BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 30 kwietnia 2024, 00:01

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie, odśwież istniejący podobny temat a jeżeli takiego nie ma, możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji


Tematy związane z ze starszymi modelami BMW takimi jak E36, E34, E32, E12 etc. prosimy zakładać w dziale Young & Oldtimery



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [E90] niebieski bąk przy odpaleniu po dłuższym postoju m47
PostNapisane: 8 kwietnia 2024, 08:11 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 46
Moje BMW: E90 318d
Kod silnika: M47N2
Witam.
Zmagam się z problemem kopcenia przez chwilę po odpaleniu na niebiesko, przeważnie po nocy.
Wtryski na rozgrzanym pokazują max +/-0.7. Na wirniku turbo wyczuwam delikatny luz na boki , wzdłużnego luzu nie wyczuwam. Brak dpf-a fabrycznie
Mam olej w dolocie i wydaje się jakby był z odmy bo jest w tej rurce od niej.
Odma zmieniona na febi z separatorem i brak poprawy. Zmieniłem później separator na filtr i wydaje mi się że tego oleju było jeszcze więcej w dolocie.
Ostatnio przez niedopięcie rury od intercoolera spadła mi ona w drodze. żeby na szybko naprawić i dojechać do domu (około 20 km) założyłem tą rure ale bez uszczelki na niej przez co była nieszczelność w dolocie. Na następny dzień poszedłem to naprawić ale najpierw odpaliłem auto i nie zauważyłem niebieskiego dymu tylko trochę szarego więc jakby było ok. Później podczas zakładania tej rury zauważyłem że dolot jakby wysechł z tego oleju.
Macie jakiś pomysł na to? Dlaczego tak by się stało że przestał dymić na niebiesko gdy miał nieszczelność w dolocie?
Odma działa nieprawidłowo? Turbo? czy jeszcze coś innego?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E90] niebieski bąk przy odpaleniu po dłuższym postoju m47
PostNapisane: 8 kwietnia 2024, 09:38 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Wiek: 36
Posty: 1491
Powiem Ci tak, bo na grupach fb wiele osob z odmy robi lek na całe zło. Ona ma wychwycić resztki filmu olejowego, a nadmiar gazów przedmuchać do dolotu- mówimy o sprawnym silniku, który tego oleju przepuszcza śladową ilość. Natomiast prawie 20 letni diesel z przebiegiem kilkuset tysięcy będzie miał więcej przedmuchów niż odma jest w stanie wyłapać- zmienisz na nową, np. z filtrem, wiadomo, że nowy będzie na początku chłonniejszy i da efekt poprawy. Natomiast wymiana odmy na nową/nowego typu nie rozwiązuje problemu, jakim zazwyczaj są już przedmuchy np. na pierścieniach. Jeśli chcesz tylko maskować problem, to możesz zamienić odmę na zestaw do wyprowadzenia pod OCT i co jakiś czas opróżniać zbiorniczek. Natomiast jeśli dymi na niebiesko, bierze olej, to zanim wpakujesz się w koszty, wywal kolektor dolotowy, wykreć świece i zalej tłoki naftą, najlepiej na noc, a jeśli to możliwe rób dolewki, aż nafta będzie stała, żeby rozkleiła pierścienie, najlepiej zrób to przed wymianą oleju, bo spływająca nafta go rozrzedzi. A jeśli chcesz się najpierw upewnić czy to z odmy, czy z turbo, to odepnij odmę od strony dolotu i sprawdź efekt. Oczywiście jest jeszcze temat uszczelniaczy zaworowych, ale tu nie znam sposobu na szybką i tanią naprawę lub poprawę ich działania- niby są jakieś specyfiki, ale nie stosowałem, więc się nie wypowiem.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E90] niebieski bąk przy odpaleniu po dłuższym postoju m47
PostNapisane: 8 kwietnia 2024, 09:55 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 46
Moje BMW: E90 318d
Kod silnika: M47N2
Chodzi właśnie nie o to że po zmianie z separatora w odmie na filtr jest jakby gorzej bo oleju w dolocie jest więcej.
Rozumiem że samochód ma swoje lata i może się już coś złego dziać.
A czy płukanka i wymiana oleju też powinna pomóc zamiast nafty?
Oleju na 12tys dolewam około litr.
Nie rozumiem tylko dlaczego z nieszczelnością w układzie dolotowym tego oleju tam nie ma i przestał dymić na niebiesko.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E90] niebieski bąk przy odpaleniu po dłuższym postoju m47
PostNapisane: 8 kwietnia 2024, 11:07 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Wiek: 36
Posty: 1491
Nie wiem dlaczego, może dlatego, że dzięki nieszczelności wydmuchało Ci ten olej na zewnątrz i nie trafił do kolektora.
Wątpię, żeby standardowa płukanka pomogła- nie chcesz w tym wypadku czyścić całego motoru, ale zadziałać miejscowo- być może prosto w przyczynę. Zamiast nafty możesz wlać jakiegoś np. teca. Ale zacząłbym od najtańszych rzeczy, np. wykluczenia turbo.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E90] niebieski bąk przy odpaleniu po dłuższym postoju m47
PostNapisane: 8 kwietnia 2024, 11:09 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 46
Moje BMW: E90 318d
Kod silnika: M47N2
Ok ,sprawdzę ale to na 90% nie turbo bo olej jest już w spływie odmy.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E90] niebieski bąk przy odpaleniu po dłuższym postoju m47
PostNapisane: 8 kwietnia 2024, 11:11 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 46
Moje BMW: E90 318d
Kod silnika: M47N2
Jak powinno być zachowanie po odkręceniu korka oleju? Powinno delikatnie dmuchać w korek czy go zasysać ?
Z bagnetu nie czuje nic żeby dmuchało. Korek jak odkręce trochę podskakuje czyli wydmuchuje.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E90] niebieski bąk przy odpaleniu po dłuższym postoju m47
PostNapisane: 11 kwietnia 2024, 09:01 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 46
Moje BMW: E90 318d
Kod silnika: M47N2
Rozłączyłem odmę od dolotu i zaślepiłem otwór w rurze do turbo. Przejechałem po tym wczoraj jakieś 10km.
Dziś rano poszedłem odpalić i niebieski dym się pojawił. Możliwe, że jeszcze nie wypalił całego oleju z dolotu czy raczej turbo / uszczelniacze?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 116 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL