BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 28 marca 2024, 15:50

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie. Możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.


Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: [e36] "Home light" - doświetlenie drogi do domu.
PostNapisane: 21 kwietnia 2010, 16:09 
Wpadłem na taki pomysł, żeby zrobić w swoim BMW doświetlenie drogi do domu tak jak mają nowsze auta, żeby można było spokojnie wracać do domu oświetloną drogą przez halogeny samochodowe, zamiast pełzać po omacku, przewrócić się o doniczkę, wpaść w błoto, jeszcze gorzej gdyby grabie leżało pod butem to wtedy byłoby ciekawiej z genitaliami albo guzem na czole.

Więc wziąłem się do roboty i kupiłem potrzebne materiały:

- Rurka termokurczliwa,
- Przekaźnik bez styku 87,
- Podstawka przekaźnika,
- Konektory żeńskie,
- Diody Prostownicze,
- 3 metry kabla,

#Etap pierwszy:
Zaczynamy od demontowania osłony takiej nad kolanami, żeby dojść do czarnej wtyczki przymocowanej do kolumny kierowniczej, a w niej fioletowy gruby kabelek idący do stacyjki, musimy jeszcze wyjąć wyłącznik świateł, ponieważ w nim są guziki od sterowania halogenami i wtyczka z kablami, a w niej kabelki, będą interesować nas dwa pierwsze kabelki od góry czyli żółto fioletowy i żółto szary, trzeba jeszcze zdemontować schowek, aby dojść do modułu komfortu, będzie w nim kabelek o kolorze czerwono czarnym lub brązowo czarnym sterujący zapalaniem i gaśnięciem lampki podsufitowej po otwarciu i zamknięciu drzwi, po wyłączeniu i włączeniu stacyjki, po otwarciu lub zamknięciu auta z pilota albo z kluczyka, a nawet podciągnięciu klamki kierowcy gdy auto jest zamknięte a lampka się zapala, można też podpiąć pod brązowo czerwony (ten kabelek wysyła sygnał do tylnych lampek i ma dodatkową funkcję, po wyłączeniu lampki podsufitowej halogeny gasną taka opcja dla tych którzy mają słaby akumulator albo go po prostu oszczędzają albo częściej na wyłączonej stacyjce zostawiają otwarte drzwi.

#Etap drugi:
Bierzemy do ręki lutownicę, cynę, koszulki termokurczliwe, ostry nożyk i zapalniczkę lub opalarkę (kto woli).

1. Dolutowujemy diodę prostowniczą paskiem do guzika halogenów na przewodzie żółto fioletowym, zabezpieczamy koszulką termokurczliwą, a do kabelka żółto szarego(idącego do halogenów) dolutowujemy kabelek i zabezpieczamy koszulką termokurczliwą, który potem będzie szedł do przekaźnika do styku 87a,

2. Na kolumnie kierowniczej znajduje się czarna kostka i szukamy w niej fioletowego kabelka i do niego musimy dolutować kabelek i zabezpieczyć koszulką termokurczliwą, który będzie szedł do styku 85,

3. Do styku w przekaźniku 86 prowadzimy masę, może być z akumulatora lub z ramy nadwozia, masę znajdziemy po lewej stronie pod wyłącznikiem świateł,

4. Wybieramy kabelek brązowo czarny lub czerwono czarny (zależy od rocznika) albo brązowo czerwony jeśli chcemy mieć dodatkową opcję i kontrolę nad halogenami razem z lampką podsufitową czyli na wyłączonej stacyjce lampka wyłączona halogeny nie świecą, lampka włączona halogeny świecą, ale po otwarciu auta czy drzwi halogeny będą pracować razem z lampką, jak już wybraliśmy kabelek, musimy zdjąć trochę izolacji dolutować nowy kabelek który będzie iść do styku 30 zasilającego przekaźnik (WAŻNE ZAKŁADAMY BEZPIECZNIK 10A)

5. Wszystko ładnie i starannie izolujemy, składamy i mocujemy przekaźnik

Schemat:
Obrazek

Efekty i jak to działa:
Po otwarciu auta z pilota/kluczyka halogeny zapalają się razem z lampką podsufitową, lub po otwarciu drzwi, albo zapaleniu lampki w podsufitce (jeśli podpięliśmy pod kabelek brązowo czerwony) to wszystko dzieje się na wyłączonym zapłonie, jeśli zapłon przekręcimy w pozycję 1 albo 2 przekaźnik zmienia styk z 87a na 87 (a ten styk jest właśnie pusty) i halogeny nie dostają prądu po otwarciu drzwi czy zapaleniu lampki, po ponownym i całkowitym wyłączeniu zapłonu przekaźnik wraca na styk 87a i halogeny zapalają (jeśli ktoś ma możliwość, że po wyłączeniu stacyjki lampka podsufitowa zapala). Przekaźnik jest uruchamiany przez moduł komfortu albo lampkę podsufitową na styku 30, jeśli styk 85 będzie wyłączony (bez prądu).

Istnieje opcja druga:
Jeśli ktoś chce, żeby po zamknięciu auta z pilota halogeny włączyły to musimy zastosować przekaźnik i żółto szary przeciągnąć do styku 87 (funkcja „domykanie” z alarmu) i zakładamy diodę prostowniczą paskiem do kabelka halogenów.

Zdjęcia tzn fotorelacja bedzie póżniej, bo muszę zgrać z aparatu a nie mam kabelka.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: [e36] "Home light" - doświetlenie drogi do domu.
PostNapisane: 22 kwietnia 2010, 10:31 
Niech ktoś dopisze co sądzi o tym pomyśle, ja uważam za praktyczny i zdający egzamin, a z instalacja samochodu nic się nie dzieje, wszystko działa i nie ma najmniejszego problemu.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: [e36] "Home light" - doświetlenie drogi do domu.
PostNapisane: 22 kwietnia 2010, 13:29 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 35
Posty: 3945
Lokalizacja: Warszawa
Moje BMW: 550i
Kod silnika: M70B54
Pomysl fajny, opis fajny, ale cos mi sie nie podoba funkcjonalnosc.
Po co swiatla maja sie zapalac po otwarciu drzwi?
Jezeli trzasniemy drzwiami i zamkniemy auto z pilota to swiatla odrazu gasna, halogeny powinny wtedy tez... Wiec nie mamy funkcji doswietlania. Dobrze zrozumialem?

_________________
W końcu nie kolejne sreberko - 5er E34 550i
Szary Kaszalot - 7er E65 745i


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e36] "Home light" - doświetlenie drogi do domu.
PostNapisane: 22 kwietnia 2010, 14:15 
Piotrek napisał(a):
Pomysl fajny, opis fajny, ale cos mi sie nie podoba funkcjonalnosc.
Po co swiatla maja sie zapalac po otwarciu drzwi?
Jezeli trzasniemy drzwiami i zamkniemy auto z pilota to swiatla odrazu gasna, halogeny powinny wtedy tez... Wiec nie mamy funkcji doswietlania. Dobrze zrozumialem?

Po otwarciu drzwi zapalają się żeby zapewnić bezpieczeństwo kierowcy lub osobom wysiadającym z auta przez oświetlenie drogi, tak samo jak po wyłączeniu stacyjki w nowszych autach zapalają się halogeny i nadal się palą po zamknięciu drzwi z pilota czy z zamków, ale monza zastosować moduł który będzie opóźniać wyłączenie halogenów, albo po prostu podłącz do funkcji domykania z alarmu przez przekaźnik więc jak zamkniemy auto to będą się palić przez 20/25/30 sekund. Można powiedzieć, że dobrze zrozumiałeś, można tak zrobić wysiadamy z auta, trzaśniemy drzwiami, dojdziemy do miejsca które halogeny tzn przeciwmgielne oświetlają i z tego miejsca z pilota zamykamy auto. Jeśli to za mało to postaram się w bliskim tygodniu opracować "opóźnienie wyłączenia halogenów".


Góra
  
 
 Tytuł: Re: [e36] "Home light" - doświetlenie drogi do domu.
PostNapisane: 22 kwietnia 2010, 15:06 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 35
Posty: 3945
Lokalizacja: Warszawa
Moje BMW: 550i
Kod silnika: M70B54
szpila napisał(a):
Można powiedzieć, że dobrze zrozumiałeś, można tak zrobić wysiadamy z auta, trzaśniemy drzwiami, dojdziemy do miejsca które halogeny tzn przeciwmgielne oświetlają i z tego miejsca z pilota zamykamy auto.

Wlasnie doswietlanie powinno byc po zamknieciu drzwi z pilota, nie po otwarciu drzwi przy wylaczonym zaplonie. Opracuj opoznianie to bedzie super.

Mozesz tez pokusic sie o zrobienie modulu, ktory bedzie dzialal tak jak wyzej ale np. tylko po wlaczeniu manetki od dlugich - wtedy home light bedzie dzialac wtedy kiedy potrzebujemy.

_________________
W końcu nie kolejne sreberko - 5er E34 550i
Szary Kaszalot - 7er E65 745i


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e36] "Home light" - doświetlenie drogi do domu.
PostNapisane: 4 maja 2010, 18:08 
Offline
Poszukaj zanim zapytasz
Avatar użytkownika

Wiek: 40
Posty: 4
Lokalizacja: Śląsk
Moje BMW: 325i i 320i
Kod silnika: M50TUB25 i M50TUB20
witajcie, sprawa "home light" ogólnie jest banalnie prosta... ja osobiście zrobiłem sobie taki moduł w e36 kilka dni temu, zajęło mi to w sumie nie więcej jak godzinę... tak naprawdę to wystarczy znaleźć sygnał centralnego, a dokładniej będą to dwie masy - jedna pojawia się przy otwieraniu, druga przy zamykaniu auta... moje rozwiązanie wygląda tak, iż podałem te dwie masy na dwa osobne przekaźniki (przed przekaźniki można dać po przełączniku, umożliwi to wyłączenie "coming / leaving home" jeśli np. nie chcemy reakcji świateł podczas zamykania i/lub otwierania... zamiast przekaźników można dać oczywiście diody celem odseparowania sygnałów, ja wykorzystałem to co miałem :) ), których to wyjścia spiąłem razem i podałem na wejście licznika czasu (można kupić gotowy lub zrobić na kilku prostych elementach), przez jego wyjście (tj. COM/NO) podałem +12V na światła przednie (przeważnie żółte zmostkowane kable idące od przekaźnika do skrzynki nad głośnikiem z lewej strony pedałów, są to światła krótkie, bez świateł postojowych)... cały moduł zamknąłem w ładnej puszce i wygląda jak oryginał, całkowity koszt przy kupowaniu gotowych elementów to 35-40zł, ja właśnie tak zrobiłem a poniżej zobaczcie sobie fotki jak to wygląda ;)

zmontowany moduł bezpośrednio przed zamknięciem w puszcze:
http://img689.imageshack.us/img689/9333/30042010075.jpg

a tu uprzedni test i ustawianie czasu działania (na module jest PR'ek, można ustawić czas ok.1-70 sekund, ja ustawiłem 15):
http://img291.imageshack.us/img291/9918/30042010072.jpg


pozdrawiam

_________________
Obrazek


Ostatnio edytowano 6 maja 2010, 18:27 przez dominik_m, łącznie edytowano 3 razy

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e36] "Home light" - doświetlenie drogi do domu.
PostNapisane: 4 maja 2010, 20:38 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 35
Posty: 3945
Lokalizacja: Warszawa
Moje BMW: 550i
Kod silnika: M70B54
dominik_m, fajny opis, ale zdjecia moglbys wrzucic na cos bardziej dostepnego np. imageshack.us

_________________
W końcu nie kolejne sreberko - 5er E34 550i
Szary Kaszalot - 7er E65 745i


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e36] "Home light" - doświetlenie drogi do domu.
PostNapisane: 6 maja 2010, 07:39 
dominik_m, Gdzie można znaleźć ten układ lub jak go zrobić i jaka jest jego szczególna nazwa? Bo na pewno nie licznik czasowy mojej babci w gnieździe prądowym ;/


Góra
  
 
 Tytuł: Re: [e36] "Home light" - doświetlenie drogi do domu.
PostNapisane: 6 maja 2010, 18:00 
Offline
Poszukaj zanim zapytasz
Avatar użytkownika

Wiek: 40
Posty: 4
Lokalizacja: Śląsk
Moje BMW: 325i i 320i
Kod silnika: M50TUB25 i M50TUB20
cześć, może to być np. "Przekaźnikowy Licznik Czasu" produkowany przez firmę Dantom (dantom.com.pl) - cena to 16zł netto, właśnie jego wykorzystałem u siebie... mógłby to być też np. jeden z kit'ów AVT o nazwie "Uniwersalny Układ Czasowy", zbudowane są bodajże na NE555, ceny pewnie podobne... z tego co pamiętam, co najmniej 3 różne układy czasowe, które możnaby tu wykorzystać można znaleźć w Nowym Elektroniku (nowyelektronik.pl)...

pozdrawiam :)

p.s. szpila, nie wiem jaki ma Twoja babcia licznik czasowy w gnieździe prądowym, może masz na myśli programator :)

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e36] "Home light" - doświetlenie drogi do domu.
PostNapisane: 6 maja 2010, 22:03 
dominik_m, rozumiem, tylko tu jest problem, ze czegoś nie łapię, Przecież przekaźnik czasowy musi mieć prąd minus i plus, więc jak to zrobić, żeby halogeny świeciły np 30 sekund jeśli masa z centralnego jest podawana przez sekundę, a 12v jest stałe? Ten układ gromadzi prąd przez sekundę czy jak? Mam na myśli ten układ http://nowyelektronik.pl/searchsklep.ph ... s&nr=76085


Góra
  
 
 Tytuł: Re: [e36] "Home light" - doświetlenie drogi do domu.
PostNapisane: 7 maja 2010, 08:28 
dominik_m napisał(a):
tak naprawdę to wystarczy znaleźć sygnał centralnego, a dokładniej będą to dwie masy - jedna pojawia się przy otwieraniu, druga przy zamykaniu auta
Zdaje mi się że coś pomyliłeś, bo jak ja robiłem centralny tzn sterowanie z alarmu to był schemat na "plus 12v", a nie na minus :P


Góra
  
 
 Tytuł: Re: [e36] "Home light" - doświetlenie drogi do domu.
PostNapisane: 7 maja 2010, 09:03 
Offline
Poszukaj zanim zapytasz
Avatar użytkownika

Wiek: 40
Posty: 4
Lokalizacja: Śląsk
Moje BMW: 325i i 320i
Kod silnika: M50TUB25 i M50TUB20
gdybym pomylił to by raczej nie działało, no nie? ;) postaram się jak najprościej... taki układ czasowy, aby w ogóle działał (m.in. stale naładowany kondensator) musi dostawać cały czas zasilanie, czyli 12V i masa... natomiast impuls dostaje na powiedzmy sekundę (czy impulsem jest 12V czy masa - wszystko jedno, ważne tylko, aby na chwilę się pojawił na odpowiednim zacisku), układ wzbudza się i zaczyna odmierzać czas, który regulujesz na potencjometrze (lub w niektórych układach dobierając odpowiednie wartości kondensatora i rezystora, ale wtedy trzeba lutować chcąc zmienić czas, dlatego właśnie polecam ten układ PLC z Dantom'a, ponieważ ma potencjometr)... kiedy układ odmierza czas, puszcza prąd przez przekaźnik, prościej mówiąc zamyka obwód z elementem wykonawczym (np. światłami przednimi) czy to przez masę czy przez 12V... na jednej z fotek, które umieściłem jest układ zamknięty w puszce, spójrz na jego prawą stronę, 2 dolne przewody to zasilanie (stale 12V i masa), 2 górne to impuls (masa przy zamykaniu i przy otwieraniu)... mam nadzieję, że teraz już wszystko jasne ;)

p.s. akurat ten kit z AVT, który podałeś jest nieodpowiedni do naszego zastosowania :) spójrz na jego opis, wszystko pisze... pozdro

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e36] "Home light" - doświetlenie drogi do domu.
PostNapisane: 7 maja 2010, 20:48 
dominik_m, Rozumiem zamówiłem taki http://www.dantom.com.pl/index.php?prod ... prod_id=24 i będę kombinować na jednym przekaźniku żeby halogeny się zapalały po naciśnięciu wajchy świateł długich dla kolegi Piotrek. A później dla siebie tez na jednym przekaźniku, odseparuje sygnał diodami prostowniczymi, żeby zapalały się po otwarciu lub po zamknięciu auta. Już rozumiem, że ten PLC ma po prostu zasilać przekaźnik ;)

EDIT:
Powiem Ci tak żeby Cię pocieszyć, że masz łeb do czegoś takiego i twoja wiedza jest większa od mojej, ale mi coś tu nie pasuje te podłączenie kabli, do nie których styków są zbędne, albo o 2 za dużo, albo jest taki bałagan, że na zdjęciu połapać się nie można.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: [e36] "Home light" - doświetlenie drogi do domu.
PostNapisane: 7 maja 2010, 21:23 
Patrząc jeszcze na porty NO i NC a + i - wszystko odwrotnie zrobiłeś, aż dziwie się jakim cudem ci to działa? Jak paczka dojdzie to ja zrobię na tym samym PLC i wstawię fotki, a przekaźnik jaki to się jeszcze zastanowi :D


Góra
  
 
 Tytuł: Re: [e36] "Home light" - doświetlenie drogi do domu.
PostNapisane: 8 maja 2010, 00:32 
Offline
Poszukaj zanim zapytasz
Avatar użytkownika

Wiek: 40
Posty: 4
Lokalizacja: Śląsk
Moje BMW: 325i i 320i
Kod silnika: M50TUB25 i M50TUB20
szpila napisał(a):
...wszystko odwrotnie zrobiłeś, aż dziwie się jakim cudem ci to działa?


hehehe, tak szczerze to jeden z najprostszych układów jakie w życiu widziałem, więc po prostu szkoda gadać... myślałem, żeby opisać jeszcze jak zrobić włączanie całego układu światłami długimi oraz np. zintegrowanie z czujnikiem zmierzchu, ale w takim razie z mojej strony temat uważam za zamknięty, pozdrawiam...

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e36] "Home light" - doświetlenie drogi do domu.
PostNapisane: 8 maja 2010, 09:29 
dominik_m napisał(a):
szpila napisał(a):
...wszystko odwrotnie zrobiłeś, aż dziwie się jakim cudem ci to działa?


hehehe, tak szczerze to jeden z najprostszych układów jakie w życiu widziałem, więc po prostu szkoda gadać... myślałem, żeby opisać jeszcze jak zrobić włączanie całego układu światłami długimi oraz np. zintegrowanie z czujnikiem zmierzchu, ale w takim razie z mojej strony temat uważam za zamknięty, pozdrawiam...

Spoko ziomek, ja za Ciebie to zrobię i w pewnym czasie opiszę, wkleje zdjecia ;)


Góra
  
 
 Tytuł: Re: [e36] "Home light" - doświetlenie drogi do domu.
PostNapisane: 12 lipca 2010, 01:46 
Offline
Forumowicz

Posty: 126
Lokalizacja: MrÂągowo/Olsztyn
szpila napisał(a):
Spoko ziomek, ja za Ciebie to zrobię i w pewnym czasie opiszę, wkleje zdjecia ;)


i jak tam ogarnąłes temat? chciałbym zrobić cos takiego ale... :wstyd:


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e36] "Home light" - doświetlenie drogi do domu.
PostNapisane: 12 lipca 2010, 02:59 
Offline
Pierwsze kroki
Avatar użytkownika

Posty: 57
Lokalizacja: EPRP
Moje BMW: E 39
Kod silnika: MK47
Garaż: https://drive.google.com/?hl=pl#folders ... nJoSFprSlU
http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=125911
Bardzo ciekawy temat będę musiał coś takiego zastosować w swoim E39


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e36] "Home light" - doświetlenie drogi do domu.
PostNapisane: 12 sierpnia 2010, 20:24 
Offline
Forumowicz

Posty: 430
Lokalizacja: Lubawa
ja mam w planach zrobienie doświetlania drogi przy skręcie jak włącza się kierunek, chciałbym też zrobić doświetlanie drogi w zakrętach ale nie mam koncepcji na wykonanie :/ . jak wykonam te pierwsze wkleję foty

_________________
Wygląd to rzecz gustu a o gustach się nie dyskutuje.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e36] "Home light" - doświetlenie drogi do domu.
PostNapisane: 13 sierpnia 2010, 01:08 
Offline
Przyjaciel forum

Wiek: 33
Posty: 2352
Moje BMW: e92 LCI 330i
jak ogarnęliście weźcie zapodajcie filmik na youtuba bo jestem ciekaw jak to wygląda w praktyce :hyhy:

_________________
Było:
Obrazek
E36 318 93'
E32 735i 92'
E36 318i 92'


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 17 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL