BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 29 marca 2024, 12:00

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie, odśwież istniejący podobny temat a jeżeli takiego nie ma, możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji


Tematy związane z ze starszymi modelami BMW takimi jak E36, E34, E32, E12 etc. prosimy zakładać w dziale Young & Oldtimery



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 206 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: [e46] jakie klocki i tarcze na przod
PostNapisane: 22 czerwca 2017, 12:27 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 33
Lokalizacja: Łódź
Moje BMW: E46 323i
Kod silnika: M52TUB25
Tarcze, które wczoraj zdjąłem miały wybite logo BMW, klocki nawet nie patrzyłem, ale leżą w bagażniku, więc po pracy zerknę. Stary komplet był już w dość opłakanym stanie. Nowy komplet reaguje zdecydowanie przy lżejszym naciśnięciu pedału hamulca. Co prawda od wymiany zrobiłem raptem 20km i starałem się ich nie orać, żeby się w miarę "ułożyły". Dzisiaj wieczorem mam małą traskę do zrobienia, to będę wiedział dokładniej jak się zachowują. Komplet kupiłem w dość dobrej cenie (tak mi się wydaje) - 355zł, nie pamiętam ile za sztukę, jak będę w domu to zerknę na paragon. Też obawiam się pokrzywienia bo sporo takich informacji na forach, ale jestem dobrej myśli, niesprawność układu raczej wykluczam, tłoczki chodzą bez zbędnego oporu, gumki w dobrym stanie, nie sparciałe. Jeżeli coś będzie się działo to teoretycznie są dwa lata gwarancji...
Jakieś 15 000 km temu zakładałem komplet Textara na tył i w zasadzie do tej pory nic się nie dzieje, a zużycie jak do tej pory jest znikome.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] jakie klocki i tarcze na przod
PostNapisane: 22 czerwca 2017, 13:10 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 276
Moje BMW: 330d e46
Kod silnika: M57D30
Garaż: Mój garaż;-)
Na tyle to i ja nie mam zadnych problemów. Co do gwarancji na tarcze to podstawą jest dobrze oczyszczona piasta (prawie do żywego) bo póżniej potrafią powiedzieć że tarcza była nierównomiernie dociśnięta do piasty.

Czekam, co się będzie działo po 2kkm u Ciebie;d


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] jakie klocki i tarcze na przod
PostNapisane: 22 czerwca 2017, 14:41 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 452
Moje BMW: E60
Kod silnika: N52B25AF
karolok napisał(a):
Na tyle to i ja nie mam zadnych problemów. Co do gwarancji na tarcze to podstawą jest dobrze oczyszczona piasta (prawie do żywego) bo póżniej potrafią powiedzieć że tarcza była nierównomiernie dociśnięta do piasty.

Czekam, co się będzie działo po 2kkm u Ciebie;d



Textar, TRW, Zimmermann, Ate, Ferodo, Brembo to porównywalny poziom jeżeli chodzi o jaką taką renomę, a jeżeli spytasz kogoś z branży nieoficjalnie to zrozumiesz czemu przy niektórych praktycznie nie ma różnic.
Jeżeli nie kupisz za twardych klocków ze zbyt mocnym initial bite, masz sprawne zaciski, tarcza nie miała bicia jako nowa (została sprawdzona po montażu pod tym kątem), nie masz luzów na piastach, a pomiędzy piastami, a tarczami i pomiędzy tarczami, a felgami nie ma jakiegoś nalotu, rdzy lub innego syfu, "dotarłeś" klocki i tarcze przez 200-300 km po założeniu i klocki się nie zeszkliły (efekt to piszczenie), a ponadto nie robisz akcji w stylu: hamowanie z 200 km/h do zera i postój na zblokowanych hamulcach przez dłuższy czas (punktowe ściśnięcie tarczy powoduje, że nierównomiernie wytraca temperaturę i się wichruje), a ponadto nie masz innych problemów z ukł. hamulcowym, kierowniczym, zawieszeniem czy kołami to klocki i tarcze będą "żyć" i nie będziesz musiał snuć domysłów czy Textar gnie się bardziej niż ATE. Oczywiście uogólniam, bo obok specyfikacji konkretnego setupu dochodzi też użytkowanie, a błoto, piach itp. przygody to mordercy tarcz i klocków, ale też zacisków i nie trzeba być żadnych rajdowcem, a wystarczy regularne podróżowanie po żwirówkach żeby w klocki powtapiały się kamienie, co nie tylko zżera tarcze i powoduje charakterystyczne rowkowanie, ale też może prowadzić do szybszego przegrzewania się tarczy przy hamowaniu, a woda z kolei nawet kiedy nie katujemy hamulców w kałużach to i tak powoduje bardzo szybką eksploatację zacisków, a nic tak nie demoluje tarcz jak niesprawny zacisk, który nie odbija w prawidłowy sposób i nagrzewa tarczę przy każdej podróży, a przez to z kolei tarcza, która powinna wytrzymać hamowanie z 200 km/h wymięka przy niższej prędkości i się przegrzewa. Masa opowieści o tych "lipnych" tarczach co robią się fioletowe po jednym hamowaniu to właśnie problemy z zaciskami. Jeżeli po zwykłej podróży bez ostrego hamowania masz którąkolwiek felgę gorącą tak, że parzy w ręce to zacisk (mimo jego uroku, który może dalej mieć) nadaje się do rozbiórki i weryfikacji, a że reparaturki (np. Freikina) kosztują kilkadziesiąt zł to warto raz na te 100 tys. albo po prostu przy wymianie płynu hamulcowego - zrobić ten temat. Podkreślam, że nie bronię żadnego producenta, bo wiem, że nawet najlepsza tarcza może mieć bicie jako nówka, a zmierzam do tego, że ludzie po prostu tworzą urban legends jak przy wyborze oleju. ;)

Przy okazji zwracam uwagę, że masa ludzi kiedy przegrzeje tarczę to albo oddaje ją na przetoczenie albo "rozjeżdża" odbarwienia i myślą, że już jest ok. Nie - już nie jest ok. Tarcza - choćby miała dopiero 2 tys. km - po przegrzaniu nadaje się do śmietnika, bo może pęknąć choćby była najlepszej marki i chwaliło ją pół forum.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] jakie klocki i tarcze na przod
PostNapisane: 24 czerwca 2017, 08:03 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 36
Posty: 3643
Lokalizacja: PL / DE / NL / UK
Moje BMW: E46
zagalopowaliście się troszkę. producent, ktory robi tarcze czy klocki na montaz fabryczny stoi duzo wyzej od koncesjonera części, ktory projektuje głównie uklad hamulcowy. nie ma tak kolorowo. producentem ukladu hamulcowego moze byc bosch, ate lub trw. koncesjonerem klocków valeo i ate.

załóżmy klocki może produkować trw, ferodo jurid i textar.

z czego te 3 ostatnie firmy mogą je dawać producentom ukladów hamulcowych na montaz fabryczny, ale producent ukaldu hamulcowego nie wytwarza tarcz i klocków sam i jakosciowo nie ma co tego porownywać ;)

_________________
Masz problem z układem zapłonowym w BMW z LPG? Napisz na pw, pomogę Ci :)
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] jakie klocki i tarcze na przod
PostNapisane: 26 czerwca 2017, 09:53 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 276
Moje BMW: 330d e46
Kod silnika: M57D30
Garaż: Mój garaż;-)
Dziś po przyjechaniu do roboty, jakieś 20km, zrobiłem test. Tył i przód lewy w tej samej temperaturze a przód prawa strona znacznie cieplejsza. W zasadzie prawa strona to gorąca, a pozostałe ledwo ciepłe.
Polecacie jakąś firmę, która regeneruje zaciski wysyłkowo ?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] jakie klocki i tarcze na przod
PostNapisane: 26 czerwca 2017, 10:50 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 214
Lokalizacja: SDL
Moje BMW: E39 2.8
Kod silnika: M52TUB28
U mnie tak było z lewą tarczą przód. Tył hamował ale wydawało mi się ze słabo.
Wymontowałem klocki, poczyściłem co się dało. Powyciskałem tłoczek kilka razu pedałem, aż mogłem go wcisnąć ręką. Wymieniłem płyn. Przesmarowałem prowadnice smarem silikonowym. Trochę tez pod gumkę osłaniającą tłoczek. Miedziany i szary ( ceramiczny?) się nie nadaje bo zaraz się skawali.

Tył po pierwszej jeździe aż smierdział, dopiero zaczął hamować tak jak powinien. Od tamtej pory ok. Robiłem to przed zimą..
Klocki z tyłu prawie stały w prowadnicach..


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] jakie klocki i tarcze na przod
PostNapisane: 26 czerwca 2017, 11:27 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 276
Moje BMW: 330d e46
Kod silnika: M57D30
Garaż: Mój garaż;-)
Czyli najlepiej jakim smarem posmarować prowadniczkę?
Ja u siebie na tyle robiłem okładzinę i klocki sam, i smarowałem właśnie smarem ceramicznym.
Jak narazie nie widzę żeby cokolwiek się działo z hamulcami z tyłu.

Z tym prawym zaciskiem to mam już drugi raz problem, wcześniej jak wymieniałem klocki z tarczami to, tak się zapiekł tłoczek (nie wracał się) że ciężko było wyjechać z warsztatu. Dopiero wymieniliśmy zestaw naprawczy, ale widocznie dalej coś jest nie na 100%


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] jakie klocki i tarcze na przod
PostNapisane: 26 czerwca 2017, 11:48 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 214
Lokalizacja: SDL
Moje BMW: E39 2.8
Kod silnika: M52TUB28
Jest specjalny smar ate do zacisków lub smar silikonowy. Ja używałem tego, akurat taki miałem http://www.kwasek.pl/pl/p/Smar-Silikono ... -50ml/1599.
Rozbierałem 3 razy zacisk w Lanosie :) bo się blokował. Raz złożyłem na miedziany, raz na ceramiczny. Po miesiącu, dwóch, cięzko było ruszyć prowadnice, tak się skawaliło.

Chodzi mi o te prowadnice

Obrazek

Jak nawaliłeś ceramicznego to stoją. Posmaruje je ceramicznym i poruszaj kilka razy. Później zobaczysz, że ciężko je ruszyć..


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] jakie klocki i tarcze na przod
PostNapisane: 26 czerwca 2017, 12:15 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 276
Moje BMW: 330d e46
Kod silnika: M57D30
Garaż: Mój garaż;-)
A patrząc tylko na ten jeden zacisk u mnie który bardziej nagrzewa tarczę niż pozostałe. Gdzie szukać przyczyny tego że się nie cofa?
Rozebrać, przesmarować i złożyć ?
Zastanawiam się cały czas nad piaskowaniem zacisków.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] jakie klocki i tarcze na przod
PostNapisane: 26 czerwca 2017, 12:19 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 214
Lokalizacja: SDL
Moje BMW: E39 2.8
Kod silnika: M52TUB28
Ja bym rozebrał i zobaczył te prowadnice. Jak stoją to hamować hamuje ale już się nie cofnie tak jak powinien i trzyma.
Dlatego może się grzać. Zdjąć klocki to chwila. Zobacz czy prowadnica "chodzi " luźno. Sporo też daje powyciskanie toczka kilka razy. Tak aż zacznie wchodzić luźno..


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] jakie klocki i tarcze na przod
PostNapisane: 26 czerwca 2017, 13:05 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 452
Moje BMW: E60
Kod silnika: N52B25AF
Tu macie DIY http://www.bmwforums.info/general-guides-and-how-to-s/4394-guide-to-rebuilding-calipers.html

Jeżeli auto ma te 10 lat lub więcej i nikt nigdy nie robił regeneracji to ja bym się nie bawił tylko w czyszczenie, a kupił zestaw naprawczy z nowymi gumami i nowym tłoczkiem. Przy okazji prostuję, że w poprzednim poście chodziło mi o markę Frenkit jeżeli chodzi o zestawy naprawcze.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] jakie klocki i tarcze na przod
PostNapisane: 26 czerwca 2017, 13:55 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 276
Moje BMW: 330d e46
Kod silnika: M57D30
Garaż: Mój garaż;-)
Poradnik bardzo pomocny, dzieki.
Jednak problem jest w tym, za taka regeneracja była u mnie przeprowadzana jakoś na jesieni. I problem jest nadal.
Nie wiem może to nie było zrobione fachowo... albo coś ale coś jednak powoduje że jedna strona się nagrzewa mocniej.
Spróbuję to jakoś rozkręcić i obejrzeć z bliska. Wrzucę może jakieś zdjęcia niedługo.


EDIT
Jeżeli jest problem z cofaniem się tłoczka, to może być:
A albo problem z samym tłoczkiem, poprostu ma problemy z wracaniem
B albo z prowadniczkami, też się nic cofają?
C oba powyższe ?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] jakie klocki i tarcze na przod
PostNapisane: 26 czerwca 2017, 15:43 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 452
Moje BMW: E60
Kod silnika: N52B25AF
karolok napisał(a):
Poradnik bardzo pomocny, dzieki.
Jednak problem jest w tym, za taka regeneracja była u mnie przeprowadzana jakoś na jesieni. I problem jest nadal.
Nie wiem może to nie było zrobione fachowo... albo coś ale coś jednak powoduje że jedna strona się nagrzewa mocniej.
Spróbuję to jakoś rozkręcić i obejrzeć z bliska. Wrzucę może jakieś zdjęcia niedługo.


EDIT
Jeżeli jest problem z cofaniem się tłoczka, to może być:
A albo problem z samym tłoczkiem, poprostu ma problemy z wracaniem
B albo z prowadniczkami, też się nic cofają?
C oba powyższe ?



Sprawdź ilość płynu w zbiorniczku. Nieszczelność, ale też po prostu zapowietrzenie układu może powodować nierówną pracę zacisków. PS robiłeś odpowietrzenie DSC?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] jakie klocki i tarcze na przod
PostNapisane: 26 czerwca 2017, 17:20 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Posty: 2174
Lokalizacja: Świdnica/Wrocław/Wałbrzych
Moje BMW: 320d,328i,540i,740il
Kod silnika: M47N,M52TUB,M62,M60
Jak okaże się, że zacisk/tłoczek pracuje bez oporów to zostaje możliwość jak tu:
http://www.bmw-klub.pl/forum/viewtopic. ... 9&t=323923

_________________
INPA/NCS/ISTA/PaSoft - DIAGNOSTYKA, KODOWANIE WTRYSKIWACZY, ADAPTACJE - SŁUŻĘ POMOCĄ - DOLNYŚLĄSK - WROCŁAW - WAŁBRZYCH - ŚWIDNICA

POMOC PRZY OGLĘDZINACH
TEL. 782-784-200, maniek98hl@vp.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] jakie klocki i tarcze na przod
PostNapisane: 26 czerwca 2017, 18:39 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 32
Posty: 267
Lokalizacja: Jelenia Góra
Moje BMW: E60
Kod silnika: M57TUD30
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f ... 68&start=0
Smary do prowadnic są w tubkach od ATE i Boscha, ten płynny silikonowy to jakaś parodia jeśli chodzi o zastosowanie w takiej temp.

_________________
Zobacz moje auto:
kepa416 --> E60 535d


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] jakie klocki i tarcze na przod
PostNapisane: 26 czerwca 2017, 19:43 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 452
Moje BMW: E60
Kod silnika: N52B25AF
kepa416 napisał(a):
Smary do prowadnic są w tubkach od ATE i Boscha, ten płynny silikonowy to jakaś parodia jeśli chodzi o zastosowanie w takiej temp.



Żeby uprzedzić wszelkie dywagacje co do temperatury jaką powinien wytrzymywać środek nanoszony na elementy zacisku (zważywszy, że smar silikonowy zwykle wytrzymuje max 200 C) podrzucam link do artykułu http://motoryzacja.interia.pl/news-wiesz-co-to-temperatura-wrzenia-mokrego,nId,1396306, gdzie dokonywano pomiarów temperatur tarcz i zacisków, w tym podczas jazdy na torze. Tarcza osiąga znacznie więcej niż 200C przy ostrym hamowaniu, ale nie zacisk :!: Przykład z załączonego artykułu wskazuje, że dopiero mocne katowanie rozgrzewa sam zacisk do 150-160C, a poza torem testujący nie osiągnęli nawet 100C. W związku z tym 200C jest wystarczającą granicą dla środka, którym smarujemy zacisk.

PS oczywiście nie pochwalam żadnych spray'ów, bo silikon w sprayu nie służy do serwisu zacisków, a co najwyżej uszczelek przy masce, drzwiach czy klapie bagażnika, gdzie też wytrzymuje zwykle parę tygodni mimo, że nikt nie rozgrzewa tych elementów do 100C.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] jakie klocki i tarcze na przod
PostNapisane: 27 czerwca 2017, 06:35 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 276
Moje BMW: 330d e46
Kod silnika: M57D30
Garaż: Mój garaż;-)
Ja wczoraj kupiłem jakiś smar do prowadniczek, firmy K2 za całe 5 złotych;-)

Cytuj:
Sprawdź ilość płynu w zbiorniczku. Nieszczelność, ale też po prostu zapowietrzenie układu może powodować nierówną pracę zacisków. PS robiłeś odpowietrzenie DSC?

Płyn na stan, cały czas, sprawdzam na bieżąco.
Ale co do odpowietrzania DSC, to nie wiem, zostawiłem auto wtedy u mechanika, miał wymienić płyn na nowy. Ale podejrzewam że odpowietrzył układ pedałując. Jeżeli dsc odpowietrza się jakoś inaczej to pewnie tego nie zrobił.

Co do tego linku http://www.bmw-klub.pl/forum/viewtopic.php?f=69&t=323923 to pompa gdyby była uszkodzona to podawała by na lewo lub prawo inne ciśnienie ? czy może podawać tylko na wybrane koło ?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] jakie klocki i tarcze na przod
PostNapisane: 27 czerwca 2017, 07:48 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Posty: 2174
Lokalizacja: Świdnica/Wrocław/Wałbrzych
Moje BMW: 320d,328i,540i,740il
Kod silnika: M47N,M52TUB,M62,M60
Skoro może robić to na jedno koło to może jak w Twoim przypadku na dwa. Tylko wydaje mi się, że jeszcze nie sprawdziłeś samych zacisków a od tego trzeba zacząć :cool:

_________________
INPA/NCS/ISTA/PaSoft - DIAGNOSTYKA, KODOWANIE WTRYSKIWACZY, ADAPTACJE - SŁUŻĘ POMOCĄ - DOLNYŚLĄSK - WROCŁAW - WAŁBRZYCH - ŚWIDNICA

POMOC PRZY OGLĘDZINACH
TEL. 782-784-200, maniek98hl@vp.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] jakie klocki i tarcze na przod
PostNapisane: 28 czerwca 2017, 10:52 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 276
Moje BMW: 330d e46
Kod silnika: M57D30
Garaż: Mój garaż;-)
Mam do wyboru 2 firmy od zestawu naprawczego.
1. Autofren
2. FrenKit
Czy to są produkty podobnej jakości?
Cena jest taka 40 za AF i 60 za FK


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e46] jakie klocki i tarcze na przod
PostNapisane: 28 czerwca 2017, 12:16 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Posty: 2174
Lokalizacja: Świdnica/Wrocław/Wałbrzych
Moje BMW: 320d,328i,540i,740il
Kod silnika: M47N,M52TUB,M62,M60
Mam nr 2 od przeszło 15kkm i nie mam uwag, nr 1 nie znam.

Sprawdź dobrze stan tłoczka, mój nadawał się do wymiany.

_________________
INPA/NCS/ISTA/PaSoft - DIAGNOSTYKA, KODOWANIE WTRYSKIWACZY, ADAPTACJE - SŁUŻĘ POMOCĄ - DOLNYŚLĄSK - WROCŁAW - WAŁBRZYCH - ŚWIDNICA

POMOC PRZY OGLĘDZINACH
TEL. 782-784-200, maniek98hl@vp.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 206 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Następna strona


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 61 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL