BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 23 kwietnia 2024, 15:25

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie. Możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji.



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 91 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: [E46] Praca sond a instalacja gazowa
PostNapisane: 22 października 2012, 13:05 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Posty: 16970
Moje BMW: mityczne
Kod silnika: tłuste konie
Garaż: Było: E36 318i sedan, E36 316i Compact, E39 528i sedan, E46 328Ci, E92 325Xi
Jest: F32 420i, F32 428i
Widziałem to. Tam jest błąd. Poszukaj dalej w necie. Ten błąd jeszcze w paru miejscach jest powielony.

Napisałem poprawnie. Korekty długoterminowe, multiplicative są wyrażonone w procentach, dla średnich obciążeń, partial load.
http://www.unofficialbmw.com/images/BMW_Adaptation.pdf

Tutaj to samo gość wkleił co Ty i mod mu odpisał co ja Tobie:
http://www.bmwforums.info/ecu-diagnosti ... -stft.html

Jednym słowem, długoterminowa jest ta która się zmienia po dłuższym czasie. Krótkoterminowa jest ta która się zmienia szybko.

Podłącz sobie auto pod inpę, zobaczysz że długoterminowa tam to multiplicative.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Praca sond a instalacja gazowa
PostNapisane: 22 października 2012, 13:29 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 38
Posty: 1884
Moje BMW: E92 335i Msport
Kod silnika: N55
Kyokushin napisał(a):
Widziałem to. Tam jest błąd. Poszukaj dalej w necie. Ten błąd jeszcze w paru miejscach jest powielony.Napisałem poprawnie. Korekty długoterminowe, multiplicative są wyrażonone w procentach, dla średnich obciążeń, partial load.http://www.unofficialbmw.com/images/BMW_Adaptation.pdf

Potwierdzam
Tekst który wkleił kolega Horsepower, zawiera błąd

_________________
Obrazek Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Praca sond a instalacja gazowa
PostNapisane: 22 października 2012, 13:47 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 34
Moje BMW: BMW
Rozumiem.

W takim razie jak ocenilibyście taki wykres adaptacji:

Obrazek :?:

Która to sonda nr. 2?


Ostatnio edytowano 22 października 2012, 15:07 przez Horsepower, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Praca sond a instalacja gazowa
PostNapisane: 22 października 2012, 13:53 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 38
Posty: 1884
Moje BMW: E92 335i Msport
Kod silnika: N55
Wszystko ok z Twoimi adaptacjami

_________________
Obrazek Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Praca sond a instalacja gazowa
PostNapisane: 22 października 2012, 14:12 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Posty: 16970
Moje BMW: mityczne
Kod silnika: tłuste konie
Garaż: Było: E36 318i sedan, E36 316i Compact, E39 528i sedan, E46 328Ci, E92 325Xi
Jest: F32 420i, F32 428i
Druga sonda to 2 i odpowiada za cylindry 4,5,6 (licząc od dziobu). Czyli bank2. Na tym banku masz 2 sondy, jedna przed katem, drugą za. Czyli łącznie 4.
Za sterowanie odpowiają sondy regulacyjne przed katem, sondy diagnostyczne, za katem, monitorują pracę katalizatora.

Masz OK.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Praca sond a instalacja gazowa
PostNapisane: 22 października 2012, 15:10 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 34
Moje BMW: BMW
Te adaptacje są jedynie na podstawie sond, czy jest to ogólna wypadowa z wielu czujników?

Jeżeli mam takie korekcje wtrysków:


Obrazek


To czy mogę zakładać, że sondy tego nie powodują, skoro korekcje długoterminowe są ok? Dodam, że przełożyłem górne sondy miejscami i oprócz korekcji na cylindrze nr. 2 i 5 pojawiła się korekcja na cylindrze nr. 6, widoczna na zrzucie ekranu, której wcześniej tam nie było. Zupełnie nie wiem co o tym myśleć. Auto nie ma LPG.

PS: Świece, cewki, kompresja, odma, szczelność układu dolotowego posprawdzana. Jedynie jeden wtryskiwacz po wyjęciu listwy i kręceniu rozrusznikiem nie działał w ogóle :!: Jednak po jego wymianie na sprawny korekcje nie ustąpiły.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Praca sond a instalacja gazowa
PostNapisane: 22 października 2012, 17:41 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Posty: 16970
Moje BMW: mityczne
Kod silnika: tłuste konie
Garaż: Było: E36 318i sedan, E36 316i Compact, E39 528i sedan, E46 328Ci, E92 325Xi
Jest: F32 420i, F32 428i
Też masz w normie, nawet ten 5 cylinder. Sondy raczej nie powinny na to wpływać. Sondy są per bank nie per cylinder.
Stawiałbym na wtryskiwacz, świecę, coś co tyczy się konkretnie tego cylindra, ale generalnie nie przejmowałbym się tym.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Praca sond a instalacja gazowa
PostNapisane: 22 października 2012, 18:26 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 34
Moje BMW: BMW
Kyokushin napisał(a):
Też masz w normie, nawet ten 5 cylinder.


Zadziwiasz mnie :zdziwko: Na każdym forum w przypadku odchyłów na tym wykresie są narzekania, że powinno być na zero.

Kyokushin napisał(a):
Sondy raczej nie powinny na to wpływać. Sondy są per bank nie per cylinder.


A jednak jakiś wpływ mają skoro wykres 6 cyl. zaczął "pływać" po przełożeniu sond miejscami...

Kyokushin napisał(a):
Stawiałbym na wtryskiwacz, świecę, coś co tyczy się konkretnie tego cylindra, ale generalnie nie przejmowałbym się tym.


Świece, cewki, wtryskiwacze były przekładane miejscami, nic nie wpływało na korekcję 5 cyl. więc raczej odpada. Jedynie wtryskiwacz na 1 cyl. jak już wspomniałem nie pracował w ogóle. Nie wiem czy on przypadkiem nie próbował sobie wyrównać tymi korektami momentu obrotowego z cylindra na którym nie działał wtryskiwacz i czy tak mu już po prostu nie zostało nawet po wymienia wtryskiwacza. Chciałem skasować adaptacje, ale znowu INPA nie pokazuje takiej opcji dla mojego silnika :zakrecony: Jutro jeszcze popróbuję.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Praca sond a instalacja gazowa
PostNapisane: 22 października 2012, 19:09 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Posty: 16970
Moje BMW: mityczne
Kod silnika: tłuste konie
Garaż: Było: E36 318i sedan, E36 316i Compact, E39 528i sedan, E46 328Ci, E92 325Xi
Jest: F32 420i, F32 428i
Horsepower napisał(a):
Zadziwiasz mnie Na każdym forum w przypadku odchyłów na tym wykresie są narzekania, że powinno być na zero.


Powinno być na 0, ale wiele rzeczy powinny być takie jakie powinny ale nie są. Jest to odchył, ale mieszczący się w normie, dający się poddać korekcji. Przekroczenie normy to wartośc ok 0,8 z tego co pamiętam.

Horsepower napisał(a):
A jednak jakiś wpływ mają skoro wykres 6 cyl. zaczął "pływać" po przełożeniu sond miejscami...


Może trzeba skasować adaptację i pozwolić złapać nowe korekty DME. Z tego co zauważyłem, ale tylko z empirycznej obserwacji to wynika, to te wartości zależą od tego co się ustawi w adaptacjach które podałeś piętro wyżej.

U siebie przy kombinowaniu z podtlenkiem ;) (chodzi o LPG) bawiłem się odchyleniami właśnie na tych korektach. Dopiero jak mi wyjechał któryś na czerwono (ok 0,9 i nie pojawiała się wartość tylko wykrzynik) to dało się odczuć na silniku jakieś wibracje, przy 0,5 - nic z tych rzeczy.
Z uwagi na to że na LPG te wartości nie są tak stabilne i jednorodne jak na pb (mniejsza precyzja wtryskiwaczy lpg, kalibracji), też nie mam żadnych drgań na silniku.

Na pewno lepszy obraz by dała możliwość skasowania adaptacji po zmianach na tym cylindrze, bo tak to nie wiadomo czy DME to gdzieś pamięta i czy może te główne adaptacje na to wpływają.
Jak mowa o M52TU to inpa daje taką możliwość, wchodzisz w a-reg i tam w tym podmenu wciskasz chyba F7, adaptions czy jakoś tak to jest opisane. Po wciśnięciu wywala jakieś błędy, ale kasuje te adaptacje.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Praca sond a instalacja gazowa
PostNapisane: 22 października 2012, 19:40 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 34
Moje BMW: BMW
Dziękuje za objaśnienie :) Mam jeszcze jedno pytanie - czy nie należałoby profilaktycznie wymienić tej lambdy która jak sądzę zaburzyła korekcję na cylindrze nr. 6? Na zdrowy rozum - jeżeli przekładamy miejscami dwie pracujące identycznie sondy lambda to nie powinno wywołać to żadnej zmiennej.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Praca sond a instalacja gazowa
PostNapisane: 22 października 2012, 19:43 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Posty: 16970
Moje BMW: mityczne
Kod silnika: tłuste konie
Garaż: Było: E36 318i sedan, E36 316i Compact, E39 528i sedan, E46 328Ci, E92 325Xi
Jest: F32 420i, F32 428i
Nie powinno być zmiany, ale też te lambdy mogą minimalnie inaczej działać. Jak lambda działa to nie zmieniaj, zresetuj adaptacje, zobacz jak będzie. Adaptacja jest między innymi po to, bo sam sprzęt nie jest idealny i takie rzeczy jak dwie takie same ale nieco jednak 'inne' lambdy sterownik sobie kompensuje.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 91 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 11 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL