BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 2 maja 2024, 14:18

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1




Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Dzialalnosc w domu a koszty
PostNapisane: 18 czerwca 2009, 15:10 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Wiek: 37
Posty: 5693
Lokalizacja: Ciechanów
Moje BMW: e39
Kod silnika: m52b28
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?p ... 0#p2043810
Witam, forum moze nie do tego ale kilka osob sie wypowiadalo w sprawach prawnych i dawali bardzo przydatne rady :)

Prowadze dzialalnosc w domu (sklep internetowy) i moja zmora sa podatki. Realne koszty dzialalnosci sa znikome ale staram sie odliczac telefony komorkowe (dla calej rodziny), internet, telefon voip, chemia do lazienki.

Odliczam sobie polowe faktury za energie, woda jest pomijalna bo nie place za scieki (20zl/3m-ce). Do tej pory odliczalem sobie koszty ogrzewania, ktore sa dosyc znaczne gdyz dom jest duzy a ogrzewam olejem opalowym. Poniewaz mam 2 piece odliczalem cala fakture. W okresie zimowym pozwalalo mi to skutecznie unikac podatkow, niestety urzad gminy kazal mi zadeklarowac jaka czesc budynku wykorzystuje na dzialalnosc a kwota podatku skutecznie zmusila mnie aby wpisac tylko jeden maly pokoik. O ile polowe energii moge odliczyc, to juz ogrzewanie niestety nie.

Jak moge zwiekszyc koszty dzialalnosci? Myslalem o motocyklu na firme (mam stare suzuki), pali sporo a malo jezdze, zawsze moglbym benzynke odliczyc. Zastanawiam sie tez czy jest moze jakis sposob np urzyczenie czy cos podobnego, by moc dalej odliczac olej opalowy a nie placic wysokiego podatku od nieruchomosci. Czy jesli moja mama (wlascicielka domu) uzyczylaby mi nieodplatnie okreslona powierzchnie to zdaloby egzamin? Mialbym maly pokoik za ktory placilbym duzy podatek i polowe domu (ktorej faktycznie uzywam, glownie jako magazyn) a za ta przestrzen mama placilaby normalnie jak za mieszkalna.

Kupujac BMW zamierzalem wziasc je na dzialalnosc, ale biorac pod uwage moj wiek i roznego rodzaju znizki OC kosztowaloby mnie ok 2 tys. W zwiazku z tym jestem tylko wspolwlascicielem mojej beemki. Jak moge wrzucic w koszty samochod? Najchetniej ubezpieczenie (bede chcial na nia AC) oraz koszty napraw bo paliwo mam taniej bez faktury.

Jakie jeszcze znacie sposoby zeby zwiekszyc koszty prowadzenia dzialalnosci? Chetnie przyjme wszelkie porady :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 18 czerwca 2009, 15:35 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Posty: 9443
Lokalizacja: PL
ded napisał(a):
moja zmora sa podatki.

No co ty? :rotfl: :rotfl:
ded napisał(a):
Jakie jeszcze znacie sposoby zeby zwiekszyc koszty prowadzenia dzialalnosci?

Nie wiem jak w twojej branzy,ale kolega z branzy artystycznej na wszystko co kupuje (paliwo,jedzenie,hotele itp.) bierze paragony/faktury i to wszystko wrzuca w koszty

_________________
BMW E46 Touring
viewtopic.php?f=6&t=150081&start=0


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 18 czerwca 2009, 16:24 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 38
Posty: 2220
Lokalizacja: Warszawa
Moje BMW: E39
Kod silnika: M57D30
Samochód wrzucisz albo poprzez amortyzację - wprowadzając na środki trwałe lub rozliczając je poprzez tzw. kilometrówkę, amortyzacja da Ci comiesięczny stały koszt aż do całkowitego umorzenia wartości, niemniej jednak przy niewielkiej wartości auta będzie to mała kwota samej amortyzacji ale w koszty wrzucisz też wszystkie rzeczy związane z utrzymaniem auta w pełnej wysokości.Jeżeli będziesz rozpisywał przejechane kilometry i komparował je poprzez odpowiedni współczynnik ( na chwilę obecną 0,8358 ) do faktur za paliwo,przeglądy auta,części zamienne,opłaty za parkingi,ubezpieczenie, może uzbierać się też niezła kwota kwestia rozpisania kilometrów ;) Podobnie z motorem, tyle że wspomniałeś że paliwa nie bierzesz na firmę. Mama jako osoba z pierwszej grupy podatkowej może Ci użyczyć bezpłatnie np. auta jesli to ona jest współwłaścicielem i nie zapłaci od tego podatku, gorzej jeśli to ktoś "z dalszej rodziny" bo nieodpłatne użyczenie powoduje obowiązek zapłaty podatku przez osobę użyczającą.. Co do zakupów do domu to wiadomo że wrzucisz wodę,cukier,herbatę czy jakieś picie, środki czystości,materiały stricte biurowe.Mógłbyś wziąć np. kogoś na umowę zlecenie na jakąś kwotę - wynagrodzenie w kwocie brutto stanowi dla Ciebie koszt, zapłacisz od tego tylko 18 procentowy podatek więc coś musisz oddać ale też koszty będziesz miał.Prowadzisz sklep internetowy więc może potrzebne Ci częste ulepszenia sprzętu ;) Niestety w niektórych działalnościach choćbyś się spinał kosztów nie nastukasz bo zwyczajnie bez grubego kombinowania nie da rady.
Co do użyczenia powierzchni mieszkalnej i zgłaszania metrażu to nie bardzo rozumiem.Skoro do działalności wykorzystujesz tylko pokój - podatek płacisz od tego z czego korzystasz - skoro korzystasz z powiedzmy z 3 pokoi to nie ma znaczenia że że 2 bezpłatnie mama Ci użycza - wykorzystujesz je na działalność.Poza tym w takim przypadku trzeba określić jaką część z lokalu wykorzystujesz na działalność. Powiedzmy że dom ma 100 mkw. Pokój który służy Ci do działalności ma 25 mkw a więc stanowi to 25 procent całości. I te 25 procent możesz wydzielić z telefonu domowego,opłat za ogrzewanie prąd.Zawsze to jakiś koszt a przecież pokój w którym prowadzisz działalność też trzeba ogrzać, masz w nim komputer, nie wiem lampkę czy cuś.Poza tym ktoś może Ci zarzucić brak konsekwencji - odliczałeś połowę kosztów energii elektrycznej ale już całość kosztów ogrzewania.

_________________
" Jeśli Twoje dziecko kręci gwintem to wiedz że coś się dzieje...."


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 18 czerwca 2009, 19:13 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Wiek: 37
Posty: 5693
Lokalizacja: Ciechanów
Moje BMW: e39
Kod silnika: m52b28
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?p ... 0#p2043810
Dzieki za wypowidz. Jesli chodzi o dom i podatki to juz rozwiewam Twoje watpliwosci. Mam zarejestrowana dzialalnosc pod adresem zamieszkania dopiero od pol roku (wczesniej mialem gdzies indziej) i urzad gminy kazal mi okreslic ile jest wykorzystane na dzialalnosc. Podatek od nieruchomosci przy wykorzystaniu do mieszkania wynosi 2zl/m2 a na dzialalnosc 16,5zl/m2. Do tej pory mialem polowe domu na dzialalnosc (100m2) Za rada ksiegowej sporzadilem dokument wewnetrzny z ktorego to wynikalo i odliczalem polowe wszystkiego. Jednak gdy ug sie upomnial o stosowna deklaracje wyznaczylem 12m2.

Teraz zastanawiam sie czy jesli mama uzyczylaby mi 88m2 to z tych wlasnie metrow ona dalej placilaby podatek od nieruchomosci 2zl/m2? Nie wiem czy dobrze rozumuje ale szukam jakiegos sposobu aby miec polowe domu do dzialalnosci bo o ile polowe energii moge smialo odliczyc (komputer ciagnie a mam ich kilka z czego niektore pracuja 24h) ale juz ogrzewania tak nie odlicze bo 12m2 to 6% powierzchni...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 70 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL