BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 16 czerwca 2024, 23:03

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie, odśwież istniejący podobny temat a jeżeli takiego nie ma, możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji


Tematy związane z ze starszymi modelami BMW takimi jak E36, E34, E32, E12 etc. prosimy zakładać w dziale Young & Oldtimery



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: E39 Problem z centralnym, szybami i deską rozsdzielczą
PostNapisane: 21 lutego 2013, 21:13 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 6
Moje BMW: e46
BMW e 39 z roku 2000, silnik 2.5 .
Problem jest następujący, jakiś czas temu wyciągnął ładowarkę od telefonu razem z zapalniczka i światło na desce rozdzielczej zgasło, elektryk zrobił obejście problemu i podciągnął do kabla czerwonego z żółtymi paskami ( plusowego ) który idzie od zapalniczki aż do bezpiecznika 30 A w bagażniku do kabla czerwonego w wiązce idącej do bezpieczników w schowku. I wszystko działało do niedawna kiedy to bezpiecznik zapalniczki F-52 30 A w bagażniku się spalił, po wymianie na nowy jest dziwny problem.
- drzwi od pasażera nie otwierają się ani nie działa szyba ani lusterko
- aby zamknąć samochód z centralnego trzeba ten bezpiecznik w bagażniku wyjąć bo inaczej nie działa ani centralny ani szyby
- kiedy ten bezpiecznik jest wyciągnięty niema oświetlenia na desce wiec zęby móc jechać trzeba go znowu wsadzić.

więc właściciel ma lekki rebus za każdym razem kiedy jechać czy zamknąć samochód

Sprawdziłem w bagażniku czy niema zwarcia do masy w tym przewodzie czerwonym z żółtymi paskami który idzie do bezpiecznika 30 A, i okazało się że jest zwarcie, ale jego odcięcie przy zapalniczce i przy bezpiecznikach i zastąpienie innym problemu nie rozwiązuje, mało tego kiedy się odepnie przewód który został doprowadzony ze schowka do zapalniczki światło na desce dalej gaśnie i wtedy nie działa już nawet centralny ... gdzie może być problem ???

-obstawiam na moduł komfortu a dokładnie przekaźniki ale czy na pewno ???
Macie jakieś pomysły ???


Ostatnio edytowano 25 lutego 2013, 15:57 przez siwyzg, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: E39 Problem z centralnym, szybami i deską rozsdzielczą
PostNapisane: 25 lutego 2013, 15:49 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 6
Moje BMW: e46
nikt nie zna odpowiedzi ???


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: E39 Problem z centralnym, szybami i deską rozsdzielczą
PostNapisane: 26 lutego 2013, 21:21 
Offline
Forumowicz

Wiek: 36
Posty: 133
Moje BMW: 520i
Kod silnika: m52
Garaż: Był MRCDS w202 c250td
Jest BMW e39 520i
moze najpierw sprawdz wiazke drzwi? a najlepiej to obadac schematy. moze zwarcie popsulo lcm? ale to mozna gdybac. ldaczego w ogole ktos ingerowal w instalacje? niech kolega jedzie do tego elektryka, ktory mu kable puszczal.

_________________
...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: E39 Problem z centralnym, szybami i deską rozsdzielczą
PostNapisane: 27 lutego 2013, 19:06 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 6
Moje BMW: e46
kapsel22 napisał(a):
moze najpierw sprawdz wiazke drzwi? a najlepiej to obadac schematy. moze zwarcie popsulo lcm? ale to mozna gdybac. ldaczego w ogole ktos ingerowal w instalacje? niech kolega jedzie do tego elektryka, ktory mu kable puszczal.


Na wstępie dziękuje za zainteresowanie tematem
Do tego elektryka niema co jechać skoro właściciel samochodu szuka pomocy gdzie indziej. Wiązki drzwi nie sprawdzałem ani modułu LCM bo nie miałem ani schematów ani zbytnio czasu ale już schematy posiadam , z czasem troszkę gorzej.
Na schemacie poniżej oznaczyłem zwarcie na przewodzie Rt/Sw/Ge do masy które zlokalizowałem kiedy nie miałem jeszcze schematów, teraz zwróciłem uwagę że może mieć to związek z modułem LCM "Dziękuję za naprowadzenie"

Obrazek


Wyciągnice bezpiecznika F52 umożliwia zamknięcie szyb i drzwi centralnym, ale prawe przednie drzwi w ogóle nie reagują ani się nie otwierają ani nie zamykają, szyba i lusterko również dlatego myślałem jeszcze o module od centralnego i szyb który znajduje się z przodu za schowkiem i sprawdzić przekaźniki w tym module, a w sprawie lusterka obstawiam silniczek.

Więc czeka mnie troszkę pracy .. tylko jeszcze nie wiem od kiedy. Na bierząco będę informował jak się za to wezmę może ułatwi to komuś zlokalizowanie problemu w przyszłości


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: E39 Problem z centralnym, szybami i deską rozsdzielczą
PostNapisane: 27 lutego 2013, 20:39 
Offline
Forumowicz

Wiek: 44
Posty: 283
Lokalizacja: ŁÓDŹ
Moje BMW: E 34 525
Kod silnika: M20B25
miałem tak samo jak ty ale w e34, tyle że ja zrobiłem zwarcie wkrętakiem jak grzebałem żeby poprawić blaszki w gnieździe zapalniczki. wymiana bezpieczników i zaczęło się- działają szyby, nie ma radia - jest radio i szyby a nie ma centralnego i czegoś tam jeszcze.

rozwiązaniem było ----- włożenie dokładnie takich bezpieczników jakie powinny być , bo gdzieś zamiast 7A wsadziłem 10A i odwrotnie. głupota ale warto sprawdzić


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: E39 Problem z centralnym, szybami i deską rozsdzielczą
PostNapisane: 28 lutego 2013, 08:56 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Wiek: 40
Posty: 1642
Lokalizacja: Włocławek
Moje BMW: e46
Kod silnika: m52tub25
jabol80 napisał(a):
włożenie dokładnie takich bezpieczników jakie powinny być , bo gdzieś zamiast 7A wsadziłem 10A i odwrotnie. głupota ale warto sprawdzić
Wątpię że to było rozwiązaniem problemu, poprostu przypadek :rotfl:

_________________
Mapa google osób z interfejsami do BMW


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: E39 Problem z centralnym, szybami i deską rozsdzielczą
PostNapisane: 28 lutego 2013, 21:49 
Offline
Forumowicz

Wiek: 44
Posty: 283
Lokalizacja: ŁÓDŹ
Moje BMW: E 34 525
Kod silnika: M20B25
też tak myślałem do momentu , sprawdziłem to czy jak włożę stare bezpieczniki to czy problem powróci- no i niestety miałem znowu te same objawy. jakoś ciężko mi uwierzyć ,że to był przypadek. ale elektryk samochodowy ze mnie tylko na papierze :) więc mogę się mylić.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: E39 Problem z centralnym, szybami i deską rozsdzielczą
PostNapisane: 28 lutego 2013, 22:35 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 6
Moje BMW: e46
Cytuj:
miałem tak samo jak ty ale w e34, tyle że ja zrobiłem zwarcie wkrętakiem jak grzebałem żeby poprawić blaszki w gnieździe zapalniczki. wymiana bezpieczników i zaczęło się- działają szyby, nie ma radia - jest radio i szyby a nie ma centralnego i czegoś tam jeszcze.

rozwiązaniem było ----- włożenie dokładnie takich bezpieczników jakie powinny być , bo gdzieś zamiast 7A wsadziłem 10A i odwrotnie. głupota ale warto sprawdzić


Cytuj:
Wątpię że to było rozwiązaniem problemu, poprostu przypadek


Cytuj:
też tak myślałem do momentu , sprawdziłem to czy jak włożę stare bezpieczniki to czy problem powróci- no i niestety miałem znowu te same objawy. jakoś ciężko mi uwierzyć ,że to był przypadek. ale elektryk samochodowy ze mnie tylko na papierze więc mogę się mylić.


jak wiadomo na bezpieczniku nigdy nie wystąpi natężenie większe niż to do jakiego jest przystosowany bo zawsze się spali , więc nie chce mi się wierzyć ale sprawdzić nie zaszkodzi bo w droga stronę jest inaczej. Jeżeli damy za duży bezpiecznik to się nie przepali ale układ sterowania danym modułem może rożnie zareagować pod warunkiem że żaden z elementów w module się nie spali. "Ja nie mam papieru elektryka samochodowego ale chyba się ze mną zgodzicie"

p.s.Każda uwaga jest cenna i nie należy jej ignorować a sprawdzić nie zaszkodzi :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: E39 Problem z centralnym, szybami i deską rozsdzielczą
PostNapisane: 1 marca 2013, 00:52 
Offline
Forumowicz

Wiek: 36
Posty: 133
Moje BMW: 520i
Kod silnika: m52
Garaż: Był MRCDS w202 c250td
Jest BMW e39 520i
Czegos mi brakuje na poczatku tej historii. Czy elektryk na pewno obadal wszystkie bezpieczniki?Chlopaki, nie obrazcie sie, ale w fordzie jak zaistnieje podobna sytuacja, to wymienia sie bezpiecnik 20 albo 15A i po sprawie. Nikt nie puszcza kabli na krotko z gniazda pod maske. Dobrze, ze pod cewke nie podlaczyl tego gniazda, zeby lepiej telefon ladowalo.
Jak dla mnie to ze schematu wynika, ze lcm ma zwiazek z zapalniczka chocby przez to podswietlenie. Kolega moze dal mocniej po garach, napiecie na glownym przewodzie poszlo w gore i po lcm'ie.
Pozno jest, wiec moga przychodzic mi do glowy rozne banialuki. ;)

Ja mimo wszystko pojechalbym do tego samego elektryka zeby zrobil jal w fabryce, bo pojedziesz do drugiego, to bedzie sie zastanawiac co tamtem zrobil.

_________________
...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: E39 Problem z centralnym, szybami i deską rozsdzielczą
PostNapisane: 1 marca 2013, 18:36 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 6
Moje BMW: e46
Cytuj:
Czegos mi brakuje na poczatku tej historii. Czy elektryk na pewno obadal wszystkie bezpieczniki?Chlopaki, nie obrazcie sie, ale w fordzie jak zaistnieje podobna sytuacja, to wymienia sie bezpiecnik 20 albo 15A i po sprawie. Nikt nie puszcza kabli na krotko z gniazda pod maske. Dobrze, ze pod cewke nie podlaczyl tego gniazda, zeby lepiej telefon ladowalo.
Jak dla mnie to ze schematu wynika, ze lcm ma zwiazek z zapalniczka chocby przez to podswietlenie. Kolega moze dal mocniej po garach, napiecie na glownym przewodzie poszlo w gore i po lcm'ie.
Pozno jest, wiec moga przychodzic mi do glowy rozne banialuki.

Ja mimo wszystko pojechalbym do tego samego elektryka zeby zrobil jal w fabryce, bo pojedziesz do drugiego, to bedzie sie zastanawiac co tamtem zrobil.


Jutro zostawia mi samochód z rana , jeszcze nie wiem na ile czasu. Do tego elektryka się przejadę mimo wszystko. Ostatnio posprawdzałem wszystkie bezpieczniki i były sprawne ale czy amperowo dobrane odpowiednio to nie wiem. Teraz na podstawie schematów jakie posiadam wszystkie przejże jeszcze raz na spokojnie. co do tego schematu wyżej tez zwróciłem uwagę na ten LCM, ale pozostaje jeszcze sprawa centralnego dlaczego blokuje ? mam nadzieje ze tylko jakiś tranzystor w LCM.ie poszedł i wymiana załatwi sprawe. Ale najpierw sprawdzę pod co się podpiął ten elektryk i jak mi czas pozwoli zanim zabierze z powrotem auto zerknę na moduł od centralnego, tam są przekaźniki wlutowane które tez lubią padać a są zależne od centralnego i szyb


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: E39 Problem z centralnym, szybami i deską rozsdzielczą
PostNapisane: 4 marca 2013, 22:41 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 6
Moje BMW: e46
- Drzwi od strony pasażera zrobione.
-Szyba od strony pasażera zrobiona.
-Lusterko od strony pasażera już działa.

LCM III wyczepiony i sprawdzony ale wygląda na sprawny, po za tym żadnych oznak wilgoci. Dokładne sprawdzenie nie wchodzi w grę ponieważ jest to trzecia wersja i nie jest już oparta o tranzystory BTS425L1.
Pozostaje tylko podmiana na nowy i przeprogramowanie.

Bardziej nie ciekawi mnie sprawa z głównym modułem ponieważ przewód podpięty przez elektryka został do wspólnego obwodu bezpieczników od F37 az do F43 i ciekawa sprawa jest taka że w momencie odpięcia bezpiecznika F38 działa wszystko prawidłowo , nie zawsze ale czasami aż do momentu odpalenia auta i jego ponownego zgaszenia, Wtedy znowu przestaje działać centralny w samochodzie , jedyne co reaguje to centralny od klapy bagażnika. bezpiecznika od zapalniczki w bagażniku już niema potrzeby wyciągać ale F38 tak.

Jeden ze schematów bezpieczników wskazuje ,że F28 odpowiada za główny moduł elektroniki:

Obrazek

natomiast kolejny:

Obrazek

niżej zamieszczam pełen schemat ideowy, gdyby ktoś miał chwile i zauważył coś czego ja nie widzę będę wdzięczny:

https://hotfile.com/dl/196993650/439512b/4151_BMW_E39_96_-_03.pdf.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot], Majestic-12 [Bot] i 84 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL