BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 7 maja 2024, 19:11

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie. Możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.


Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [E36] wymiana bębnów na tarcze.
PostNapisane: 29 czerwca 2010, 23:11 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Wiek: 34
Posty: 703
Lokalizacja: wlkp
Witam. Postaram się opisać proces zmiany hamulców bębnowych na tarczowe w BMW e36 sedan (w coupe, touring, cabrio tak samo)
A wiec potrzebne będą wahacze z tarczami, i przewodami hamulcowymi, ja miałem z wersji 325 (chyba:P) zakupione za nie wielką sumę od jednego z forumowiczy (GŁADKI). Przewody powinny być dwa na jednym wahaczu, jeden gumowy idący od zacisku, a drugi metalowy idący do zaznaczonego miejsca.
Obrazek
Narzędzia potrzebne do przekładki: nasadowa 18 (jak najlepsza bo niektóre śruby ciężko odkręcić), płaska 14 i 12(albo 11) do odkręcenia przewodów hamulcowych, metrowa rura :P i płaska 6stka (w tarczach miałem 6, w bębnach 7) do odpowietrzenia, oraz bardzo przyda się :P :
Obrazek
Taki widok mamy na początku:
Obrazek
Puki nie podnieśliśmy samochodu, odkręcamy półosie (przyda się metrowa rura), ja to zrobiłem dzień wcześniej... Po odkręceniu warto sprawdzić czy półoś da się wybić, u mnie z jedną było trochę problemu, najważniejsze to jej nie zaklepać bo będzie trzeba gwintować.
Obrazek
Następnie podnosimy samochód, i bierzemy się za poluzowanie 3 śrub (18) pod progiem, trzymających wahacz, do tego też przyda się metrowa rura :)
Następnie ja poluzowałem wszystkie śruby (warto zaznaczyć sobie w jakim położeniu jest gniazdo pod progiem, i śruba od ustawiania negatywu)
Jak już wszystkie puściły, odkręcamy linki ręcznego w środku auta i opuszczamy dźwignię (łatwiej wyciągnąć linki) potem odłączamy czujniki ABS
Obrazek
Teraz odkręcamy przewód hamulcowy w zaznaczonym wcześniej miejscu, i odkręcamy resztę śrub wcześniej poluzowanych.
Obrazek
Obrazek
Wyjmujemy wahacz, wyciągamy linkę ręcznego... (tu zaznaczyłem co trzeba odkręcić przy wahaczu) Wcześniej podkładamy coś pod wahacz żeby nie spadł.
Obrazek
Następnie wkładamy wahacz z hamulcem tarczowym na miejsce bębnowego. (samemu można się nieźle nagimnastykować)
Skręcamy wszystko w odwrotnej kolejności jak odkręcaliśmy. :) Tu też się przyda metrowa rurka. Podłączamy czujniki ABS (pasują także z bębnów, ja włożyłem jeden z bębnów i błędu nie wywaliło, a abs działa)
Następnie wkładamy linki ręcznego, otwory są nad wałem (przyda się kanał, choć ja poradziłem sobie bez niego).
Na końcu przy pomocy osoby trzeciej odpowietrzamy zaciski, zakładamy koło, kładziemy samochód na ziemię, dokręcamy półośki i cieszymy się efektem widocznym poniżej:
Obrazek
Dobrze byłoby także jechać później na geometrię, i sprawdzić czy dobrze wszystko złożyliśmy. :)

Ps. wcześniej szukałem dużo informacji o takim swapie, i wbrew tego co wielu pisze: półośki pasują plug&play :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] wymiana bębnów na tarcze.
PostNapisane: 29 czerwca 2010, 23:50 
Offline
Pierwsze kroki
Avatar użytkownika

Wiek: 40
Posty: 93
Lokalizacja: Brzesko - [KBR]
Moje BMW: E36 Coupe
Kod silnika: M43B16 :/
AdRian52, dobry opis :ok: Być może niedługo mi się przyda :)

_________________
Obrazek
Obrazek
[you] Zobacz moje drzewko


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] wymiana bębnów na tarcze.
PostNapisane: 2 lipca 2010, 00:50 
Offline
Pierwsze kroki
Avatar użytkownika

Wiek: 35
Posty: 78
Lokalizacja: warszawa
Moje BMW: e39 540i
opis dobry + jakieś foto i będzie temat cud malina... :ok:


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] wymiana bębnów na tarcze.
PostNapisane: 1 sierpnia 2010, 15:43 
Offline
Forumowicz

Posty: 440
Lokalizacja: Żyrardów
Moje BMW: E30 sedan
Kod silnika: M40B16
Odkrecajac półoś na opuszczonym aucie istnieje ryzyko uszkodzenia łożyska koła. Dlatego najpierw podnosimy auto, zdejmujemy kolo a nastepnie przy uzyciu hamulca odkrecamy polos.

_________________
Mechanika pojazdowa, diagnostyka komputerowa, wulkanizacja
607 275 281


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] wymiana bębnów na tarcze.
PostNapisane: 3 sierpnia 2010, 11:43 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Wiek: 34
Posty: 703
Lokalizacja: wlkp
Kucu, sam naprawiam e36 mówi coś innego :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] wymiana bębnów na tarcze.
PostNapisane: 29 sierpnia 2010, 13:47 
Offline
Pierwsze kroki
Avatar użytkownika

Wiek: 38
Posty: 46
Lokalizacja: Główczyce
Moje BMW: e36 rok 93
Kod silnika: M40B16
Sam Naprewiam e-36 a praktyka to dwie inne rzeczy :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] wymiana bębnów na tarcze.
PostNapisane: 12 września 2010, 13:08 
Offline
Uzależniony od forum :)

Wiek: 41
Posty: 6400
Lokalizacja: Radom
Moje BMW: E90 2.0d
Kod silnika: M47N2
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=119539 BMW E39
http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=55&t=164448 AUDI 80
no tak ale w jakim celu wymieniac bebny na tarcze?to ma jakies zastosowanie?oczywiscie oprocz wygladu zewnetrznego bo fakt ze to ladniej wyglada

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] wymiana bębnów na tarcze.
PostNapisane: 14 września 2010, 12:36 
Offline
Pierwsze kroki

Wiek: 45
Posty: 89
Lokalizacja: GorzĂłw Wlkp
Moje BMW: e36
Kod silnika: M42b18, M52b28
yogi7456 napisał(a):
no tak ale w jakim celu wymieniac bebny na tarcze?to ma jakies zastosowanie?oczywiscie oprocz wygladu zewnetrznego bo fakt ze to ladniej wyglada


A dlaczego bęny były montowane tylko w 316 i 318? Bo w mocniejszych silnikach są potrzebne lepiej wyglądające hamulce czy skuteczniejsze?

Ja u siebie też zmieniałem ale kupiłem tylko wachacze używane, zaciski po regeneracji a tarcze, klocki, szczęki ręcznego, sprężynki nowe. Koszt dosyć był duży ale skuteczność jest rewelacyjna. Aha i jak już zmieniać to na tarcze podwójne :cwaniak:

A tak przy okazji to jak odkręcić nakrętkę od półosi? TYLKO na opuszczonym aucie, na Ręcznym i z rurą w ręce, czyli mniej więcej tak jak w książce.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] wymiana bębnów na tarcze.
PostNapisane: 26 października 2010, 09:41 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 334
Lokalizacja: Jawor
Moje BMW: E46 323i
Kod silnika: M52TUB25
AdRian52, mam do Ciebie pytanie bo podobnie jak Ty kupilem caly zestaw hamulcow tarczowych z E36 325i z tym , ze z jedna pol osia bo u mnie jedna przy piascie jest tak zardzewiala , ze nie mozna juz odkrecic nakretki bo jej po prostu juz praktycznie nie ma. Patrzylem na real oem i z tego co tam pisze pol osie sa inne , roznia sie srednica mocowania przy moscie/dyfrze i chyba srednica pol osi no i ta podkladka. Napisz mi prosze czy te pol osie sa faktycznie inne bo nie wiem juz czy zamawiac druga pol os od 325i czy od 318i. Napisz tez jakbys mogl jak poprowadziles linki od recznego , tzn czy nad bakiem czy gdzies z boku .

Pozdro


Dostalem wlasnie odpowiedz od sprzedawcy od ktorego kupilem caly zestaw z pol osia i wyslal mi on pol os taka jaka ma byc do mojego modelu a nie jak tu pisze , ze sa Pug&Play. Pol osie sie roznia tak jak wyzej napisalem , modele od 323i w gore maja juz inne pol osie.

Pozdro


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] wymiana bębnów na tarcze.
PostNapisane: 1 listopada 2010, 22:57 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 37
Posty: 412
Lokalizacja: Warszawa
Moje BMW: E30 Cabrio
Kod silnika: M52B28TU
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=131744
A ja mam takie pytanie. Czy pompa hamulcowa zostaje ta sama? Da sobie radę z drugą parą tarczowych hamulcy?

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] wymiana bębnów na tarcze.
PostNapisane: 9 listopada 2010, 22:34 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Wiek: 34
Posty: 703
Lokalizacja: wlkp
Reeper napisał(a):
Dostalem wlasnie odpowiedz od sprzedawcy od ktorego kupilem caly zestaw z pol osia i wyslal mi on pol os taka jaka ma byc do mojego modelu a nie jak tu pisze , ze sa Pug&Play. Pol osie sie roznia tak jak wyzej napisalem , modele od 323i w gore maja juz inne pol osie.

Fakt, różnią się co nie znaczy że nie pasują, frez w piaście jest taki sam, a przez samą zmianę wahaczy nie zmieniamy położenia piasty. Równie dobrze można włożyć do 1.6 silnik, skrzynie, wał, dyfer, półośki z 328 a zostawić wahacze z bębnami...
Pyza vel.Szofer napisał(a):
A ja mam takie pytanie. Czy pompa hamulcowa zostaje ta sama? Da sobie radę z drugą parą tarczowych hamulcy?

Oczywiście, pompy hamulcowe były takie same z tego co się orientuję, jak się mylę niech mnie ktoś poprawi.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] wymiana bębnów na tarcze.
PostNapisane: 10 listopada 2010, 22:21 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 5
Moje BMW: e24
Kod silnika: m30b35
jasne, pompa da radę. chyba że pokusisz się o dołożenie abs-u. w takim razie przednie piasty rzeczjasna również do wymiany.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] wymiana bębnów na tarcze.
PostNapisane: 8 lutego 2014, 21:53 
Offline
Pierwsze kroki
Avatar użytkownika

Wiek: 33
Posty: 55
Lokalizacja: Katowice
Moje BMW: E46
Kod silnika: M54B25
A ma to znaczenie, jak ktos kupil amortyzatory pod 318 ? chodzi mi o to czy sa takie same i czy beda pasowaly po swapie z bebnow na tarcze ? i jak z ABSem ?

_________________
Obrazek
"Gdyby przedni napęd był lepszy – To chodzilibyśmy na rękach"


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] wymiana bębnów na tarcze.
PostNapisane: 9 lutego 2014, 15:51 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Wiek: 36
Posty: 2808
Lokalizacja: Tomaszów Lub i okolice :)
Moje BMW: E36 318i 96r.
Kod silnika: M52B28TU
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=88829
VGus napisał(a):
A ma to znaczenie, jak ktos kupil amortyzatory pod 318 ? chodzi mi o to czy sa takie same i czy beda pasowaly po swapie z bebnow na tarcze ? i jak z ABSem ?


amorki tu nie mają znaczenia bo wahacze są takie same poza kompaktem.

Co masz na myśli pytając o ABS? tu wahacz też nie gra roli bo pierścień od ABS jest na półosi, jak masz teraz bębny i auto ma ABS to jak kupisz wahacze pod tarcze to albo poprzekładasz czujniki od ABSu lub co jest bardziej prawdopodobne czujniki już będą bo ciężko je zdemontować bez uszkodzenia.

_________________
Moja Bunia: viewtopic.php?f=6&t=88829



Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] wymiana bębnów na tarcze.
PostNapisane: 13 lutego 2014, 11:57 
Offline
Pierwsze kroki
Avatar użytkownika

Wiek: 33
Posty: 55
Lokalizacja: Katowice
Moje BMW: E46
Kod silnika: M54B25
Mira_s1987 napisał(a):
amorki tu nie mają znaczenia bo wahacze są takie same poza kompaktem.

Co masz na myśli pytając o ABS? tu wahacz też nie gra roli bo pierścień od ABS jest na półosi, jak masz teraz bębny i auto ma ABS to jak kupisz wahacze pod tarcze to albo poprzekładasz czujniki od ABSu lub co jest bardziej prawdopodobne czujniki już będą bo ciężko je zdemontować bez uszkodzenia.


dzieki, wlasnie o taka odpowiedz mi chodzilo :)

_________________
Obrazek
"Gdyby przedni napęd był lepszy – To chodzilibyśmy na rękach"


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 58 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL