BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 28 marca 2024, 14:41

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


W dziale proszę umieszczać tematy związane z mechaniką, elektryką i eksploatacją modeli wydanych przed 1990r.

Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie, odśwież istniejący podobny temat a jeżeli takiego nie ma, możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji.
Nie umiesz czytać, stosować się do powyższych zasad, nie będziesz mieć tematu!!


Tematy związane z modelami wytworzonymi przed 1990r. prosimy zakładać w dziale Young & Oldtimery



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 48 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: [E36] Zamiana dwumasu na jednomas
PostNapisane: 21 grudnia 2011, 15:19 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Posty: 1159
Lokalizacja: PL
Jak w temacie przymierzam się do zmiany sprzęgła i chcę się dowiedzieć jakie koło zamachowe,od jakiego modelu wsadzić do mojej m44 zamiast dwumasu i jaki komplet sprzęgła będzie pasował.Czy ktos moze mi opisać co i jak ,czy trzeba cos jeszcze dokupić,może inne śruby itp.Czy tylko wsadzamy koło zamachowe sztywne plus komplet tarcza z dociskiem i to wszystko?
Szukałem na forum ale nie widziałem dokładnego opisu,pytam ponieważ nie chcę miec niespodzianek po wyjęciu sprzęgła i chcę miec wszystkie części przyszykowane do wymiany. :)
Gdzieś czytałem,ze koło zamachowe dobre będzie od m40 bo jest lżejsze ale aby go włożyć trzeba kombinować?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] zamiana dwumasu na zwykłe.
PostNapisane: 21 grudnia 2011, 16:32 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 33
Posty: 351
Lokalizacja: Holandia
Moje BMW: E34 E60
Kod silnika: M50B25 M57N2 D30
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=136216
A warto jest zmieniać z dwu masa na normalne? Ciekawe czy poźniej nie bedzie ci szarpał jak bedziesz ruszał?Jaki jest powód tej zmiany?

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] zamiana dwumasu na zwykłe.
PostNapisane: 21 grudnia 2011, 16:54 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Wiek: 35
Posty: 707
Lokalizacja: Kamyk
Moje BMW: E46
Kod silnika: M54B30 Supercharged
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f ... 78&start=0
Witam :)
Kolego mogę podzielić się tylko swoją wiedzą gdyż w moim M50B20S1 (bez Vanosa) jest oryginalnie koło zamachowe jednomasowe. Niestety kiedy zmieniałem sprzęgło nie miałem wiedzy na temat jednomasy i dwumasy :wstyd: dlatego też wstawiłem zestaw z dwumasowym kołem zamachowym i wszystko śmiga bez najmniejszych problemów.

Koło zamachowe + Śruby od koła + Tarcza + Docisk tylko to zmieniłem resztę mam od jednomasy nie ma problemów.

Pozdrawiam ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] zamiana dwumasu na zwykłe.
PostNapisane: 21 grudnia 2011, 18:03 
Offline
Zacna persona forum

Posty: 2703
Lokalizacja: Warszawa
Moje BMW: Subaru Outback
Kod silnika: EJ253
powód prosty - jak się żużyje dwumas będą problemy a wymiana droga. zakłada się sprzęgło od jednomasu (tarcza ze sprężynkami) i jest gitara.

dwumas od m40 pasuje do m42 a czy do m44 nie wiem ale byłbym wielce zdziwiony gdyby nie pasował. daje się inne śruby (krótsze bodajże) plus normalne kompletne sprzęgło od jednomasu. wymień koniecznie simmering na wale od strony skrzyni - nie zmienić go przy tej okazji to grzech ;)

_________________
Jeśli 4 to B. Jeśli 6 to R. Jeśli 8 to V


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] zamiana dwumasu na zwykłe.
PostNapisane: 21 grudnia 2011, 18:58 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 33
Posty: 111
Lokalizacja: Białystok
Moje BMW: E39 touring
Kod silnika: M57d30
Z tego co wiem to zwykłe sprzęgło od m40b18 pasuje do M50B25 i skrzyni od m40b18. Wiem bo coś takiego zrobiłem i wszystko sprawnie chodziło ;)

_________________
e36 Sedan M50B25
e36 Coupe M52B25


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] zamiana dwumasu na zwykłe.
PostNapisane: 21 grudnia 2011, 19:58 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Wiek: 37
Posty: 5693
Lokalizacja: Ciechanów
Moje BMW: e39
Kod silnika: m52b28
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?p ... 0#p2043810
Ja tez mialem ten pomysl odnosnie mojego m52, ale przeczytalem ze wystepuja nastepujace niedogodnosci:
lzejsze kolo = nizsze obr biegu jalowego, trzeba dodac wiecej gazu na starcie zeby silnika nie zdusic
wieksze wibracje
Ponoc jednomas to zabojca skrzyni- gdzies te wibracje musza sie podziac
w zestawach jednomasowych dedykowanych do tds niekotrzy skarzyli sie ze jest wyraznie gorzej z kultura pracy niz na dwumasie- sprawnym choc leciwym
W m52 dochodzily mi tez problemy z serii: inny rozrusznik i wysprzeglik. Stwierdzilem ze gra nie warta swieczki- tym bardziej ze dwumas tak na prawde ma sie dobrze. Jesli tak jest u Ciebie, to odpusc.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] zamiana dwumasu na zwykłe.
PostNapisane: 21 grudnia 2011, 20:55 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 37
Posty: 350
Lokalizacja: dzialdowo
Moje BMW: E36 coupe
Kod silnika: M44B19
Ja ostatnio zmieniałem u siebie w m52 dwumase na jednomase, jest z tym troszkę roboty ale warto silnik chętniej wkręca się na obroty. Fakt ze stacił na elastyczności np jadąc na piątym biegu z obrotami 1,5 czuć ze auto ma po prostu ciężko, czego nie czułem na dwumasie ale kto jezdzi w tym zakresie obrotów :P Poza tym nie zauwarzyłem ze spadły obroty biegu jałowego i miał problem z ruszeniem bez gaz, być może to przez to ze mam zamontowany kolektor z m50. Co do drgań to przeciesz po to jest tarcza w jednomasie z spręzynami do tłumienia drgań skrętnych, jeśli ktoś lubi krecić wysoko to polecam :rotfl:

_________________
Obrazek
ORIENTBLAU METALLIC


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] zamiana dwumasu na zwykłe.
PostNapisane: 21 grudnia 2011, 21:20 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Posty: 1159
Lokalizacja: PL
koledzy pytam ponieważ wiem ,że na 100 procent jest to sprzęgło bo się ślizgają biegi.Niektórzy piszą,że skrzynia dostaje po dupie na jednomasie ale tak myślę,że w m42 niektóre modele prawdopodobnie miały jednomas i chodziły,a przecież jest to prawie ten sam silnik,może od m42 podejdzie?Nie ma nikogo na forum kto zmieniał dwumas na zwykłe koło.Chcę zmienić na zwykłe koło ponieważ chodzi mi o koszt.Dwumasa jest droga....

ded jak juz wcześniej koledzy napisali,że nawet w m50 bez vanosa był jednomas,to chyba zdaje sie,ze jest ok.
No ale chciałbym aby sie ktoś wypowiedział kto ma założony jednomas.
A odnośnie krótszych śrub to jeżeli ktoś zmieniał to proszę o napisanie gdzie je kupił i może numer części jakie potrzebne są...

kipus23 a innych wad tego zabiegu nie wykryłeś?Jakie koło zamachowe włożyłeś?nie szarpie ci itp itd jak juz koledzy to opisywali?


Ostatnio edytowano 21 grudnia 2011, 21:29 przez dolar$, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] zamiana dwumasu na zwykłe.
PostNapisane: 21 grudnia 2011, 22:03 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 37
Posty: 350
Lokalizacja: dzialdowo
Moje BMW: E36 coupe
Kod silnika: M44B19
W moim przypadku zmieniłem dwumase na kompletny zestaw z m20, czyli koło zamachowe, krutsze śruby, rozrusznik, wysprzeglik, tarcza z sprezynami plus docisk. Tak jak pisałem nic nie szarpie przy ruszaniu, ani nic w tym stylu.

_________________
Obrazek
ORIENTBLAU METALLIC


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] zamiana dwumasu na zwykłe.
PostNapisane: 21 grudnia 2011, 22:50 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Posty: 1159
Lokalizacja: PL
no to nie wiedziałem ze nawet rozrusznik trzeba zmieniac....no ale jak wymienie na jednomas z m42 to obejdzie sie bez zmiany rozrusznika?to sa prawie takie same silniki....

bedzie chodzić na takim zestawie?:

http://moto.allegro.pl/kolo-zamachowe-b ... 84537.html

plus:


http://moto.allegro.pl/sachs-sprzeglo-k ... 83866.html

no plus nowe śruby???krótsze?
gdzie je dostac?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] zamiana dwumasu na zwykłe.
PostNapisane: 22 grudnia 2011, 23:14 
Offline
Zacna persona forum

Posty: 1363
Lokalizacja: Grójec
Moje BMW: 3x e36
Kod silnika: m43b18 m43b19 m52b25
Rozrusznik zostaw swój , kup koło z m40 lub m42 jednomasowe współpracujące z tarczą o średnicy 215mm , do tego zestaw sprzęgła do m40 czyli : tarcza ze sprężynkami ,docisk i łożysko oporowe .Śruby pasują z każdego silnika bmw z kołem jednomasowym , zapytaj sprzedającego koło czy dołoży do zestawu.Po zdemontowaniu swojego zestawu zmierz całkowitą wysokośc złożonego zestawu od elementu koła który przylega do wału do słoneczka docisku .Taki sam zabieg przeprowadż z zestawem który chcesz założyc jeśli będzie różnica w wysokości odezwij się do mnie na pw napiszę Ci co trzeba zrobic.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] zamiana dwumasu na zwykłe.
PostNapisane: 22 grudnia 2011, 23:20 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Wiek: 37
Posty: 5693
Lokalizacja: Ciechanów
Moje BMW: e39
Kod silnika: m52b28
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?p ... 0#p2043810
kipus23, jak Twoje wrazenia po zmianie? Skoro na niskich obrotach silnik jedzie gorzej, to pewnie predkosc autostradowa tez trudniej utrzymac - choc u nas to raczej malo potrzebne. Jakie masz wyniki z tym jednomasem i kolektorem? Poprawilo sie czy jedno poprawilo a drugie pogorszylo? Jak z kultura pracy jednostki napedowej? Sam mysle nad podobnymi modami- glownie nad kolektorem, ale sprzeglo powoli sie upomina o wymiane- tyle ze dwumas ma sie swietnie i chyba nie ma sensu pakowac sie w koszty i rzezbe.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] zamiana dwumasu na zwykłe.
PostNapisane: 23 grudnia 2011, 10:09 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Posty: 1159
Lokalizacja: PL
ded skąd wiesz,że na niskich obrotach silnik zle chodzi???Bo sam nie wiem co mam z tym robić.......

Marek WGR dzięki za opis.Jak auto się sprawuje po zmianie.

Odnośnie koła dwumasowego to wymieniałem w tdi-ku 1.9 na zwykłe i auto po takim zabiegu lepiej się zbierał,nie zalecano takiej zmiany ale jednak zmieniłem i było tylko na plus,golf 4 wychodził z jednomasem i dwumasem przy takich samych silnikach także myślę,że mozna.Tylko nie wiem jak jest w BMW :( i benzyniaku :(

Wymiane jak coś to chcę zrobic dopiero po nowym roku.Na razie zbieram wiadomości.... :)


Ostatnio edytowano 23 grudnia 2011, 11:42 przez dolar$, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] zamiana dwumasu na zwykłe.
PostNapisane: 23 grudnia 2011, 11:18 
Offline
Zacna persona forum

Posty: 1363
Lokalizacja: Grójec
Moje BMW: 3x e36
Kod silnika: m43b18 m43b19 m52b25
dolar$ w Twoim przypadku waga zestawu z jednomasem i dwumasem jest bardzo zbliżona zatem problemów z wolnymi obrotami nie musisz się obawiac. Drgania zniwelują sprężynki w tarczy sprzęgła i przegub skrzynia <-> wał pędny . Jeżdziłem m50b25 przed i po zmianie , negatywnych objawów w pracy silnika nie zauważyłem ( różnica w wadze pomiędzy jedno i dwumasem m50 wynosi około 2kg )
Jeżdziłem też e34 535i po takiej zmianie ale na lekki fabryczny jednomas od m30 ważył 6,9kg a oryginał prawie 14kg , tu różnicy w pracy na wolnych też nie było ale za to wkręcał się szatańsko :cool:


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] zamiana dwumasu na zwykłe.
PostNapisane: 23 grudnia 2011, 11:43 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Posty: 1159
Lokalizacja: PL
Marek WGR - mogę wszystko tzn:koło zamachowe i komplet sprzęgła załozyć od m42 ???jest to prawie taki sam motor.

Pytam bo mam możliwość załatwienia takich części.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] zamiana dwumasu na zwykłe.
PostNapisane: 23 grudnia 2011, 11:54 
Offline
Naczelny bimbrovnik
Avatar użytkownika

Posty: 9076
Lokalizacja: PTU
Moje BMW: e30
Kod silnika: m52b28
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=77118
kipus23 napisał(a):
jadąc na piątym biegu z obrotami 1,5 czuć ze auto ma po prostu ciężko

Również u siebie odniosłem takie wrażenie, też mam zestaw z m20.
kipus23 napisał(a):
Poza tym nie zauwarzyłem ze spadły obroty biegu jałowego

Ani ja.

W przypadku zmiany koła dwumasowego na jednomasowe, wyraźnie lżejsze, może się pojawić nieprzyjemny odgłos grzechotania ze skrzyni biegow, co wynika z faktu, że jednomas przeniesie więcej drgań z silnika (mimo tarczy sprzęgła na sprężynach). Dźwięk taki może się pojawić na wolnych obrotach, ewentualnie w określonym przedziale prędkości obrotowych (u mnie miedzy 1,5-2 tys. obr., najbardziej słyszalne na biegach 3,4,5).
Zaznaczam - może, ale NIE MUSI.

_________________
Obrazek

One redline a day keeps a mechanic away.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] zamiana dwumasu na zwykłe.
PostNapisane: 23 grudnia 2011, 11:59 
Offline
Zacna persona forum

Posty: 1363
Lokalizacja: Grójec
Moje BMW: 3x e36
Kod silnika: m43b18 m43b19 m52b25
dolar$ napisał(a):
Marek WGR - mogę wszystko tzn:koło zamachowe i komplet sprzęgła załozyć od m42 ???jest to prawie taki sam motor.
jeśli to jednomas to oczywiście że tak .


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] zamiana dwumasu na zwykłe.
PostNapisane: 23 grudnia 2011, 12:03 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Posty: 1159
Lokalizacja: PL
Tak ,tak jednomas kolega ma taki i chyba bedzie sprzedawał na części.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] zamiana dwumasu na zwykłe.
PostNapisane: 23 grudnia 2011, 12:08 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Posty: 1159
Lokalizacja: PL
maaaad napisał(a):
W przypadku zmiany koła dwumasowego na jednomasowe, wyraźnie lżejsze, może się pojawić nieprzyjemny odgłos grzechotania ze skrzyni biegow, co wynika z faktu, że jednomas przeniesie więcej drgań z silnika (mimo tarczy sprzęgła na sprężynach). Dźwięk taki może się pojawić na wolnych obrotach, ewentualnie w określonym przedziale prędkości obrotowych (u mnie miedzy 1,5-2 tys. obr., najbardziej słyszalne na biegach 3,4,5).
Zaznaczam - może, ale NIE MUSI.


To jak to w końcu jest?jak już pisałem wcześniej wychodziły modele z dwumasem i bez,nawet na przykładzie mojego m44.Silnik m44 jest prawie identyczny jak jego starszy brat m42 w którym tez wkładali zwykłe koło zamachowe i bez dwumasu wszystko było ok.....


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] zamiana dwumasu na zwykłe.
PostNapisane: 23 grudnia 2011, 12:16 
Offline
Zacna persona forum

Posty: 1363
Lokalizacja: Grójec
Moje BMW: 3x e36
Kod silnika: m43b18 m43b19 m52b25
dolar$ napisał(a):
To jak to w końcu jest?
tak jak napisał maaaad
dolar$ napisał(a):
W przypadku zmiany koła dwumasowego na jednomasowe, wyraźnie lżejsze, może się pojawić nieprzyjemny odgłos grzechotania ze skrzyni biegow, co wynika z faktu, że jednomas przeniesie więcej drgań
u Ciebie różnica w wadze będzie znikoma zatem bez obaw.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 48 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google Adsense [Bot] i 71 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL