BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 17 czerwca 2024, 05:10

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie, odśwież istniejący podobny temat a jeżeli takiego nie ma, możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji


Tematy związane z ze starszymi modelami BMW takimi jak E36, E34, E32, E12 etc. prosimy zakładać w dziale Young & Oldtimery



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [E46] 330d Oszukujący wskaźnik paliwa
PostNapisane: 19 października 2015, 18:36 
Offline
Forumowicz

Posty: 104
Lokalizacja: Gdańsk
Moje BMW: e46 330d
Kod silnika: M57 D30TÜ
Witam,
poczytałem trochę forum, porobiłem ukryte testy. Problem wygląda tak, wskaźnik oszukuje.W momencie przekręcenia kluczyka po dłuższym postoju, dosłownie przez 2s pokazuje dobrą ilość, potem nagle się podnosi i pokazuje więcej.

Mam zdjęcia z testu 6:
tutaj po dłuższej jeździe, silnik ciepły, chwile wcześniej zatrzymany:

http://zapodaj.net/911af8816c64b.jpg.html

Tu dwa testy, po postoju:
http://zapodaj.net/9a082e9b082eb.jpg.html
http://zapodaj.net/fc5b6206a7980.jpg.html

Skąd różnica 5litrów w lewej komorze przed/po postoju?
Co może być winne? Pompa pod siedzeniem wygląda na ok, bo prawa komora zawsze pełna. Co powinienem sprawdzić?
Jak jutro zejde w świetle do auta, to mogę nagrać, jak zachowuje się wskaźnik.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: E46 330d Oszukujący wskaźnik paliwa
PostNapisane: 19 października 2015, 20:13 
Offline
Forumowicz

Wiek: 35
Posty: 391
Lokalizacja: Okuniew/Warszawa
Moje BMW: 335i 4XXkm
Kod silnika: N54B30
Może pompa strumieniowa nie przelewa dobrze i można by ją przeczyścić/ zaworek zwrotny. Jak chcesz to mogę Ci odsprzedać taką pompkę na podmianę bo mam gdzieś dwie. Ori bmw kosztuje 430zł i innej nie kupisz. A to ona odpowiada za przelewanie paliwa z lewej do prawej komory.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: E46 330d Oszukujący wskaźnik paliwa
PostNapisane: 19 października 2015, 20:29 
Offline
Forumowicz

Posty: 104
Lokalizacja: Gdańsk
Moje BMW: e46 330d
Kod silnika: M57 D30TÜ
Ale to chyba nie ma sensu? Przelewanie między komorami jest ok, bo prawa jest zawsze napełniona, tak jak powinno być. Raczej chodziło mi o czujniki/może pływaki, które mówią wskaźnikowi paliwa, na ile ma się podnieść. Może jakieś styki?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: E46 330d Oszukujący wskaźnik paliwa
PostNapisane: 19 października 2015, 20:40 
Offline
Forumowicz

Wiek: 35
Posty: 391
Lokalizacja: Okuniew/Warszawa
Moje BMW: 335i 4XXkm
Kod silnika: N54B30
Teoretycznie tez może być, masz pod fotelem masz wtyczkę a z ciekawości ją odłącz i zobacz czy podobne objawy będą. Skąd jesteś ? Jak niedaleko od wawy to mogę Ci udostępnić lewy pływak na próbę bo i tak leży.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: E46 330d Oszukujący wskaźnik paliwa
PostNapisane: 19 października 2015, 21:16 
Offline
Forumowicz

Posty: 104
Lokalizacja: Gdańsk
Moje BMW: e46 330d
Kod silnika: M57 D30TÜ
Niestety Trójmiasto. Ale dzięki za sugestie, sprawdzę to. Jeszcze jutro nagram, jak zachowuje się wskazówka.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: E46 330d Oszukujący wskaźnik paliwa
PostNapisane: 19 października 2015, 21:36 
Offline
Częsty bywalec

Wiek: 54
Posty: 701
Moje BMW: e39 523i Touring 99r
Kod silnika: M52TUB25
Garaż: Jestem uzależniony od garażu.
DEŁUu TICO
Chociaż mam zupełnie inny samochód, to myślę że nie masz się zupełnie czym przejmować.
Podczas stonowanej jazdy, pracy silnika gdy już jest nagrzany dobrze zasilana pompa strumieniowa(dużo paliwa wraca do zbiornika) przepompowuje z lewej komory do prawej dotąd, dokąd paliwo samo nie zacznie przepływać z powrotem przez górkę :D w zbiorniku
nad wałem napędowym.
Bezpośrednio po zgaszeniu lub przed zgaszeniem można sprawdzić aktualny stan w komorach.
Podczas dłuższego postoju paliwo na zasadzie naczyń połączonych jest zasysane(pozostałościami paliwa w lewej komorze) i częściowo tłoczone z komory prawej(wyższy poziom przepompowanego wcześniej paliwa) do lewej wężykiem którym pompuje pompa strumieniowa i wraca przez sitko tejże pompy. W miarę możliwości poziom w obu naturalnie stara się wyrównać.
Gdy będziesz miał ok. 20l całości paliwa, to po jeździe lub też dłuższej pracy silnika na postoju całość paliwa będzie w prawej komorze. Zgaś i sprawdź przed odpaleniem następnego dnia ;) .
Ze wskazówką i jej wskazaniami, a nawet ze wskazaniami w OBC w teście nr 6.0-6.1-6.3 to trzeba by się zapytać samych endzinierów z BMW jaką zasadę przyjęli i z czego wynikają te dziwne wskazania.
W moim też takie dziwne "reakcje" zachodzą. Zaraz po odpaleniu zimnego silnika wskazówka opada( w OBC też wartości stanu paliwa maleją, przepływa paliwo z jednej komory do drugiej-to normalne, później czarodziejsko rośnie poziom :hyhy: )
Może komputerek oblicza na podstawie chwilowego, początkowego spalania ile mogło pozostać paliwa, ile będzie itd.
Przekonałem się o tym ostatnio, gdy urwał się jeden z kabelków od czujnika-pływaka w zbiorniku.
Po zalaniu do pełna zbiornika zrobiłem 612km i niby pozostało wg obc 13l(wskazówka pokazywała ok. 15l). Gdy skasowałem/zresetowałem w OBC ustawienia do fabrycznych to wskazówka spadła na zero totalne i w OBC w teście nr 6 też pokazywało zero wszędzie :zdziwko: :szok: a paliwko w zbiorniku chlupało.
Czyli do zresetowania OBC komp. cały czas obliczał ile paliwa jest w zbiorniku na podstawie średniego spalania, zrobionych kilometrów.
Gdy się mu skasowało pamięć i kabelek od jednego czujnika był zerwany, to nie pokazał już nic!
Takie to czarodzieje w tym BMW pracują.
Wszystko masz pewnie OK!

_________________
Skazany na BMW.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: E46 330d Oszukujący wskaźnik paliwa
PostNapisane: 19 października 2015, 22:29 
Offline
Częsty bywalec

Posty: 513
Moje BMW: 320i
Kod silnika: b48b20 @ 305/415
Ja już się przyzwyczaiłem, że diesel bmw zawsze oszukuje wskazanie paliwa. Recepta tankować zawsze do pełna i zerować mały licznik, jak się zbliża 800-900km to na stację ;) U mnie jak jest poniżej 15-20L to wskaźnik pokazuje pogodę, a nie realny stan. Po odpaleniu rezerwa, a po kilku minutach jazdy okolice 15.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: E46 330d Oszukujący wskaźnik paliwa
PostNapisane: 19 października 2015, 22:47 
Offline
Częsty bywalec

Wiek: 54
Posty: 701
Moje BMW: e39 523i Touring 99r
Kod silnika: M52TUB25
Garaż: Jestem uzależniony od garażu.
DEŁUu TICO
No to ta sama bajka co w moim 523i. Mając nawet 12l(od ok. 8l świeci rezerwa), po odpaleniu zimnego potrafi spaść na rezerwę. Pewnie dlatego, że komp. bardziej zwraca uwagę na komorę prawą-tam gdzie jest pompa, a po odpaleniu zimnego, z niskim stanem w zbiorniku, to zużywa dużo paliwa, mało przepompowuje do prawej i zaczyna ostrzegać(sory za te przecinki). Pojeżdżę trochę i urośnie do tych 10-11 litrów, bo w międzyczasie spalę już ten 1litr.
Także komp. czarodziej dopiero po pewnym czasie dochodzi do siebie jak po dobrej imprezie i zaczyna pokazywać co jest naprawdę.
A ja w międzyczasie czasem dokupuję paliwka, bo mnie ten baran w balona robi.
No ale to dobrze robi pompie paliwa gdy jest już mało paliwka :hyhy:
Gorzej by było, gdyby pokazywał że paliwko jest, a tu nima :przestraszony: :rotfl: .

_________________
Skazany na BMW.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: E46 330d Oszukujący wskaźnik paliwa
PostNapisane: 19 października 2015, 23:56 
Offline
Forumowicz

Posty: 236
Moje BMW: e39
Kod silnika: m57D30
Mam to samo, zwłaszcza jak jest mało paliwa. Często zdarza się że przyjeżdżam z trasy i nie świeci się rezerwa rano odpalam i mam rezerwę.
Przejadę z 6 km i magicznym sposobem zbiornik mi się napełnia :)
Ja bym się tym nie przejmował ten typ tak ma i przelewa między komorami.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] 330d Oszukujący wskaźnik paliwa
PostNapisane: 20 października 2015, 07:58 
Offline
Forumowicz

Posty: 104
Lokalizacja: Gdańsk
Moje BMW: e46 330d
Kod silnika: M57 D30TÜ
Panowie, dzięki za wszystkie odpowiedzi :D U was jednak dominuje przypadek, gdzie wskazania są zaniżane i ze strachu dolewacie, u mnie natomiast na odwrót. Wskazuje te kilka (może nawet więcej) litrów więcej, co przy powrocie zaraz po kupnie było powodem zatrzymania się na trasie :P

Wrzucam jeszcze wskazania z dzisiaj, testy 6 i 6.1 przed odpaleniem:
6.0 z samego rana
http://zapodaj.net/7ba3ce5d512f2.jpg.html
6.1 z samego rana
http://zapodaj.net/38b2cc9133642.jpg.html
6.0 podczas jazdy
http://zapodaj.net/e54c5ba817bf6.jpg.html

I dorzuce filmik, który pokazuje jak działa wskaźnik. Troche ciemny, ale nagrwane o 7. Dobrze za to widać, jak na początku wskazuje dobrze, a potem sobie dodaje.

https://www.youtube.com/watch?v=-9KCTeERzVs


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] 330d Oszukujący wskaźnik paliwa
PostNapisane: 20 października 2015, 08:29 
Offline
Częsty bywalec

Wiek: 54
Posty: 701
Moje BMW: e39 523i Touring 99r
Kod silnika: M52TUB25
Garaż: Jestem uzależniony od garażu.
DEŁUu TICO
W samym OBC też właśnie po odpaleniu zimnego w moim pokazuje sumę lub poziomy mniejsze niż po pewnym odcinku jazdy/pracy silnika. Wskazówka w moim najpierw opada, później stopniowo się podnosi.
Ciekawe jest w Twoim, że sama wskazówka robi tak zdecydowany skok z jednego poziomu na drugi i pokazuje od razu więcej.
Może warto sprawdzić podpięcie wtyczek do zegarów. Poruszać nimi, odpiąć-podpiąć. Jak to nie pomoże, to może być problem ze samym wskaźnikiem wskazówkowym lub podawaniem na niego napięcia. To już sama płytka i układy na niej za to są odpowiedzialne. W tym jestem mało kumaty :|

_________________
Skazany na BMW.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] 330d Oszukujący wskaźnik paliwa
PostNapisane: 20 października 2015, 08:46 
Offline
Pierwsze kroki

Wiek: 43
Posty: 75
Lokalizacja: Końskie
Moje BMW: e60
Kod silnika: N47
Wuch podepnę się pod Twój temat,bo objawy mamy takie same.Dodam,że podmieniałem zegary od kumpla,żeby je wykluczyć i na jego zegarach wskazania były takie same.
Witam Forumowiczów.Na wstępie zaznaczę,że użyłem szukajki,ale z takim problemem jak mój nie spotkałem się.
Problem jest z zawyżaniem wskaznika paliwa w stosunku do ilości ropy w zbiorniku.Pacjent to e46 320d 150km.
Rano przed uruchomieniem auta włączyłem test 6,aby podejrzeć wskazania z czujników.
Wygląda to tak:
-czujnik lewy-17 litrów
-czujnik prawy-29 litrów
-suma z czujników-46 litrów czyli wszystko zgodne z ilością paliwa w zbiorniku.
Wchodząc w test ilości paliwa pokazywanego przez wskaznik-59 litrów :szok:
Anomalia polega na tym,że mimo niepełnego zbiornika (3/4 baku) wskazówka po włączeniu zapłonu wędruje na pełny zbiornik i po około 5-7km jazdy opada delikatnie,aby finalnie zatrzymać się we właściwej pozycji na wskazniku.
Co sprawdziłem:
-na włączonym teście nr 6 odłączyłem kostkę po lewej stronie zbiornika-wskazanie czujnika lewej komory 000
-na włączonym teście nr 6 odłączyłem kostkę po prawej stronie zbiornika-wskazanie czujnika prawej komory 000
Dziwi mnie to,że wskaznik mimo wypiętych kostek od czujników nie opadł na rezerwę tylko nadal wskazywał 3/4 baku paliwa.
Koledzy,gdzie szukać przyczyny?Grzebać przy zbiorniku czy może winne są zegary?Dodam,że przy zegarach nic nie było grzebane odkąd jestem właścicielem autka(3 lata).


Ostatnio edytowano 20 października 2015, 08:47 przez Majowy, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] 330d Oszukujący wskaźnik paliwa
PostNapisane: 20 października 2015, 08:46 
Offline
Forumowicz

Posty: 104
Lokalizacja: Gdańsk
Moje BMW: e46 330d
Kod silnika: M57 D30TÜ
Może wiecie, jak wygląda droga od czujnika do wskazówki? Co jest po kolei? Czujki są osobne dla obu komór, tak? Tak samo pływaki? Od tego idzie wiązka na płytkę i dopiero potem z niej do wskazówki? Możliwe, że coś gdzieś mi nie styka, winę pompy już odrzuciłem, bo w prawej komorze zawsze mam napełnione na full więc jest w porządku.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] 330d Oszukujący wskaźnik paliwa
PostNapisane: 6 lipca 2017, 10:45 
Offline
Forumowicz

Posty: 104
Lokalizacja: Gdańsk
Moje BMW: e46 330d
Kod silnika: M57 D30TÜ
Rozwiązując mój problem: winne były płytki drukowane z rezystorami, które znajdują się przy pompach w prawej i lewej komorze, pod kanapą. Rozwiązaniem jest demontaż płytki i ścięcie jej z prawej strony tak, aby wyznaczyć nową ścieżkę obok starej przetartej -> trzeba pomierzyć rezystancję na płytce ruszając pływakiem.

Rozwiązanie dokładnie opisane w tym pdf:

http://www112.zippyshare.com/v/5cGshlUa/file.html

//Edit

Polecam zrobić to bardzo, ale bardzo starannie, wykonując bardzo starannie pomiary multimetrem. Nawet małe rozbieganie wartości bądź też "milimetrowy" odcinek, na którym wartości przyjmują dziwną wartość spowoduje, że odczyty będą przekłamane. Szczególnie, jeśli błąd występuje w prawej komorze, do której przelewane jest całe paliwo z baku.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] 330d Oszukujący wskaźnik paliwa
PostNapisane: 25 maja 2024, 15:14 
Offline
Poszukaj zanim zapytasz

Posty: 2
Moje BMW: E36 320i
Wuch, Historia kołem się toczy, mam ten sam problem.. prosze powiedz ze masz jeszcze tego pdf w domowej biblioteczce xDDD. Gdzie jest ta płytka? Czy jesli wymieniony został cały moduł bo pompka padła a przeloze teraz samą nową pompke do ori modułu który mi został to problem ustąpi ?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 75 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL