BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 26 kwietnia 2024, 22:39

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie, odśwież istniejący podobny temat a jeżeli takiego nie ma, możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji


Tematy związane z ze starszymi modelami BMW takimi jak E36, E34, E32, E12 etc. prosimy zakładać w dziale Young & Oldtimery



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [E39] Błąd w ABS ASC (zrzuty z INPA, DIS)
PostNapisane: 27 stycznia 2011, 21:10 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 83
Lokalizacja: Wrocław
Moje BMW: 530d
Witam.
Problem dotyczy zapalających się kontrolek ABS i ASC w E39 530d '99 ze sterownikiem Bosch 0 265 900 001.
Poniżej przedstawię dosyć dokładnie problem, jednak będą to 3 skopiowane z innego forum posty mojego autorstwa.

Proszę o jakieś sugestie.

//////// POST1:///////
Cytuj:
Wczoraj zaczęły mi świecić kontrolki od ASC i ABS, miało to miejsce 3 razy - raczej zaczynały się świecić po przejechaniu jakiejś nierówności na drodze. Po ponownym odpaleniu silnika wszystko wraca do normy. Przeskanowałem DISem. Podczas Short Testu widać, że są jakieś błędy w module ASC, ale potem w Control-module Functions tego nie widać.

W INPA za to mam taki błąd:
Cytuj:
E R R O R M E M O R Y R E P O R T -------------------------------------
Date: 01/20/11 14:32:09 ECU: ASC57 JobStatus: OKAY Variant: ASC57-------------------------------------------------------------
RESULT: 1 errors in error memory !-------------------------------------------------------------
66 power supply engine speed sensor, control unit error
Error frequency : 252
Vehicle speed 64.00 km/h
ASC passive ABS-control passive stop light switch off ASC-control passive =============================================================


Byłem pewien, że skoro kontrolki zapalają się na dziurach to wina będzie w kostkach od czujników, ale teraz sam już nie wiem.




//////// POST2: ///////
Cytuj:
Dziwna sprawa, ponieważ udało mi się namierzyć część o nazwie Speed sensor w DSC compressor/sensors/mounting parts. Problem w tym, że:
1. mam ASC a nie DSC
2. część ta montowana jest w autach po wrześniu '99, moje jest z lipca '99

Obrazek
DSC compressor/senors/mounting parts - BMW parts catalog

Macie jakieś sugestie? W którym miejscu jest ten kompresor od DSC?
Zauważyłem, że kontrolki zapalają się w przedziale 60-80km/h (widać to także przy listingu błędu powyżej).
Czy w aucie jest jeszcze jakaś inna elektronika oprócz tej bezpośrednio na pompie ASC? Wydaje mi się, że jeszcze jest moduł, tylko gdzie?





//////// POST3: ///////
Cytuj:
Ustaliłem, że usterka ABS/ASC rzeczywiście ma miejscy przy jeździe/hamowaniu z prędkością 64km/h.

Udało mi się DISem posprawdzać trochę dokładniej.

Jedno z okien diagnozy ASC pokazuje problem w pozycji "Engine speed" (Prędkość silnika) co odpowiadałoby wcześniejszym ustaleniom i błędom z INPY. Wartośc z obrazka -458rpm była dla obrotów jałowych, przy kręceniu wyżej pokazywały się różne dziwne wartości, np. przy 2000rpm pokazywało od 100rpm do 5000rpm.
Obrazek

Co ciekawe, to w INPA wartość "Engine speed" badając moduł ASC była prawidłowa:
Obrazek
Możliwe, że w tym wypadku dane były brane z innego czujnika. Zaznaczam, że obrotomierz i prędkościomierz w zegarach samochodu działają bardzo dobrze.


Błąd 66, który w INPA miał nieco inne brzmienie (66 power supply engine speed sensor, control unit error).
"66 Power supply, wheel-speed sensors" pozwala wrócić myślami do czujników ABS zamiast szukać przyczyn w module czy sterowniku.
Obrazek
Obrazek


Kolejne okno diagnozy IKI (chyba Instrument cluster, czyli liczniki): "Travel signal from ABS/ASC/DSC control module" - TOO SMALL. Ale możliwe, że to dlatego, iż auto stało a nie było w ruchu.
Obrazek


Coś też jest z szyną CAN nie tak. Obecnie był taki błąd ("1E CAN bus" - "Receive fault, electr. transm. management (EGS)"), czyli jakby zwrócony błąd ze sterownika skrzynią automatyczną?
Obrazek
Od jakiegoś czasu (dużo wcześniej niż od opisywanych tu problemów z ABS/ASC) pojawia się błąd w skrzyni (149) 95 CAN wheel speeds.


Na koniec jeszcze dodam, że dzisiaj pierwszy raz pojawił się problem z niedziałającym wspomaganiem (Servotronic) zaraz po odpaleniu silnika, 5min wcześniej działało. Po ponownym odpaleniu ponownie działało jak należy.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E39] Błąd w ABS ASC (zrzuty z INPA, DIS)
PostNapisane: 27 stycznia 2011, 21:37 
Offline
Pierwsze kroki
Avatar użytkownika

Posty: 93
Lokalizacja: Polska
Moje BMW: e38 - 730d
Kod silnika: M57
Witam.
1. Najpierw określ czy masz ASC czy DSC.
2. Zmierz multimetrem napięcie przy odłączonym wtyku czujnika prędkości obrotowej dla wszystkich 4 czujników w kierunku sterownika.
Zapłon musisz mieć włączony a napięcie powinno wynosić od 7.6 ... 8.4 V

Być może masz uwalony sterownik ABS-u ten przy jednostce hydraulicznej.

_________________
Sprzedaję zabezpieczenia antykradzieżowe PROXIMA, TYTAN , SEO , blokady Bear-Lock.

Sprzedam nową uszczelkę miski olejowej Elring do silników M50, M52 Vanos.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E39] Błąd w ABS ASC (zrzuty z INPA, DIS)
PostNapisane: 27 stycznia 2011, 21:46 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 83
Lokalizacja: Wrocław
Moje BMW: 530d
Witam.
Dzięki za zainteresowanie.

Mam ASC (zdaje się, że ASC+T).
Chciałem sprawdzić, ale bez kanału lub ściągania koła z tyłu się nie obejdzie, a trochę nie mam czasu i pogoda też nie jest sprzyjająca. Zastanawia mnie mocno to, że błąd zawsze wyskakuje przy tych 64km/h.

Masz jakieś doświadczenie w tej materii? Jak napięcie dochodzące do czujników będzie inne to najprawdopodobniej będzie sterownik walnięty?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E39] Błąd w ABS ASC (zrzuty z INPA, DIS)
PostNapisane: 27 lutego 2011, 19:17 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 83
Lokalizacja: Wrocław
Moje BMW: 530d
3 z 4 czujników zostały wyjęte oraz przeczyszczone włącznie z bieżniami. Nic to nie pomogło, ale spowodowało, że system wyłączał się przy 50km/h zamiast 60km/h oraz znacząco się uwypuklił problem odbijania hamulca zaraz po jego lekkim naciśnięciu lub tuż przed zatrzymaniem pojazdu (wcześniej zdarzało się tak ze 2 razy na miesiąc i najczęściej przy cofaniu).

Zatem podejrzenie padło na któryś czujnik. Wymiana prawego przedniego czujnika na nowy oryginalny załatwiła sprawę wyłączania się systemu.

Ale dalej pozostał problem odbijającego pedału, więc stary uszkodzony czujnik z prawego koła zamontowałem do lewego, żeby sprawdzić czy problem odbijania nie leży właśnie w tym lewym czujniku. Okazało się, że jest bez zmian. Co więcej, ten "uszkodzony" czujnik nie powoduje obecnie wyłączania się systemu tak jak by można przypuszczać i tak jak robił, gdy był zamontowany przy prawym kole.

Ręce opadają. Jakieś rady lub pomysły?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E39] Błąd w ABS ASC (zrzuty z INPA, DIS)
PostNapisane: 28 lutego 2011, 23:03 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Posty: 986
Lokalizacja: Bydgoszcz
Moje BMW: E46
Kod silnika: M43TU
wymien ten czujnik na inny ( czasem zdarza sie ze niby ok a jest felerny/[rzeklamuje - najlepiej podmien od kogos jak masz mozliwosc ) i zajedz do kogos kto ma full softa i niech na nowo zaprogramuje modul ABS/ASC.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E39] Błąd w ABS ASC (zrzuty z INPA, DIS)
PostNapisane: 15 marca 2011, 08:31 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 228
Lokalizacja: Drezdenko
Moje BMW: E46
Kod silnika: M47N
Witam. Gustuff udalo ci sie cos ustalic w sprawie tych bledow? Mam podobne objawy tylko ze INPA pokazala blad 214 signal speed i jest to niby czujnik impulsow predkosciomierza. W innych bmkach znajduje sie on w tylnym moscie ale w moim nic takiego tam nie ma i nadal niwiedza

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E39] Błąd w ABS ASC (zrzuty z INPA, DIS)
PostNapisane: 15 marca 2011, 18:15 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 83
Lokalizacja: Wrocław
Moje BMW: 530d
Cześć. Gdyby udało się w pełni naprawić to bym napisał, ale się nie udało... :mur:

Problem z wyłączaniem ABS/ASC przy 60kmh, tak jak napisano wyżej, zamienił się początkowo w problem pojawiający się przy 50km/h po wyciąganiu i czyszczeniu czujników oraz koronek. Definitywnie pomogła wymiana czujnika prawego przedniego koła.
Dodatkowo dałem nowy tylny lewy, ponieważ stary nie chciał wyjść, ale problem z odbijającym hamulcem pozostał. Po jego wymianie nic się nie zmieniło. Po wielu kombinacjach, zmianach sterownika, zamienianiach i czyszczeniach czujników oraz złączek udało się zrobić tak, że problem odbijającego hamulca pojawia się dosyć rzadko.
Udało mi się dotrzeć do faktury, z której wynika, że niedługo po kupnie auta zmieniałem przednie prawe łożysko, niestety wsadzono Mayle, czyli chyba niezbyt wysoka półka.
Osobiście obstawiam właśnie problemy z paskiem magnetycznym na tym łożysku. Dlatego też jeden czujnik, tracąc z wiekiem parametry, zaczął generować błąd ABS przy 60km/h (ten sam czujnik przerzucony na lewe koło błędu takiego nie generuje).


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot], Google Adsense [Bot] i 120 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL