BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 28 marca 2024, 13:33

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1




Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2681 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129 ... 135  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Piłka nożna - Ekstraklasa. Dyskusja na poziomie !
PostNapisane: 15 lutego 2019, 12:29 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 38
Posty: 11170
Lokalizacja: Przysucha
Moje BMW: E87
Kod silnika: M47S / M47T2
Dzisiejsze mecze:


# Pogoń - Górnik
# Piast - Lech

Wg. mnie Pogoń 1 z remisem, a w Gliwicach remis 1:1.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Piłka nożna - Ekstraklasa. Dyskusja na poziomie !
PostNapisane: 16 lutego 2019, 08:36 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 38
Posty: 11170
Lokalizacja: Przysucha
Moje BMW: E87
Kod silnika: M47S / M47T2
Wczoraj jedynka, a w drugim meczu jednak sromotne lanie. Czytałem opis, to ponoć mogło się skończyć więcej. No i druga bramka dla Piasta, to "piłkarskie jaja".

https://www.przegladsportowy.pl/pilka-n ... xa/h23wxnl

Dzisiejsze mecze:


# Jagiellonia - Wisła P.
# Zagłębie S. - Arka
# Korona - Lechia


"Jaga" nie powinna przegrać z Płockiem, Sosnowiec myślę, że powalczy u siebie o jakąś zdobycz punktową z Arką, a w Kielcach może być różnie. Liczę na Koronę, że urwie punkty Lechii :ok:


Ostatnio edytowano 16 lutego 2019, 09:34 przez binta, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Piłka nożna - Ekstraklasa. Dyskusja na poziomie !
PostNapisane: 16 lutego 2019, 09:30 
Online
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Wiek: 37
Posty: 23072
Lokalizacja: Łódź
Moje BMW: E36&E46&F30
Garaż: E36 316i Compact & E46 320CI Coupe & F30 320D Sedan
Powiem szczerze iż z każdym kolejnym odświeżeniem wyniku zdziwko było coraz większe :P


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Piłka nożna - Ekstraklasa. Dyskusja na poziomie !
PostNapisane: 16 lutego 2019, 12:09 
Offline
Forumowy terrorysta
Avatar użytkownika

Posty: 15717
Piast - Lech 4:0


_________________
Styl mojej wypowiedzi zależny od poziomu rozmówcy. Inteligentnych cenię.
Z szukających atencji, żałosnych frustratów, ignorantów kręcę bekę.LOL


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Piłka nożna - Ekstraklasa. Dyskusja na poziomie !
PostNapisane: 17 lutego 2019, 08:23 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 38
Posty: 11170
Lokalizacja: Przysucha
Moje BMW: E87
Kod silnika: M47S / M47T2
binta napisał(a):
"Jaga" nie powinna przegrać z Płockiem, Sosnowiec myślę, że powalczy u siebie o jakąś zdobycz punktową z Arką, a w Kielcach może być różnie. Liczę na Koronę, że urwie punkty Lechii :ok:



W punkt ;)

Bramka "Jagi" na 1:0 w 95 minucie, a mecz w przedłużony o 3 :] Zagłębie zdobywa komplet punktów, z czego bardzo się cieszę :ok: Na koniec Korona zabiera 2 "oczka" Lechii, po bardzo dobrym występie przede wszystkim Miśkiewcza. Do tego Flavio nie wykorzystuje rzutu karnego.


Dzisiaj:


# Zagłębie L. - Miedź
# Legia - Cracovia


Na papierze wg. mnie dwie 1, ale oba mecze ciężkie do typowania. Myślę, że zarówno w jednym, jak i drugim spotkaniu, padną po przynajmniej 2 bramki :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Piłka nożna - Ekstraklasa. Dyskusja na poziomie !
PostNapisane: 17 lutego 2019, 14:00 
Offline
Forumowy terrorysta
Avatar użytkownika

Posty: 15717
Cytuj:
Były sędzia FIFA odsłania kulisy oblania testu przez 22 kandydatów do prowadzenia meczów ekstraklasy.
Sędziowie, instruktorzy, obserwatorzy, członkowie komisji szkoleniowych i władz sędziowskich w całej Polsce mają kolejny poważny problem, który zafundował im Zbigniew Przesmycki, przewodniczący Kolegium Sędziów PZPN.

Najpierw okazał brak zaufania Centralnej Komisji Szkoleniowej KS PZPN powołanej do organizowania testów. Postanowił, że sam opracuje pisemny sprawdzian dla kandydatów na szczebel centralny. Potem wymyślił lub wybrał takie pytania, że z 31 najlepiej przygotowanych sędziów z różnych miast zaliczyło go tylko dziewięciu. Wśród 22, którzy nie zdali, są arbitrzy dotychczas uznawani za faworytów do awansu. Oblali test, a na boisku się wyróżniają. Potwierdzają to oceny obserwatorów. Kiedy wyniki zostały przekazane zainteresowanym i zaczęły się dyskusje, jak naprawić sytuację, aby nie tracić dobrych kandydatów do sędziowania, Przesmycki wyjechał. W hotelu Wodnik pod Bełchatowem, gdzie odbywał się kurs dla kandydatów, zostawił rozczarowanych sędziów i zakłopotanych współpracowników. Z problemem, który nie wiadomo jak rozwiązać.

Wyniki są ogłaszane na zakończenie kursu, ale tym razem tak nie było. „Co tu ogłaszać” – skomentował pracownik PZPN. Po sprawdzeniu testów przez komisję Przesmycki zabrał je ze sobą. Sędziowie nawet nie mogli się dowiedzieć, które odpowiedzi zostały uznane za błędne. (...)

Eksztajn zdecydował się pozbawić kontraktu zawodowego sędziego Marcina Szulca i przyznać go Marciniakowi oraz dać mu zwolnioną plakietkę FIFA po zdegradowaniu Tomasza Mikulskiego z funkcji arbitra międzynarodowego. To były odważne i głośne decyzje, za które Eksztajn był krytykowany – wtedy Szymon niczym specjalnym się nie wyróżniał – oprócz tego, że był młody.

Gdyby nie Eksztajn, Marciniak nie zostałby sędzią zawodowym, międzynarodowym ani nie pojechał na kurs UEFA CORE do Szwajcarii. Tam poznał członków Komisji Sędziowskiej UEFA, przyszłych mentorów i przewodników po świecie sędziowskim – Anglika Davida Elleraya oraz Holendra Jaapa Uilenberga. Ironia losu polega na tym, że dziś pochwały za sukcesy Marciniaka spływają na Przesmyckiego, który w środowisku ma pseudonim „Platon”, właśnie z powodu filozofowania na temat przepisów.

„UEFA nie znalazła sędziego Marciniaka, UEFA go stworzyła” – powiedział publicznie Elleray w czasie EURO 2012. Zasługi Przesmyckiego dla innych? Paweł Raczkowski dostał nominację na sędziego FIFA dopiero, gdy kandydat wybrany przez Przesmyckiego nie zaliczył testu biegowego, a drugi został przyłapany na wizycie u bukmachera. „Cieszę się, tylko szkoda, że tę nominację dostałem w takich okolicznościach” – powiedział wtedy Raczkowski.

Daniel Stefański uchodzi za pupilka Przesmyckiego, ale w rozmowie telefonicznej powiedział mi, że debiut w fazie grupowej Ligi Europejskiej załatwił mu Zbigniew Boniek, wujek asystenta Marcina Bońka.


https://www.przegladsportowy.pl/pilka-n ... ia/vfk1r7c



Wypromowali ich to nie bedą za notoryczne błędy krytykować, a ci spłacają swój dług wdzięczności.
Nowi nie są dopuszczani, bo drukowanie byłoby utrudnione.
Piłkarski poker trwa.

_________________
Styl mojej wypowiedzi zależny od poziomu rozmówcy. Inteligentnych cenię.
Z szukających atencji, żałosnych frustratów, ignorantów kręcę bekę.LOL


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Piłka nożna - Ekstraklasa. Dyskusja na poziomie !
PostNapisane: 17 lutego 2019, 14:16 
Offline
Przyjaciel forum

Wiek: 37
Posty: 5210
Lokalizacja: Wołomin
Moje BMW: e30
Kod silnika: m10B18
Garaż: e30 316 '87
http://bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=168435
renoraines napisał(a):
Piłkarski poker trwa.

Nawet jeżeli trwa to od lat wygrywa najlepsza drużyna.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Piłka nożna - Ekstraklasa. Dyskusja na poziomie !
PostNapisane: 17 lutego 2019, 14:51 
Online
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Wiek: 37
Posty: 23072
Lokalizacja: Łódź
Moje BMW: E36&E46&F30
Garaż: E36 316i Compact & E46 320CI Coupe & F30 320D Sedan
Tak czy siak legia 3 punkty dziś zgarnia :/


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Piłka nożna - Ekstraklasa. Dyskusja na poziomie !
PostNapisane: 18 lutego 2019, 07:45 
Online
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Wiek: 37
Posty: 23072
Lokalizacja: Łódź
Moje BMW: E36&E46&F30
Garaż: E36 316i Compact & E46 320CI Coupe & F30 320D Sedan
Zagłębie L. - Miedź - 3:0
Legia - Cracovia - 0:2


Meczu legionistów nie widziałem ale czy to był meczyk z cyklu kiedy sędzia nie drukuje ?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Piłka nożna - Ekstraklasa. Dyskusja na poziomie !
PostNapisane: 18 lutego 2019, 09:29 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 38
Posty: 11170
Lokalizacja: Przysucha
Moje BMW: E87
Kod silnika: M47S / M47T2
binta napisał(a):
binta napisał(a):

Na papierze wg. mnie dwie 1, ale oba mecze ciężkie do typowania. Myślę, że zarówno w jednym, jak i drugim spotkaniu, padną po przynajmniej 2 bramki :)



Jedna jedynka, a ilość bramek się zgadza :zawstydzony:


Pierwszy raz w życiu wyszedłem ze stadioniu przed ostatnim gwizdkiem. Nie dało się na to patrzeć. Zero pomysłu, chęci, ambicji itd. Hlousek przewraca się o własne nogi. Agra nie wie co się dzieje na skrzydle. Sa Pinto cały czas "pokazuje" Carlitosowi, że to on rządzi w klubie (jak widać średnio), a odesłanie Kucharczyka na trybuny, jest kolejnym kiepskim popisem Portugalczyka.

Karny wg. mnie się należał. Tak samo czerwona kartka dla Remy'ego. Komisja ligi pewnie da mu kilka meczów pauzy. Na żywo, z wysokości trybun, myślałem, że arbiter wrócił zawodnika na plac, żeby wycofać żółtą kartkę i pozwolić mu dalej grać, ale patrzać dzisiaj na powtórki, miał całkowitą rację dająć "kiera".

Na koniec prostackie zachowanie Sa Pinto, który nie podaje ręki Probierzowi.


Na zakończenie kolejki, Wisła podejmie dzisiaj w Krakowie Śląsk.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Piłka nożna - Ekstraklasa. Dyskusja na poziomie !
PostNapisane: 18 lutego 2019, 11:44 
Offline
Przyjaciel forum

Wiek: 37
Posty: 5210
Lokalizacja: Wołomin
Moje BMW: e30
Kod silnika: m10B18
Garaż: e30 316 '87
http://bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=168435
Szczurek1986 napisał(a):
Tak czy siak legia 3 punkty dziś zgarnia :/

Szczurek1986 napisał(a):
Meczu legionistów nie widziałem ale czy to był meczyk z cyklu kiedy sędzia nie drukuje ?

Zdecyduj się, to wszyscy robią laskę Legii czy nie bo tego najazdu na stołeczny klub (nie jestem fanem) nie da się czytać.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Piłka nożna - Ekstraklasa. Dyskusja na poziomie !
PostNapisane: 18 lutego 2019, 13:47 
Offline
Forumowy terrorysta
Avatar użytkownika

Posty: 15717
Rafał napisał(a):
renoraines napisał(a):
Piłkarski poker trwa.

Nawet jeżeli trwa to od lat wygrywa najlepsza drużyna.

Pisałes, że nie ogladasz polskiej pilki, bo Ciebie to nie interesuje. Gdybys oglądał, widziałbys jak te sedziowskie kontrowersje (wyróżnia się tak ten Marciniak :rotfl: ) dziwnym trafem przekładają się na korzysc legii. Wynik meczu ma wpływ na punkty dla druzyn grających w tym meczu, ale tez na sąsiadów w tabeli. To naczynia połaczone i każdy o tym wie.

Gadanie, ze legii się należy bo to legia klub z tradycjami, bo bedzie reprezentowal w pucharach pitu pitu bla bla bla itd. Takkkkk z czerwonymi tradycjami i zostało to roszczeniowe podejście i oczekiwanie faworyzowania.
Fakty są takie, że miedzynarodowa karierę robi kilku pilkarzy, ale polska piłka jest słaba na tle europejskiej i nic wielkiego nie osiagnie w pucharach. Dlatego moze w pucharach grac każda druzyna z naszego kraju.

Wspomniane karne, wynikają z przepisów to mają być podyktowane ( mimo, ze karny to jeszcze nie gol) . Podyktowane nie w prezencie, ale dlatego , ze tak stanowią przepisy gry w piłkę i tyle.





Szczurek1986 napisał(a):
Zagłębie L. - Miedź - 3:0
Legia - Cracovia - 0:2


Meczu legionistów nie widziałem ale czy to był meczyk z cyklu kiedy sędzia nie drukuje ?


Czyżby Bytom (sędzia Piotr Lasyk z Bytomia) był poza strefą wpływów :rotfl: ?

_________________
Styl mojej wypowiedzi zależny od poziomu rozmówcy. Inteligentnych cenię.
Z szukających atencji, żałosnych frustratów, ignorantów kręcę bekę.LOL


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Piłka nożna - Ekstraklasa. Dyskusja na poziomie !
PostNapisane: 18 lutego 2019, 15:16 
Offline
Przyjaciel forum

Wiek: 37
Posty: 5210
Lokalizacja: Wołomin
Moje BMW: e30
Kod silnika: m10B18
Garaż: e30 316 '87
http://bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=168435
renoraines napisał(a):
Pisałes, że nie ogladasz polskiej pilki, bo Ciebie to nie interesuje. Gdybys oglądał, widziałbys jak te sedziowskie kontrowersje (wyróżnia się tak ten Marciniak :rotfl: ) dziwnym trafem przekładają się na korzysc legii. Wynik meczu ma wpływ na punkty dla druzyn grających w tym meczu, ale tez na sąsiadów w tabeli. To naczynia połaczone i każdy o tym wie.

W każdym meczu są jakieś kontrowersje i w każdym przekładają się na czyjąś korzyść/nie korzyść. Meczy nie oglądam ale skróty i kontrowersje owszem więc jakieś rozeznanie mam. Cracovia pokazała, że Legię można pokonać, Piast pokazał, że Lecha można zmiażdżyć czyli wszystko zmierza do tego, że w naszej lidze wygrać może każdy z każdym a o tym kto reprezentuje nas w Europie decydują 3 mecze. W którym roku nie wygrała najsilniejsza drużyna, powiedzmy na przestrzeni ostatnich 10 lat? Która była tak pokrzywdzona? Jeżeli któryś klub czuł by się wykorzystany to przecież można napisać oficjalną skargę do PZPN i rozdmuchać aferę. Naprawdę nie da się czytać tego pierd%$#@nia na sędziów. To czy ktoś wygrywa czy przegrywa decyduje u nas tylko i wyłącznie (wyjątek zdarzy się raz na jakiś czas) dyspozycja dnia bo umiejętności drużyn są w zasadzie wyrównane.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Piłka nożna - Ekstraklasa. Dyskusja na poziomie !
PostNapisane: 18 lutego 2019, 15:27 
Offline
Forumowy terrorysta
Avatar użytkownika

Posty: 15717
Rafał napisał(a):
Jeżeli któryś klub czuł by się wykorzystany to przecież można napisać oficjalną skargę do PZPN i rozdmuchać aferę.


Serio? Nie ma instytucji, ktora zmieniłaby błędną decyzje sedziego. A ewentualne przeprosiny sedziego po wydrukowanym meczu, gdy punkty przyznane, mozna sobie w buty wsadzic. Sedzia nie ponosi odpowiedzialnosći, do tego ma takie własnie komunistyczne podejście : czy sie stoi czy lezy to sie nalezy.

Wystarczy wprowadzić na wzor siatkowki tzw sokole oko / challange - sprawdzenie decyzji sedziego. Np po 2 sprawdzenia na mecz dla każdej drużyny (tak jak sa 3 zmiany pilkarzy i pozniej ten czas sie doliczy).


Tylko działacze pzpn muszą chcieć walczyć z drukowaniem, a nie pudrować syfa i zamiatac pod dywan.

_________________
Styl mojej wypowiedzi zależny od poziomu rozmówcy. Inteligentnych cenię.
Z szukających atencji, żałosnych frustratów, ignorantów kręcę bekę.LOL


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Piłka nożna - Ekstraklasa. Dyskusja na poziomie !
PostNapisane: 18 lutego 2019, 20:41 
Online
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Wiek: 37
Posty: 23072
Lokalizacja: Łódź
Moje BMW: E36&E46&F30
Garaż: E36 316i Compact & E46 320CI Coupe & F30 320D Sedan
Spotkanie Wisły Kraków i Śląska Wrocław dobieglo końca i ekipa z Krakowa po rzucie karnym wykorzystanym przez Błaszczykowskiego zdobywa 3 punkty ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Piłka nożna - Ekstraklasa. Dyskusja na poziomie !
PostNapisane: 22 lutego 2019, 12:01 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 38
Posty: 11170
Lokalizacja: Przysucha
Moje BMW: E87
Kod silnika: M47S / M47T2
Dziś:


# Arka - Piast
# Korona - Pogoń


Myślę, że żadnej z drużyn, podział punktów w tych meczach, by jakoś szczególnie nie zmartwił ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Piłka nożna - Ekstraklasa. Dyskusja na poziomie !
PostNapisane: 23 lutego 2019, 08:33 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 38
Posty: 11170
Lokalizacja: Przysucha
Moje BMW: E87
Kod silnika: M47S / M47T2
Wczoraj:


# Arka - Piast 1:2
# Korona - Pogoń 1:1


Dzisiaj:


# Górnik - Zagłębie S.
# Lech - Legia
# Lechia - Wisła


W Zabrzu "mecz o 6 pkt.". Liczę na Sosnowiec :ok: Lechia myślę, że nie powinna przegrać z Wisłą, chociaż też liczę na gości, a w ostatnim meczu, wiadomo - spotkanie kolejki, w którym żadna z drużyn nie zadowoli się remisem.

Poznaniacy chcieli się popisać wpisem w mediach społeczniościowych, ale trochę im nie wyszło, bo riposta była konkretna, a przy tym kulturalna i śmieszna :D

https://wmeritum.pl/lech-poznan-legia-w ... ter/270496


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Piłka nożna - Ekstraklasa. Dyskusja na poziomie !
PostNapisane: 23 lutego 2019, 13:44 
Offline
Forumowy terrorysta
Avatar użytkownika

Posty: 15717
Po przegranym meczu Sa Pinto nie podął przeciwnikowi reki, wiec trener legii zachował się jak burak. Do tego nawiązał Lech wstawiając zdjecie buraków i sokowirówki.
Natomiast legia chciała się, nieudolnie, odgryźć wstawiając zdjęcie trofeów i pisząc o na wałce, a wyszło, że ma trofea zdobyte na wałkach :rotfl: .

_________________
Styl mojej wypowiedzi zależny od poziomu rozmówcy. Inteligentnych cenię.
Z szukających atencji, żałosnych frustratów, ignorantów kręcę bekę.LOL


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Piłka nożna - Ekstraklasa. Dyskusja na poziomie !
PostNapisane: 23 lutego 2019, 20:27 
Online
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Wiek: 37
Posty: 23072
Lokalizacja: Łódź
Moje BMW: E36&E46&F30
Garaż: E36 316i Compact & E46 320CI Coupe & F30 320D Sedan
Lech pokonuję legie 2:0 jak to prasa powiada pierwszy większy triumf Nawałki ;) ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Piłka nożna - Ekstraklasa. Dyskusja na poziomie !
PostNapisane: 24 lutego 2019, 08:36 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 38
Posty: 11170
Lokalizacja: Przysucha
Moje BMW: E87
Kod silnika: M47S / M47T2
Wczoraj 3 "jedynki". Górnik wygrywa 2:1 z Sosnowcem, Lechia 1:0 z Wisłą, dzięki czemu powiększą przewagę nad resztą stawki, a Lech pokonuje u siebie Legię 2:0. Mecz wg. mnie słaby. Gospodarze konsekwentnie bronili wyniku, i nie starali się za bardzo żeby go podwyższyć, a Legia nie zrobiła nic, by wyrównać.

Kolejne dziwne roszady w składzie. Kolejny kiepski mecz przede wszystkim Agry, który nie wiem na jakiej podstawie w ogóle gra, i wreszcie na koniec kolejny odlot Sa Pinto na konferencji po meczu. Nie jest dobrze.


Dzisiaj:


# Miedź - Wisła Płock
# Cracovia - Jagiellonia


Szczególnie ciekawie zapowiada się oczywiście mecz nr 2 :ok:


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2681 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129 ... 135  Następna strona


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 18 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL