BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 28 marca 2024, 22:31

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie. Możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.


Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 331 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 17  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: [Exx] Przepływomierz Bosch czyszczenie adaptacja
PostNapisane: 21 kwietnia 2010, 14:20 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Wiek: 49
Posty: 895
Lokalizacja: dolnośląskie
Moje BMW: E39 Touring lift
Kod silnika: M57 D30
Dalsze spostrzeżenia po zrobieniu "dziurki"
Mam wrażenie że na biegach 2,3,4 auto jest mniej dynamiczne kręcąc od około 2 , 2300obr/min
Za to na duży plus jest to że na 5tce czuć wyraźnie większą dynamikę auta ciągnąc od dołu.
Podsumowując - jeżeli silnik " przechodzi " szybko przez zakres obrotów wydaje się słabszy.
Natomiast ciągnąc dłużej jest bardziej elastyczny :/
ROGER - co Ty na to ?

_________________
Moje E39
http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f ... 85&start=0


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Przepływomierz Bosch czyszczenie adaptacja
PostNapisane: 21 kwietnia 2010, 14:32 
Offline
Specjalista
Avatar użytkownika

Wiek: 48
Posty: 2607
Lokalizacja: Nysa Opolskie
Moje BMW: F07 535dx
Kod silnika: n57
Cześć

Nie potrafię się do tego odnieść , cokolwiek mógłbym powiedzieć gdybym widział pomiar przepływki np. w inpie czy w bavarian technics wykres.

Poprawa powinna się pojawić w całym zakresie obrotów a szczególnie w overboscie.

Widzę że jesteś z okolic może umówimy się u ADRIANA w jakiś dzień przy okazji zhamujesz autko .

Wszystko będzie jasne. :ok:

Pozdrawiam Krzysiek

_________________
TEL. 600218347 Krzysiek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Przepływomierz Bosch czyszczenie adaptacja
PostNapisane: 21 kwietnia 2010, 14:50 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Wiek: 36
Posty: 1202
Lokalizacja: NDM
Moje BMW: E46 320d
Kod silnika: M47TUD20
Jestem właśnie w oczekiwaniu na własny interfejs i nie mogę się już doczekać pierwszej diagnozy...

Po tym co piszesz Roger to czy prawidłowe było by stwierdzenie, że przepływka powinna pokazywać tyle jednostek ile wynosi połowa wartości ciśnienia w kolektorze (wyrażonego w milibarach)?? czy jednak to zbyt naciągana zasada ?

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Przepływomierz Bosch czyszczenie adaptacja
PostNapisane: 21 kwietnia 2010, 14:59 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Wiek: 49
Posty: 895
Lokalizacja: dolnośląskie
Moje BMW: E39 Touring lift
Kod silnika: M57 D30
No nie mam jak i czym zrobić pomiaru... :kwasny:
A do Wrocka ( dobre 100km ) mam w planach wybrać się na zawirusowanie nie wiem czy teraz czy za kilka miesięcy.
Najpierw jednak wymienię na nowy ten zaworek od kierownicy - nie ufam mu. No i ma już " naciągnięte "

Tak poza tematem - pisałeś gdzieś o zaworkach w VW.
Starszego typu (te podobne do tych z BMW tylko z inną wtyką) nie maja w środku dodatkowego filterka jaki jest w BMW i faktycznie zamiast zewnętrznego filterka podłączenie na wężyk z ...
Ale teraz widzę ze montują inne - takie dużo mniejsze na zatrzask z okrągłym filterkiem tyle że od góry.

_________________
Moje E39
http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f ... 85&start=0


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Przepływomierz Bosch czyszczenie adaptacja
PostNapisane: 21 kwietnia 2010, 17:32 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 51
Lokalizacja: WLKP
Sprawdzilem jak sie sprawuje po odpieciu egr i okazuje się, że kompletni nie ma różnicy. Jak to niektorzy opisuja ze jest zwawszy od niskich nie zaobserwowalem tak samo wartosci są takie same. Jedynie odpiecie przywitalo mnie bledem egr. Wiec podpiołem tak jak bylo wczesniej.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Przepływomierz Bosch czyszczenie adaptacja
PostNapisane: 21 kwietnia 2010, 17:51 
Offline
Specjalista
Avatar użytkownika

Wiek: 48
Posty: 2607
Lokalizacja: Nysa Opolskie
Moje BMW: F07 535dx
Kod silnika: n57
Witam
_RAZOR_ napisał(a):
Jak to niektorzy opisuja ze jest zwawszy od niskich nie zaobserwowalem tak samo wartosci są takie same. Jedynie odpiecie przywitalo mnie bledem egr. Wiec podpiołem tak jak bylo wczesniej.


pleciesz..............

Obrazek

Pozdrawiam Krzysiek

_________________
TEL. 600218347 Krzysiek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Przepływomierz Bosch czyszczenie adaptacja
PostNapisane: 21 kwietnia 2010, 19:28 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 51
Lokalizacja: WLKP
mam podobne zwyzone wartosci z podpietym egr a na 99% jest sprawny tym bardziej ze go czyscilem tłoczek chodzi lekko zaworek wyczyszczony (dolot spalin nie zamknięty zadną blaszka) chyba ze jakos programowo go ktos uziemił fakt faktem ze odpinanie nic w moim przypadku nie daje. Teraz samochod wyrywa od 1500 obr ale co mnie dziwi powyzej 3000 traci juz tą tendencję do wciskania w fotel idzie niezle ale gdyby ta tendencja przyspieszzeenia została byloby super . Chyba jednak skusze się na tą dziurke w przeplywce ("apetyt rosnie w miare jedzenia") a w najgorszym wypadku wymienie na nową tym bardziej ze jest to nowy typ wiec nie musialbym przeprowadzac adaptacji

Na zrzucie ktory robilem dokladnie widac kiedy okolo 3200obr po przekroczeniu tych 2,4 bara i 990mg wartosc ta spada na sekunde do 1,95bar i 850 mg po kolejnej sekundzie wyrównuje na 2,2 i 915mg czemu występuje ten spadek jak go zniwelować bo jak widać on w glownej mierze odpowiedzialny jest za slabsza moc po 3000obr. Czy jest to normalne i czym to jest spowodowane. Dobrze myśle, że np. zmienna geometria przestawia się albo sterownik po wykryciu zbyt duzej wartosci upuszcza cisnienie co powoduje 2 s zaburzenie.

"ROGER-NYSA" masz moze nagrany filmik jak to wyglada u ciebie czy po tym przeladowaniu nastepuje chwilowy spadek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Przepływomierz Bosch czyszczenie adaptacja
PostNapisane: 22 kwietnia 2010, 20:21 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Wiek: 36
Posty: 1202
Lokalizacja: NDM
Moje BMW: E46 320d
Kod silnika: M47TUD20
ROGER-NYSA napisał(a):

Obrazek

TAK powinien wyglądać pomiar w sprawnym aucie :ok:



a tak to wygląda u mnie - pomiar robiony przy 3500obr/min. na 3. biegu, czyli tylko 100obr/min. rozbieżności a jednak spora różnica

Obrazek

dlaczego takie małe ciśnienie w kolektorze??

gdyby to było tylko ciśnienie zmierzone na czujniku to wtedy miałbym wytłumaczenie - już jakiś czas temu uszkodziłem sobie intercooler i wykonałem druciarską robotę łatania przy pomocy poxyliny :wstyd: (wiem, że nie ma tam super-szczelności)

ale w tym przypadku to ciśnienie zadane przez ECU również jest bardzo małe

ROGER co może być przyczyną tak niskiego ciśnienia??

dodam, że mam skrzynie 6-biegową (co zapewne nie czyni wielkiej różnicy) a turbinę sterowaną elektrycznym silniczkiem (czyli łagodniejszy overboost oraz co za tym idzie zejście z niego)


na szczęście pomiar przepływki wyszedł chyba przyzwoicie

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Przepływomierz Bosch czyszczenie adaptacja
PostNapisane: 23 kwietnia 2010, 19:07 
Offline
Specjalista
Avatar użytkownika

Wiek: 48
Posty: 2607
Lokalizacja: Nysa Opolskie
Moje BMW: F07 535dx
Kod silnika: n57
CZEŚĆ
marcin87k napisał(a):
ROGER co może być przyczyną tak niskiego ciśnienia??


Może po prostu strzeliłeś zrzut w złym momencie .
Zrób jeszcze jeden pomiar ale gdy żądane na przepływomierzu będzie więcej niż 990 , zaznaczone pole.
Obrazek

Nie widzę ciężko powiedzieć czy coś jest nie tak.

_________________
TEL. 600218347 Krzysiek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Przepływomierz Bosch czyszczenie adaptacja
PostNapisane: 25 kwietnia 2010, 19:50 
Offline
Specjalista
Avatar użytkownika

Wiek: 48
Posty: 2607
Lokalizacja: Nysa Opolskie
Moje BMW: F07 535dx
Kod silnika: n57
Witam

Panowie APEL DO WSZYSTKICH ZGŁĘBIAJĄCYCH WIEDZĘ !!!!!!

O ile nowsze modele 320d i 330d nie mają problemów z adaptacja przepływomierza > NIE TRZEBA TEGO ROBIĆ> ZMIANA SOFTU

TO starsze wiadomo jest kłopot! Przy wymianie na nowy przepływomierz trzeba zmieniać soft.

Gdyby ktoś z chętnych do pomocy , współpracy i nie tylko. (bo same korzyści przed takim)

Zechciał się umówić na diagnostykę i hamowanie za FREE !!!

Można by zgrać soft z takiej np . 320d 136ps jeszcze ze starym przepływomierzem i zgrać z takiej samej już po aktualizacji softu w ASO.
Będzie możliwość sprawdzenia jaki na jaki soft podmieniają ( wyciągnięcia zaktualizowanej mapy i tej starej)

Wszystkim forumowiczom przybędzie wiedzy, a właściciel auta z starym softem gdy przyjdzie potrzeba będzie miał za free aktualizacje wsadu.
Ponadto wszyscy z forum będą mieli usługę za grosze nie będzie potrzebne ASO i PŁACENIE ZA BANALNĄ USŁUGĘ GRUBEGO SIANA.

Zapraszam do rozmowy w tej sprawie na PW lub 600218347

Pozdrawiam Krzysiek

_________________
TEL. 600218347 Krzysiek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Przepływomierz Bosch czyszczenie adaptacja
PostNapisane: 26 kwietnia 2010, 21:17 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 8
Moje BMW: 320d 136km
Witam,
ja bym chętnie pomógł mam z 2001roku 320d 136km tylko że jestem z Poznania...
mam następujący problem - zrobiłem:
czyszczenie EGR + obydwóch zaworków i wymieniłem przepływomierz na nowy ale w podróbce za 220zł.
auto szło do wczoraj bardzo dobrze poniżej 10s/100km http://www.youtube.com/watch?v=TRbpubO6FJM
niestety od wczoraj ponownie samochód się potwornie zamulił -> stawiam na uszkodzenie przepływomierza bo takie mniej więcej są objawy - turbo załącza się jak by przy 3000 obrotów jednak wracając z niemiec tym zamuleńcem udało mi się rozpędzić do 200km/h.
mam wycięty końcowy katalizator oraz zrobiony chip w firmie http://www.elektronic-serwis.pl/ proszę o pomoc i poradę? Mam juz dosyć tego silnika!!! Pozdrawiam gomorka@orange.pl

Dzisiaj właśnie skończyłem zrobiłem w starym przepływomierzu - oryginalnym BOSCH tą ową dziurkę i wyczyściłem delikatnie spirytusem (95%) auto zaczeło ciągnąć od 2000obr jest dużo lepiej ale teraz ciągnie skokowo - ciągnie, nie ciągnie, ciągnie, nie ciągnie... wszystko możliwe poczyszczone już naprawde nie wiem :rozpacz: Proszę o pomoc :serce:


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Przepływomierz Bosch czyszczenie adaptacja
PostNapisane: 27 kwietnia 2010, 09:59 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Wiek: 49
Posty: 895
Lokalizacja: dolnośląskie
Moje BMW: E39 Touring lift
Kod silnika: M57 D30
Wymień na NOWY zaworek sterujący turbiną i sprawdź ( odłącz na próbę ) szczelność EGR oraz szczelność wężyków podciśnienia.

_________________
Moje E39
http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f ... 85&start=0


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Przepływomierz Bosch czyszczenie adaptacja
PostNapisane: 27 kwietnia 2010, 19:20 
Offline
Forumowicz

Posty: 150
Lokalizacja: KrakĂłw
ROGER-NYSA napisał(a):
Można by zgrać soft z takiej np . 320d 136ps jeszcze ze starym przepływomierzem i zgrać z takiej samej już po aktualizacji softu w ASO.


Chętnie bym podjechał w stare, rodzinne strony, tylko nie wiem, czy 530 dA 2002 się do czegoś przyda?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Przepływomierz Bosch czyszczenie adaptacja
PostNapisane: 28 kwietnia 2010, 16:37 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Wiek: 36
Posty: 1202
Lokalizacja: NDM
Moje BMW: E46 320d
Kod silnika: M47TUD20
ROGER-NYSA napisał(a):
Może po prostu strzeliłeś zrzut w złym momencie .Zrób jeszcze jeden pomiar ale gdy żądane na przepływomierzu będzie więcej niż 990 , zaznaczone pole.



zrobiłem dziś ponownie pomiar

przyczyną tych "dziwnych" wartości nie była nieprawidłowa wartość obrotów a sposób w który je osiągnąłem
ustabilizowałem obroty na 3500 i zrobiłem zrzut

dzisiaj zrobiłem to już tak jak być powinno czyli na trójce gaz w podłogę i kiedy wskazówka obrotomierza osiągnie 3500 to zrzut

oto wynik:
Obrazek

wartości już bardziej prawdopodobne

niestety ciśnienie zmierzone w kolektorze zbyt niskie w porównaniu do zadanego - no ale przynajmniej na 90% znam przyczynę - nieszczelny intercooler

ciśnienie na szynie wydaje się ok

przepływka pokazała też sporo więcej niż wartość zadana przez ECU co powinno cieszyć
jednak tutaj co dziwne wartość 871,17 to max jaki zadaje komputer dla przepływki - nagrałem nawet filmik i na nim również wartość zadana w różnym zakresie obrotów nie przekracza owych 871,17

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Przepływomierz Bosch czyszczenie adaptacja
PostNapisane: 30 kwietnia 2010, 07:01 
Offline
Pierwsze kroki

Wiek: 34
Posty: 72
Lokalizacja: kuj-pom
Moje BMW: szukam
marcin87k napisał(a):
przepływka pokazała też sporo więcej niż wartość zadana przez ECU co powinno cieszyć
jednak tutaj co dziwne wartość 871,17 to max jaki zadaje komputer dla przepływki - nagrałem nawet filmik i na nim również wartość zadana w różnym zakresie obrotów nie przekracza owych 871,17


Ja mam podobnie jak kolega (skrzynia 6 stopniowa) Wiec chyba tak musi być... Różnicy zbytniej naradzie nie odczułem z "dziurka" czy bez. Ale pojeździmy zobaczymy:)

_________________
[url]Srebna[/url]Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Przepływomierz Bosch czyszczenie adaptacja
PostNapisane: 30 kwietnia 2010, 15:38 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 18
Lokalizacja: BiaÂła Podlaska
Witam, opowiem trochę o moim problemie może mi pomożecie. Też miałem problemy z przepływomierzem, głównie dwie dziury w przyśpieszeniu. Wywiercona dziurka rzeczywiście pomogła przerwy zniknęły, ekonomizer zamyka się prawie do końca na 4tym biegu. Natomiast auto słabo zbiera się z wolnych obrotów (i tak było już wcześniej). Dobrze idzie dopiero po 2000-2100obrotów. Mój wkład w przepływomierzu wygląda tak:
http://www.__prosze_uzyc_innego_hostingu_do_zdjec_/pokaz_obrazek/pel ... ee933.html
(drugi, ten u dołu i dodatkowo ma pod numerem 027291 literkę D i nawet nie jestem pewien czy taki może być w e46 98r. 2.0 diesel sedan). I jestem pewny, że był zmieniany sam wkład więc nr bosh nic tu nie pomoże. Za każdym razem kiedy sprawdzam błędy INPą pojawia się ten sam błąd:
Exhaust gas recirculation - controler
Negative control deviation / air mass to high.
Czy to przepływka mierzy złą wartość ciśnienia i komp rejestruje błąd egr? Czy elektrozawór sterujący podciśnieniem padł. Dodam, że egr wyczyszczony i elektrozawór wymieniłem na nowy oryginalny, ale po regeneracji z gwarancją 2 letnią więc nie chce mi się wierzyć, że to jego wina. Niestety nie mogę zapodać takiego obrazka z pomiarem podczas jazdy. Mam starą INPę wersja 3 i takich opcji jak u was na screenach u mnie w ogóle nie ma. Może wiecie skąd ściągnąć nowszą wersję inpy?
Z góry dzięki za podpowiedzi.
Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Przepływomierz Bosch czyszczenie adaptacja
PostNapisane: 8 maja 2010, 19:20 
Offline
Pierwsze kroki
Avatar użytkownika

Wiek: 35
Posty: 86
Lokalizacja: Namysłów
Moje BMW: e30=>e36=>e46
Kod silnika: N47
a jak sytuacja wygląda w e36 b25 ?? moj jest strasznie zamulony a na kompie czystka także może by przeczyszczenie mogło.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Przepływomierz Bosch czyszczenie adaptacja
PostNapisane: 9 maja 2010, 17:18 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 95
Lokalizacja: WrocÂław
ROGER-NYSA napisał(a):
Witam

Panowie APEL DO WSZYSTKICH ZGŁĘBIAJĄCYCH WIEDZĘ !!!!!!

Zechciał się umówić na diagnostykę i hamowanie za FREE !!!

Można by zgrać soft z takiej np . 320d 136ps jeszcze ze starym przepływomierzem i zgrać z takiej samej już po aktualizacji softu w ASO.
Będzie możliwość sprawdzenia jaki na jaki soft podmieniają ( wyciągnięcia zaktualizowanej mapy i tej starej)



Pomysl dobry. Zgdonie z TISem rporamowanie jest dosc proste. Sami powinnismy to zrobic posiadajac DISa.
Mnie bardziej interesuje jaka ma wersje softu ktos z przeplywka ....314. Mozna to odczytac z INPY.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Przepływomierz Bosch czyszczenie adaptacja
PostNapisane: 12 maja 2010, 05:46 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Wiek: 40
Posty: 1008
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Moje BMW: E39 525i
Kod silnika: M54B25
Nie mam diesla tylko benzynę, ale może ktoś coś podpowie ;) Kupiłem nową przepływkę Siemens VDO (stara błędu nie wykazywała, ale miała 220k km przelotu), skasowałem adaptacje, pojeździłem ale niestety żadnej różnicy nie odczuwam. Po odpięciu przepływki (zarówno starej jak i nowej) auto jeździ tak jak trzeba. Co może być przyczyną? Nic nie przeprogramowywałem, bo chyba w benzynie się tego nie robi... Silnik jak w podpisie, M54B25
:padam:


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Przepływomierz Bosch czyszczenie adaptacja
PostNapisane: 17 maja 2010, 22:37 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 11
Moje BMW: 320d
Kod silnika: M47
Panowie ja również mam pytanie. Konkretnie zrobiłem dziś dziurkę w mojej przepływce ale nie odczuwam kompletnie zmiany w dynamice samochodu auto dobrze przyśpiesza ciągnie od 1700 obr/min. Dziurkę zrobiłem dlatego ze auto ma "czkawkę" na wolnych obrotach tz. silink pracuje równiutko tylko raz na 30 sek jest skok obrotów z normalnych 830 na jakieś 700. Mechanik powiedział ze to przepływomierz wiec dzisiaj zrobiłem ową dziurkę nic to nie zmieniło ale... gdy wogóle odłączylem przeplywke to silnik był stasznie mułowaty ale nie miał "czkawki" :)))) wiec wyglada na to ze musze ja wymienić! I teraz nie wiem czy jeśli miałem przepływkę Bosch o nowym numerze 0928400468 i auto dobrze sie zbierało (wydaje mi sie ze wiecej z niego nie wycigne i ten silnik tak poprostu ciągnie) to jeśli kupie nową o tym samym numerze to rozumiem ze nie musze robić adaptacji??? Poniżej jeszcze print rodzaju sterownika w silniku. Buma oczywiscie 320d 98r. Prosze o Odpowiedz
http://www.__prosze_uzyc_innego_hostingu_do_zdjec_/pokaz_obrazek/2ee ... 98857.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 331 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 17  Następna strona


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 18 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL