BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 24 maja 2024, 14:19

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie. Możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 495 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 25  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: [Exx] ms43 bez tajemnic
PostNapisane: 6 sierpnia 2020, 21:31 
Offline
Poszukaj zanim zapytasz

Posty: 3
Moje BMW: x3
Kod silnika: m52b30
ErTOS napisał(a):
29f001 napisał(a):
witam
czy jest mozliwosc usunienca tylnych sond w ms43 0066. m54b30?
Z popkornem i odcinka sobie jakos poradziłem , tylko słabo słychac i tylko podczas ruchu . Na postoju słychac sporadychnie.RRnie ma definicji pod 066. a w tuner pro nie widze funkcji sond lamba
Znacie moze dobra firme do obróbki map za kase , ktos sprawdzony? Amoze by zrobic zakup grupowy pliku tuningowanego w dobrej firmie/? . Chodzi mi o m54b30 ms43


Coś bardzo słabo szukałeś mam wrażenie, daje sobie głowę uciąć że RR ma definicje 066 bo sam otwierałem w nim taki soft, a w tuner pro jest na bank bo to podstawowy parametr, zresztą sam miałem wyłączone tył sondy w tym wariancie. Nie chce Ci się szukać, wypnij tył, wgraj od nowa 066 64kb i gwarantuje że się nauczy i czekena nie zobaczysz.

Konfiguracja wariantu układu wydechowego (c_conf_cat)
0: Automatyczne uczenie się wariantów, pojedyncze przewijanie, z jednym czujnikiem sterującym (pre-cat) lub wariantem CATV (SA199)
1: Automatyczne uczenie się wariantów, podwójne przewijanie, z dwoma czujnikami sterującymi (pre-cat) lub wariant CATV (SA199)
2: Single-scroll, 1 czujnik kontrolny (pre cat), 1 czujnik monitorujący (post cat)
3: Twin-scroll, 2 czujniki kontrolne (pre cat), 2 czujniki monitorujące (post cat)
4: automatyczne uczenie się, podwójne przewijanie, z czujnikami sterującymi (pre-cat) lub bez nich, z czujnikami monitorującymi (post cat) lub bez nich lub wariant CATV (SA199)

ogólnie w domowych warunkach zrobisz to samo z 066 co z 056.
Na seryjnym wydechu popcorn brzmi okropnie, wytnij katy albo straight pipe to wtedy zobaczysz/ usłyszysz co to popcorn.
Na alle sprzedają pomodzone sterowniki, ale wiem chyba o co Tobie chodzi... jedź autem na hamownie i niech stroją pod afr piecyk. Ja z góry dziękuje za grupowe strojenie tym bardziej N/A


Dzięki , szukałem własnie tego parametru.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] ms43 bez tajemnic
PostNapisane: 6 sierpnia 2020, 21:41 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 35
Moje BMW: e46
Kod silnika: M54@
Widzę że więcej osób zaczęło używać softu 066, rozumiem że to update poprzez winkfp do eu2. Osobiście za dużej różnicy nie odczułem, chociaż miałem lekko pomodzony soft wcześniej, może do serii jest różnica, na pewno jałowy na duży plus, chcę was jedynie uświadomić że po wywaleniu katów, moc wzrosła w całym zakresie obrotów i od 3,5-4k obr jest tak duża różnica jakby włączało się turbo, dźwięk od tych obrotów jest niesamowity podobny do M, chociaż to pewnie za dużo powiedziane ale myślę że zrozumiecie o co chodzi ;) aha nie jest to dźwięk chamski jak w rozjebanych e36 z przepalonymi tlumikami drącymi pizde na pół miasta. Oczywiście ma być aktywne CAT-preparation w zakładce coding.
Jedyny minus tego moda jest taki że śmierdziuszek się robi i wali spalinami, jeśli ktoś jeździ z otwartymi szybami i wiatr wieje w niesprzyjającym kierunku, a przeważnie tak jest to na postoju jest nieciekawie, podczas jazdy nic nie czuć. Pomimo tego polecam jak najbardziej taką modyfikacje bo silnik jest o wiele, wiele bardziej responsywny.
Dodam że furka ma lepszy dźwięk i lepiej [cenzura] na zwykłym papierowym filtrze powietrza niż na sportowej wkładce firmy pipercross, wydech był głośniejszy niż seria ale nie było tego eMowskiego wygaru na wysokich obrotach i była lekka przymuła na papierze idzie jak wściekła.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] ms43 bez tajemnic
PostNapisane: 6 sierpnia 2020, 23:25 
Offline
Pierwsze kroki
Avatar użytkownika

Posty: 29
Moje BMW: e309
Kod silnika: m54b30
Pojeździłem z ta nowa mapa przepustnicy do 3.0 i chyba wrócę do starej. Jest duza różnica ale w mojej opini poprostu dajac 2cm gazu jest teraz to samo co jakbym dawal prawie w podłogę. Wiec dziala to sprawniej ale to takie placebo ze mamy jeszcze duzo miejsca pod podłoga lecz duzo więcej sie juz nie dzieje. Na ori do samego końca czuje mocniejsze przyspieszenie a depniecie w podłogę najlepsze odczucie przyspieszenia. Ale to moja opinia jeszcze potestuje jutro


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] ms43 bez tajemnic
PostNapisane: 10 sierpnia 2020, 14:31 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Posty: 897
Moje BMW: e39, e46
Kod silnika: m54b22, m52tub20
Siemka.
Dziś udało mi się wygospodarować trochę wolnego czasu i postanowiłem przejść na soft 069 . Cudów się nie ma co spodziewać po aktualizacji , ale soft 069 daje nam możliwość korzystania z Patchlist, czyli funkcji zmieniającej kod sterownika. Mnie akurat zainteresowała jedna funkcja, dokładnie Alpha-n gdzie sterownik nie korzysta z przepływomierza tylko z tabeli, nie generując błędów. Po zastosowaniu tej poprawki, nie musimy mieć przepływki w aucie. Sterownik jest przekonany że cały czas ma z niej odczyt, a tak naprawdę czyta z tabeli. Zrobiłem już kilkadziesiąt kilometrów bez przepływki i wszystko ok, adaptacja długoterminowa raptem +2 więc nie ma co grzebać w tabeli. Od tej pory już nigdy nasz przepływomierz nie ulegnie awarii. W tym trybie sondy normalnie pracują i robią adaptacje, nie tak jak w trybie awaryjnym bez przepływki.

Gdyby jednak coś nie tak działo się z adaptacjami ,leciały za bardzo w plus albo minus to należy delikatnie dodać lub odjąć paliwa w tabeli z której sterownik korzysta zamiast przepływomierza.

Ta tabela to ip_maf_1_diag_n_tps_av. Po przejściu na tryb Alpha-n to własnie z niej teraz korzysta sterownik.

Obrazek


Ale od początku.
Program z jakiego korzystałem to MS4x dev group Flascher.

Tu macie link
https://www.ms4x.net/index.php?title=Flashing_Tools


Należy ściągnąć program, następnie klucz do programu który zapisze się pod nazwą licence.lis i umieścić w tym samym folderze co Ms4x flascher. Program powinien już działać

Teraz ważna rzecz, chyba wszystkie funkcje z Patchlist wymagają pełnego wsadu, więc zanim wgracie go do sterownika silnika trzeba zmienić interesujące nas funkcje. Ja zmieniłem vin, wyłączyłem ews , włączyłem tryb Alpha-n i Launch Control.

Tu link do Patchlist i jej funkcji
https://www.ms4x.net/index.php?title=Tu ... _Patchlist

W programie tuner pro wczytujemy pełny bin 069 512kb i Patchlist tak samo jak się wczytuje plik XDF.

Najpierw zmieniamy vin. Musimy nasz oryginalny pełny wsad otworzyć w programie HxD i w adresie 3C40 mamy nasz vin, 14 bajtów, wpisujemy go w programie tuner pro.

Obrazek

Obrazek


Potem zmieniamy to co nas interesuje np. tryb Alpha-n i LC. Wybieramy funkcję, klikamy Apply Patch a następnie Apply i gotowe. Nic więcej nie musimy zmieniać.

Obrazek

Obrazek

Oczywiście wybraną funkcję możemy wyłączyć, jeśli uznamy że jednak jej nie chcemy. Klikamy na Remove Patch a nastepnie Apply i wyłączone.

Obrazek

Potem uruchamiamy MS4x Flascher , wczytujemy plik i wgrywamy. Program działa po złączu OBD i nie musimy demontować sterownika. Pełny wsad zapisuje 2-3minuty więc nie ma obaw że padnie nam akumulator. Największą zaletą programu jest to, że sam liczy sumy kontrolne przed wgraniem. Więc zmieniamy co chcemy, wczytujemy do programu i wgrywamy.
Tryb Alpha-n jak i LC działają u mnie bez problemu.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] ms43 bez tajemnic
PostNapisane: 17 sierpnia 2020, 06:48 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 35
Moje BMW: e46
Kod silnika: M54@
Mogę dostać 64kb z ori ecu, m54b25?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] ms43 bez tajemnic
PostNapisane: 17 sierpnia 2020, 09:45 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Posty: 897
Moje BMW: e39, e46
Kod silnika: m54b22, m52tub20
Jaki numer softu?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] ms43 bez tajemnic
PostNapisane: 17 sierpnia 2020, 11:38 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 35
Moje BMW: e46
Kod silnika: M54@
Obojętne, jak masz może być 056.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] ms43 bez tajemnic
PostNapisane: 17 sierpnia 2020, 20:25 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Posty: 897
Moje BMW: e39, e46
Kod silnika: m54b22, m52tub20
Akurat mam 056
https://drive.google.com/file/d/1_qyLES ... sp=sharing


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] ms43 bez tajemnic
PostNapisane: 20 sierpnia 2020, 06:28 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 35
Moje BMW: e46
Kod silnika: M54@
Dzięki, mam jeszcze jedno pytanie, czy ecu pokaże błąd jeśli wystąpi spalanie stukowe? ewentualnie jakie wartości dla knock sensor są ok, u mnie średnio 0.16v-0.30v, podczas jazdy max do 0.5v. Dość dziwne że po sporej zmianie zapłonu nie osiągnąłem stukania, ani na ucho ani na czujnik stukowy.

Widziałem że w RR na ms42 gościu robił jakieś logi, pokazywało mu przy jakich obrotach co się dzieje z zapłonem, ale z tego co się zorientowałem potrzebny jest jakiś plik, jakby definicja, czy na ms43 jest coś takiego? ktoś coś slyszał?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] ms43 bez tajemnic
PostNapisane: 20 sierpnia 2020, 17:24 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Posty: 897
Moje BMW: e39, e46
Kod silnika: m54b22, m52tub20
Widocznie zapłon mieści się w tolerancji. Błąd wyświetli się wtedy, gdy po wykryciu spalania stukowego sterownik cofnie zapłon, a spalanie stukowe nadal będzie występować. Patchlist dla softu 069 ma ciekawą funkcję w ostatniej pozycji, MIL Knock Indicator. Kontrolka Check (MIL) miga gdy występuje spalanie stukowe.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] ms43 bez tajemnic
PostNapisane: 25 sierpnia 2020, 11:21 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 8
Moje BMW: E46
Kod silnika: M54b22
piotr520, Mam pytanie odnośnie tego softu 069 z patchlist. Nie mam pojęcia dlaczego program Ms4x flasher nie dziala. Bez podłaczonego interfejsu działa a gdy tylko podłacze kabel wyrzuca brak licencji i sie zawiesza. Zrobienie pełnego wsadu z modyfikacjami patchlist i wgranie go jmflasherem samochód nie odpala. Czy problemem są tu sumy kontrolne? I dlaczego jest taki problem z msx4 flasher? Czy zmiana numeru win w wsadzie jest konieczna? I ostatnie czy mógłbyś udostępnić swój pełny wsad po modyfikacjach.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] ms43 bez tajemnic
PostNapisane: 25 sierpnia 2020, 14:12 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Posty: 897
Moje BMW: e39, e46
Kod silnika: m54b22, m52tub20
Na jakim systemie masz zainstalowany program?
Ściągnąłeś klucz licencyjny i umieściłem w tym samym folderze co program?
Zmiana vin nie jest konieczna.
To że nie pali to problem sum kontrolnych.

Tu masz mój zgrany więc jest z sumami kontrolnymi
wyłączony ews, włączony tryb alpha-n i LC
https://drive.google.com/file/d/1f2fTrP ... sp=sharing


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] ms43 bez tajemnic
PostNapisane: 25 sierpnia 2020, 17:39 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 8
Moje BMW: E46
Kod silnika: M54b22
piotr520, czyli twój soft mogę wrzucić w trybie boot jmflasherem? System Windows 7 ale już szukam laptopa pod win xp.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] ms43 bez tajemnic
PostNapisane: 25 sierpnia 2020, 18:56 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Posty: 897
Moje BMW: e39, e46
Kod silnika: m54b22, m52tub20
Ten wsad wgraj bez bootowania. Msx4 flascher nie działa na xp, ja mam windows 7 tylko trzeba system zaktualizować.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] ms43 bez tajemnic
PostNapisane: 26 sierpnia 2020, 09:42 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 8
Moje BMW: E46
Kod silnika: M54b22
piotr520, Udało się w końcu uruchomić ms4x flasher. Aktualizcja win7 załatwiła sprawę. Ciekawe, że po wgraniu Ignition cut z patch list i zmianie c_n_max_hys i c_n_max_hys_max na 32rpm mamy procedure startu z naprawdę szybką odcinką bez falowania obrotów jak to było w przypadku softu 056. Teraz mam inny problem. Chciałbym dalej pokopać w sterowniku i zrobić jakiś delikatny POP Corn ale pliki xdf do softu 069 nie mają potrzebnych funkcji w definicji. Tak samo przy próbie zrobienia "Ghost cams" (silnik na wolnych chodzi jak jakieś v8 :rotfl: ). Ma ktoś plik xdf do wsadu 64kb z wszystkimii definicjami?
Edit. Dla porównania lanuch Control na sofcie 056

Launch Control na sofcie 069 z patchem ignition cut

Launch na sofcie 069 z patchem ignition cut wraz z histereza na 32rpm

I z ciekawostek LC można ustawić tak aby było aktywne dopiero przy włączonym tempomacie


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] ms43 bez tajemnic
PostNapisane: 26 sierpnia 2020, 14:20 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Posty: 897
Moje BMW: e39, e46
Kod silnika: m54b22, m52tub20
Odcinka całkiem fajna, jak założę kolektory od m52 zamiast katów to też pewnie wgram.
Tu masz wszystkie definicje
https://www.ms4x.net/index.php?title=Definition_Files


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] ms43 bez tajemnic
PostNapisane: 3 września 2020, 20:06 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 19
Moje BMW: e46
Kod silnika: m54b25
[quote="piotr520"]
jakie ma afr na wolnych obrotach, bo u mnie afr 10,5
I wiesz może jak podlać paliwo na wyższych obrotach bo walczę z tym już kilka dni ale bez skutku
afr mi skacze do 20 i auto traci moc, już różne kombinacje próbowałem, jest lepiej bo zeszedłem do 14-18 [cenzura] już lepiej ale, najlepiej jedzie na około 14,5
tak jeździ ale nie kiedy idzie lepiej.
wiem sprzęgło :D :hyhy: do wymiany czekam na jednomas :hyhy:
https://www.youtube.com/watch?v=RyaeC7IOIyE
https://www.youtube.com/watch?v=QbEm8hrYJjE


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] ms43 bez tajemnic
PostNapisane: 4 września 2020, 16:02 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 35
Moje BMW: e46
Kod silnika: M54@
radek12 napisał(a):
piotr520 napisał(a):
jakie ma afr na wolnych obrotach, bo u mnie afr 10,5
I wiesz może jak podlać paliwo na wyższych obrotach bo walczę z tym już kilka dni ale bez skutku
afr mi skacze do 20 i auto traci moc, już różne kombinacje próbowałem, jest lepiej bo zeszedłem do 14-18 [cenzura] już lepiej ale, najlepiej jedzie na około 14,5
tak jeździ ale nie kiedy idzie lepiej.
wiem sprzęgło :D :hyhy: do wymiany czekam na jednomas :hyhy:
https://www.youtube.com/watch?v=RyaeC7IOIyE
https://www.youtube.com/watch?v=QbEm8hrYJjE


Podlanie paliwka to mapy:

"IP_TI_tco_1_PL_IVVT_1"
"IP_TI_tco_1_PL_IVVT_2"
itd cold i warm engine

Mapa "basic injection time" "IP_TIB" z tego co wiem jest używana podczas awarii systemu vanos. Jest jeszcze mapa od wzbogacenia mieszanki, taki mnożnik i to pewnie interesowałoby Ciebie najbardziej, nie mogę sobie przypomnieć co to za mapa.
Już mam Full Load enrichment "IP_TI_FL" wzbogacenie przy pełnym obciążeniu.

Masz turbo że chcesz podlewać miodu?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] ms43 bez tajemnic
PostNapisane: 4 września 2020, 17:02 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Posty: 897
Moje BMW: e39, e46
Kod silnika: m54b22, m52tub20
Na ori sofcie 056, 069 AFR dla wolnych jak i pętli zamkniętej wynosi około 14,5, dla pełnego obciążenia 12,5. Na których mapach w ogóle działasz, jakim sofcie, brałeś pod uwagę soft map reduction dla 056 albo dla 069.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] ms43 bez tajemnic
PostNapisane: 5 września 2020, 00:08 
Offline
Poszukaj zanim zapytasz

Posty: 3
Moje BMW: E34
Kod silnika: M50B25
Sterownik MS41

Odczytałem wsad partial, wyłączyłem ews i zmieniłem odcinke za pomocą RomRaider i teraz moje pytanie brzmi, jak sprawdzić i skorygować sumy kontrolne ? Podobno trzeba zrobić to ręcznie ale nie mogę znaleźć w jaki sposób to zrobić ?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 495 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 25  Następna strona


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 15 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL