BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 12 maja 2024, 01:56

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie. Możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.


Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [e34] m50b25 Wmiana kolektora ssącego
PostNapisane: 21 kwietnia 2010, 20:16 
Offline
Zacna persona forum

Posty: 2703
Lokalizacja: Warszawa
Moje BMW: Subaru Outback
Kod silnika: EJ253
Cześć!

Ktoś mnie prosił o opisanie tego wypu akcji więc pomyślałem że zrobię to tu to może ktoś jeszcze skorzysta :]

Miałem kolektor z antywystrzałami z czasów gazu II generacji. Od dawna mam juz sekwencję a silnik troche nierówno pracował i wiedziałem że to wina zasysania lewego powietrza przez nie do końca szczelne antywystrzały... Kupiłem kolektor okazyjnie - no i wymieniłem :]

Ale po kolei: przede wszystkim powiem że kupiłem kolektor od silnika z Vanosem a ja Vanosa nie mam. Spokojnie - pasuje ;) W troszkę innym miejscu są zamontowane: jeden czujnik oraz jeden króciec od podciśnienia ale w obydwu przypadkach fabryczne przewody bez trudu sięgają.

DEMONTUJEMY KOLEKTOR:

- zdejmujemy gumę przepływomierza, potem przepustnicę (4x śrubka 10mm)
- od spodu kolektora na śrubki 10mm przymocowane są wsporniki (?) kolektora i wszelkich rurek pod nim idących
- listwa wtryskiwaczy - 2x śruba 10mm i niestety trochę chamskiej siły żeby listwę wyrwać z kolektora. uprzednio odpinamy od niej z obydwu stron przewody paliwowe (uwaga - wyleje się dobra szklanka benzyny - można próbować to łapać albo pozwolić wylecieć na ziemię tylko trzeba pamiętać że łatwopalny się nam silnik robi)
- silnik krokowy - jedną ręką sięgamy pomiędzy filtrem oleju a kolektorem a drugą pod kolektor w okolicy w której była zamontowana przepustnica. najłatwiej chyba zdjąć rurkę z samego silniczka
- odpinamy czujnik podłączony do kolektora, podciśnienie układu hamulcowego
- 2x rurka od podciśnienia - jedna biegnie od odmy pod kolektor w okolice przepustnicy do króćca którym wpada powietrze z silnika krokowego, druga od listwy wtryskiwaczy (okolice wtryskiwacza 6 cylindra) też pod kolektor - znacznie łatwiej odpiąć ją od listwy
- KOLEKTOR - 7x nakrętka 11mm (11 a nie 10 jak się to wydaje!!! warto się zaopatrzyć w długi i wąski klucz 11 - jakiś rurkowy) wszystkie 7 nakrętek dostępne od góry.


Zdjęcie kolektora to juz prościzna - ciągniemy do siebie i tyle. przeszkadza listwa wtryskiwaczy - ja uwiązałem ją sznurkiem do czegoś po prawej str auta. Montaż oczywiście w kolejności odwrotnej...

CO WARTO ZROBIĆ PRZY OKAZJI:
- wyczyścić silniczek krokowy - mój pływał ze 3h w benzynie ektrakcyjnej, potem go jeszcze nią wypłukałem.
- posprawdzac szczelność wszelkich przewodów które teraz mamy jak na dłoni (wodnych, powietrznych, olejowych) Ja sam poobcinałem popękane końce przewodu silnika krokowego (pękły ze starości - mogły puszczać powietrze bokiem) oraz ze 2 końcówki przewodów podciśnienia (rozepchnięte - kiepsko się trzymały).
- wymienić uszczelki kolektor - głowica - w ASO są dość drogie (ok 150zł komplet) ja kupiłem za 54zł komplet Reinza i pasowały idealnie.


Ogólnie sprawa łatwa do ogarnięcia, jeśli ktoś potrzebuje porady, zapraszam na prv a jeśli ktoś jest z wawy lub okolic to mogę wspomóc w miarę możliwości czasowych własnoręcznie. Poniżej fota rozebranego silnika (plus zdemontowana podstawa filtra oleju ale to inna historia - opiszę w innym wątku)

Pozdro

Obrazek

_________________
Jeśli 4 to B. Jeśli 6 to R. Jeśli 8 to V


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 28 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL