BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 29 marca 2024, 03:35

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie. Możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.


Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [e36] compact, czasowa regulacja biegu wycieraczek
PostNapisane: 25 marca 2012, 17:22 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Wiek: 37
Posty: 525
Lokalizacja: DZA/DW
Moje BMW: e46 316ti
Kod silnika: n42b18
Witam!
W poniższym poście przedstawię prostą podmianę modułu WI-WA LOW II (wycieraczki/zmywanie) na moduł WI-WA II + SRA US (wycieraczki/zmywanie + regulacja interwału pierwszego biegu wycieraczek) w aucie E36 compact M43 z 1997r. bez tylnej wycieraczki. Zarazem nie ponoszę odpowiedzialności za awarie oraz zły montaż lub demontaż elektroniczny lub mechaniczny w twoim pojeździe.

A. Część, która będzie nam potrzebna to moduł wycieraczek o numerze: 61.35-8 369 474. Poniżej zdjęcie:
Obrazek
Te zdjęcie jest zaczerpnięte z internetu, mój moduł również jest z 1997 roku, tak jak samochód. Trzeba popatrzeć na schematy od konkretnego licznika, aby dobrać moduł wg. rocznika pojazdu, aby nie było żadnych komplikacji.

Moduł wycieraczek pochodzi z auta, która miało oryginalnie zamontowane spryskiwacze przednich reflektorów. Ja tego bajeru nie potrzebuję, wiec zadowoliłem się tylko regulacją interwału pierwszego biegu wycieraczek.

B. Czynności wstępne i instalacja modułu.

1. Odłączamy akumulator!!!!!

2. Demontujemy schowek, znajdujący się przed pasażerem. Trzeba odkręcić cztery śrubki znajdujące się pod wiekiem schowka, następnie dwie znajdujące się po prawej i lewej stronie pod spodem dolnego schowka. Występuje jeszcze śruba znajdująca się pomiędzy deską a drzwiami a także wkręt nad niezamykanym schowkiem. Łącznie śrubek jest siedem, aby odkręcić dolną lewą śrubę schowka musiałem zdemontować wieko, nie pogubcie gumowych oringów na zawiasach.
Całość wyciągamy z samochodu lub dajemy na tylne siedzenie, wtedy ukaże się nam stelaż, gdzie znajdują się różne moduły, np. EWS. Będzie tam również moduł wycieraczek, bardzo łatwo go zlokalizować, bo ma długą niebieską wtyczkę z charakterystyczna blokadą.

3. Demontujemy moduł, poprzez włożenie śrubokręta w zapadkę. Trzeba przesunąć tą zapadkę w prawą stronę, wtedy kostka sama zejdzie z modułu. Sterownik jest zablokowany plastikowym zaczepem, trzeba go odgiąć palcem i wyciągnąć moduł w naszą stronę. Mój stary moduł wygląda tak:
Obrazek Obrazek Obrazek

4. Wsuwamy moduł nowy moduł w miejsce starego i podłączamy kostkę. Jak widać na zdjęciach kostka ma nacięcia i wgłębienia, przez co nie można się pomylić przy zakładaniu.
Nowy moduł ma identyczny kształt jak stary, różni się tylko przednim logo z numerem OEM i oczywiście jej kolorem. Nie było więc konieczności, aby robić mu dodatkowe zdjęcia.

5. Podłączamy akumulator i testujemy działanie wycieraczek na postoju. Bieg nr 2 będzie przerywany. Sprawdźcie też spryskiwacz. Jeżeli wszystko działa, to można składać schowek. O regulacji pierwszego biegu będzie mowa później.


C. Instalacja elektryczna. Schematy z 1997 roku dla compacta.

1. Schematy elektryczne modułu LOW:
Obrazek

2. Schemat elektryczny moduł HIGH (+SRA):
Obrazek

3.Różnice w instalacji:

Wprawne oko od razu zauważy różnicę w schematach. W module HIGH nie zgadza się pin nr 4, który odpowiada za sterowanie dodatkową pompką odpowiadającą za spryskiwanie przednich lamp, przy ich włączeniu. My tego nie podłączamy, więc prowadzenie kabli nie jest konieczne, jeżeli nie chcemy spryskiwaczy. Pin 14 również się nie zgadza, w mojej instalacji nie ma kabla, przy spryskiwaczach reflektorów kabel ten odpowiada za obwód zasilający dodatkową pompkę. Pin 15 w mojej instalacji jest masą, a przy spryskiwaczach pełni rolę zasilania pompki reflektorów, nie miałem zasilania na pinie 14 więc zostawiłem tak ja było. Taka sytuacja nie powoduje zwarcia, tutaj wykorzystałem doświadczenie kolegów z niemieckiego forum.


D. Sposób działania.

Wszystkie biegi wycieraczek i spryskiwacz zachowują się tak samo jak na starym module. Kiedy chcemy regulować interwał pierwszego biegu robimy następującą rzecz:

1. Włączamy manetką pierwszy bieg i natychmiast wyłączamy wycieraczki (pozycja 0). Następnie czekamy od 1 do 25 sekundy. Jeżeli znów włączymy manetkę w 4 sekundzie od jej wyłączenia, to wycieraczki będą pracować co cztery sekundy, manetka oczywiście zostaje w pozycji nr 1. Jeżeli zaczekamy 10 sekund, to analogicznie przerwa w wycieraniu będzie dziesięcio sekundowa.

2. Gdy czas (25 sekund) minie, to po włączeniu manetką pozycji nr 1, wycieraczki będą się zachowywać jak zawsze. Chodzi tu o stały interwał zależny od prędkości samochodu.

3. Jeżeli nie pasuje nam ustawienie interwału, to wyłączamy wycieraczki (pozycja 0). Ustawienie kasuje się również, gdy wyłączymy zapłon.


E. Pytania i odpowiedzi tylko i wyłącznie na forum.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [e36] compact, czasowa regulacja biegu wycieraczek
PostNapisane: 25 marca 2012, 17:28 
Offline
Compact z wyboru
Avatar użytkownika

Wiek: 33
Posty: 3741
Lokalizacja: Rzeszów
Moje BMW: e36 316i
Kod silnika: M43B16
Garaż: http://bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t ... lit=malina
skorzystałem już z twojego opis, tylko że znalazłem go na bmw-klub

i wszystko pięknie działa

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e36] compact, czasowa regulacja biegu wycieraczek
PostNapisane: 25 marca 2012, 18:45 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Wiek: 37
Posty: 525
Lokalizacja: DZA/DW
Moje BMW: e46 316ti
Kod silnika: n42b18
To świetnie, ciesze się. Zamieściłem posty również tutaj, bo chcę żeby większa ilość użytkowników mogła z nich skorzystać.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [e36] compact, czasowa regulacja biegu wycieraczek
PostNapisane: 25 marca 2012, 20:32 
Offline
Specjalista
Avatar użytkownika

Wiek: 38
Posty: 3397
Lokalizacja: Kraina BMW
Kod silnika: MXXBXX
Garaż: E36 Coupe Black Bitch http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f ... 9#p1307309

FunPage E36 Coupe Black Bitch http://www.facebook.com/e36bbcosmos/
Ja już dawno to montowałem jak kupiłem zielone BMW czyli jakieś 2 lata temu :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [e36] compact, czasowa regulacja biegu wycieraczek
PostNapisane: 26 marca 2012, 19:21 
Offline
Compact z wyboru
Avatar użytkownika

Wiek: 33
Posty: 3741
Lokalizacja: Rzeszów
Moje BMW: e36 316i
Kod silnika: M43B16
Garaż: http://bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t ... lit=malina
mrcin86 napisał(a):
Ja już dawno to montowałem jak kupiłem zielone BMW czyli jakieś 2 lata temu :)

ale fotorelacji nie zrobiłeś :wsciekly:

ja nawet nie zdawałem sobie sprawy ze coś takiego było ale natknąłem się na wątek o ciekawych opcjach wyposażenia e36 potem szperałem w necie i znalazłem ten opis

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e36] compact, czasowa regulacja biegu wycieraczek
PostNapisane: 25 kwietnia 2012, 21:57 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 18
Moje BMW: e36
Kod silnika: M43
Jak można sprawdzić rok modułu?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e36] compact, czasowa regulacja biegu wycieraczek
PostNapisane: 26 kwietnia 2012, 07:28 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Wiek: 37
Posty: 525
Lokalizacja: DZA/DW
Moje BMW: e46 316ti
Kod silnika: n42b18
W prawym dolnym rogu masz tydzień produkcji i rok. Mój samochód jest z 97 roku, zobacz na zdjęcia w temacie.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 16 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL