BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 28 marca 2024, 09:57

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie. Możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.


Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 78 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Telewizja cyfrowa DVB-T w E39
PostNapisane: 20 maja 2013, 15:42 
Offline
Poszukaj zanim zapytasz

Wiek: 47
Posty: 4
Lokalizacja: Głogów
Moje BMW: E-39 touring
Kod silnika: M54B22
Witam wszystkich zainteresowanych telewizja dvbt - sprawiłem sobie tunerek WIWA ;) - daje rade czyta filmy itd.. podłączyłem go w mojej E-39 tylko mam pytanko - czy komuś udało się rozwiązać problem jak podłączyć sygnał audio stereo z tunerka dvbt żeby było stereo w aucie? czy tylko w mono i trzeba po prostu sprawić sobie jakiś wzmacniacz... i rozbudować audio przynajmniej tymczasowo... ?

szymm


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Telewizja cyfrowa DVB-T w E39
PostNapisane: 31 maja 2013, 10:12 
Offline
Zacna persona forum

Wiek: 37
Posty: 1288
Lokalizacja: Inowrocław
Moje BMW: E60
Kod silnika: M57d25
Co do antenki to zastanawiałem się czy nie dałoby rady ukryć w pokrywie bagażnika? Zdjąć tapicerkę i tam umiejscowić gdzieś:). Powinno działać, bo przecież inne antenki też są poukrywane.

_________________
Było: E38 728iA, E36 316iA, E39 520d, E46 320d


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Telewizja cyfrowa DVB-T w E39
PostNapisane: 4 czerwca 2013, 19:34 
Offline
Pierwsze kroki
Avatar użytkownika

Wiek: 42
Posty: 68
Lokalizacja: WU a dawniej WPR
Moje BMW: e39 523iA '98
Kod silnika: m52b25
zastanawiam sie tylko czy przerwa miedzy blacha a tapicerka klapy bagaznika jest wystarczajaco duza zeby wcisnac ta antene. U mnie problem jest wiekszy, bo moj tuner zasilaja dwie anteny.

_________________
Czasami na drodze spotykam prawdziwych szaleńców, pędzą na złamanie karku, wbrew rozsądkowi... naprawdę... czasami aż mi ciężko ich wyprzedzić...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Telewizja cyfrowa DVB-T w E39
PostNapisane: 5 czerwca 2013, 08:47 
Offline
Zacna persona forum

Wiek: 37
Posty: 1288
Lokalizacja: Inowrocław
Moje BMW: E60
Kod silnika: M57d25
No właśnie mnie chodziło o tą stronę gdzie jest zamek i siłownik, trochę tam miejsca jest między wzmocnieniem a blachą zewnętrzną. Powinno się zmieścić bez problemu chyba.

_________________
Było: E38 728iA, E36 316iA, E39 520d, E46 320d


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Telewizja cyfrowa DVB-T w E39
PostNapisane: 5 czerwca 2013, 10:14 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 27
No pomysł fajny (oczywiście jak ktoś ma czas i lubi grzebać). Osobiście wolałbym chyba kupić tableta z tunerem. Koszt nieduży a dodatkowo oprócz TV można pograć lub po necie pośmigać. Ale mimo wszystko podziwiam pomysłowość.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Telewizja cyfrowa DVB-T w E39
PostNapisane: 1 września 2013, 20:14 
Offline
Poszukaj zanim zapytasz

Posty: 1
Moje BMW: 528i
Kod silnika: m52b28
witam kolegów zmieniłem tuner tv i ten jest hybrydą analog i digital tylko niewiem czy epmeg 4 czy mpeg2 nr modułu 6988079


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Telewizja cyfrowa DVB-T w E39
PostNapisane: 11 października 2013, 08:14 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 30
Moje BMW: e46
podasz link do zrobienia tej antenki ? ;D


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E39] Telewizja cyfrowa DVB-T
PostNapisane: 27 grudnia 2013, 19:39 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 11
Witam kolegów,

nadszedł czas na zrobienie tv DVB-T w mojej e46. Trochę nie do końca jestem pewien jak połączyć zakupiony tuner z wyjsciem SCART z tunerem BMW stąd moje zapytanie.
Jeśli dobrze rozumiem to w tunerze BMW jest niebieska i biała kostka. Podpinam sie do białej, czyli dokładam nowe piny do kostki w numerowane miejsca 6, 15 (video), 4,5 (audio), tak jak na zdjęciach, tak?

Obrazek
Obrazek

a jesli chodzi o złącze SCART:
Obrazek

zastanawiam sie jakie jest zestawienie PINów:

tuner DVB-T SCART -> tuner BMW
-------------------------------
19 -> 6
17 -> 15
? -> 4
? -> 5

Dobrze myśle? O ile video jest dosyć proste do podłaczenia, to jak połączyć audio...? Będe wdzieczny za wskazówki :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E39] Telewizja cyfrowa DVB-T
PostNapisane: 27 grudnia 2013, 20:04 
Offline
Pierwsze kroki
Avatar użytkownika

Wiek: 42
Posty: 68
Lokalizacja: WU a dawniej WPR
Moje BMW: e39 523iA '98
Kod silnika: m52b25
SCART zwykle jest zakończony chinchami, sprawdź które odpowiadają za wizję a które za fonię i sprawdź miernikiem które piny za to odpowiadają.

_________________
Czasami na drodze spotykam prawdziwych szaleńców, pędzą na złamanie karku, wbrew rozsądkowi... naprawdę... czasami aż mi ciężko ich wyprzedzić...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E39] Telewizja cyfrowa DVB-T
PostNapisane: 28 grudnia 2013, 22:38 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 11
kielon napisał(a):
SCART zwykle jest zakończony chinchami, sprawdź które odpowiadają za wizję a które za fonię i sprawdź miernikiem które piny za to odpowiadają.


hmmm, zakupilem takowy tuner:

Obrazek

nie ma tam zadnych cinchy, masz na mysli jakas przejściowkę? Miernikiem mam sprawdzic piny z dekodera dvbt (video, dzwiek) ?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E39] Telewizja cyfrowa DVB-T
PostNapisane: 1 stycznia 2014, 16:40 
Offline
Pierwsze kroki
Avatar użytkownika

Wiek: 42
Posty: 68
Lokalizacja: WU a dawniej WPR
Moje BMW: e39 523iA '98
Kod silnika: m52b25
Tak, chodzi o przejściówkę. W tej sytuacji i tak bezpośrednio nie podłączysz dekodera do instalacji w samochodzie.

_________________
Czasami na drodze spotykam prawdziwych szaleńców, pędzą na złamanie karku, wbrew rozsądkowi... naprawdę... czasami aż mi ciężko ich wyprzedzić...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E39] Telewizja cyfrowa DVB-T
PostNapisane: 2 stycznia 2014, 11:41 
Offline
Poszukaj zanim zapytasz

Posty: 1
Moje BMW: e63
Kod silnika: M57N2
Pomysł dosyć oryginalny i niczego sobie szczerze powiedziawszy jestem ciekawy czy w innych autach w których jest montowany blaupunkt też dało by rade zrobić coś takiego ;) Pozdrawiam.

_________________
łokieć tenisisty


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E39] Telewizja cyfrowa DVB-T
PostNapisane: 5 stycznia 2014, 00:29 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 11
kielon napisał(a):
Tak, chodzi o przejściówkę. W tej sytuacji i tak bezpośrednio nie podłączysz dekodera do instalacji w samochodzie.


ok, to mysle ze przejsciówke jakoś ogarne. Interesuje mnie strona od samochodu. Mam powkładac nowe piny do bialej kostki tak jak zaznaczylem w pierwszym poście? A potem te piny połaczyc z podpowiednimi przewodami cinch? Dobrze zrozumialem iddeę? :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E39] Telewizja cyfrowa DVB-T
PostNapisane: 5 stycznia 2014, 14:16 
Offline
Forumowicz

Posty: 176
Lokalizacja: Gdańsk
Moje BMW: 530d 01' Turing
Kod silnika: M57
Tak kolego. Tylko zoriętuj się który pin od video jest + , no i audio ?
O taką przejściówkę codzi http://sklepwideo.pl/details.php?id=ai101120
Ja u siebie mam wszystko powyprowadzane tylko ze względu , że mało ostatnio jezdze dokończenie projektu stanęło w miejscu.
Ja bym na twoim miejscu kupiłbym przewód AV o odpowiedniej długości i uciął jeden koniec i zarobił bym tymi maleńkimi wsówkami.
http://artmedia.sklep.pl/854-kabel-DVBT ... --10m.html
Jak widzisz ten kabelek załatwia wszystko . Z jednej strony łączysz gniazdo euro z gniazdem euro DVB-T a drugi koniec , czyli chinch, ucinasz i zarabiasz w/w wsówkami .
Pozdrawiam i powodzenia ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E39] Telewizja cyfrowa DVB-T
PostNapisane: 6 stycznia 2014, 15:37 
Offline
Pierwsze kroki
Avatar użytkownika

Wiek: 42
Posty: 68
Lokalizacja: WU a dawniej WPR
Moje BMW: e39 523iA '98
Kod silnika: m52b25
Nic dodać, nic ująć. Dokładnie tak samo zrobiłem u siebie i do tej pory działa. Niestety po niespodziewanym resecie wszystkich modułów w samochodzie (błędne naciśnięcie jednego przycisku przy programowaniu NCSem) już nie mogę ominąć zabezpieczenia przed oglądaniem TV podczas jazdy, więc DVB i odtwarzacz wideo już u mnie się nie przydają :(

_________________
Czasami na drodze spotykam prawdziwych szaleńców, pędzą na złamanie karku, wbrew rozsądkowi... naprawdę... czasami aż mi ciężko ich wyprzedzić...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E39] Telewizja cyfrowa DVB-T
PostNapisane: 18 lutego 2014, 18:05 
Offline
Poszukaj zanim zapytasz

Posty: 3
Moje BMW: e 39 530d
Kod silnika: 530d
[q


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E39] Telewizja cyfrowa DVB-T
PostNapisane: 18 lutego 2014, 22:22 
Offline
Poszukaj zanim zapytasz

Posty: 3
Moje BMW: e 39 530d
Kod silnika: 530d
kielon napisał(a):
W związku z tym, że w niektórych rejonach Polski planowane jest wyłączenie telewizji analogowej jeszcze w tym roku, postanowiłem się zabezpieczyć przed utratą możliwości oglądania telewizji w samochodzie i dołożyłem tuner DVB-T :)
W skrócie opiszę po kolei jak to zrobić.

Do przeprowadzenia całej operacji potrzebujemy:

Tuner DVB-T - ja kupiłem najtańszy posiadający tylko złącze SCART
Obrazek

Do zestawu był dołączony pilot, niestety nie najmniejszy ale zawsze
Obrazek

Z racji tego, że urządzenie miało pozostać w bagażniku a sterowanie z pilota chciałem mieć w kabinie to musiałem przedłużyć przewód diody podczerwieni. Potrzebowałem 6 metrów przewodu 3x1,5mm2 (im większy przekrój przewodu tym mniejsze straty prądu a dioda zasilania jest niewielkim napięciem)

Obrazek

Kabel od diody został przeprowadzony przy lewym progu i wychodzi przy kierownicy, żeby sterowanie pilotem nie było uciążliwe.

Zasilanie zestawu zostało wzięte z białej kostki po stronie tunera, przewód fioletowy dostaje napięcie dopiero po przekręceniu kluczyka. Niestety tuner wprowadzał mi zakłócenia do radia, więc dodatkowo przeciągnąłem przewód z wyłącznikiem do kabiny i tuner włączam tylko wtedy, gdy chcę oglądać TV, przez pozostały czas jest wyłączony.

Obrazek

Mój tuner zasilany jest napięciem 5V i pobiera ok. 1,5A prądu. Musiałem w takim razie wymyślić, jak to wszystko zasilić z instalacji samochodowej, która jak wiadomo ma od 12V do 14V przy pracującym silniku. Rozwiązanie okazało się banalnie proste. Otóż napięcie 5V to napięcie USB. Kupiłem więc ładowarkę samochodową ze złączem USB, dającą prąd 2A (standardowe takie ładowarki mają po ok. 0,5A i niestety nie dają rady zasilić tunera), dodatkowo wtyczkę pasującą do tunera i przylutowałem ją do starego kabla służącego do połączenia telefonu z komputerem.

Obrazek

Obrazek

Kable sygnałowe musiałem wpiąć do białej kostki tunera TV w BMW.

Obrazek

Piny odpowiadające za transmitowanie sygnału video to: pin 6 to video In +, pin 15 to video In –
Za transmisję audio odpowiadają odpowiednio: pin 4 audio In + oraz pin 5 audio In –
Po wyjęciu kostki okazało się, że piny są oznaczone i nie było problemów z prawidłowym ich podłączeniem.

Obrazek

Obrazek

Piny wykorzystałem ze starej wiązki elektrycznej lusterek z E34, pasowały bez problemu do kostki.

Obrazek

A teraz temat najciekawszy czyli antena. Niestety po podłączeniu oryginalnej anteny nic nie mogłem złapać. Szukałem więc anteny dedykowanej od samochodu do obioru telewizji cyfrowej. Znalazłem na portalu aukcyjnym taki oto zachwalany wynalazek

Obrazek

Zysk tej anteny wg. specyfikacji to 28dB a chyba pod Pałac Kultury musiałbym podjechać, żeby cokolwiek obejrzeć.
Poszukałem więc informacji, jak zrobić dobrą antenę do DVB-T i trafiłem na dobre forum. Jeden z użytkowników zrobił antenę, na której odbierał programy z oddalonego o ok. 80km nadajnika. Zrobiłem więc sobie taką antenę i wygląda ona tak:

Obrazek

Wzmacniacz jaki zastosowałem to najmocniejszy, bo mający realne 30dB, LNA-177 (koszt 13zł)i przykręciłem to niego „wąsy” o długości 12 cm ustawione względem siebie pod kątem 45 stopni. Zasilenie tego wzmacniacza realizowane jest poprzez instalację 12V z samochodu poprzez separator antenowy

Obrazek

A oto efekt końcowy mojej pracy, czyli telewizja DVB-T w moim BMW E39 :)





Wszystkie zdjęcia oraz film były robione aparatem w telefonie komórkowym, jakość niestety nie poraża.

Jakby ktoś, tak jak ja, chciał się pobawić w dołożenie telewizji to służę pomocą :)


Witam.
Wykonałem wszystkie czynności w opisanej kolejności.
Z tą małą różnicą, że zakupiłem Ładowarkę samochodową 2.4A.
Z tego co wyczytałem, zasilanie tunera znajduje się w bagażniku, ja natomiast "pociągnąłem" przewód ze standardowego gniazda zapalniczki przy dźwigni zmiany biegów.
O ile dobrze zrozumiałem -wyjście "6" na "eurozłączu" tunera ma być podłączone z gniazdem nr 6 w białej kostce tunera. 15 do 15 itd. Tak też uczyniłem.
Niestety-mój obraz wygląda mniej więcej tak:
Obrazek
Obraz kontrolny faluje, w rożnych płaszczyznach, jest czarno-biały. Gdzie popełniłem błąd ?
Nie podłączałem i nie montowalem anteny gdyż za cholerę nie wiem gdzie wpiąć zasilacz. Chciałem po prostu sprawdzić działanie choćby z urządzenia USB(pendrive).
Jakieś sugestie?
Proszę o podpowiedzi gdyż straciłem większą część dnia na instalację i montaż, a i tak z tego g.....wyszło.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E39] Telewizja cyfrowa DVB-T
PostNapisane: 25 lutego 2014, 20:23 
Offline
Pierwsze kroki
Avatar użytkownika

Wiek: 42
Posty: 68
Lokalizacja: WU a dawniej WPR
Moje BMW: e39 523iA '98
Kod silnika: m52b25
Niestety źle zrobiłeś. Nie wiem, jak są rozmieszczony piny w SCART, ja dałem przejściówkę ze SCART na cinche - tam łatwiej rozgryźć który kabel za co odpowiada, bo wychodzą tylko 3 przewody. Sprawdzasz, który odpowiada za TV, pozostałe dwa za dźwięk (lewy i prawy kanał STEREO), te od dźwięku mostkujesz i wszystko podłączasz do kostki w samochodzie.

_________________
Czasami na drodze spotykam prawdziwych szaleńców, pędzą na złamanie karku, wbrew rozsądkowi... naprawdę... czasami aż mi ciężko ich wyprzedzić...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E39] Telewizja cyfrowa DVB-T
PostNapisane: 25 lutego 2014, 20:51 
Offline
Poszukaj zanim zapytasz

Posty: 3
Moje BMW: e 39 530d
Kod silnika: 530d
Popracowałem, popracowałem i nieco zmodernizowałem(ułatwiłem sobie) połączenie wszelkiego rodzaju kabelków, pinów, kostek etc.

Popełniłem wydatek i nabyłem droga kupna ;) takie oto ustrojstwo:

Obrazek
Do tegoż Rozdzielacza z wejściem "Damskim" wpiąłem Tuner oraz dwa czincze 1-audio 2-video.
Obciąłem czincze na końcu i połączyłem z biała kostka w Tunerze BMW.
Zdecydowanie szybciej i wygodniej no i pozbyłem się cz-b ,falującego obrazu.
Obrazek
Ostatecznie nie rozwiązałem kłopotu z ....niewyjściową anteną i nadal pozostaje "pajączek" na dnie bagażnika.

Pomimo odległości 13 km od nadajnika natrafiam na "czarne dziury" i lagi ale jest to dosłownie kilka miejsc w mojej mieścinie.
Obrazek

Jako laik walczyłem z tym dwa dni ale zwyciężyłem!

PS> kabel wystający z kieszeni radia to kaseta umożliwiająca odtwarzanie muzyki z telefonu.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E39] Telewizja cyfrowa DVB-T
PostNapisane: 25 lutego 2014, 22:39 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Posty: 7454
Lokalizacja: Tarnów
Moje BMW: E12 520A
Kod silnika: m20b20
Garaż: E12
http://bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=67421&start=400
e46 328ci Santorini Blue
https://bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6& ... &start=200
E36/7 2.8i
Mini countryman SE
F87
Ciekaw jestem czy daloby sie to upchnac w e46 coupe?

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 78 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 13 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL