BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 24 kwietnia 2024, 12:22

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1




Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 57 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Stłuczka E46 - prosze o pomoc!
PostNapisane: 22 stycznia 2009, 21:22 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 36
Lokalizacja: KrakĂłw
Witam serdecznie, tym bardziej, ze to moj pierwszy post na Waszym forum.

Niestety kilka dni temu mialem niemila sytuacje. Wpadlem w poslizg i zachaczylem o drzewko. Szkody widac na ponizszych fotkach. Dodam, ze szkode bede likwidowal z wlasnego AC z wykupionym pakietem serwisowym (zniesiony udzial wlasny i zniesiona amortyzacja czesci).

Auto w tej chwili znajduje sie w ASO gdzie dokonane byly drugie ogledziny, gdyz wymagane było rozebranie przodu do wyceny. Moglbym oddac na naprawe bezgotowkowa jednak wiem, ze ASO zarobi na tym bardzo wiele i choc zalezy mi zeby autko bylo IGŁA (bo takie bylo wczesniej) to moze jednak ja na tym moglbym cos skorzystac i wcale nie chce na tym zarabiac tylko korzystajac z niemilej ale jednak okazji chcialbym dolozyc sobie M-pakiet uwzgledniajac nawet to, ze za tylny zderzak i progi zaplace z wlasnej kieszeni. ASO niestety na taki uklad isc nie chce tlumaczac sie, ze skoro zderzak jest zwykly to oni MUSZA zalozyc zwykly nawet jak proponowalem doplate roznicy miedzy zderzakiem oryginal a M-pakiet (~200zł)...

Lista elementow, ktore zostały zakwalifikowane przez rzeczoznawce na polecenie ASO (wszystko do wymiany, zadnych napraw):

- zderzak
- listwa prawa
- listwa srodkowa
- kratka nawiewu w zderzaku
- nadkole prawe
- kierownica powietrza na tarcze prawa
- krociec filtra powietrza
- plastik za zderzakiem i za nerkami przymocowany do wzmocnienia czolowego (nie wiem jak to nazwac)
- nerki
- amortyzator zderzaka prawy i lewy
- belka zderzaka (jest leciutko zagieta)
- maska
- prawy i lewy zamek maski
- oba reflektory XENON (urwane po 1 uchwycie na reflektor)
- mocowanie reflektora prawego
- oslona reflektora prawa
- dysza spryskiwacza prawa
- listwa dyszy
- kierunek prawy
- wzmocnienie czołowe (ugiety jedynie kawłek metalu przy prawym zamku przez co nie domyka sie maska)
- gorny waz chlodnicy
- poduszka pod silnikiem prawa i lewa
- waz turbo-intercooler
- pojemnik plynu spryskiwacza

Pierwsza wycena bez rozbiorki byla na kwote 4700 zł (z robocizna), po drugiej doszło ok. 15 elementow i aktualnie czekam na wycene TU, jednak rzeczoznawca powiedzial mi, ze z jego doswiadczenia przypuszcza, iż bedzie to okolo 7000 zł.
Na moje pytanie dlaczego tak mało odpowiedział, że taka jest polityka TU gdy mają wyplacac pieniadze na konto - wowczas licza po zamiennikach wraz z amortyzacja ( a ja doplacilem 30% do sumy polisy zeby tej amortyzacji przeciez nie miec)
Na szybko zrobilem sobie kalkulacje wg ASO i same czesci nowe ori wychodza ok. 12000 zł. - oczywiscie jezeli o mnie chodzi, to nie jestem przesadnie uczulony i uzywany zderzak i maska raczej mi nie przeszkadzaja, gdybym jednak mogl cos na tym zyskac.

Oto fotki:


Obrazek Obrazek Obrazek

http://img243.imageshack.us/my.php?imag ... 456pd9.jpg
http://img115.imageshack.us/my.php?imag ... 865hw8.jpg
http://img218.imageshack.us/my.php?imag ... 635bt8.jpg


Czy jest ktos w stanie sluzyc mi rada jak powinien zachowac sie w takiej sytuacji aby w zaden sposob nie byc stratnym ? (pomijajac fakt, ze i tak nie mam juz autka 1,5 tygodnia ;/ )

Z gory wielkie dzieki. Pozdrawiam
Michał


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 22 stycznia 2009, 21:33 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Wiek: 40
Posty: 2786
Lokalizacja: BYDGOSZCZ
Moje BMW: AR 159
320__d napisał(a):
moje pytanie dlaczego tak mało
czytając twój post wydawało mi sie ze dosyć mocno rozbiłeś samochód, ale jak popatrzałem na fotki to wydaje mi sie ze cena 7 tys jest ok
a tych rzeczy
320__d napisał(a):
- gorny waz chlodnicy
- poduszka pod silnikiem prawa i lewa
- waz turbo-intercooler
- pojemnik plynu spryskiwacza

nie brali jako uszkodzenie podczas kolizji (brali ale nie w 100% winna kolizja) ze względu na to ze te elementy zużywają sie eksploatując samochód.
dziwi mnie pojemnik do plynu spriskiwaczy!
oczywiście do aso nie dawaj samochodu bo cię skroją do zera, ja bym sam to robił i nie koniecznie na nowych elementach, igły używki i mieścisz sie w kwocie 3tys.

możesz sie odwoływać ale dużo więcej ci nie dołożą ;)

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 22 stycznia 2009, 21:47 
Offline
Forumowicz

Posty: 129
Lokalizacja: SÂŁUPSK
witam
daj więcej szczegółów : jaka firma ubezpieczeniowa? trzeba przeanalizować ogólne warunki ubezpieczenia, ale mogą mieć rację, bo warunki są pisane pod firmę nie pod klienta :) dziki kraj, dzikie obyczaje

może coś pomogę (robię to zawodowo), choć na odległość trudno

www.likwidator.slupsk.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 22 stycznia 2009, 22:17 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 36
Lokalizacja: KrakĂłw
dzieki za tak szybki odzew.

Cytuj:
witam
daj więcej szczegółów : jaka firma ubezpieczeniowa? trzeba przeanalizować ogólne warunki ubezpieczenia, ale mogą mieć rację, bo warunki są pisane pod firmę nie pod klienta :) dziki kraj, dzikie obyczaje


Ergo Hestia - polisa AC z wariantem serwisowym.



Cytuj:
oczywiście do aso nie dawaj samochodu bo cię skroją do zera, ja bym sam to robił i nie koniecznie na nowych elementach, igły używki i mieścisz sie w kwocie 3tys.


Rozważam taka opcje, jednak ciezko jest mi wyobrazic sobie jak zmiescic sie w 3 tys. zł. Zderzak m-pakiet bo taki chcialbym dolozyc to 1200 zl + 320 zl poduszki silnika + amory zderzaka 150 zł + 400 zł maska + 300 wzmocnienie czołowe + 200 belka + 200 nerki + 1000 zł plastiki z ASO (nowe, bo na allegro wiekszosc jest drozsza niz w ASO) razem wychodzi ok: 3500 zł za same czesci + robocizna, ale tutaj nie mam pojecia. Ktos podpowie?

Nie chce czegos na siłe kleic i drutowac bo nie o to mi chodzi - chce miec dobrze zrobione autko ale rowniez bez przesady bo np. nowka zderzak za ktory ASO liczy sobie ponad 1500 zl (kompletny) czy maska za 1300 to w 9 letnim aucie po prostu sztuka dla sztuki.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 22 stycznia 2009, 22:47 
Offline
Forumowicz

Posty: 129
Lokalizacja: SÂŁUPSK
Hestia - to niestety mogą mieć rację

"2.Na wniosek Ubezpieczonego,pomimo przyjęcia w umowie ubezpieczenia wariantu serwisowego,
Ergo Hestia może dokonać ustalenia rozmiaru szkody częściowej w oparciu o wariant kosztorysowy, z zastrzeżeniem postanowień ust.3."

"§ 18
1.W przypadku przyjęcia w umowie ubezpieczenia wariantu kosztorysowego,ustalenie rozmiaru szkody częściowej następuje na podstawie wyceny dokonanej przez Ergo Hestię w oparciu o zasady zawarte w systemie Eurotax,bez uwzględnienia podatku VAT,tzn.według:

1)norm czasowych operacji naprawczych określonych przez producenta pojazdu i ujętych w systemie Eurotax,

2)stawki roboczogodziny ustalonej przez Ergo Hestię w oparciu o średnią arytmetyczną cen usług na terenie powiatu właściwego dla miejsca stałego zameldowania lub miejsca siedziby firmy Ubezpieczonego lub w przypadku gdy pojazd jest przedmiotem leasingu lub stanowi zabezpieczenie kredytu Ubezpieczającego,

3)zawartego w ocenie technicznej wykazu części (zespołów)zakwalifikowanych do wymiany,według średnich cen części sygnowanych marką alternatywną do marki producenta pojazdu (zamienników),
oraz materiałów,zawartych w systemie Eurotax.

2.W przypadku braku w przywołanym systemie cen części sygnowanych marką alternatywną do marki producenta pojazdu (zamienników),do rozliczenia przyjmuje się zawarte w systemie Eurotax ceny części pochodzących od producenta pojazdu (części oryginalne),pomniejszone o wskazane w poniższej tabeli zużycie eksploatacyjne,zależne od okresu eksploatacji pojazdu,z zastrzeżeniem postanowień ust.3:"

to krótki wyciąg z owu, z którego wynika, że mogą walić zmienniki jeśli nie ma faktur

ale radziłbym poprosić ich o pełną kalkulację naprawy ze stroną kontrolną i zobaczyć jak to wyliczyli


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 22 stycznia 2009, 22:53 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 36
Lokalizacja: KrakĂłw
skuzi111 - ogromne dzieki!

Faktycznie, z OWU jasno wynika, ze beda problemy z uzyskaniem wiekszej stawki.

Cytuj:
ale radziłbym poprosić ich o pełną kalkulację naprawy ze stroną kontrolną i zobaczyć jak to wyliczyli


Na kalkulacje w tym momencie wlasnie czekam. Co masz konkretnie na mysli piszac "strona kontrolna" ?


Zastanawiam się jeszcze nad taka alternatywa: kupuje sobie czesci na wlasna reke za wlasne pieniazki, naprawiam za wlasne a im przedstawiam faktury - jak to wyglada w praktyce? Wszystkie faktury musza byc z jednego zrodla czy zderzak moze byc zakupiony w firmie XYZ a maska w ABC?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 22 stycznia 2009, 22:54 
Offline
Forumowicz

Posty: 129
Lokalizacja: SÂŁUPSK
tabela amortyzacji jest w owu - link poniżej

http://www2.hestia.pl/sigeh/iboa_files/ ... 8.2007.pdf

strona 8

podrzuć skan polisy, może jeszcze tam można coś wyczytać


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 22 stycznia 2009, 23:00 
Offline
Forumowicz

Posty: 129
Lokalizacja: SÂŁUPSK
strona kontrolna to ostatnia strona kalkulacji, w której tajnymi kodami zapisane są wszystkie dane, ale bez niej też można sobie wyczytać co nieco

co do faktur to nie ma nigdzie obowiązku, że muszą być z jednego źródła, części możesz kupić w kilku sklepach lub serwisach, blacharkę i lakierkę robić w dwóch różnych zakładach, ale zawsze warsztat musi przedstawić swoja kalkulację i uzgodnić z hestią koszty

będziesz miał kalkulację to wrzuć ją na forum, to ją rozgryziemy :hyhy:


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 22 stycznia 2009, 23:05 
Offline
Forumowicz

Posty: 129
Lokalizacja: SÂŁUPSK
coś ta ich kwota to mi nie gra :kwasny:

może wpisali klejenie uchwytów w reflektorach - to w hestii notoryczne :) choć producent tego nie przewiduje - widziałem to wiele razy,

no chyba, że znaleźli tajwańskie ksenony po 150zł

a dostałeś protokół z oględzin - znaczy opis uszkodzeń z kwalifikacjami? bo te chujki co innego mówią, a co innego piszą


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 22 stycznia 2009, 23:07 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 36
Lokalizacja: KrakĂłw
Ponizsze zdjecia to spis czesci + kalkulacja na 4700 zł:

http://img136.imageshack.us/my.php?image=spis1tn4.jpg

http://img444.imageshack.us/my.php?image=spis2jz0.jpg


Tutaj spis czesci po 2 ogledzinach, na kalkulacje czekam:

http://img124.imageshack.us/img124/8858/spis3oy8.jpg
http://img185.imageshack.us/my.php?image=spis4op0.jpg

Ogromniaste dzieki za chec pomocy i poswiecony czas!


Ostatnio edytowano 23 stycznia 2009, 00:20 przez 320__d, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 22 stycznia 2009, 23:54 
Offline
Forumowicz

Posty: 129
Lokalizacja: SÂŁUPSK
no problem

jak ci prześlą kalkulację to tak jak mówiłem poproś o pełną ze stroną kontrolną, bo te dupki dają protokół z oględzin i albo pierwszą stronę, albo podsumowanie kalkulacji i nic z tego nie wiadomo (jakie części, ceny itd????)

z tego co widzę, to walnęli 55% amortyzacji części od oryginałów

wrzuć dokumenty jak dostaniesz i lukniemy na to, a nóż widelec coś zakombinowali i będzie można coś wyrwać .... trzeba mieć nadzieję ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 23 stycznia 2009, 00:01 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 36
Lokalizacja: KrakĂłw
Dzieki bardzo. Bede informował.

Swoja droga - gdybym chcial naprawiac na wlasna reke...jest ktos w stanie to realnie wycenic?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 23 stycznia 2009, 00:02 
Offline
Forumowicz

Posty: 129
Lokalizacja: SÂŁUPSK
wrzuć ten protokół z dodatkowych oględzin w lepszej rozdzielczości bo nic na nim nie widać po otwarciu


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 23 stycznia 2009, 00:21 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 36
Lokalizacja: KrakĂłw
http://img124.imageshack.us/img124/8858/spis3oy8.jpg
http://img185.imageshack.us/my.php?image=spis4op0.jpg

imageshack pozmniejszalo zdjecia bo mialy zbyt duzy rozmiar i dlatego tak :)


Zapomnialem rowniez wczesniej dopisac - po tym uderzeniu silnik przesunal sie na poduszkach i dlatego trzeba je wymienic - czy to normalne czy moze zwiastowac jakies dodatkowe problemy?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 23 stycznia 2009, 12:40 
Offline
Zacna persona forum

Posty: 2541
Lokalizacja: Radom
Moje BMW: 530d
320__d napisał(a):
plastik za zderzakiem i za nerkami przymocowany do wzmocnienia czolowego (nie wiem jak to nazwac)
Kierownica powietrza, albo czołowy wlot powietrza różnie na to mówią kupiłem nowy za 150zl ;)

Patrząc na zdjęcia wg mnie jest dobrze. Niedawno miałem podobną sytuację uszkodziłem samochód i naprawiałem go z AC. Powiem tak ja wziąłem odszkodowanie i wszystko robiłem na własną rękę. Jest pełno używanych części do e46 w bardzo dobrym stanie za rozsądne pieniądze, jedyne co wszystkie plastiki włożyłem nowe (ale nie kupowałem ich w ASO). Jeśli chcesz wyśle Ci namiary na pewnych gości mających części zarówno nowe jak i używane. W niedziele wieczorem bede w domu i puszcze PW. Dla mnie taka opcja była najkorzystniejsza bo nie ukrywając zostało mi na komplet zimówek i jeden wahacz, który trzeba było i tak wymienić w najbliższym czasie ;) Jedyne co musisz mieć troche czasu, bo jednak trzeba to wszystko kupić.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 23 stycznia 2009, 18:38 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 36
Lokalizacja: KrakĂłw
Dzieki Kuba - jesli to nie tajemnica mozesz mi napisac (ew. na priv) co miales uszkodzone, co wymieniales i ile kosztowala Cie całośc?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 23 stycznia 2009, 19:50 
Offline
Zacna persona forum

Posty: 2541
Lokalizacja: Radom
Moje BMW: 530d
320__d napisał(a):
Dzieki Kuba - jesli to nie tajemnica mozesz mi napisac (ew. na priv) co miales uszkodzone, co wymieniales i ile kosztowala Cie całośc?
Nie widze powodu, żeby robić z tego tajemnice :hyhy:
Zderzak przedni 300 albo 350 zł z halogenami
Malowanie zderzaka 300
Tunele chłodzenia tarcz hamulcowych oba 100
Osłona silnika 150
Zbiornik płynu wspomagania 50
Kierownica powietrza 150zl (nowa)
Krótkie części nadkoli 100/sztuka (nowe)
Prostowanie felgi 100/sztuka
Ustawienie zbieżności chyba 60
Kratki zderzaka komplet coś koło 100
Kilka spinek ale to już groszowe sprawy

Wszystko złożyłem sam to pare groszy mi odeszło. Przepraszam nie wszystko zbiorniczek mi wymienili przy ustawianiu zbieżności :hyhy:

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 24 stycznia 2009, 01:36 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 36
Lokalizacja: KrakĂłw
Dzieki bardzo. U Ciebie jak widac tych czesci bylo sporo mniej. Mysle ze w tych 7k zł zmiescil bym sie z naprawa nawet ze zderzakiem M z przodu ale dla wyjscia na zero badz zysku 500 zl boje sie ryzykowac gdyby cos jednak wyszlo dodatkowego, a jednak silnik na tych poduszkach troche sie przesunal - nie wiem, nie znam sie, moze to normalne ze wzgledu na bezwladnosc, ale mimo to wole dmuchac na zimne...dlatego wlasnie Was pytam bo niejednokrotnie macie duzo wieksze doswiadczenie...

A z moich chlodnych kalkulacji wynika, ze same czesci to jednak 3500 - 4000 zł...(bez xenonow)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 25 stycznia 2009, 09:21 
Offline
Częsty bywalec

Posty: 744
Lokalizacja: Bydgoszcz
Moje BMW: e61
Kod silnika: m57d30
kolego ja mam tylko zderzak uszkodzony lekko ale TU przyznalo wymiane tylko tej 1 czesci, i blotnik lekko do wyklepania. Cene czesci mialem z ASO BMW.

TU przyznalo mi 2170zl, zrobilem kolejna wycene, za ktora zaplacilem ze swojej kieszeni, i napisalem odwolanie. Przyznali mi 4700zl - ale chca faktury na to.

Ja robie naprawe z oc sprawcy, nie wiem jak tam jest z AC, ale TU nie ma prawa zadac odemnie rachunkow i faktur, zgodzili robic to kosztorysowo, przyjeli moj ksoztorys i musza zaplacic. Mam na to paragrafy i postanowienia Sadu Najwyzszego, ktore mowia:

Obowiązek naprawienia szkody przez wypłatę odpowiedniej sumy pieniężnej powstaje z chwilą wyrządzenia szkody i nie jest uzależniony od tego czy poszkodowany dokonał naprawy rzeczy i czy w ogóle zamierza ją naprawić (pow. Uzasadnienie uchwały Sądu Najwyższego z dnia 15 listopada 2001r. III CZP 68/01, OSPiKA 2002, nr 7-8, poz. 103 oraz orzeczenie sądu najwyższego z dnia 27 czerwca 1988r., I CR 151/88, niepubl.). Przy takim rozumieniu obowiązku odszkodowawczego nie ma w zasadzie znaczenia prawnego okoliczność, czy poszkodowany dokonał naprawy oraz czy i jakim kosztem to uczynił.

Zgodnie z tym, oni musza wyplacic kwote jaka wyszla na kosztorysie, lacznie z vatem. Jednak nie wiem jak to sie ma do polisy AC...


Obecnie czekam na przelew, bo maja jeszcze 6 dni z 30 zeby wyplacic mi odszkodowanie.

Takze walcz kolego, zrob kalkulacje naprawy w ASO oraz w jakims innym dobrym warsztacie i na tej podstawie pisz odwolanie.


ps. a tak wyglada moja szkoda:
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 25 stycznia 2009, 17:03 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 36
Lokalizacja: KrakĂłw
Przemku dzieki za wypowiedz. A gdzie Ty zrobiles swoja wycene? Ile Cie to kosztowało?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 57 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 17 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL