BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 19 marca 2024, 03:01

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie. Możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: RaceLogic za grosze (na bazie szybkiego GPS!)
PostNapisane: 14 maja 2017, 18:19 
Offline
Częsty bywalec

Posty: 627
Moje BMW: E60 530XD
Kod silnika: M57/T2
Witam,
Post/tutorial jest „na fali” pomiarów robionych komórką – moim skromnym zdaniem to kicha do kwadratu bo komórki mają GPS 1hz co oznacza, że pozycja i prędkość aktualizowane są raz na sekundę (nie ma więc co mówić o porównywaniu wyników z dokładnością do dziesiątych sekundy!)
Można kupić GPS na BT i połączyć z komórką ale mam poważne obawy, że czas podawany wraz z prędkością jest z komórki a nie z GPS więc też kicha (mamy dokladną prędkość tyle, że nie wiemy kiedy zmierzoną :/ ).

Jest inna droga:
Mam w domu trochę „gołego” GPSa 10hz (kupiony akurat do zabaw z arduino ale do PC też się nadaje)
To co mam kupiłem w Ali i mniej więcej jest to
Obrazek
Ważne parametry:
- jest 10hz
- pracuje na bound rate 115200 (szybkość komunikacji złącza szeregowego)
- jest na chipsecie MT3339 (nie jest to najlepszy chipset GPSowy ale wiem, że działa)
Do tego oczywiście musiałem kupić taki „hardcorowy” konwerter serial - > USB i całość po podłączeniu do komputera wygląda tak

Zestaw pomiarowy w aucie wygląda tak



To co widzimy
Obrazek
to seria komunikatów od GPS, każdy komunikat po $ ma swój identyfikator i nas interesują te „$GPRMC”, gdyż one zawierają między innymi prędkość … w węzłach (tak… w węzłach!). Taki wiersz komunikatu ma poszczególne pola oddzielone przecinkami
Więcej o standardzie w jakim porozumiewa się z nami GPS tutaj
https://pl.wikipedia.org/wiki/NMEA_0183
http://www.gpsinformation.org/dale/nmea.htm

100km/h to 54 węzły a 200 to 108 – takich wartości będziemy szukali!
Robimy test na autostradzie niemieckiej mając włączone „przechwytywanie” danych z COMa (serial).
Wyniki zapisujemy do pliku – w programie dane zapisywane są do formatu RTF. Otwieramy czymkolwiek rtfa i zapisujemy do TXT.
Podmieniamy teraz przecinki na średniki (by excel rozpoznał kolumny)
Obrazek
I zmieniamy rozszerzenie pliku na CSV
Po otwarciu Excelem widzimy za dużo danych - musimy założyć filtr na pierwszą kolumnę tak by widoczne były tylko komunikaty $GPRMC
Obrazek
Obrazek
W efekcie widzimy
Obrazek
(zwróćcie uwagę, że w drugiej kolumnie mamy odstępy czasowe dokładnie 0.1 sekundy! – bo taki mamy GPS!) – w komórce mamy odstępy jednosekundowe!!!!
W jednej z ostatnich kolumn widać prędkość w węzłach a w drugiej kolumnie jest czas/timestamp – po kropce mamy części sekundy (to czas z GPSu a nie z komputera – odczytany w momencie pomiaru!)
Szukamy wiersza z prędkością 54 węzły (100km/h)
Obrazek
(zaznaczamy i kopiujemy na drugą zakładkę)
Podobnie robimy z wierszem na 108 węzłów (200 km/h)
W efekcie mamy
Obrazek
W tym przypadku
Dla 100km/h (54 węzły) mamy czas/tms: 083840.70
Dla 200km/h (108 węzłów) mamy czas/tms: 083852.00
Różnica: 11.3 sekundy
To jest wynik końcowy wynikający z czystych danych GPS – żadne czary mamy programów stających na głowie by symulować dokładne wyniki na bazie niedokładnego GPS

Endżoj :D

Pomocny link:
Niektóre GPSy wymagają przestawienia domyślnych parametrów pracy (szybkość pracy złącza szeregowego jak i samego GPS) – ten link będzie pomocny
http://www.mx5klubpolska.pl/forum/viewtopic.php?t=12278

Ja kupując u Chińczyka miałem info w ogłoszeniu, że można mu napisać i on to ustawi (jeżeli by to się nie stało – patrz link wyżej)

Polecam GPS typu myszka 10hz - odpada „bawienie” się z drucikami i adapterami na USB (cena około 12 „dolców” na ALI) – jak pisałem GPS chciałem użyć z arduino
Tutaj uwaga: GPS teoretycznie miał akceptować napięcie do 5V ale w moim przypadku na nim nie chodził (na 5V chodzi arduino uno)… musiałem użyć arduino due (chodzi na 3.3V i na tym napięciu GPS śmiga jak trzeba)
Ważne: w przypadku takiego GPS jak mój crossujemy RX i TX! (przy łączeniu adaptera z GPS)
Pozdrawiam i powodzenia w pomiarach,
Przemek

_________________
Pomiar przyspieszenia w oparciu o GPS 10hz+PC
viewtopic.php?f=2&t=162744


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: RaceLogic za grosze (na bazie szybkiego GPS!)
PostNapisane: 14 maja 2017, 19:30 
Offline
Forumowicz

Posty: 293
Lokalizacja: Sosnowiec
Moje BMW: e46 compact
Kod silnika: m60b40
Ta zgadza się, te apki do pomiarów mozna sobie w d..pe wsadzić chyba że auto ma przyspieszenie do setki w 20sek :rotfl:

jest inna droga pomiarów trochę droższa ale bardzo dokładna, odczyt jest ze sterownika silnika, testowane osobiście
https://www.reveltronics.com/pl/produkt ... ladowy-ukp
ten mniejszy ma już możliwość trzech różnych pomiarów jakie ustawimy np 0-100, 80-120, 100-200 i kosztuje około 300zł :super:

_________________
https://www.facebook.com/E46-Compi-Killer-V8-Bi-Kompresor-2230259093862030


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: RaceLogic za grosze (na bazie szybkiego GPS!)
PostNapisane: 14 maja 2017, 20:06 
Offline
Częsty bywalec

Posty: 627
Moje BMW: E60 530XD
Kod silnika: M57/T2
czesc,
to jest urzadzenie mierzace predkosc na bazie czujnika halla, ktory trzeba sobie zamontowac - program w urzadzeniu ma wiec informacje (upraszczajac) o predkosci obrotowej kola (trzeba go sobie zamontowac!)... znajac obwod kola mamy predkosc pojazdu (obstawiam, ze jest gdzies taka opcja)... male problemiki:
- 2 opony o tym samym rozmiarze maja czesto rozne obwody (przypadek u mnie: roznica 2cm czyli okolo 1%! - o tyle bedzie pozniej roznica wskazania predkosci jak tylko zmienisz opony).. wiec trzeba to kalibrowac pod opony
- kolo zmienia obwod zaleznie od obrotow a przy mierzeniu z doladnoscia do 10tych czesci sekundy moze byc to problem
Mozna zrobic sobie prosty test: np na 5tym biegu jedziemy 1tys obrotow i patrzymy na GPSsie (nawet na komorce) jaka mamy predkosc.. nastepnie jedziemy z obrotami 4 tys i teoretycznie predkosc powinna byc jak w morde strzelil 4x wieksza... a nie bedzie

czujnik halla jak rozumiem jest jeden mierzacy pelne obroty. Obwod kola to okolo 2m. Przy 100km/h w 1s robimy okolo 28m... wiec w 1/10s (bo o takiej dokladnosci mowimyw przypadu GPS( auto robi 2,8m - masz wiec juz tylko na tym przy mierzeniu pelnych obrotow zaszyta w genach niedokladnosc (czujnik obrotow hamowni dorgowej ma 256 punktow pomiaru na jednym obrocie kola! - dokladnosc ponizej 1cm ruchu auta!)

Urzadzeniem mierzacym dokldanie predkosci niezaleznie czy poruszamy sie na oponach takich czy siakich czy moze lewitujemy jest GPS
GPS 10hz to koszt 12 dolców
Przemek

_________________
Pomiar przyspieszenia w oparciu o GPS 10hz+PC
viewtopic.php?f=2&t=162744


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: RaceLogic za grosze (na bazie szybkiego GPS!)
PostNapisane: 15 maja 2017, 11:14 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Wiek: 32
Posty: 1174
Lokalizacja: Jarocin
Moje BMW: E92 335i,m3f80 18r
Kod silnika: N54b30&s55b30
Garaż: N54garage
Świetny temat chętnie bym zmierzył mojego stwora

_________________
335i n54 single turbo
http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=86&t=161088&start=280
N54garage


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: RaceLogic za grosze (na bazie szybkiego GPS!)
PostNapisane: 15 maja 2017, 16:49 
Offline
Częsty bywalec

Posty: 627
Moje BMW: E60 530XD
Kod silnika: M57/T2
Witam
w sumie GPS BT to przeciez nadal urzadzenie podlaczone przez zlacze szeregowe tyle, ze przez zwego rodzaju tunel po BT
Mam GPSa 10hz po BT więc "z parowalem" go kompem. Pozostaje zmienic ustawienia odsiwezania portu COM via BT
Obrazek

ewentualne przestawienie GPSa na tryb 10hz
Obrazek

i jedziemy z koksem

na androida jest od groma tez programow typu GPS logger ale ja wole kompa
Pozdrawiam,
Przemek
P.S.
to co ja mam to HOLUX RCV-3000 i kosztuje okolo 220pln - chodzi z androidem tez
Takie wypasne GPSy 10hz np Qstarz BT-Q1000ex kosztuje po 700+ zyla wiec to juz wieksze koszty (kuzyn ma takiego do rejestrowania jazd po torze z racechrono i chwali.. no ale cena)

_________________
Pomiar przyspieszenia w oparciu o GPS 10hz+PC
viewtopic.php?f=2&t=162744


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL