BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 29 marca 2024, 12:05

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie. Możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.


Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [E30] podgrzewane lusterka
PostNapisane: 30 marca 2012, 00:27 
Offline
Pierwsze kroki
Avatar użytkownika

Posty: 12
Lokalizacja: Kwidzyn
Moje BMW: E30 325 IC
Kod silnika: M20B25
Garaż: http://www.bmwe30kwidzyn.republika.pl/
Witam, ostatnio postanowiłem do swoich E30-tek zamontować kolejny gadżet w postaci grzanych lusterek, lecz ori ciężko dorwać a jak już są to wiadomo za jakie pieniądze. Niektórzy przerabiają z e34, a ja na Allegro znalazłem maty grzewcze o rozmiarze 140x80 po 4,90zł szt, to chyba najtańsza alternatywa

Obrazek

więc zaczynamy od rozebrania lusterka, poprzez włożenie cienkiego płaskiego śrubokręta w dziurkę od spodu lusterka i przepchnięcie białego pierścienia trzymającego szkło z resztą obudowy, oraz wyciągamy za pomocą tego samego śrubokręcika wąski plastik który zasłania wiązkę w dolnej części obudowy

Obrazek

wyciągamy szkło i podgrzewamy chwilkę opalarką bądź suszarką do włosów

Obrazek

jak się plastik i szkło odpowiednio nagrzeje wpychamy mały płaski śrubokręt między szkło a czarną ramkę i powoli odklejamy delikatnie nagrzewając całość

Obrazek

Obrazek

po rozklejeniu obu części czas na usunięcie starego kleju, użyłem do tego jakiegoś rozpuszczalnika, szpachelki plastikowej i starej szmaty. Szmatę nasączamy rozpuszczalnikiem i wcieramy w klej po chwili szpachelką ściągamy klej ( trochę pracochłonne)

Obrazek

po dokładnym wyczyszczeniu starego kleju odtłuszczamy benzyną ekstrakcyjną i odrysowujemy miejsce gdzie będą podłączone konektory

Obrazek

ustawiamy piny zasilające dla lepszej estetyki i dostępu

Obrazek

i przyklejamy matę grzewczą do szkła lusterka

Obrazek

zakupione prze ze mnie maty miały niestety klej tylko z jednej strony i użyłem taśmy dwustronnej do przyklejenia szkła do czarnej ramki

Obrazek
Obrazek

kolejny etap to podłączenie kabelków, wiec musimy odkręcić cały mechanizm silnikowy, odkręcamy 4 śrubki

Obrazek

ori wersja podłączenia jest + na stałe po włączeniu zapłonu ja wybrałem podłączenie pod włącznik podgrzewanej tylnej szyby więc musiałem dodać jeden kabel, przelot wiązki w obudowie lusterka jest dość ciasny więc ułatwiłem sobie pryskając WD 40 na wiązkę i maksymalnie wyciągnąłem ją do początka izolacji wiązki (od spodu widać już osobne kable wychodzące z izolacji wiązki) gdzie zrobił się mały luzik żeby wcisnąć jeszcze jeden dodatkowy przewód

Obrazek

przewód z izolacją jest jeszcze zbyt gruby żeby go tam wepchnąć, więc odizolowałem spory kawałek żeby z łatwością przepchnąć kabel do środka lusterka

Obrazek
Obrazek
Obrazek

do brązowego przewodu w mechanizmie silnikowym wlutowujemy kawałek przewodu który będzie naszą masą

Obrazek

następnie znowu pryskamy smarowidłem w spray-u typu WD 40 na wiązkę i z całej siły wciągamy ja do wewnątrz lusterka i skręcamy mechanizm silnikowy

Obrazek

końcówki kabelków zarabiamy konektorami, dodatkowy lut nie zaszkodzi i osłonki dla lepszej estetyki i podłączamy oba kable do maty i wkładamy szkło do obudowy i zatrzaskujemy pierścień trzymający

Obrazek
Obrazek

Kolejny etap to rozebranie tapicerki drzwi i przepchanie kabelka przez drzwi do wewnątrz auta oraz przypięcie wiązki do drzwi, w lusterku jest pianka w miejscu wiązki więc swobodnie kabel można przepchnąć do wewnątrz, po ułożeniu wiązki kabelków w lusterku zakładamy zaślepkę.

Obrazek

układamy wiązkę, izolujemy i przypinamy opaskami,
(w miejscu gdzie przykręcone jest lusterko dałem trochę nadmiaru kabla jak zaistnieje kiedyś potrzeba demontażu lusterka i będzie możliwość wtedy założenie konektorów, teraz celowo ich nie zakładałem dla uniknięcia braku styku)

Obrazek
Obrazek

ściągamy gumową osłonę wiązki z drzwi i ze słupka wypinamy kostkę z drzwi za pomocą kombinerek, przeciągamy kabel, ja dla ułatwienia posłużyłem się twardym drutem

Obrazek

odkręcamy rączkę otwierania pokrywy silnika i osłonę głśonika

Obrazek

w kostce jest spory otwór gdzie można poprowadzić kabel w miejsce gdzie jest głośnik, za pomocą opasek i taśmy parcianej przypinamy nasz kabel do wiązek które są już poprowadzone pod deską i prowadzimy tak aż do włącznika grzanej tylnej szyby, wyciągamy z pulpitu włącznik i do czarnego kabelka wlutujemy króciutki kabel i zarabiamy na drugim końcu konektor, dla dodatkowego bezpieczeństwa założyłem gniazdko z 15W -wym bezpiecznikiem do bezpiecznika podpinamy dwa kabelki które będą sterowały naszym podgrzewaniem lusterek drugi kabel ciągniemy do drugiego lusterka w podobny sposób w odwrotnej kolejności,

Obrazek
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: podgrzewane lusterka
PostNapisane: 30 marca 2012, 07:06 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Posty: 6262
:ok: świetny tutorial i wykonanie roboty. Napewno się komuś przyda :)

_________________
...bo przyjemności z jazdy nie mierzymy ilością spalanego paliwa ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: podgrzewane lusterka
PostNapisane: 30 marca 2012, 07:47 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Wiek: 40
Posty: 1642
Lokalizacja: Włocławek
Moje BMW: e46
Kod silnika: m52tub25
Maty które kupiłeś nie zmieniają rezystancji względem temperatury? Wkłady lusterek w zamienniku które widziałem zawsze miały takie rozwiązanie, dzięki temu można podpinać plus po zapłonie który mamy już w lusterku ;)

Tu masz na przykładzie wkładów w e36 viewtopic.php?f=25&t=93972

_________________
Mapa google osób z interfejsami do BMW


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: podgrzewane lusterka
PostNapisane: 8 kwietnia 2012, 12:35 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 148
Moje BMW: M5
Kod silnika: S62B50
fajny pomysł :ok:

_________________
Obrazek


--> wejdź i oceń viewtopic.php?f=6&t=114052 <--


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 17 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL