BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 28 marca 2024, 23:58

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


W dziale proszę umieszczać tematy związane z mechaniką, elektryką i eksploatacją modeli wydanych przed 1990r.

Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie, odśwież istniejący podobny temat a jeżeli takiego nie ma, możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji.
Nie umiesz czytać, stosować się do powyższych zasad, nie będziesz mieć tematu!!


Tematy związane z modelami wytworzonymi przed 1990r. prosimy zakładać w dziale Young & Oldtimery



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [E36] Problem z temperaturą silnika (czujnik) około 150stC
PostNapisane: 2 stycznia 2014, 18:33 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 42
Moje BMW: E36 316i Compact
Kod silnika: M43B16
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f ... 42&start=0
Cześć,
Odkąd zrobiło się chłodniej (okolice października) zauważyłem że silnik dziwnie pracuje jak jest zimny (obroty falują, brak mocy podczas przyspieszania), ale jak tylko się zagrzał (a potem przełączył na gaz) to bez problemu.

Ale po podłączeniu do kompa wyszło że czujnik temperatury silnika wskazywał temperaturę przy rozgrzanym silniku +/- 150 st. C (na zegary analogowe wartości były poprawne). Wczoraj czujnik wymieniłem (czujnik podwójny 4ro pinowy). Auto poskładałem (bez zrzucania kolektora się nie obeszło), podłączyłem do kompa i bez zmian :( Wciąż temperatura wysoka (ni jak mająca się do tej na zegarach), a dodatkowo wyszło że temp. powietrza zasysanego była mocno ujemna (-7 st. C, gdy na dworze +10). Gdy odłączyłem czujnik przepływomierza komputer pokazał temp. -67 (czy coś takiego) silnik przydusił się ale zaczął znów pracować. Po ponownym podłączeniu wartość jak na początku.
Komputer pokazał dodatkowo błąd 41, ale można go było skasować, jednak temperatura dalej błędna -> więc się zapytam - przepływomierz do wymiany?? Wg mnie chyba tak...

Ale inna sprawa dlaczego po wymianie czujnika wciąż mam taką temp. silnika podawaną do komputera? :O Czy gdzieś może być jakieś zwarcie na kablach w silniku, lub inne?

E36 Compact m43b16

Wielkie dzięki za pomoc!!

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Problem z temperaturą silnika (czujnik) około 150stC
PostNapisane: 2 stycznia 2014, 18:58 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Posty: 897
Moje BMW: e39, e46
Kod silnika: m54b22, m52tub20
Błąd 43 to brak masy ze sterownika na czujnik temperatury stąd ten odczyt.Wyczyść złącze sterownika silnika i posprawdzaj masy.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Problem z temperaturą silnika (czujnik) około 150stC
PostNapisane: 2 stycznia 2014, 19:05 
Offline
Zacna persona forum

Posty: 1864
Lokalizacja: Zachodniopomorskie
Garaż: E39 523iT, E46 318i, E36 328iA Individual, E61 530xD
jaki sprzet podłączałes? Inpe? sprawdz czy napewno masz dobre jednostki. Moze pokazuje ci w Fahrenheitach.

_________________
E39 523i Touring M52TUB25, E46 318i M43TUB19, E36 328iA Touring Individual M52B28


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Problem z temperaturą silnika (czujnik) około 150stC
PostNapisane: 2 stycznia 2014, 19:38 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Posty: 897
Moje BMW: e39, e46
Kod silnika: m54b22, m52tub20
Sorki ale pomyliłem piny.Błąd 41 to błąd przepływki.Co do pinu 43 to i tak musisz go sprawdzić bo to z niego płynie masa na czujnik temperatury.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Problem z temperaturą silnika (czujnik) około 150stC
PostNapisane: 2 stycznia 2014, 21:10 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 42
Moje BMW: E36 316i Compact
Kod silnika: M43B16
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f ... 42&start=0
Zywiec napisał(a):
jaki sprzet podłączałeś? Inpe? sprawdź czy na pewno masz dobre jednostki. Moze pokazuje ci w Fahrenheitach.

Weryfikowane było programem CDIF/2, a jednostki były poprawne bo dodatkowo ustawiałem na sztywno dla pewności :)
poza tym auto było zimne jak rozpocząłem pomiary, a jak się rozgrzał to temperatura rosła aż do tych 150 st C.

piotr520 napisał(a):
Sorki ale pomyliłem piny.Błąd 41 to błąd przepływki.Co do pinu 43 to i tak musisz go sprawdzić bo to z niego płynie masa na czujnik temperatury.

No właśnie - błąd przepływki czyli przepływomierz do wymiany.
Hm a jak sprawdzić ten pin 43? Lecieć po kableku? Bo wyciągałem ECU, odłączałem wtyczkę aby ewentualnie wykluczyć jakieś zaśniedziałe styki, ale nic z tych rzeczy - czysto jak u Perfekcyjnej Pani Domu :)

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Problem z temperaturą silnika (czujnik) około 150stC
PostNapisane: 3 stycznia 2014, 10:53 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Posty: 897
Moje BMW: e39, e46
Kod silnika: m54b22, m52tub20
Sprawdz zasilanie czujnika temperatury.Między pinem 43 a 78 ma być 5V.Potencjometr przepustnicy dobrze pokazuje?Bo ma masę również z pinu 43 tak samo jak czujniki stukowe.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL