pako25 napisał(a):
Kurcze piękny sobotni poranek i dzwoni telefon...... z komisariatu policji!
Wezwanie z tytułu wyjaśnienia rzekomego NIE USTĄPIENIA PIESZEMU NA PASACH.....niby 25 października mój samochód GTR nie ustąpił komuś kto chciał przejść przez pasy w Katowicach,,,,, niby jest zdjęcie ale pewnie ktoś sobie je zrobił od tyłu bo tylko tam mam rejestrację.... rozumiem że ktoś stał przed pasami i mój samochód nie ustąpił pierwszeństwa i ta osoba zrobiła zdjęcie, filmu nie ma. To zdarzenie niby miało miejsce miesiąc temu!
W poniedziałek mam się wstawić na komisariacie w Katowicach...... Ja nie mam czasu na takie popierd...... Donosy.
Spotkał się ktoś z was z takim idiotyzmem?
,, Czy faktycznie dostanę mandat?
Pierwszeństwo ma wchodzący i będący na pasach a nie zamierzający na nie wejść lub oczekujący na przejście.
Art 13.1a pord. Jednym słowem możesz kazać im spadać na bambus.
Cytuj:
Art. 13. o ruchu drog.
Zasady przechodzenia przez jezdnię lub torowisko
1.
Pieszy wchodzący na jezdnię lub torowisko albo przechodzący przez jezdnię lub torowisko jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, korzystać z przejścia dla pieszych.
1a.
Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju.
2.
Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 m. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu.
3.
Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych, o którym mowa w ust. 2, jest dozwolone tylko pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni iść drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni.
4.
Jeżeli na drodze znajduje się przejście nadziemne lub podziemne dla pieszych, pieszy jest obowiązany korzystać z niego, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.
5.
Na obszarze zabudowanym, na drodze dwujezdniowej lub po której kursują tramwaje po torowisku wyodrębnionym z jezdni, pieszy przechodząc przez jezdnię lub torowisko jest obowiązany korzystać tylko z przejścia dla pieszych.
6.
Przechodzenie przez torowisko wyodrębnione z jezdni jest dozwolone tylko w miejscu do tego przeznaczonym.
7.
Jeżeli wysepka dla pasażerów na przystanku komunikacji publicznej łączy się z przejściem dla pieszych, przechodzenie do i z przystanku jest dozwolone tylko po tym przejściu.
8.
Jeżeli przejście dla pieszych wyznaczone jest na drodze dwujezdniowej, przejście na każdej jezdni uważa się za przejście odrębne. Przepis ten stosuje się odpowiednio do przejścia dla pieszych w miejscu, w którym ruch pojazdów jest rozdzielony wysepką lub za pomocą innych urządzeń na jezdni.
pieszego obowiązuje nakaz zachowania szczególnej ostrożności, oraz
Cytuj:
Zabrania się:
1)
wchodzenia na jezdnię:
a
) bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,b) spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi;
2)
przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;
3)
zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko;
4)
przebiegania przez jezdnię;
5)
chodzenia po torowisku;
6)
wchodzenia na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub opuszczanie ich rozpoczęto;
7)
przechodzenia przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują;

korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.
zakaz wchodzenia bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd
A poniżej stenogramy sejmowe rozwiewające wątpliwości jakie ustawodawca mógłby mieć używając zapisu 'wchodzący'. "Wchodzący" to nie oczekujący ani nie zamierzający przejść. Tak więc pieszy stojący przy przejściu nie ma pierwszeństwa, taki który do niego zmierza również nie ma.
Ma je pieszy na przejściu lub taki który na nie wchodzi, a taki który na nie wchodzi, zdaniem biegłych sądowych to taki którego co najmniej ponda 50% masy ciała jest na przejściu, np ktoś kto robi krok aby przekroczyć granicę chodnika i przejścia, wystawiając nogę przez tą granicę.
Analogicznie do wchodzenia do domu przez próg, jesteś za progiem, nad progiem, wtedy jesteś wchodzącym, następnie za progiem, czyli jesteś w domu - w omawianym przypadku na przejściu.
https://www.facebook.com/janusz.popiel. ... 2391504454I na koniec - to co pisze jig - odmowa ze znań - art 261 kpc.
https://arslege.pl/prawo-odmowy-zeznan/k14/a8500/Uważajcie - miejskie aktywistyczne zwierzęta polują na kierowców.