BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 25 kwietnia 2024, 02:22

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1




Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 68 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Co o tym myślicie? Artykułem pojechali po całości...
PostNapisane: 19 lutego 2009, 09:56 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Posty: 14408
źródło:http://warszawa.naszemiasto.pl/wydarzenia/962657.html
Oto artykuł:

Spreparowane zwłoki na wystawie w stołecznym centrum handlowym

Obdarte ze skóry ludzkie zwłoki utrwalone w grymasie bólu lub zdziwienia, płody ludzkie zamknięte w słoikach, a pod nogami jelito grube - wystawa z takimi eksponatami pt. "Bodies The Exhibition" przyjechała do Warszawy. Jej autorem jest amerykański profesor anatomii Roy Glover, naśladowca Gunthera von Hagensa tzw. Doktora Śmierć, który kilka lat temu w woj. lubuskim chciał otworzyć fabrykę preparowania ludzkich zwłok.

Odrażającą wystawę od soboty będzie można oglądać w centrum handlowym Blue City. Czynna będzie aż do lipca. Wstęp na nią będą miały także dzieci. Organizatorzy wystawy utrzymują ją jednak w tajemnicy. Informacji o niej próżno szukać na stronie internetowej Blue City. Małgorzata Maier, rzecznik centrum handlowego, tłumaczy, że organizatorzy zastrzegli sobie, żeby przed pokazem prasowym, który odbędzie się dziś o godz. 11, nie informować opinii publicznej o tym wydarzeniu. Ale bilety można kupić w stołecznych bileteriach. Wczoraj darmowe wejściówki rozdawano również pracownikom centrum handlowego.

- W tej wystawie nie ma nic bulwersującego - twierdzi Małgorzata Maier, która już widziała eksponaty. - Zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Ludzie, których ciała są na wystawie, podarowali je dobrowolnie na cele nauki i zgodzili się na ich preparowanie. Dlatego, moim zdaniem, nie ma w niej nic strasznego.


Maier twierdzi, że na wystawie można się dowiedzieć wielu ciekawych informacji o ludzkim organizmie, np. zobaczyć płuca palacza, jak wygląda rak i co robi z wnętrzem człowieka alkohol. Na końcu sali z płucami palacze, którzy odwiedzą wystawę, będą mogli wrzucić paczkę papierosów.

- Udostępniliśmy powierzchnię tylko ze względów edukacyjnych - tłumaczy rzeczniczka centrum. - Zachęcił nas międzynarodowy sukces. Na całym świecie wystawę widziało już ponad 11 milionów osób.

Przed Warszawą wystawa pokazywana była m.in. w Pradze i Budapeszcie. Jej schemat za każdym razem jest identyczny. Ustawione w kolejności szkielety obrastają w elementy ludzkiej anatomii. Dochodzą do nich kolejno: układ nerwowy, mięśnie, układ krążenia, układ trawienny, oddechowy i wydalniczy. Na koniec ciało wzbogacane jest o układ rozrodczy.

Ciała są prawdziwe. Jak zarzekają się organizatorzy - wszystkie pozyskane są za zgodą zmarłych. Zwłoki są na stałe zakonserwowane metodą tzw. ugumowienia. Wodę i tłuszcz zastąpiono acetonem i masami plastycznymi (m.in. gumą silikonową, poliestrami i żywicą epoksydową).

Mimo że ekspozycja dr. Roya Glovera zostanie otwarta dopiero za kilka dni, już budzi kontrowersje. - Są granice sztuki, etyczne i estetyczne. W tym wypadku obie zostały przekroczone - oburza się Artur Górski, warszawski poseł Prawa i Sprawiedliwości. - Tego typu wystawy świadczą tylko o upadku kultury człowieka - dodaje, deklarując, że nigdy na taką wystawę nie pójdzie. Mniej stanowczy w ocenie jest ks. prof. Ryszard Moń, kierownik katedry etyki współczesnej na UKSW. - Po śmierci ciało musi być utrzymane w szacunku - tłumaczy Moń. - Jeżeli wystawa ma rzeczywiście służyć nauce, to nie widzę w niej nic kontrowersyjnego - dodaje. - Natomiast jeśli zwłoki pokazywane na wystawie będą sprofanowane i służyły jako rzeczy, to jest to nieetyczne i godne potępienia.

Obawy, czy wystawa będzie oddziaływała dobrze na ludzką psychikę, mają psychologowie. - O dzieci raczej bym się nie bała - mówi Anna Dzierżawska-Popiołek, psycholog. - One mogą zachwycać się tym, jak wspaniałą maszyną jest człowiek. Wstrząsu mogą doznać dorośli, bo porównają martwe ciało człowieka z wystawy z własnym doświadczeniem, czyli ze zwłokami, które widzieli wcześniej, np. ciałem bliskiej osoby - wyjaśnia.

O opinię na temat wystawy chcieliśmy zapytać kontrowersyjnych polskich artystów m.in. Katarzynę Kozyrę. Kozyra odmówiła jednak komentarza. Dlaczego? - Bo nie uważają czegoś takiego za sztukę - mówi Hanna Wróblewska z Zachęty.

Autorem pierwszej tego typu wystawy "Body Worlds" był Niemiec Gunther von Hagens. W latach 70. XX w. opatentował on własną metodę preparowania zwłok tzw. plascynację.

Roy Glover pierwszą wystawę "Bodies The Exhibition" w Tampa Bay na Florydzie pokazał w 2005 roku.

Wsp. Paulina Zakrzewska

Grzegorz Bruszewski - POLSKA

Fotki:

Obrazek
Obrazek
Obrazek


Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?


Ostatnio edytowano 19 lutego 2009, 10:48 przez KotSylwester, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 19 lutego 2009, 10:05 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 35
Posty: 15799
Lokalizacja: Gdynia
Moje BMW: M3
Kod silnika: S65B40
Jak dla mnie to się mieści w normie. Jeżeli ktoś nie studiował na akademii medycznej, a chce koniecznie sobie obejrzeć jak to mniej więcej wygląda, do tego jest gotów zapłacić, to czemu nie? Na siłę nikt nikogo tam nie ciągnie, sam chętnie bym poszedł na taką wystawę.

_________________
Piszę jak jest.

Bezpośredni link do galerii Audi S4 Łepka —> viewtopic.php?f=55&t=173434

Jeszcze nie witom, a już żegnom.:
WitoM napisał(a):
Ja póki co galerii M4 nie planuje bo jestem zajęty słuchaniem dziwieku silnika z głośników


Argumentum ad maiorem:
DamianTra napisał(a):
Kolego jestem inzynierem. Naukowcem. Nie bazuje na sci-fi, autobiografiach czy jakiejkolwiek nie naukowej literaturze w celu wyksztalcenia swiatopogladu...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 19 lutego 2009, 10:47 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Posty: 14408
Ja właśnie koniecznie chcę pójść zobaczyc jak my ludzie wyglądamy. Uważam że wystawa jest niesamowita. Można na żywo zobaczyć jak wyglądają mięśnie, kości, układy nerwowe, krwionośne...


Jak dla mnie - rewelacja.

Co do "sztuki" to myślę że jest to szutka tak "spreparować" ciało człowieka żeby to wszystko pokazać.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 19 lutego 2009, 11:34 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Posty: 9443
Lokalizacja: PL
Ludzie, których ciała są na wystawie, podarowali je dobrowolnie na cele nauki i zgodzili się na ich preparowanie

na wystawie można się dowiedzieć wielu ciekawych informacji o ludzkim organizmie, np. zobaczyć płuca palacza, jak wygląda rak i co robi z wnętrzem człowieka alkohol.

Jeżeli wystawa ma rzeczywiście służyć nauce, to nie widzę w niej nic kontrowersyjnego

Na całym świecie wystawę widziało już ponad 11 milionów osób.


Moim zdaniem,te cytaty przemawiaja za tym,ze wystawa choc kontrowersyjna to jest to jednak sztuka i prozno w niej szukac sensacji czy robic afere o bezczeszczeniu zwlok.Mysle,ze jest to sztuka bardzo ciekawa i chcial bym ta wystawe zobaczyc

_________________
BMW E46 Touring
viewtopic.php?f=6&t=150081&start=0


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 19 lutego 2009, 12:37 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Posty: 14408
Kiedyś pamiętam że oglądałem taki atlas ciała, formatu między a4 a a3 właśnie z takimi fotografiami. Niesamowita wiedza, takie zdjęcia powinny być w książkach od biologii.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 19 lutego 2009, 12:49 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 35
Posty: 7390
Lokalizacja: Lublin
Moje BMW: E91 LCI
Kod silnika: N53B30A
Garaż: http://bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=157967
Jako sztuke to raczej bym tego nie interpretował, ale patrzac pod kątem naukowym to czemu nie. Napewno jeśli będąc niebawam w Warszawie bede miał z godzine luznego czasu, podjade zobaczyć.

_________________
Obrazek

Typer EURO 2016 - I miejsce


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 19 lutego 2009, 12:50 
Ale Wam zazdroszczę!
Już dawno temu słyszałam o tej wystawie i bardzo chciałam jechać do Niemiec ją zobaczyć (tam najczęściej jest wystawiana)...a teraz Wy ją macie w Wa-wie!!! :/ :zdegustowany: :looka:
Wrr...
Wystawa jest super, jako, że ja baaardzo się interesuję biologią i medycyną to strasznie chciałabym to zobaczyć. Ciała, które tam są, są dobrowolnie, więc jaki problem? Dużo ciekawych rzeczy można sie dowiedzieć. Jak dla mnie BOMBA :super: Zazdroszcze Wam okropnie!


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 19 lutego 2009, 13:14 
Offline
Częsty bywalec

Posty: 798
Gunther von Hagens chciał otworzyć swoją "fabrykę" w moich stronach (Sieniawa Żarska) ale pomysł nie przeszedł ze względu na protesty ludzi.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 19 lutego 2009, 13:30 
Offline
Zacna persona forum

Posty: 2410
Lokalizacja: Warszawa
Moje BMW: e39 530dAt
Kod silnika: M57
wystawa fajna, ale mi sie jakoś słabo zrobiło...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 19 lutego 2009, 15:26 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 41
Posty: 3232
Lokalizacja: Zabrze/Ludwigshafen
Moje BMW: Było E39. Jest E88
Kod silnika: N52B30
Garaż: viewtopic.php?f=6&t=171542
Jak dla mnie super.

_________________
---->>>https://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=171542<<<----


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 19 lutego 2009, 16:04 
Offline
Zacna persona forum

Wiek: 34
Posty: 1192
Lokalizacja: z CSW
Moje BMW: W poszukiwaniu :]
Ja jedynie bym oglądał mięśnie

[]----[]

Słyszałem o tym wczoraj na polsacie,wystawa dla ludzi o mocnych nerwach,ale dla kościoła to wstyd,wypowaidał się jakiś ksiądz.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 19 lutego 2009, 16:16 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 34
Posty: 481
Lokalizacja: Gdańsk
Moje BMW: E36 318i Touring
Kod silnika: M43
Ja mam podobne zdanie. Uważam że skoro te osoby się zgodziły na preparowanie ich zwłok to nie ma tematu bezczeszczenia. Więc jest to temat kontrowersyjny, ale zarazem bardzo ciekawy. Uważam że jest zdecydowanie więcej za niż przeciw. Chociaż rozpatrywanie tej wystawy w kategorii sztuki już raczej mi nie pasuje. Co nie zmienia faktu że ja też bardzo chętnie bym się na taką wystawę wybrał :)

_________________
Byłe BMW 316i E36 Sedan
Byłe BMW 523i E39 Sedan


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 19 lutego 2009, 17:22 
Offline
Naczelny bimbrovnik
Avatar użytkownika

Posty: 9076
Lokalizacja: PTU
Moje BMW: e30
Kod silnika: m52b28
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=77118
Obrzydliwe :? .
I pociągające :-D

_________________
Obrazek

One redline a day keeps a mechanic away.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 19 lutego 2009, 21:42 
Offline
Forumowicz

Posty: 228
Lokalizacja: Warszawa-WesoÂła
Sztuką to bym tego nie nazwał. Jeżeli potraktujemy to jako wystawę do celów naukowych to jestem na tak. Ale moim zdaniem to zdecydowanie idzie w stronę komercji i wyciągniecia kasy od zwiedzających i z nauką ma niewiele wspólnego. A wiadomo ze czym coś bardziej kontrowersyjne to wzbudza większe zainteresowanie. A to już średnio mi odpowiada.

_________________
Pozdrawiam Grzesiek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 19 lutego 2009, 22:01 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 81
Lokalizacja: Monachium-Mikolajki
Bylem na takiej wystawie w Niemcowni i naprawde robi wrazenie,tylko ten zapach po pewnym czasie robi sie meczacy.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 19 lutego 2009, 23:08 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Posty: 16970
Moje BMW: mityczne
Kod silnika: tłuste konie
Garaż: Było: E36 318i sedan, E36 316i Compact, E39 528i sedan, E46 328Ci, E92 325Xi
Jest: F32 420i, F32 428i
Z jednej strony cele naukowe.
Z drugiej strony zabawa zwłokami, traktowanie ludzkich organów jako medium artystycznego nie jest dla mnie OK.

Kiedyś się przy wjeździe do miasta nabijało czyjąś głowe na pal lub trzymało więźnia-kościotrupka w klatce żeby odstraszyć ewentualnych najeźdźców.... ale to było kiedyś a kiedyś było inaczej.

Naturalne ludzkie organy, szczątki powinny być używane do celów naukowych, dydaktycznych, za zgodą 'dawców', a nie zarobkowo artystycznych, komercyjnych.

Myślę że można te rzeczy było by odtworzyć przy pomocy sztucznych materiałów i dydaktyczny efekt byłby zachowany a problemów etycznych by nie było.... w końcu od tego mamy technikę. Tutaj jednak problem etyczny ma przyciągnąc widzów, wywołać skanal, czyli zrobić dobrą reklamę i zarobić kasę.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 20 lutego 2009, 00:38 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 35
Posty: 15799
Lokalizacja: Gdynia
Moje BMW: M3
Kod silnika: S65B40
Tak, ale syntetyki to już by nie było to samo, nie da się tak dokładnie czegoś odtworzyć. Jak już wspominałem, dla wielu to może być jedyna okazja na obejrzenie siebie od środka, poznanie budowy swojego ciała, tego jak naprawdę to wygląda.

_________________
Piszę jak jest.

Bezpośredni link do galerii Audi S4 Łepka —> viewtopic.php?f=55&t=173434

Jeszcze nie witom, a już żegnom.:
WitoM napisał(a):
Ja póki co galerii M4 nie planuje bo jestem zajęty słuchaniem dziwieku silnika z głośników


Argumentum ad maiorem:
DamianTra napisał(a):
Kolego jestem inzynierem. Naukowcem. Nie bazuje na sci-fi, autobiografiach czy jakiejkolwiek nie naukowej literaturze w celu wyksztalcenia swiatopogladu...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 20 lutego 2009, 08:05 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Posty: 2703
Lokalizacja: SK/WD
Moje BMW: e34, e36
Poszłabym i obejrzała, bo zaciekawiło mnie zdjęcie układu krwionośnego.... precyzja!
Ale sama...bez Starszaka. Chyba by tego nie pojął.

_________________
Strefa PMS.
Flashing Lights - czyli WOOOOO!! wg angry Agry
Ilu rozczarowań bym uniknęła, gdy mężczyzna miał w wyposażeniu na czole tabliczkę znamionową!
Temu co pisze, a nie ma dowodów - papier przyjął wszystko - reszta wkrótce.
Prawda jest jak d... każdy ma swoją....[/color]


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 20 lutego 2009, 08:26 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Posty: 14408
Kyokushin napisał(a):
Naturalne ludzkie organy, szczątki powinny być używane do celów naukowych, dydaktycznych, za zgodą 'dawców', a nie zarobkowo artystycznych, komercyjnych.



Czasy szlachetnych ludzi pracujących pro bono raczej już minęły. Myślisz że jakikolwiek nauczyciel uczy za darmo? Do każdego muzeum wstęp jest płatny - przynajmniej w Polsce, bo chyba w Anglii część muzeów jest za darmo.

Równie dobrze moglibyśmy drwić z muzeów motoryzacji, że nie robią tego dla poszerzenia wiedzy tylko dla promocji marki....

Kyokushin napisał(a):
Myślę że można te rzeczy było by odtworzyć przy pomocy sztucznych materiałów i dydaktyczny efekt byłby zachowany a problemów etycznych by nie było.... w końcu od tego mamy technikę.


Chciałbyś w muzeach oglądać KOPIE? Nie po to się idzie na wystawę, do muzeum żeby oglądać kopię. Warto jechać do Kairu obejrzeć sarkofag tutenchamona zrobiony z dziesiątków kilogramów złota, jeżeli byłby pozłaczaną kopią?

Kyokushin napisał(a):
Tutaj jednak problem etyczny ma przyciągnąc widzów, wywołać skanal, czyli zrobić dobrą reklamę i zarobić kasę.


Hmm... po to jest reklama... za wszystko płacimy bo ma wykreowaną markę... Jeździmy BMW bo kreacja tej marki nam odpowiada, idziemy obejrzeć oryginalną damę z łasiczką, bo ma wykreowaną wartość medialną - jest jakiś obraz bardziej znany? Ot tak się rozpisałem.

Mimo że nie interesuję się biologią, ani na AM się nie wybierałem, ciekawi mnie jak przebeigają mięśnie, kości, jak wygląda wątroba... a Przecież modele i rysunki większość z nas widziała :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 20 lutego 2009, 15:51 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Posty: 16970
Moje BMW: mityczne
Kod silnika: tłuste konie
Garaż: Było: E36 318i sedan, E36 316i Compact, E39 528i sedan, E46 328Ci, E92 325Xi
Jest: F32 420i, F32 428i
Widzisz Radku, tu problem twki w uprzedmiotowieniu ludzkich zwłok i nadaniu im cech komercyjnych.
Ludzkie szczątki to nie jest worek, cegła, śrubokręt, łódka, samochód.
Ludzka rasa ma już za sobą efekty własnej komercjalizacji, jednak wyszliśmy z tego i wiemy że to się nie sprawdziło, idźmy do przodu, nie wstecz.

Nie żyjemy w ciemnogrodzie żeby chować się za aspektami etycznymi typu 'nie bawimy się zmarłymi bo to nie ładnie', gdyby nie badania na zwłokach nigdy medycyna by się nie posunęła do przodu.
Żyjemy natomiast w XXI wieku i nasza kultura jest wstanie odróżnić konieczność wykonywania niektórych badań, nikomu nie szkodzących a sprzyjajacych rozwojowi medycy, antropologii od działań marketingowo-zarobkowych.

Jeżeli dzięki tej wystawie ktoś miałby posunąć naukę na przód, tak, aby człowiekowi żyło się lepiej to nie mam nic przeciwko, natomiast wszyscy wiemy że tak nie jest - wystawa ma wywołać szum który ma zarobić kasę - to jest celem a nie rozwój wiedzy - ten kto miałby na tym zyskać - ma dostęp do odpowiednich preparatów i to czego by się dowiedział to się dowie, a ten ktomu to nic nie da, nie jest biologiem, lekarzem a zwyczajnie jest ciekaw - wystarczyły by mu repliki - nie dostrzegłby subtelnych różnic bez wiedzy wynikającej z charakteru jego pracy bądź wykształcenia czy innych wcześniejszych doświadczeń.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 68 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 41 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL