BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 17 kwietnia 2024, 00:52

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie, odśwież istniejący podobny temat a jeżeli takiego nie ma, możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji


Tematy związane z ze starszymi modelami BMW takimi jak E36, E34, E32, E12 etc. prosimy zakładać w dziale Young & Oldtimery



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: [E46] 323iA Automatyczna skrzynia biegow 5HP19- wynik badan
PostNapisane: 17 kwietnia 2011, 07:54 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 45
Posty: 272
Lokalizacja: Warszawa
Witam,

Uzywalem wyszukiwarki na wszelkie sposoby, ale nigdzie nie znalazlem opisu problemu, ktory niedawno wystapil w moim samochodzie.
Otoz ktoregos pieknego dnia, kiedy to zdecydowalem sie na duzy przeglad (wahacze, laczniki, koncowki, hamulce, oleje itp) i zainwestowalem w samochod niemala kwote, wyjechalem z warsztatu przekonany, ze na jakis czas mam spokoj i... zepsula mi sie skrzynia automatyczna :kwasny: Zalamalem sie prawie, bo sami wiecie ile remont skrzyni kosztuje. Objaw byl taki, ze po zapieciu biegu D lub R, ze skrzyni wydobywal sie okrutny halas, tak jakby tarcie metalu o metal. Auto jechalo jednak normalnie, blad skrzyni sie nie pokazal. Pojechalem wiec do SAMKO, warsztatu (ktory notabene ODRADZAM ze wszystkich sil - opisze to w stosownym dziale) zajmujacego sie skrzyniami automatycznymi. Mialem tam najblizej ze wzgledu na miejsce zamieszkania. Pan uruchomil samochod, zapial bieg, posluchal, nie przejechal nawet metra (!) i zdiagnozowal, ze skrzynia jest ok, ale silnik jest do wymiany. Zapytalem: jak to?? Silnik do wymiany? Przeciez wszystko z silnikiem jest ok, pracuje normalnie a halasy pojawiaja sie po wbiciu biegu? Niestety pan byl na tyle przekonany, ze to silnik, ze nawet nie chcial dalej gadac. Pojechalem wiec do firmy Midparts, gdzie Panowie osluchali i stwierdzili, ze na poczatek wymienia olej i filtr (650 pln) i moze to pomoze. Nie chcialo mi sie w to wierzyc, poniewaz dzwiek wskazywal na ewidentne uszkodzenie mechaniczne, a nie na tarcie czegos co pracuje zle na skutek zlego oleju. Nie sadzilem rowniez, ze stan oleju moze sie pogorszyc tak drastycznie w ciagu kilku sekund. Wymiana sie przydala, bo dowiedzialem sie przy okazji, ze olej w skrzyni zalany byl przez fabryke , a filtr datowany byl na rok 1999. Problemu halasu wymiana jednak nie zlikwidowala. Mily Pan poradzil mi zdjecie i rozebranie skrzyni i ocene jej stanu, gdzie koszt samego wymontowania i zamontowania to 1200 pln, do tego dochodzila ewentualna naprawa i regeneracja konwertera/przekladni hydrokinetycznej, ktora robi sie przy kazdej okazji wyjecia skrzyni. Zaraz po powrocie do domu otworzylem komputer i zaczalem zglebiac swoja wiedze nt skrzyn automatycznych, konwerterow, objawow i wszystkiego co moze sie wiazac z kosztmi napraw. Dla pewnosci odwiedzilem rowniez serwis BMW Pawlowski w Lomiankach, ktory cenie za wiele poprawnie wykonanych napraw i tam dowiedzialem sie, ze halas pochodzi w 100% z konwertera i zeby jezdzic do jego wymiany jak najmniej albo wcale. Nowy konwerter, ktory wystepuje tylko i wylacznie w oryginale kosztuje ok 7500 pln, regeneracja mojego ok 600-700 pln w zaleznosci od stopnia zuzycia i tego, czy w ogole do regeneracji sie nadaje. Regeneracja wiaze sie niestety jednak z rozcinaniem elementu, naprawy i potem jego zespawania. Jakos nie ufam takim naprawom i troche sie ich boje. Zaczalem wiec szukac uzywki. Okazuje sie, ze zakup uzywanego konwertera to koszt miedzy 150 a 400 pln. Trzeba miec jednak silna wiare w to co mowi sprzedajacy, ktory zapewnia nas, ze sprzeglo pochodzi z auta o malym przebiegu i jest w idealnym stanie. Nie jestesmy w stanie sprawdzic czy jest dobre czy nie poprzez same ogledziny z zewnatrz. Jedyne co mozemy zrobic, to wlozyc paluch przez otwor w konwerterze i ocenic stan oleju, na ktorym pracowal. Rozpisalem sie troche, ale teraz do rzeczy. Jezeli masz w aucie taki objaw, ze przy zapinaniu biegu wydobywa Ci sie metaliczny dzwiek z okolic skrzyni, takie charakterystyczne ocieranie metalu o metal, mozesz miec pewnosc, ze skonczyl Ci sie konwerter. Stawiasz samochod na kolkach, zeby nie spowodowac wiekszej awarii i szukasz sprawnej czesci zamiennej. Wymieniasz i wszystko wraca do normy. U mnie wrocilo, ale tylko dlatego, ze poza halasem skrzynia pracowala normalnie i zmieniala biegi jak nalezy.
Panowie. Zanim wiec slepo uwierzycie warsztatowi od skrzyn automatycznych, ze niezbedne jest w takim przypadku rozebranie skrzyni i jej remont, ktory na dzien dobry kosztowal bedzie 3500 , zastanowcie sie, czy rzeczywiscie jest potrzebny. Naprawa mojej usterki to koszt konwertera - 300 pln, koszt wyjecia i wlozenia skrzyni - 350 pln i dolewka oleju, ktory przy tej operacji zawsze gdzies w niewielkich ilosciach ucieknie - 80 pln za litr. Zamykamy sie wiec w kwocie ok 750 zlotych, przy czym nie oddajemy auta w rece rzeznika, a osobie, ktora jakiekolwiek pojecie o skrzyniach automatycznych ma. Wszak montaz konwertera jest bardzo prosty, ale zrobic to trzeba odpowiednio. Nietrudno zamontowac go zle (chociaz pasuje) i zepsuc cala skrzynie biegow.

Szanowny uzytkowniku forum, jezeli doczytales az dotaz, chcialbym Ci podziekowac za wytrwalosc, zyczyc bezawaryjnej jazdy Twoim BMW i Wesaolych Swiat Wielkanocnych, ktore sa juz za tydzien.

_________________
Pozdrawiam,
L.

Obrazek
Oceń mojego byłego białego sedana
... i mój przyrząd do odreagowywania stresu


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] 323iA Automatyczna skrzynia biegow 5HP19- wynik badan
PostNapisane: 17 kwietnia 2011, 08:30 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Wiek: 32
Posty: 1174
Lokalizacja: Jarocin
Moje BMW: E92 335i,m3f80 18r
Kod silnika: N54b30&s55b30
Garaż: N54garage
bardzo fajnie opisane i po przeczytaniu jednak wymienię olej u siebie w automacie

_________________
335i n54 single turbo
http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=86&t=161088&start=280
N54garage


Ostatnio edytowano 17 kwietnia 2011, 09:31 przez Mr.Klopot, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] 323iA Automatyczna skrzynia biegow 5HP19- wynik badan
PostNapisane: 17 kwietnia 2011, 08:39 
Offline
Forumowicz

Wiek: 45
Posty: 289
Lokalizacja: BSK & FMI
Moje BMW: E46 320d
Kod silnika: M47N
Bardzo dobry post. Na pewno komuś w przyszłości przyda się ta wiedza.
PS. Jeżeli chodzi o długość tematu to ja wole czytać długie pełne i konkretne wypowiedzi niż nic nie wnoszące zdania które są pisane tylko w celu nabijania postów.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] 323iA Automatyczna skrzynia biegow 5HP19- wynik badan
PostNapisane: 10 lutego 2015, 18:52 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 34
Posty: 115
Moje BMW: E46
Kod silnika: M54B30
lookier, mógłbyś polecic warsztat od automatów bo mam zamiar profilaktycznie zmienić olej :)

_________________
Zobacz i oceń mojego kruka :) -->> http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=150640


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] 323iA Automatyczna skrzynia biegow 5HP19- wynik badan
PostNapisane: 10 lutego 2015, 21:04 
Offline
Forumowicz

Posty: 287
Moje BMW: 330Ci
Kod silnika: M54B30
Każdy, w miarę ogarnięty mechanik wymieni olej w ASB bez problemu. Jednak ja poleciłbym osobisty zakup dedykowanego oleju i filtra i uszczelki pod miskę ponieważ warsztaty samochodowe często idą na łatwiznę kupując w lokalnych hurtowniach olej który nie zawsze jest idealny dla skrzyni w której mają dokonać wymiany oraz najtańsze filtry. Niewłaściwy olej to bankowe kłopoty !
Do skrzyni 5HP19 jedyny i właściwy olej to Mobil ATF LT 71141 (kiedyś Esso).


ten sklep sprzedaje w necie i na allegro oleje i filtry dedykowane do konkretnych ASB
Kupowałem tam ostatnio 10 litrów tego oleju - zrzucałem skrzynię i robiłem kompletną wymianę oleju spuszczając go ze skrzyni, konwertera i obiegu chłodzącego. Skrzynia pracuje perfekcyjne !
ps. warto po takiej usłudze sprawdzić po kilku dniach stan oleju oraz czy miska jest sucha. Często trzeba dolać 100-200ml ponieważ podczas wymiany mechanik nie przestrzega procedury serwisowej - powinno się wbijać kilkakrotnie wszystkie biegi i dać skrzyni chwilę popracować na nich. Ponadto uszczelkę miski można zwyczajnie zmiażdżyć dociągając śruby niewłaściwym momentem lub przykręcając je w niewłaściwej kolejności. Dlatego polecam dokładnie obejrzeć łączenie miski ze skrzynią i sprawdzić czy nie pojawiają się wycieki oleju.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] 323iA Automatyczna skrzynia biegow 5HP19- wynik badan
PostNapisane: 10 lutego 2015, 22:40 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 34
Posty: 115
Moje BMW: E46
Kod silnika: M54B30
A do m54b30 były montowane tylko skrzynie ZF 5HP19?
Mogłbyś podać mi w jakiej cenie kupowałeś olej, filtr i uszczelkę ?

Niby mam 111tys.km (potwierdzony w ASO, zgodny z książką i fakturami z zakupów) i na 99,9% olej nie był wymieniany nigdy. Skrzynia chyba (bo to mój pierwszy automat) nie wykazuje żadnych niepokojących zachowań, ale myślę, że taka profilaktyka nie powinna zaszkodzić :)

_________________
Zobacz i oceń mojego kruka :) -->> http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=150640


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] 323iA Automatyczna skrzynia biegow 5HP19- wynik badan
PostNapisane: 10 lutego 2015, 22:58 
Offline
Forumowicz

Posty: 287
Moje BMW: 330Ci
Kod silnika: M54B30
Ja olej wymieniam co 60 tys.km i nigdy nie miałem problemu ze skrzyniami ASB. Kupowałem 10 litrów tego oleju za 240zł.
Poniżej masz link z aukcji :
http://allegro.pl/mobil-atf-lt-71141-10 ... 81154.html

ps. niektórzy użytkownicy zgodnie z zaleceniami BMW jeżdżą na fabrycznie zalanym oleju do 200-250kkm. Producent aut chyba nie przewiduje wymian oleju w tych skrzyniach co miało przekonać kupujących auto w salonach do niższych kosztów eksploatacji tego auta. Efekty takiego użytkowania są łatwe do przewidzenia. Uszkodzenia skrzyni, konwertera, płyty sterującej, drastyczny spadek kultury pracy przekładni itd.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] 323iA Automatyczna skrzynia biegow 5HP19- wynik badan
PostNapisane: 11 lutego 2015, 18:47 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 34
Posty: 115
Moje BMW: E46
Kod silnika: M54B30
Kolego, a olej wymieniasz sam, czy oddajesz auto gdzieś do serwisu? Jeśli tak to do jakiego?

_________________
Zobacz i oceń mojego kruka :) -->> http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=150640


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] 323iA Automatyczna skrzynia biegow 5HP19- wynik badan
PostNapisane: 11 lutego 2015, 19:09 
Offline
Forumowicz

Posty: 287
Moje BMW: 330Ci
Kod silnika: M54B30
Wymiana oleju to banał, tak jak napisałem - każdy, nawet przeciętny mechanik to ogarnie. Wystarczy kanał albo podnośnik i w 30-40 minut można to zrobić kompleksowo . Ja musiałem zdjąć skrzynię, a to już inna zabawa…zrzucanie wydechu, wału itd. Robiłem wszystko samodzielnie, ale miałem wynajęty warsztat z podnośnikiem i narzędziami.

Przydatne filmiki :
5HP19
https://www.youtube.com/watch?v=S8jcRd4gyWc
6HP19
https://www.youtube.com/watch?v=ZRrgmfM8VlQ

W drugim filmie pokazano w jakiej kolejności powinieneś dokręcać śruby mocujące miskę olejową ;)
Pociesz się że nie posiadasz skrzyni 6HP19 montowanej w późniejszych modelach. Filtr w tej skrzyni jest zintegrowany z miską - koszt kilkukrotnie wyższy niż filtr do 5HP19. Z olejem do 6HP19 też jest także drożej - tylko oryginalny ZF lub równie drogi Ravenol.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] 323iA Automatyczna skrzynia biegow 5HP19- wynik badan
PostNapisane: 11 lutego 2015, 19:35 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 34
Posty: 115
Moje BMW: E46
Kod silnika: M54B30
Dzwoniłem do jednego warsztatu od asb i gość mi powiedział, że wymiana dynamiczna specjalnym urządzeniem u niego to koszt 150-200 zł plus materiał czyli olej, uszczelka i filtr. Powiedział mi też, że zalewa olej tylko Ravenol bo taki spełnia wymogi bmw i że nie ma z tym kłopotu. Podpowiedz mi więc jak to jest z tym olejem? Pogrzebałem w necie i ludzie piszą o Mobilu, do którego podrzuciłeś mi link. Dlaczego więc koleś mówi o Ravenolu? Czy te oleje można stosować zamiennie i czy mają te same właściwości itp itd? Powiedział mi też, że jak przyjadę ze swoim olejem to również nie będzie problemu i że dla niego to żadna różnica gdzie to kupię.

_________________
Zobacz i oceń mojego kruka :) -->> http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=150640


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] 323iA Automatyczna skrzynia biegow 5HP19- wynik badan
PostNapisane: 11 lutego 2015, 19:52 
Offline
Forumowicz

Posty: 287
Moje BMW: 330Ci
Kod silnika: M54B30
O Ravenolu wiem tylko tyle że jest droższy. Ja zalewałem kilkakrotnie olej który Tobie podawałem w linku z allegro i zawsze było OK.
W dynamiczną wymianę uwierzę tylko jak na własne oczy zobaczę że faktycznie ma taki sprzęt i przy jego użyciu przeprowadzi wymianę. Większość mechaników wspomina o mechanicznej wymianie tylko po to żeby podwyższyć koszt robocizny a robią i tak jak na załączonych filmikach ;)
Na Twoim miejscu zakupiłbym 10 litrów tego oleju który podałem Tobie w aukcji, do tego dobry filtr z uszczelką i normalnie wymieniłbym olej. Zużyjesz około 6-6,5 litra a 4 litry Tobie zostaną. Po tygodniu jeżdżenia spuściłbym tylko olej bez zdejmowania miski i zalał pozostałe 4 litry do skrzyni.
Większość warsztatów spuści stary olej, zdejmie miskę, wymieni filtr i zaleje skrzynię świeżym olejem w ilości 6-6,5ltr. Tak nawet robią ASO w większości aut z ASB.
Dawniej w skrzyniach były korki spustowe w konwerterach i można było spuścić praktycznie 90% oleju jakim napełniano skrzynie. Te czasy już minęły i procedury wymiany znacznie uproszczono lub całkowicie o nich zapomniano oferując skrzynie teoretycznie "bezobsługowe".


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] 323iA Automatyczna skrzynia biegow 5HP19- wynik badan
PostNapisane: 11 lutego 2015, 20:27 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 34
Posty: 115
Moje BMW: E46
Kod silnika: M54B30
Zastanawiam się nad tym warsztatem, a że będę przy wymianie to będę widział czy robi to dynamicznie czy statycznie ;)
Jeśli chodzi o cenę oleju to jak mi wyjdzie 100 zł więcej to nie jest to żaden koszt za cenę komfortu psychicznego że mam odpowiedni olej :). Gość mówi, że sprzęt odpowiedni posiada. No nic, kwestia jeszcze do przemyślenia bo planuję wykonać "zabieg" jakoś na wiosnę. Dzięki kolego za pomoc i podpowiedzi!

_________________
Zobacz i oceń mojego kruka :) -->> http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=150640


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] 323iA Automatyczna skrzynia biegow 5HP19- wynik badan
PostNapisane: 11 lutego 2015, 20:27 
Offline
Forumowicz

Posty: 399
Lokalizacja: HGW
Moje BMW: e90 318i
Kod silnika: N46B20B
Witajcie koledzy,
mam pytanie odnośnie automatycznej skrzyni biegów w swojej e36- A5S 310Z -otóż nie świecą się żadne kontrolki ani nic, ale jest ciekawy objaw:
zapalam, wbijam D i w drogę, zmienia ładnie biegi, 1,2,3,4,5 i gdy się trochę podgrzeje, gdy zatrzymam się, ewidentnie rusza z 3 biegu....jak położe wtedy nogę na podłodze to po 2-3s zbije do 1 i ogień wtedy każdy bieg po kolei tak jak powinna. Dziwna sprawa,
W trybie sport raz działa tak, że od 1szego startuje a czasami startuje z wyższego biegu. Inpa nie wskazuje na błędy. Wyłączenie na N i wrzucenie na D powoduje że skrzynia rusza z 1 ale jak minie 3 bieg np już bedac na 4 to zrzuca tylko do 3ciego znowu.

Ogólnie nie szarpie, dziś bedac u mechanika kazałem sobie sprawdzic przy okazji stan oleju, podobno było o 1.8L za mało, ale co ciekawe-nic to nie zmieniło.

Sytuacja o tyle wkurzająca, że w momencie gdzie pasuje szybciej ruszyć na skrzyżowaniu wręcz nie da się..bo zanim załapie zeby wystartować z 1szego biegu to już mogę komuś np zajechać drogę....

Zna ktoś taki przypadek?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] 323iA Automatyczna skrzynia biegow 5HP19- wynik badan
PostNapisane: 11 lutego 2015, 20:41 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 34
Posty: 115
Moje BMW: E46
Kod silnika: M54B30
Zrobiłeś tylko dolewkę oleju, czy wymieniłeś cały?

_________________
Zobacz i oceń mojego kruka :) -->> http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=150640


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] 323iA Automatyczna skrzynia biegow 5HP19- wynik badan
PostNapisane: 14 lutego 2015, 20:33 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 34
Posty: 115
Moje BMW: E46
Kod silnika: M54B30
irakleo napisał(a):
Wymiana oleju to banał, tak jak napisałem - każdy, nawet przeciętny mechanik to ogarnie. Wystarczy kanał albo podnośnik i w 30-40 minut można to zrobić kompleksowo . Ja musiałem zdjąć skrzynię, a to już inna zabawa…zrzucanie wydechu, wału itd. Robiłem wszystko samodzielnie, ale miałem wynajęty warsztat z podnośnikiem i narzędziami.

Przydatne filmiki :
5HP19
https://www.youtube.com/watch?v=S8jcRd4gyWc
6HP19
https://www.youtube.com/watch?v=ZRrgmfM8VlQ

W drugim filmie pokazano w jakiej kolejności powinieneś dokręcać śruby mocujące miskę olejową ;)
Pociesz się że nie posiadasz skrzyni 6HP19 montowanej w późniejszych modelach. Filtr w tej skrzyni jest zintegrowany z miską - koszt kilkukrotnie wyższy niż filtr do 5HP19. Z olejem do 6HP19 też jest także drożej - tylko oryginalny ZF lub równie drogi Ravenol.


kolego wymienialem przedwczoraj pasek wieloklinowy z pompa wody napinaczami itp. zdjalem obudowy od skrzyni i znalazlem tam zielona naklejke z takim numerem :83220024359. wychodzi na to ze moja skrzynia to nie zf a GM A5S390R, a do tych skrzyn prawdopodobnie zalewa sie olej texaco ? :looka: Oczywiscie na naklejce jest informacja ze olej jest lifetime ze wymiana grozi uszkodzeniem skrzyni itp. co ty na to?

_________________
Zobacz i oceń mojego kruka :) -->> http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=150640


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] 323iA Automatyczna skrzynia biegow 5HP19- wynik badan
PostNapisane: 15 lutego 2015, 19:59 
Offline
Forumowicz

Posty: 287
Moje BMW: 330Ci
Kod silnika: M54B30
Na tabliczce masz napisane wielkimi literami - ZF albo GM. Nie mam szklanej kuli i nie wywróżę Tobie jaką masz przekładnię ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] 323iA Automatyczna skrzynia biegow 5HP19- wynik badan
PostNapisane: 15 lutego 2015, 20:49 
Offline
Forumowicz

Posty: 399
Lokalizacja: HGW
Moje BMW: e90 318i
Kod silnika: N46B20B
r4dkoo napisał(a):
Zrobiłeś tylko dolewkę oleju, czy wymieniłeś cały?



dolewkę


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] 323iA Automatyczna skrzynia biegow 5HP19- wynik badan
PostNapisane: 15 lutego 2015, 21:09 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 34
Posty: 115
Moje BMW: E46
Kod silnika: M54B30
No niestety jesteś w błędzie bo u mnie nie ma żadnej naklejki z ZF lub GM (a jeśli nawet jest to być może od góry skrzyni i nie widać co na niej jest). Ten numer to numer katalogowy BMW oleju jaki został zastosowany w skrzyni, a numer ten oznacza olej TEXACO ;). Po przekopaniu internetu wiem że ten olej był zalewany wyłącznie do GM. Doczytałem ze w e46 330xi były tylko skrzynie A5S390R.
Problem natomiast mam innego typu, mianowicie numerek który podałem oznacza olej Texaco ETL 8072B koloru zielonego, a nigdzie nie można (chyba) go dostać. Jest natomiast olej Texaco ETL 7045E koloru żółtego, jest dostępny i to w bardzo przyzwoitych cenach, z tym ze BMW oznaczyło go jako numer 83 22 0 026 922. Stosując się do naklejki na skrzyni żeby zalewać ten pierwszy (zielony :P chociaż przypuszczam, że kolor nie ma tu nic do rzeczy) nie wiem czy mogę zalać skrzynię tym drugim, który jest dostępny w sprzedaży. Myślisz, że można stosować te oleje zamiennie i nie wywoła to żadnych negatywnych skutków w skrzyni? Patrząc na numery to ten drugi ma wyższy numer, więc tak jakby był technologicznie ?lepszy?. Pewnie jestem przewrażliwiony, ale byłbym wdzięczny, jeśli masz możliwość pomóc mi ;). A może wiesz, gdzie sprzedają i czy wogóle olej Texaco ETL 8072B?

_________________
Zobacz i oceń mojego kruka :) -->> http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=150640


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] 323iA Automatyczna skrzynia biegow 5HP19- wynik badan
PostNapisane: 15 lutego 2015, 21:13 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 34
Posty: 115
Moje BMW: E46
Kod silnika: M54B30
12345Artur napisał(a):
r4dkoo napisał(a):
Zrobiłeś tylko dolewkę oleju, czy wymieniłeś cały?



dolewkę


Nie jestem specem od automatów, ale nie wygląda mi to na olej. Proponuję zajrzeć na forum autojozefow.pl i poszukać czy nie miał już ktoś podobnego problemu, ewentualnie założyć swój temat lub poprostu zadzwonić i zapytać.

_________________
Zobacz i oceń mojego kruka :) -->> http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=150640


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] 323iA Automatyczna skrzynia biegow 5HP19- wynik badan
PostNapisane: 26 lutego 2015, 20:19 
Offline
Forumowicz

Posty: 399
Lokalizacja: HGW
Moje BMW: e90 318i
Kod silnika: N46B20B
co do mojego problemu... skasowanie adaptacji rozwiązało problem. Głupia sprawa... :zawstydzony:


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 77 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL