BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 27 kwietnia 2024, 17:42

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie. Możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.


Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [E39] Zdalne włączanie Webasta Z/C
PostNapisane: 24 listopada 2014, 21:51 
Offline
Forumowicz

Posty: 121
Moje BMW: e39
Kod silnika: m57d25
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f ... 6&start=20
Witam
Jako że idzie zima i mroźne poranki pomyślałem jak tu zrobić zdalne włączanie webasto tanim kosztem :D. Oryginalny telestart działa tak, że przez 30 minut po włączeniu guzika na pilocie podaje plusa do naszego piecyka a on się załącza to dlaczego nie można go zastąpić czymś innym.
Będzie nam potrzebne do tego radiolinia 12v, kilka metrów kabli, gniazda bezpieczników, jeden pin najlepiej z uszczelką do wtyczki webasto.
Radiolinia 12v do każdej powinna być instrukcja jak powinno się programować.
Obrazek
Musimy wyprowadzić z webasto kabelek z 1 pinu w wtyczce X1 i do tego będzie nam potrzebny jakiś wolny pin z uszczelką. Ja dostałem go wraz wtyczką jak kupowałem używane webasto. Same rozebranie wtyczki X1 jest banalne trzeba tylko odhaczyć takie zawleczki.
Piny są ponumerowane więc nie ma możliwości pomyłki
Na tym rysunku wszystko ładnie widać wyprowadzamy kabelek pin1 (clock)
Obrazek
Tutaj już mamy kabelek i pin na swoim miejscu
Obrazek
Można zrobić teraz test i na krótko podłączyć do do klemy plusowej na silniku. Piecyk musi odpalić. Ile będziemy podawać plusa tyle będzie grzał oczywiście akumulator musi być w dobrej kondycji.
Teraz musimy ten kabelek puścić do kabiny. Pomijam tu przedłużanie, lutowanie i izolowanie kabla bo to chyba oczywiste.
Puściłem go koło przewodów hamulcowych przez taką czarną gumkę
Obrazek


Dalej musimy przebić się przez wiązkę przewodów
Obrazek


i jesteśmy już w kabinie
Obrazek

Dalej już progiem do bagażnika
Obrazek
Obrazek
I kolejne przebicie z kabiny do bagażnika pod oparciem kanapy
Obrazek
I już w bagażniku :D
Obrazek
Robiąc to dokładnie nie wiedziałem gdzie umieszczę tą radiolinie ale wpadłem na pomysł żeby schować ją w podsufitkę koło lampy tylnego oświetlenia wnętrza dlatego można ominąć wchodzenie z tym kablem do bagażnika.Puścić go pod kanapą i zdjąć tapicerkę lampki oświetlenia i wsunąć go podsufitkę. Dodatkowo przeciągałem kabel aux do tyłu to nie zależało mi na czasie.Wystaje tylko antena. Myślę że miejsce dobre bo przy szybie i pewnie będzie nie co lepszy zasięg.

Obrazek
Główne zasilanie radiolinii wziąłem z bezpieczników z tyłu. Wpinam się w ori gniazdo bezpiecznika po przez ten okrągły konektor. Zawsze mogę go wyciągnąć np. w lato i system nie działa czyli nie ciągnie prądu.
Obrazek


Trzeba się przebić podobnie jak w/w kabel. Z tym że po prawej stronie i dociągnąć go do lampki oświetlenia gdzie czeka już przewód do włączania piecyka.
Robimy z tego kabla rozwidlenie na 3 przewody zasilanie radiolinii plus do webasto i trzeci ale o tym później. Tak to wygląda
Obrazek
Opis kabli:
czerwone to są stałe plusy od mojego rozwidlenia
Czarne to plusy po przekaźniku czyli włączają się gdy naciśniemy guzik pilota zaprogramowany pod dany kanał
Żółty to masa wzięta z śruby mocowania tapicerki słupka.
Do każdego plusa jest bezpiecznik żeby nic się nie sfajczyło.
Obrazek
Najlepiej radiolinie programować na prostowniku według instrukcji do niej.
Ja mam zaprogramowany kanał 1 (przycisk na pilocie A) na czasowy czyli 30 min do webasto (podanie plusa)
A drugi hmm no właśnie jest ustawiony bistabilny czyli On/off. Swoją drogą pierwszy kanał też można wyłączyć w każdym momencie po ponownym wciśnięciu guzika A na pilocie.
Jako że ori telestart ma powiadomienie że webasto się włączyło lub nie bo np. było po za zasięgiem. To wymyśliłem, że pod drugi kanał podłącze syrenę dźwiękową to będzie nie jako taki tester czy mam zasięg. Czyli włączam syrenę jest zasięg wyłączam i włączam webasto.
Można oczywiście podłączyć też inne rzecz np. mruganie kierunkami itp. Samochód nie zawsze się widzi ale usłyszeć można prawie zawsze.
Dziękuje i pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 53 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL