BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 16 czerwca 2024, 10:08

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie, odśwież istniejący podobny temat a jeżeli takiego nie ma, możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji


Tematy związane z ze starszymi modelami BMW takimi jak E36, E34, E32, E12 etc. prosimy zakładać w dziale Young & Oldtimery



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [E46] M3 SMG Skrzynia biegów szarpie
PostNapisane: 18 lutego 2010, 00:55 
Offline
Pierwsze kroki

Wiek: 45
Posty: 93
Lokalizacja: Rawicz
Moje BMW: E46 330i
Kod silnika: M54B30
Witam

Mam kilka pytań do użytkowników w/w modelu.

Na początek trochę historii... Kupiełm auto uszkodzone z niemiec, dokałdniej - uszkodzony przód... i uszkodzona skrzynia biegów SMG. Samochód jest z 2004 roku data dopuszczenia do ruchu publicznego 06.12.2004, data zarejestrowania 24.12.2004. Samochód kupiłem od pierwszej właścicielki z domu. Przypuszczam, że był to prezent gwiazdkowy, ale pomińmy te fakty :) Po odpaleniu samochód nie jechał przy próbie włączenia jakiegokolwiek biegu, wyświetlacz skrzyni mrugał i samochód nie jechał. Po naprawie całgo przodu i wymianie czujników domknięcia maski... okazało się, że skrzynia się załącza... ale nie pracuje w trybie auto, a przy trybie manulanym zawiesza sie na 4 biegu... to znaczy wchodzi próbuje wrzucic 4 bieg, ale nie może, zamruga i wrzuca luz... Chciałem wymienić skrzynię, ale okazało się, że zawilżał sterownik skrzyni, gdyż miał odkształconą obudowę... Rozebrał go elktronik i stwierdził zgnicie kilku ścieżek i kondensatorów... Wymienił wszystkie elektrolity (kondensatory) w sterowniku, naprawił posypane ściezki... i skrzynia działa... działa hipotetycznie... bo w trybie manual, jest dobrze... w trybie auto też wydaje się chodzić dobrze... ale przy gwałtownej jeździe, albo naciśnięciu na konsoli przycisku sport... zachowuje się dość dziwnie... otóż biegi zmienia precyzyjnie, ale przy kazdej zmianie czuć ostre szarpnięcie, ze skrzyni słychać głuchy trzask przełączanego biegu... dosłownie tak jakbym manualem ostro przełączał biegi i za szybko puszczał sprzęgło... być może tak ma być, ale ja nie miałem jeszcze samochodu z taką slrzynią, więc nie wiem czy tak ma być... Pytanie nr dwa dotyczy panewek obiło mi się o uszy, że te silniki miały do któregoś roku zakładane wadliwe panewki, wiem też, że BMW usuwało ten problem bezpłatnie i wzywało właścicieli do serwisu celem naprawy... W książce serwisowej mojego auta nie ma wzmianki o takiej wymianie, a auto jest od pierwszego właściela... Wiem, że teraz już mi tego bezpłatnie nie zrobią, ale czy musze to robić, czy mój rocznik samochodu ma już takie jak powienien mieć... Pytanie nr trzy dotyczy potencjometru umieszczonego bezpośrednio za dzwignia zamiany biegów... do czego to jest? jak to przyciskam, wartość na wyświetlacu się zmeinia ale nie czuje żadnej róznicy...

Będe wdzięczny za każde wiarygodne info w tej sprawie...

_________________
jeszcze nie całe 3-mce...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: E46 M3 SMG Skrzynia biegów szarpie
PostNapisane: 18 lutego 2010, 01:50 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 35
Posty: 7390
Lokalizacja: Lublin
Moje BMW: E91 LCI
Kod silnika: N53B30A
Garaż: http://bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=157967
Cytuj:
ze skrzyni słychać głuchy trzask przełączanego biegu...


gdzieś wyczytałem że to jest normalna przypadłość E60 M5 właśnie z SMG więc może tutaj też

_________________
Obrazek

Typer EURO 2016 - I miejsce


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] M3 SMG Skrzynia biegów szarpie
PostNapisane: 18 lutego 2010, 12:31 
Offline
Pierwsze kroki

Wiek: 45
Posty: 93
Lokalizacja: Rawicz
Moje BMW: E46 330i
Kod silnika: M54B30
Chyba będe musiał udać się z nim do ASO, żeby go przejrzeli... i powiedzieli mi coś więcej.. bo im bliżej końca remontu, tym bardziej mnie to auto przeraża...

_________________
jeszcze nie całe 3-mce...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] M3 SMG Skrzynia biegów szarpie
PostNapisane: 18 lutego 2010, 23:45 
Offline
Pierwsze kroki

Wiek: 45
Posty: 93
Lokalizacja: Rawicz
Moje BMW: E46 330i
Kod silnika: M54B30
To chyba nikt nic nie wie... Dzwoniłem dziś do ASO Smorawiańskiego w Poznaniu, facet powiedział, że ta skrzynia "raczej tak działa" on nie przypomina sobie, żeby taką naprawiał... ale tego co zajmuje sie skrzyniami dziś niema w pracy i do konca tygodnia nie będzie... Co do panewek nie przypomina sobie, żeby błąd występował po stronie BMW, być może w sporadycznych modelach... wtedy indywidualnie wzywali... generalnie zlew, na klienta... a 8 tyś u nich wydałem... na części... k... k... potrzykroć k...

_________________
jeszcze nie całe 3-mce...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] M3 SMG Skrzynia biegów szarpie
PostNapisane: 19 lutego 2010, 00:03 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 8
Moje BMW: 540i
nie ma czegos takiego przypadlosc nie powwino siem t tak dziac


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] M3 SMG Skrzynia biegów szarpie
PostNapisane: 19 lutego 2010, 16:16 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 46
Posty: 239
Lokalizacja: Leszno
Moje BMW: F10 535i
Kod silnika: N55
Zadzwon do TEomotors koło P-nia, w ASB siedzą juz długo i ponoć znają sie na rzeczy. Ja tam wymieniałem tylko olej.
Może Ci cos poradzą z SMG.

_________________
I was born to FLY!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] M3 SMG Skrzynia biegów szarpie
PostNapisane: 19 lutego 2010, 16:59 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 18
Lokalizacja: £¹¿ek garncarski
U mnie zarówno w trybie ręcznym jak i auto biegi wchodzą tak samo. Nie ma żadnych stuków. Jedyny problem jaki mam to przy zmianie biegów przy dużych obrotach jest lekkie szarpnięcie. Ale przyczyną tego jest rozwalone koło dwumasowe.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] M3 SMG Skrzynia biegów szarpie
PostNapisane: 21 lutego 2010, 21:01 
Offline
Pierwsze kroki

Wiek: 45
Posty: 93
Lokalizacja: Rawicz
Moje BMW: E46 330i
Kod silnika: M54B30
maryjusz3 napisał(a):
U mnie zarówno w trybie ręcznym jak i auto biegi wchodzą tak samo. Nie ma żadnych stuków. Jedyny problem jaki mam to przy zmianie biegów przy dużych obrotach jest lekkie szarpnięcie. Ale przyczyną tego jest rozwalone koło dwumasowe.


U mnie szarpie dość mocno, szczególnie przy zmianie z 1 na 2 oraz z 2 na 3 później z 3 na 4 trochę słabiej i 5 i 6 już w ogóle nie czuć szrapnięcia... takie charakterystyczne stuki też słychać tylko do 4... też nie jest to zależne od trybu auto czy manual, ale bardzo zależne od charakterystyki jazdy... jak jadę bardzo dynamicznie domykając obrotomierz do prawie 8 tyś to czuć szarpnięcie i ten stuk przy zmianie... jak jade delikatniej powiedzmy do 5-6 tys obr... to już nie... moze też mam to koóło dwmumasowe padnięte...

Dzisiaj zrobiłem też test na mojej 318i dociągałem ją do 6 tyś obr i zmieniałęm bieg utrzymująć cały czas te 6 tyś obr i dość szybko puszczałem sprzęgło. Okazało się, że również z 1 na 2 i z 2 na 3 szarpie... później wsiadłem w M3 zacząłem jechać dynamicznie, ale jak widziałem, że błysła lampka i skrzynia zaczyna zmieniać bieg, na krótką chwilkę (chyba mniej niż sekunda) mniej gazu jak bym jechał manualem... Okazało się, że auto nie szarpie i nie słychać charakterystycznego stuku... w trybie manual w ogóle stosując ten patent skrzynia pracowała jak dla mnie idealnie... to znaczy jak manual :)

P.s. Martines czy podrzucił byś na priva nr do tej firmy, będe bardzo wdzięczny

_________________
jeszcze nie całe 3-mce...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 67 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL