki. A może to pompa oleju lub jeszcze coś innego? Jak myślicie, Panowie? Na koniec dodam, że kontrolka ciśnienia oleju już nigdy nie zapalała się podczas jazdy. Gaśnie najpóźniej w 3 sek. po uruchomieniu silnika. Podstawa mojego filtra wygląda tak: http://allegro.pl/obudowa-postawa-filtr ... 86701.html

Z góry dzięki za odpowiedź :]


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] 316i Dziwny odgłos spod maski; pompa oleju?
PostNapisane: 20 stycznia 2011, 10:06 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Posty: 17754
Lokalizacja: Ciućkowo
Moje BMW: E46 325 CiA
Garaż: https://bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=170039&start=0
Zmień mechanika to po pierwsze.

Ile przejechałeś na tym oleju ?

Można spróbować zmienić olej bo obecny to szit a na jaki poczytaj sobie w temacie UCISZYŁEM SZKLANKI.

Zrobić próbę olejowa u innego mechanika żeby sprawdzić ciśnienie oleju.

Może po prostu zajechałeś już łańcuch albo coś innego w silniku przez to że jeździsz ciągle ze słabym smarowaniem.

_________________
I Don`t Suffer From Insanity... I Enjoy Every Minute Of It..
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] 316i Dziwny odgłos spod maski; pompa oleju?
PostNapisane: 20 stycznia 2011, 11:13 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 13
Moje BMW: E36 compact
Kod silnika: M43
Jak napisałem wyżej, na tym oleju zrobiłem 10 tys. km. Samochód mam pół roku. Nie wiem co było lane wcześniej. Może rzeczywiście zacznę od zmiany oleju silnikowego. Co powiecie na LIQUI MOLY SUPER LEICHTLAUF 10W-40?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] 316i Dziwny odgłos spod maski; pompa oleju?
PostNapisane: 20 stycznia 2011, 12:43 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Wiek: 37
Posty: 23101
Lokalizacja: Łódź
Moje BMW: E36&E46&F30
Garaż: E36 316i Compact & E46 320CI Coupe & F30 320D Sedan
Ja latam na Castrolu Magnatec i jest cichutko :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] 316i Dziwny odgłos spod maski; pompa oleju?
PostNapisane: 20 stycznia 2011, 12:56 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Posty: 17754
Lokalizacja: Ciućkowo
Moje BMW: E46 325 CiA
Garaż: https://bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=170039&start=0
bergizel napisał(a):
Jak napisałem wyżej, na tym oleju zrobiłem 10 tys. km. Samochód mam pół roku. Nie wiem co było lane wcześniej. Może rzeczywiście zacznę od zmiany oleju silnikowego. Co powiecie na LIQUI MOLY SUPER LEICHTLAUF 10W-40?


Weź LM z MOS2 10W40 + filtr Knechta jeżeli nie pomoże to zajmij się pompą byle szybko zanim zatrzesz silnik.

_________________
I Don`t Suffer From Insanity... I Enjoy Every Minute Of It..
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] 316i Dziwny odgłos spod maski; pompa oleju?
PostNapisane: 20 stycznia 2011, 17:16 
Offline
Zacna persona forum

Posty: 1363
Lokalizacja: Grójec
Moje BMW: 3x e36
Kod silnika: m43b18 m43b19 m52b25
Bobby Vintage napisał(a):
Zrobić próbę olejowa u innego mechanika żeby sprawdzić ciśnienie oleju.
próba olejowa to przy pomiarze sprężania ,ale pomiar ciśnienia oleju nie zaszkodzi.
bergizel napisał(a):
po kilku sekundach w sposób narastający pojawia się ten dźwięk.
w tym momencie zdejmij przewód łączący odmę z pokrywą zaworów http://www.realoem.com/bmw/showparts.do ... g=11&fg=15 jeśli dzwięk ucichnie to winę ponosi odma . Miałem ten sam problem zaraz po zakupie ,jak koledzy napisali dobry filtr oleju ,dobry olej ,odma i kontrolka zgaśnie przy kręceniu rozrusznikiem .


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] 316i Dziwny odgłos spod maski; pompa oleju?
PostNapisane: 21 stycznia 2011, 13:22 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 13
Moje BMW: E36 compact
Kod silnika: M43
Dziś rano przetestowałem to co mówił Marek WGR, czyli po pojawieniu się jęku ściągnąłem wąż z odmy. Spowodowało to tyle, że silnik momentalnie się zadusił i zgasł. Zatem chyba gdzie indziej należy poszukać przyczyny problemu. Wymieniłem dziś olej silnikowy i filtr oleju. Niestety objeździłem kilka sklepów i nigdzie nie mieli Olejów Liqui Moly, więc chcąc nie chcąc wziąłem TOTAL QUARTZ 7000 ENERGY 10W40. Mam nadzieję, że nie odbiega on zbytnio jakością do tego, który chciałem kupić. Muszę poczekać, aż samochód kilka godzin postoi i silnik się schłodzi to wtedy zobaczę, czy wymiana oleju choć trochę pomogła.

Nagrałem też dziś filmik żebyście mogli posłuchać tego hałasu. Dodam jeszcze tyle, że od wczoraj kontrolka oleju gaśnie jeszcze później niż ostatnio - dopiero gdzieś z 5 sekund po odpaleniu silnika (gdy silnik dłużej postoi). Na tym filmie kontrolka gaśnie od razu, ale to dlatego, że dosłownie 3 minuty wcześniej też odpaliłem silnik i chodził z 2 minuty, bo bawiłem się z tym wężem od odmy.

Link do filmiku: http://www.youtube.com/watch?v=eSXXqCPIZc8


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] 316i Dziwny odgłos spod maski; pompa oleju?
PostNapisane: 21 stycznia 2011, 13:31 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Posty: 17754
Lokalizacja: Ciućkowo
Moje BMW: E46 325 CiA
Garaż: https://bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=170039&start=0
Brzmi jak rozsypujące się łożysko.

_________________
I Don`t Suffer From Insanity... I Enjoy Every Minute Of It..
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] 316i Dziwny odgłos spod maski; pompa oleju?
PostNapisane: 21 stycznia 2011, 13:37 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 39
Posty: 13607
Lokalizacja: WWY
Moje BMW: E38
Kod silnika: M57
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f ... 08&start=0
na początek to rolka napinająca pasek, i łożyska w alternatorze też chyba słychać.. potem słuchać dalej..

_________________
"Ja to chętnie napiłbym się kawy, ale wszyscy myślą, że ja tylko tą wódę, no i stawiają, a ja nie mam śmiałości, żeby im odmówić"-Jan Himilsbach


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] 316i Dziwny odgłos spod maski; pompa oleju?
PostNapisane: 21 stycznia 2011, 15:20 
Offline
Zacna persona forum

Posty: 1363
Lokalizacja: Grójec
Moje BMW: 3x e36
Kod silnika: m43b18 m43b19 m52b25
Rzeczywiście z przodu silnika makabrycznie coś hałasuje.W swoim aucie zdejmowałem paski a wycie pozostało.Po wyjęciu bagnetu ucichło ,potem zdjąłem ten przewód i obroty wzrosły ale wycie ustąpiło zupełnie ,zdemontowałem górę kolektora wymyłem przepustnicę wymieniłem odmę i jest dobrze .


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] 316i Dziwny odgłos spod maski; pompa oleju?
PostNapisane: 21 stycznia 2011, 15:38 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 170
Lokalizacja: Warszawa - Grodzisk Mazowiecki
Moje BMW: E46 Coupe 325Ci M54
Kod silnika: M54B25
A może to łożysko alternatora :) prawie identyczny dźwięk miałem przy łożysku w Mercedesie koszt naprawy 100 - 200zł

_________________
Moja E36 318tds Compact M-Technic EXCLUSIVE EDITION :)
WGM


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] 316i Dziwny odgłos spod maski; pompa oleju?
PostNapisane: 21 stycznia 2011, 17:35 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 13
Moje BMW: E36 compact
Kod silnika: M43
Cytuj:
na początek to rolka napinająca pasek, i łożyska w alternatorze też chyba słychać..


Jak już wspomniałem w pierwszym poście, hałas ten nie znika ani po zdjęciu paska od alternatora, ani po zdjęciu paska od klimatyzacji. Alternator, pompa od wspomagania, pompa wodna i kółko od klimy były odłączone, a hałas i tak pozostał. Niedawno wymieniłem wszystkie 3 rolki napinające (2 do paska od alternatora + 1 od paska do klimy) na rolki INA.

Dziś nagrałem film pokazujący jak samochód odpala po nocy postoju (już na nowym oleju i filtrze). Praca silnika mocno się poprawiła, ale i tak nie jest tak jak być powinno. Na filmie widać, że mija chwila zanim gaśnie kontrolka ciśnienia oleju. Dziś to i tak ta chwila była krótka, bo zwykle świeciła się kilka sekund dłużej. Za pewne wymiana oleju skróciła tak ten czas. Zastanawiam się, czy mój mechanik nie miał racji mówiąc, że problem tkwi w zaworkach w podstawie filtra oleju. Domyślam się, że jest tam jakiś zaworek zwrotny, który blokuje odpływ oleju, gdy silnik jest wyłączony. Może on przepuszcza i olej z filtra po jakimś czasie ścieka do miski no i po dłuższym postoju zanim pompa napompuje do niego olej to świeci się kontrolka ciśnienia. Może ten niesprawny zaworek też powoduje taki hałas? Zastanawia mnie też, dlaczego pomimo wymiany oleju, na liczniku świeci mi się tylko jeden zielony prostokącik (widać to na filmie). Domyślam się, że jakiś czujnik, który kontroluje jakość oleju zabrudził się. Dobrze myślę?

Link do filmu: http://www.youtube.com/watch?v=62it2Tdk7A4


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] 316i Dziwny odgłos spod maski; pompa oleju?
PostNapisane: 9 lutego 2011, 22:09 
Offline
Poszukaj zanim zapytasz

Posty: 2
Moje BMW: E38
Kod silnika: M52TUB28
Witam,
Czy kolega poznał przyczynę swojej usterki. Mam praktycznie identyczny problem i nie bardzo wiem jak się do tego zabrać.

pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] 316i Dziwny odgłos spod maski; pompa oleju?
PostNapisane: 10 lutego 2011, 18:51 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 13
Moje BMW: E36 compact
Kod silnika: M43
Tak, poznałem przyczynę hałasu i długo świecącej się kontrolki ciśnienia oleju. Kilka dni temu dodatkowo pojawiły się stuki w silniku. Okazało się, że przytkał się smok pompy oleju. A przytkał się dlatego, że Niemiaszek, od którego kupiłem samochód dolał do oleju jakiegoś uszczelniacza, który zapaskudził cały silnik. Mimo, iż już dwa razy wymieniałem olej (w ciągu 8 miesięcy, bo tyle mam samochód) na półsyntetyk to i tak w silniku pozostało mnóstwo syfu. Po zdemontowaniu miski olejowej okazało się, że jest ona czarna jak smoła i pełno w niej jakichś grudek. Mi widok ten kojarzył się z tym jakby dosypać do oleju bułki tartej. Podobnie wygląda pokrywa zaworów i wałek rozrządu. Ogólnie cały silnik zapaskudzony. Sitko od smoka pompy prawie całkowicie się zatkało od tego syfu. Niestety, z powodu niedostatecznego smarowania, panewki wału korbowego zdążyły już ucierpieć (maja delikatne ryski) no i wszystkie wymieniam na nowe oryginalne. Nowi mechanicy (bo zmieniłem za radą Bobbiego Vintage’a) stwierdzili, że wał korbowy jest w dobrym stanie i nie trzeba robić szlifu. Mają obejrzeć panewki korbowodowe i jeśli coś im się nie spodoba to też mają wymienić. Pompa oleju będzie, albo zregenerowana (jeśli będzie się kwalifikować) lub zmieniona na używkę. Cały silnik zostanie gruntownie wymyty. Zmieniona zostanie uszczelka miski olejowej i uszczelka pokrywy zaworów. Nastawiałem się, że popychacze hydrauliczne tez dostały po dupie, ale mechaniorzy stwierdzili, że ani popychacze, ani wałek rozrządu nie doznał „obrażeń”. Jeśli wszystko dobrze pójdzie to jutro odbiorę samochód. Całkowity koszt naprawy wyniesie w okolicach 1200zł :(

Jeśli masz podobne objawy u siebie to radzę Ci nie zwlekać z wizytą u mechanika, bo mogą Cię czekać podobne wydatki.

Dodam jeszcze, że po pierwszej wymianie oleju (zaraz po kupnie samochodu) silnik mocno się rozszczelnił. Konieczna była wymiana simmeringa na wale, uszczelnienie podstawy filtra, uszczelnienie obudowy rozrządu. Na szczęście olej ubywał tylko w ten sposób, a silnik nie spalał oleju. A wiem, że nie spalał, bo jak go uszczelniłem to dolewałem oleju może ze 100ml/1000km.


Ostatnio edytowano 11 lutego 2011, 16:36 przez bergizel, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] 316i Dziwny odgłos spod maski; pompa oleju?
PostNapisane: 11 lutego 2011, 14:00 
Offline
Poszukaj zanim zapytasz

Posty: 2
Moje BMW: E38
Kod silnika: M52TUB28
hmm w takim razie muszę spróbować z olejem bo zaraz po kupnie pojazdu i wymianie oleju stwierdziłem podobną konsystencje czarnego płynu :)

viewtopic.php?f=1&t=73598&start=0
Myślicie że opisana wyżej metoda może znacząco pomóc ? Bo szklanki zauważyłem że grały na zimnym silniku przed stwierdzeniem owej usterki.

pozdrawiam,
dap


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 96 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL