BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 10 czerwca 2024, 00:25

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


W dziale proszę umieszczać tematy związane z mechaniką, elektryką i eksploatacją modeli wydanych przed 1990r.

Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie, odśwież istniejący podobny temat a jeżeli takiego nie ma, możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji.
Nie umiesz czytać, stosować się do powyższych zasad, nie będziesz mieć tematu!!


Tematy związane z modelami wytworzonymi przed 1990r. prosimy zakładać w dziale Young & Oldtimery



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [E36] Nagrzewanie przedniej szyby...
PostNapisane: 6 grudnia 2007, 11:28 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Posty: 508
Lokalizacja: WSC
Sytuacja z życia.
Jade samochodem, silnik jest dogrzany, wskazówka z temperaturą w pionie.
Ustawiam ogrzewanie na ZIMNE. Włączam nawiew na przednią szybę - leci ciepłe powietrze.
Kyo w e39 też tak ma.
Pytanie to tęgich głów - czy tak powinno być?
Jeśli tak, to jak nagrzewana jest szyba przednia - czy wykorzystywana jest nagrzewnica, czy też jest inne dojście gorącego powietrza?
Dla jasności dodaje, że nawiew na pasażerów działa zgodnie ze zdrowym rozsądkiem.


Ostatnio edytowano 6 grudnia 2007, 16:34 przez discrimen, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 6 grudnia 2007, 22:44 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 21
Lokalizacja: Pruszków
Witam,

Pytanie techniczne. Czy włączasz przycisk z nawiewem skierowanym na góre (strzałka do góry) czy naciskasz przycisk do włączania nawiewu na przednią i boczne szyby, który automatycznie ustawia Ci dmuchawę na maxa??
Może tak być, ze jak korzystasz z przycisku do nawiewu na przednie szyby on specjalnie puszcza ciepłe powietrze, które jak wiadomo, dużo szybciej spowoduje odparowanie szyby. Po odparowaniu automatycznie się wyłącza ten przysisk i dmuchawa wraca do poprzednich ustawień siły nadmuchu i temperatury.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 6 grudnia 2007, 22:57 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Posty: 508
Lokalizacja: WSC
Widzisz sytuacja wygląda tak.
Zdrowo rozsadkowo są 4 niepowiązane parametry.
Klima -> nie mająca żadnego wpływu na nawiewy -> włączenie klimy powoduje przejęcie sterowania nawiewami przez klimatyzjacje.
Kierunek nadmuchu -> szyba, pasażerowie, nogi.
Siła nadmuchu -> nie wymaga komentarza
Temperatura -> również
Przejżałem sobie książkę od BMW i tam zdaje się być pokazane, że na nogi i na szybe zawsze powinno lecieć ciepłe powietrze.
Ja się z czymś takim nie spotkałem wcześniej, stąd moje pytanie czy tak powinno być.
Zdrowo rozsądkowo powinno być tak, że gałka z temperatura zamyka bądź otwiera obieg cieczy chłodzącej do nagrzewnicy. Pytanie teraz skoro jest ustawiona na "zimno" czyli powinna odciąć nagrzewnice, skąd bierze się ciepłe powietrze na szybie. I na koniec zagadnienie dla najtwardszych. Jade z wyłączoną klimatyzacją. Samochoód jest rozgrzany. Ustawione mam np 15 stopni na panelu klimatyzacji. Temperatura nawiewu ustawiona na "zimny". Wciskam przycisk auto. Niech mi ktoś wyjaśni jak się zachowa nawiew i jak zostanie otwarty obieg do nagrzewnicy, bo dla mnie to czary z mleka.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 7 grudnia 2007, 01:20 
Offline
Zacna persona forum

Posty: 1614
Moje BMW: kiedyś było
Wprawdzie nie przyglądałem się wnętrzu E36 pod tym kątem i nie widziałem czegoś takiego w E30, ale w nowszych samochodach (np. Astra II, czy nawet "głupie" Uno) jest jeszcze przełącznik/pokrętło obiegu zamkniętego/otwartego powietrza. Przy zamkniętym jest tak, jak opisujesz. Przy otwartym natomiast, po wyłączeniu nawiewów (prędkość 0) nadal dmucha powietrzem (przeważnie zimnym), które jest brane z zewnątrz samochodu - oczywiście suwaki/przełącznik "kierunku nawiewu" decyduje gdzie dmuchać, gdzie nie dmuchać.

Tylko nie wiem jak się ma kwestia obiegu zamkniętego/otwartego do klimy - może być tak, że jak jest klima, to nie ma tego wyboru.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 7 grudnia 2007, 07:41 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Posty: 3023
Lokalizacja: zachodniopomorskie
ULLISSES napisał(a):
Tylko nie wiem jak się ma kwestia obiegu zamkniętego/otwartego do klimy - może być tak, że jak jest klima, to nie ma tego wyboru.
jest ;)
discrimen jeżeli miałes na myśli że ciepłe leci po wciśnięciu przycisku do "odparowania szyb" to jest normalne bo w tym momencie cały klimatronik jest " odłączony" to znaczy obieg otwarty, dmuchawa na max, nawiew tylko na szyby, cały czas powierze gorące( z tym że jak dmuchawa na max to zdaje sie że powierze nie nadąża sie pożadnie rozgrzać, ale wystarszy mieś z 10 minut włączone i masz piekarnik :hyhy: )
discrimen napisał(a):
Temperatura nawiewu ustawiona na "zimny". Wciskam przycisk auto. Niech mi ktoś wyjaśni jak się zachowa nawiew i jak zostanie otwarty obieg do nagrzewnicy, bo dla mnie to czary z mleka.
jezeli nawiew ten centralny masz na zimne to będzie zimne prze niego i koniec.
przycisk auto zmienia siłe nadmuchu i rodzaj nawiewu ( nie wiem tylko czym sie "sugeruje") w temp. nie ingeruje

_________________
[you] zobacz moje qp
http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?p=26102#26102 - nowe zdjĂŞcia w galeri



Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 7 grudnia 2007, 08:27 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Posty: 508
Lokalizacja: WSC
ULLISSES napisał(a):
discrimen jeżeli miałes na myśli że ciepłe leci po wciśnięciu przycisku do "odparowania szyb" to jest normalne ....

Nie miałem na myśli przycisku odparowania szyb. To osobny temat.
Mówie o przyciskach z lewej strony panelu klimatyzacji - nawiew na szybę, na pasażera, na nogi.
ULLISSES napisał(a):
jezeli nawiew ten centralny masz na zimne to będzie zimne prze niego i koniec.
przycisk auto zmienia siłe nadmuchu i rodzaj nawiewu ( nie wiem tylko czym sie "sugeruje") w temp. nie ingeruje


Moja teoria jest taka.
Przycisk nawiewu na szybe i na nogi automatycznie otwiera nagrzewnice. Wciskasz go i nagrzewnica odrazu się otwiera, zamykasz i się zamyka. To wyjaśniałoby ciepłe powietrze przy nawiewie np na szybe. Dalej gałka od temeratury ma znaczenie jedynie przy nawiewie na pasażera.
Teoria ma jedna słabą stronę - co w lato?
30 stopni, spadł deszcz, zaparowane szyby, rozgrzany silnik, powiedzmy, że auto bez klimy.
Właczamy nawiew na szybe, ustawiamy na zimne powietrze i co wtedy się dzieje. Zgodnie z tą teorią zaczęłoby lecieć gorące powietrze. Pomysł wydaje się co najmniej idiotyczny.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 27 listopada 2008, 21:15 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Wiek: 37
Posty: 1521
Lokalizacja: Toruń
Moje BMW: 528i 318i
Kod silnika: M52TUB28 M40B18
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=25990
Odkopałem temat bo nie chce zakładać nowego, tak jak kolega o post wyżej pisze to właśnie się tak dzieje u mnie, (5er E34 90') pomimo klimy jesli ustawie temperature na przełączniku na 18 stopni to wieje takim samym powietrzem co ustawienie na 26 stopni, a co lepsze całe lato leciało mi ciepłe powietrze na przednią szybę, i teraz też tak jest, nie da sie wyregulować żeby leciało chłodne, reszta działa według mnie normalnie, ale na szybe daje cały czas gorące, jesli ktos sie spotkał z takim czyms to poporszę o pomoc bo chce to wyeliminowac, pozdr Marcin


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 27 listopada 2008, 21:21 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 37
Posty: 437
Lokalizacja: GÂłogĂłw
Moje BMW: e60 535d
Kod silnika: M57
uff no to odetchnołem z ulgą..mam to samo temp pokrętło ustawione na zimno a jak daje kierunek nawiewu na szybe to leci ciepłem.Sam sobie rozkminiłem że tak włąsnie ma byc i teraz sie jeszcze upewniłem :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 11 lipca 2009, 14:32 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Wiek: 39
Posty: 625
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie
Moje BMW: e90
Kod silnika: M47/T2
mam taki sam problem jak wyżej. może ktoś wie więcej. mam auto bez klimatyzacji, przy ustawieniu zimnego powietrza na twarz( nie na szybe), po rozgrzaniu silnika, na przednią szybę leci ciepłe powietrze. wcześniej zdarzało mi się to sporadycznie po dłuższej jeździe. jest to męcząca sprawa, zwłaszcza, że ciepło na dworzu. czym to może być spowodowane. kiedyś przy instalacji gazu, gazownik coś namieszał i od razu się przyznał, że coś przestawił podczas instalacji i na szybe leciało cały czas ciepłe powietrze. może teraz też się tam coś przestawiło? może ktoś zna taki problem?

_________________
Obrazek
e36 325i sedan m pakiet str 3 viewtopic.php?t=32577


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Nagrzewanie przedniej szyby...
PostNapisane: 18 lipca 2016, 11:59 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Posty: 1532
Lokalizacja: KONIN
Moje BMW: E39
Kod silnika: M54B25
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=129501
Podłączam się.
BMW e36 93r klima 2-strefowa manualna, od jakiegoś czasu od strony pasażera (na szybę i nogi) leci tylko cieple powietrze bez względu czy pokrętło jest ustawione na ciepłe czy zimne to leci tylko ciepłe a tak być nie powinno. Natomiast od kierowcy leci takie jak jest ustawione na pokrętle, nie wiem gdzie szukać przyczyny czy w panelu czy w tym elektrozaworze (są w nim 3 piny) Jakie wartości powinny być na tych 3 pinach?

_________________
Bmw e36 318i m40 bylo
Bmw e36 318i m43 bylo
Bmw e39 530i m54 bylo
Bmw e46 320i m52 bylo
Bmw e36 325i m50 jest
Bmw e39 525i m54 jest


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Nagrzewanie przedniej szyby...
PostNapisane: 20 lipca 2016, 06:42 
Offline
Pierwsze kroki

Wiek: 42
Posty: 32
Lokalizacja: Kielce
Moje BMW: E36 316 Touring '99
Kod silnika: M43B16
A słyszysz pukanie zaworu jak masz ustawiene średnio ciepłe? Co prawda climatronic, ale u mnie w '99 słychać otwieranie i zamykanie zaworów.
W starszej e36 sedan zacinał się jeden z zaworów i w ogóle nie chciał grzać wnętrza - naprawa polegała - jak u Jeremy'ego Clarksona :cisza: - na puknięciu czymś w zawór.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL