BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 18 kwietnia 2024, 13:48

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie, odśwież istniejący podobny temat a jeżeli takiego nie ma, możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji


Tematy związane z ze starszymi modelami BMW takimi jak E36, E34, E32, E12 etc. prosimy zakładać w dziale Young & Oldtimery



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [E39] 530dA szarpie na 5-tym biegu
PostNapisane: 27 października 2021, 20:18 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 43
Posty: 363
Lokalizacja: ZWA/ZS
Moje BMW: E39 530dA Touring
Kod silnika: M57
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=123227
Witam,

Nie znalazłem podobnego tematu, więc zakładam nowy. Otóż mam problem z automatem. Objawy: podczas jazdy na najwyższym biegu, przy niskiej prędkości (poniżej 90km/h) spokojne przyspieszenie powoduje szarpanie przypominające boksowanie kół w przednionapędówce na śliskim asfalcie lub jazdę po bruku. Przestaje w momencie osiągnięcia 110-120 km/h jak już obroty wzrosną pow. 1800. .
Diagnoza warsztatu (specjalizacja głw. BMW): skrzynia, a konkretnie uślizg na 5 biegu najprawdopodobniej spowodowany uszkodzeniem kosza.
Temat wydaje się jasny, ale spokoju nie daje mi kilka rzeczy:
1. To się dzieje tylko gdy już auto się dobrze rozgrzeje (najczęściej w trasie), przez pierwsze kilkanaście km od startu nie ma kompletnie żadnych problemów.
2. Skrzynia nie generuje żadnych błędów.
3. Szarpanie występuje tylko podczas spokojnej jazdy, zaś nie występuje podczas dynamicznego przyspieszenia, potrafi się też pojawić w okolicy 150 km/h ale na chwilę i jest o wiele mniej odczuwalne.
Dodatkowo, pompa wstępna kończy prawdopodobnie swój żywot: głośna praca, przy mniejszej połowie baku test nr 6 pokazuje że paliwo wędruje pod wpływem grawitacji z komory do komory, zdarzyło się też że nie odpaliła - wówczas pojawił się błąd 2550 rail presssure control at start, spadek ciśnienia do 1,7 bar.
Co myślicie?

_________________
Obrazek

Jeśli masz w swojej E38/E39 opcję składania lusterek która nie działa, a WD40 nie pomaga, to zapewne padł silniczek. Dysponuję zamiennikiem (wątek: viewtopic.php?f=1&t=41753), zapraszam na priv :-)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: E39 530dA szarpie na 5-tym biegu
PostNapisane: 4 listopada 2021, 05:38 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 43
Posty: 363
Lokalizacja: ZWA/ZS
Moje BMW: E39 530dA Touring
Kod silnika: M57
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=123227
Nikt, nic....?

_________________
Obrazek

Jeśli masz w swojej E38/E39 opcję składania lusterek która nie działa, a WD40 nie pomaga, to zapewne padł silniczek. Dysponuję zamiennikiem (wątek: viewtopic.php?f=1&t=41753), zapraszam na priv :-)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E39] 530dA szarpie na 5-tym biegu
PostNapisane: 14 sierpnia 2022, 16:59 
Offline
Pierwsze kroki
Avatar użytkownika

Posty: 6
Moje BMW: E53
Kod silnika: M57
Hej, mam to samo w e53 3.0d skrzynia GM automat, czy udało Ci dociec co było przyczyną?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E39] 530dA szarpie na 5-tym biegu
PostNapisane: 14 sierpnia 2022, 17:01 
Offline
Pierwsze kroki
Avatar użytkownika

Posty: 6
Moje BMW: E53
Kod silnika: M57
Marazzz, hej - napisz proszę co było przyczyna i udało Ci się ogarnąć te szarpanie skrzyni na 5 biegu na niskich obrotach, mam u siebie dokładnie tak samo jak Ty, dzięki pzdr Wgrywalem najnowszy soft do skrzyni i problem się nasilił.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E39] 530dA szarpie na 5-tym biegu
PostNapisane: 14 sierpnia 2022, 17:08 
Offline
Zacna persona forum

Posty: 1547
Wyglada mi to na kończenie się konwertera. Zwłaszcza po rozgrzaniu. Piąty bieg może mieć duże obciążenie zwłaszcza w trybie drive, sterownik wali niskimi obrotami dla ekonomi. Zwróciliście uwagę czy efekt dzieje się w jeździe na przykład pod małym wzniesieniem?

Jeżeli się nie mylę, może pomóc zmiana oleju w skrzyni. Mi na jakieś 5tys km pomogło.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E39] 530dA szarpie na 5-tym biegu
PostNapisane: 14 sierpnia 2022, 17:22 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 43
Posty: 363
Lokalizacja: ZWA/ZS
Moje BMW: E39 530dA Touring
Kod silnika: M57
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=123227
Tak, udało mi się ogarnąć. Niestety okazało się że to usterka skrzyni biegów (prawdopodobnie uszkodzony kosz). Skrzynia padła zupełnie w święta w grudniu ubiegłego roku i samochodu nie dało się ruszyć, patrz film:
https://youtube.com/shorts/rsVqPpUVxDg?feature=share
Skrzynię musiałem więc wymienić - i tutaj cenna informacja, skrzynie 5L40E są wszystkie takie same (na pewno jeśli chodzi o diesle), ja kupiłem używkę z E46 320d 150KM razem z konwerterem. Jedyną różnicą był inny krzyżak, który po prostu został przełożony ze starej skrzyni. Zrobiłem po tym swapie jakieś 2 tyś km i sprzedałem samochód. Do momentu sprzedaży wszystko działało jak należy. Koszt całej imprezy to 600 zł za skrzynię wraz z przesyłką, do tego filtr Febi wraz z uszczelką za 108 zł + 10L oleju Texamatic za ok. 250 zł. Robocizna 1000 zł. Koszt jak za sprzęgło w starym Passacie.

_________________
Obrazek

Jeśli masz w swojej E38/E39 opcję składania lusterek która nie działa, a WD40 nie pomaga, to zapewne padł silniczek. Dysponuję zamiennikiem (wątek: viewtopic.php?f=1&t=41753), zapraszam na priv :-)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot], Google Adsense [Bot] i 95 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL