BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 11 maja 2024, 18:32

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie, odśwież istniejący podobny temat a jeżeli takiego nie ma, możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji


Tematy związane z ze starszymi modelami BMW takimi jak E36, E34, E32, E12 etc. prosimy zakładać w dziale Young & Oldtimery



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [e46]330d Problem z temperatura i klimatyzacja
PostNapisane: 5 czerwca 2011, 15:20 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Wiek: 37
Posty: 2202
Moje BMW: e92
Garaż: Jest - E92 http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=158707
Było - E91 http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=147240
Bylo - e46 330d
Witam
Na poczatku z racji tego ze to moj pierwszy post u Was na forum Witam wszystkich milosnikow marki BMW! :)
A teraz do rzeczy...Tydzien temu oddalem auto do mechanika w celu naprawy klimatyzacji ktora w ogole nie dzialala mimo tego ze byla "naladowana". Zostal wymieniony pasek klinowy, napinacz, czujnik temp zew. i cos grzebane przy pompie klimatyzacji. Jezdzilem pare dni bylo niby wszystko ok ...lecz wczoraj juz zauwazylem ze klima cos slabo dziala, kiedy zalaczazlem obieg wewnetrzny wydawalo mi sie ze jest lepiej. Na trasie powiedzmy ze chlodzila lecz kiedy jezdzilem w korkach klima padala i jedyniue bylo czuc smrod jaki jest przy wylaczaniu klimy. Dzis natomiast problem sie pogorszyl. Do tego co wyzej opisane doszlo to ze auto zaczelo nabierac wysoka temperature i kiedy wciskalem gasz auto nie chcialo jechac wiecej niz powyedzmy 60km/h i do 1.5-2 tys obr. Zatrzylalem sie wiec zeby dolac plynu chlodniczego dolalem ok 1l i auto chodzilo na zaplonie z wlaczonym wiatrakiem zeby go schlodzic, po chwili ruszylem i znowu to samo temp pod czerwone pole, zatrzymalem sie odczekalem dolalem jeszcze raz plynu az sie wylewal i ruszylem. Temp byla caly czas wysoka lecz nie przekraczaja 2 tys obrotow dojechalem do domu. Teraz auto sie chlodzi a jutro zamierzam podjechac do tego mechanika ktory mi to robil i wygarnac mu temat tylko nie dokonca wiem czy to jego wina? Dodam ze wczesniej nigdy auto sie nie grzalo mimo tego ze nawet ten wentyator od klimy nie dzialal. rok auta 2001 po lifcie zew. Dodam jeszcze ze przy odkrecaniu korka od plynu chlodniczego nic nie bulgotalo ani woda nie byla tak goraca jak wskazywala na to kontrolka, natomiast weze byly gorace. Przypomnialo mi sie jeszcze ze jak probowalem ochlodzic silnik poprzez wlaczenie cieplego powietrza do srodka - to powietrze wcale nie bylo takie cieple.

_________________
320 km / 650nmm by TC :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46]330d Problem z temperatura i klimatyzacja
PostNapisane: 5 czerwca 2011, 17:24 
Offline
Specjalista
Avatar użytkownika

Wiek: 42
Posty: 2235
Lokalizacja: Nasielsk
Moje BMW: E39
Kod silnika: M52B28
Masz zapowietrzony układ chłodzenia.
Poszukaj tematów pod tytułem "odpowietrzenie".

Wentylator klimatyzacji musi być sprawny ponieważ gaz w układzie AC rozgrzewa się do wysokiej temperatury, dopóki nie zostanie schłodzony, kompresor nie tłoczy go, więc klima nie działa.

Kolejny minus to taki że chłodnica klimy jest przed tą od płynu chłodniczego. Gorąca chłodnica klimy znacznie obniża zdolność odprowadzenia ciepła tej od płynu chłodniczego.

Reasumując w E46 (ale nie tylko) jazda na załączonej klimie, w korkach, powoduje obniżenie zdolności do odprowadzenia ciepła przez chłodnicę płynu silnika, a co za tym idzie jego przegrzewanie (wskazówka na czerwonym polu).

Zacznij od odpowietrzenia układu chłodzenia.
Napraw wentylator, do czasu usunięcia usterki nie używaj klimatyzacji na postoju i przy prędkościach poniżej 60 km/h.

Wentylatory elektryczne w BMW po 98r. w większości szwankują z powodu modułu sterującego prędkością pracy wentylatora (znajduje się on na obudowie wentylatora).
Najtaniej wychodzi wymienić cały wentylator wraz z modułem (koszt od 150 zł za używany wiatrak), wiąże się to jednak z potrzebą demontażu pasa przedniego (zderzak itd.) :(
Problem ten przerabiałem wiele razy ;)

_________________
Diagnostyka Komputerowa/Autoalarmy/CB/LPG



Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46]330d Problem z temperatura i klimatyzacja
PostNapisane: 5 czerwca 2011, 18:42 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Wiek: 47
Posty: 3258
Lokalizacja: Lublin
Moje BMW: E46 Touring
Kod silnika: Klekot M47
Toudi napisał(a):
Najtaniej wychodzi wymienić cały wentylator wraz z modułem (koszt od 150 zł za używany wiatrak), wiąże się to jednak z potrzebą demontażu pasa przedniego (zderzak itd.)

Na szczęście w 320d nic oprócz górnych osłon silnika i dolnej osłony silnika nie trzeba demontować :ok:

_________________
Moje BMW e46 Touring 99" - Fafik_____________________________________________Grosz do grosza... :)
///podpis niezgodny z regulaminem
Hobby: Sutenerstwo, kontrabanda, tkwienie po uszy w "układzie", notoryczna współpraca z WSI ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46]330d Problem z temperatura i klimatyzacja
PostNapisane: 5 czerwca 2011, 21:13 
Offline
Częsty bywalec

Wiek: 34
Posty: 992
Lokalizacja: Bydgoszcz
Moje BMW: e46 330d
Kod silnika: M57
Ja mam takie pytanie z trochę innej beczki.

Raz jadąc w korku,stałem chyba z 1.5 godziny,klima sama się włączyła,/śnieżka na klimatroniku/.
Trochę się tym zdziwiłem,dlaczego tak się stało :?: Czy to normalne,czy mam coś uszkodzone?
Potem sobie tak to tłumaczyłem,że to się włączyło automatycznie żeby włączyć dodatkowe chłodzenie poprzez wentylator klimy,ale jak widzę co Toudi napisał -
Cytuj:
jazda na załączonej klimie, w korkach, powoduje obniżenie zdolności do odprowadzenia ciepła przez chłodnicę płynu silnika, a co za tym idzie jego przegrzewanie (wskazówka na czerwonym polu).
sam już nie wiem...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46]330d Problem z temperatura i klimatyzacja
PostNapisane: 5 czerwca 2011, 21:41 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Wiek: 37
Posty: 2202
Moje BMW: e92
Garaż: Jest - E92 http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=158707
Było - E91 http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=147240
Bylo - e46 330d
Dzieki wielkie za pomoc toudi ;] Co jeszcze zauwazylem teraz jak jechalem ten wiatrak od klimy kiedy jade chodzi na maksa i go glosno slychac bo szumi a jak zatrzymuje sie to ten szum ustaje i wiatrak chodzi wolno - czy to czasem nie powinno byc na odwrot?? - podczas jazdy chlodzi go powietrze od predkosci a kiedy zatrzymuje sie powinien chodzic szybko by dalej chlodzic tak?

_________________
320 km / 650nmm by TC :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46]330d Problem z temperatura i klimatyzacja
PostNapisane: 7 czerwca 2011, 22:11 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Wiek: 37
Posty: 2202
Moje BMW: e92
Garaż: Jest - E92 http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=158707
Było - E91 http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=147240
Bylo - e46 330d
Problem po czesci rozwiazany ...wymiana chlodnicy wody. Lecz jest kolejny...wiatrak od klimatyzacji chodzi praktycznie caly czas i zbija temp silnika do jakis 80st ...dziala nawet jak klima i nawiewy sa wylaczone ...pomoze ktos?

_________________
320 km / 650nmm by TC :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46]330d Problem z temperatura i klimatyzacja
PostNapisane: 9 czerwca 2011, 23:10 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Wiek: 37
Posty: 2202
Moje BMW: e92
Garaż: Jest - E92 http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=158707
Było - E91 http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=147240
Bylo - e46 330d
Czytalem mnostwo tematow na forum ale mojego problemu nie znalazlem. Tak jak wyzej napisalem po wymianie chlodnicy i plynow silnik nie moze sie odpowiednio dogrzac. Wiatrak jakby ustal dziala od czasu do czasu ale juz nie na pelnych obrotach. Samochod kiedy nie przekraczam 2 tys obr jest caly czas niedogrzany wskazowka temp zaraz po pierwzej kresce. do pionu wchodzi dopiero jak zaczne przekraczac 2 tys obr. a pozniej znowu spada. Co jest nie tak|? Zle odpowietrzony uklad? zaduzo plynu chlodniczego? czy ten wiatrak tak chlodzi?? Na trasie jak go juz rozgrzalem to temp sie utrzymywala i jak wlaczona klima jest to tez temp predzej trzyma sie pionu. HELP! Aha weze u gory faktycznie sa cieple ale nie gorace.

_________________
320 km / 650nmm by TC :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46]330d Problem z temperatura i klimatyzacja
PostNapisane: 10 czerwca 2011, 09:57 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 37
Posty: 196
Lokalizacja: O-ka
Moje BMW: e90 LCI
Kod silnika: N47D20C
moim zdaniem ewidentnie zapowietrzony :cisza:


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46]330d Problem z temperatura i klimatyzacja
PostNapisane: 10 czerwca 2011, 11:10 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Wiek: 37
Posty: 2202
Moje BMW: e92
Garaż: Jest - E92 http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=158707
Było - E91 http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=147240
Bylo - e46 330d
No tez tak wlasnie dzis doszedlem do wniosku ze nic sie nie moglo popsuc tylko z odpowietrzeniem cos nie tak..tym bardziej ze slyszalem iz w bmw ciezko dobrze odpowietrzyc tzn. trzeba wiedziec jak ;] wydrukuje jakis artykul z forum o odpowietrzaniu i powinno podzialac

_________________
320 km / 650nmm by TC :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46]330d Problem z temperatura i klimatyzacja
PostNapisane: 11 czerwca 2011, 09:34 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Wiek: 47
Posty: 3258
Lokalizacja: Lublin
Moje BMW: E46 Touring
Kod silnika: Klekot M47
TTom3k napisał(a):
wydrukuje jakis artykul z forum o odpowietrzaniu i powinno podzialac

Możesz posiłkować się opisem z "Sam Naprawiam...." e46 :ok:

_________________
Moje BMW e46 Touring 99" - Fafik_____________________________________________Grosz do grosza... :)
///podpis niezgodny z regulaminem
Hobby: Sutenerstwo, kontrabanda, tkwienie po uszy w "układzie", notoryczna współpraca z WSI ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46]330d Problem z temperatura i klimatyzacja
PostNapisane: 12 czerwca 2011, 20:06 
Offline
Specjalista
Avatar użytkownika

Wiek: 42
Posty: 2235
Lokalizacja: Nasielsk
Moje BMW: E39
Kod silnika: M52B28
TTom3k napisał(a):
caly czas i zbija temp silnika do jakis 80st


Gdyby układ był zapowietrzony to chłodnica była zimna, a temperatura silnika wysoka.

TTom3k napisał(a):
jeszcze zauwazylem teraz jak jechalem ten wiatrak od klimy kiedy jade chodzi na maksa i go glosno slychac bo szumi a jak zatrzymuje sie to ten szum ustaje i wiatrak chodzi wolno


Z tego opisu wynika że mówisz o wentylatorze pomiędzy silnikiem, a chłodnicą.
dalej piszesz że ten wentylator pracuje non stop. Taka usterka to wiskoza.

Chyba że ja się mylę i pisałeś o wiatraku który widać od strony zderzaka ;)

_________________
Diagnostyka Komputerowa/Autoalarmy/CB/LPG



Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 91 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL