BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 20 kwietnia 2024, 03:52

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


W dziale proszę umieszczać tematy związane z mechaniką, elektryką i eksploatacją modeli wydanych przed 1990r.

Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie, odśwież istniejący podobny temat a jeżeli takiego nie ma, możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji.
Nie umiesz czytać, stosować się do powyższych zasad, nie będziesz mieć tematu!!


Tematy związane z modelami wytworzonymi przed 1990r. prosimy zakładać w dziale Young & Oldtimery



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: [E36] Szperka czy nie, ile procent, jaki olej i luzy na wale
PostNapisane: 15 lipca 2019, 15:27 
Offline
Naczelny bimbrovnik
Avatar użytkownika

Posty: 9076
Lokalizacja: PTU
Moje BMW: e30
Kod silnika: m52b28
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=77118
OBOLUK napisał(a):
A co to w takim razie zaspawany dyfer jak nie szpera? Jedno i drugie ma przecież taką samą, generalną zasadę działania?

No chyba sobie żartujesz :D Nie wierz ludziom określającym zaspawany dyfer jako "100% szpera", bo albo są na tyle leniwi, żeby o szperze poczytać, albo celowo wprowadzają w błąd.
https://autokult.pl/28588,co-to-jest-szpera
W szperze (takiej, jaka najczęściej występuje w e30, e36) są płytki cierne, przez co wymaga innego oleju niż otwarty dyferencjał.

Na wyszukiwarce oleju Fuchsa podają właśnie TITAN SINTOPOID SAE 75W-90 i tego bym się trzymał, jeśli już chcesz Fuchsa.
https://olejefuchs.pl/dobierz-olej-fuchs.html

_________________
Obrazek

One redline a day keeps a mechanic away.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Szperka czy nie, ile procent, jaki olej i luzy na wale
PostNapisane: 1 sierpnia 2019, 19:09 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 34
Posty: 205
Lokalizacja: Machu Picchu
Moje BMW: E36 328
Kod silnika: M52B28
Dziękuję kolego. Człowiek uczy się całe życie. Przez cały czas myślałem, że zespawany dyferek to w zasadzie jedno i to samo co szperka 25 czy tam 40% (takie seryjnie wychodziły w 325 i M3?)... a w sumie to myślałem, że to jest jeszcze lepsza sprawa, bo jeśli robota spawacza będzie porządnie zrobiona i wytrzyma to potem więcej niż 10k km, bo dyfer został otwarty, poczyszczony i jakby to napisać "zregenerowany" całkowicie nowymi blaszkami, bo kupując ori szperkę nie wiesz co tam w środku siedzi, jaki stan tych blaszek, a spawając zwykły dyfer też te blaszki trzeba wstawiać, czyż nie? Na moje rozumowanie to zasada działania napędu szperka vs. dyfer spawany będzie taka sama, a przecież o to tu chodzi? Czy ja źle myślę? Więc czemu zespawanego dyferka nie można nazwać szperą, skoro zasada blokowania kół a raczej ich nie blokowania, będzie taka sama jak w ori szperce? Dałeś mi do myślenia bo mam fabryczny 2.93 z przebiegiem 245k km na aucie wrzucony i dodatkowo mam drugi taki sam z przebiegiem 180k i zastanawiałem się tego leżaka właśnie dać do zespawania żeby moja 328 chociażby bączka z w sumie to miejsca zakręciła, bo teraz to jest nierealne na suchym bez zataczania koła i ew. kick z pół sprzęgła, chyba, że na lodzie. W sumie to już nie wiem czy warto się w to bawić czy pozbyć się leżaka i kupić szperkę ori. Robota z spawaniem i swapem dopiero za około rok ale powoli przygotowywałem się do tego, a moje przygotowanie zaczynam od poszukania spawacza, który nie jest Mirkiem i robił to już.


Co do oleju to zakupiłem go już. Po lecie wymienię w obecnym cyfrze bo chyba czas...


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 107 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL